avtizem

V ZDA beležijo rekordno število okužb z virusom ošpic
25. 04. 2019 08.15
Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi bolezni (CDC) je zabeležil rekordnih 695 primerov ošpic v 22 zveznih državah. To je največ po letu 2000, ko je bila bolezen v ZDA skoraj izkoreninjena. Najhuje je v New Yorku, kjer so oblasti določile denarne kazni za tiste, ki se ne bodo cepili.

Prodajanje 'programov za tvorbo sinaps' je postalo pravi posel
15. 04. 2019 09.21
Okoliščine, v katerih se rodi dojenček, lahko vplivajo tudi na razvoj njegovih možganov in posledično zaznamujejo njegovo celotno prihodnost. Koliko na to vplivajo starši, koliko genetika in koliko morda življenje v pomanjkanju ter revščini?

Dejan Sotirov o otrocih z ADHD: Velikokrat rečejo, da nimajo vrednosti na tem svetu
13. 04. 2019 18.00
Mavrični bojevnik Dejan Sotirov že šest let zapored organizira tabore za otroke z ADHD in Aspergerjevim sindromom. Letos je bil prisiljen razpoloviti število udeležencev tabora, saj so finančno in energijsko potisnjeni ob rob. Prijave za tabor so bile zasedene v manj kot eni uri, sprejmejo lahko maksimalno dvakrat 20 otrok, prijav pa je bilo več kot 400. Zanimanje za njegovo obliko doživljajske pedagogike je veliko, predvsem zato, ker je zelo učinkovita.

Tudi odrasli z avtizmom potrebujejo prevajalca med 'normalnim' in avtističnim svetom
07. 04. 2019 07.00
Čeprav je za otroke z avtizmom še nekako zakonsko poskrbljeno, pa starejši s to motnjo ostajajo v globoki senci. Strokovnjaki opozarjajo: avtizem ne izzveni s polnoletnostjo. Mnogi ostanejo odvisni od pomoči vse življenje, nekateri potrebujejo tudi namestitev v instituciji. Ravno pomoč je ključna, da se avtistu stanje ne poslabša in normalno vijuga skozi življenje.

Beležimo strm porast spektroavtističnih motenj
02. 04. 2019 13.49
Pojavnost spektroavtistične motnje v Sloveniji in po svetu strmo narašča. Še v letu 2015 naj bi imel takšno motnjo eden od 10 dečkov in ena od 50 deklic. Glede na trend v zadnjih letih pa naj bi bil leta 2025 vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

Spolna zloraba v centru, kjer skrbijo za mladostnike z motnjami v duševnem razvoju?
21. 03. 2019 18.59
Iz Centra Dolfke Boštjančič, kjer med drugim skrbijo za mladostnike z motnjo v duševnem razvoju, prihaja zgodba o spolni zlorabi enega izmed mladostnikov, ki ima avtizem. Zlorabil naj bi ga drug varovanec. V vodstvu centra odgovarjajo, da je govoriti o spolni zlorabi v tem primeru ’najmanj neodgovorno dejanje’.

Danski raziskovalci: cepljenje ne povzroča motenj v razvoju
08. 03. 2019 19.55
Sta cepljenje in avtizem povezana? Danski raziskovalci, ki so deset let spremljali več kot 600 tisoč otrok, niso našli nobene povezave med avtizmom in cepivi proti ošpicam, mumpsu in rdečkam. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se je število obolelih za temi boleznimi samo lani podvojilo, zaznali so kar 136.000 smrti. Od tega je v Evropi umrlo 72 otrok in odraslih.

Mama ga ni dala cepiti, ker je verjela v zaroto, zdaj se je sam
11. 02. 2019 16.31
Številni otroci in najstniki v ZDA se soočajo z dejstvom, da jih starši zaradi osebnih razlogov niso cepili. Mnogi se, tako kot Ethan Lindenberger, ko dopolnijo 18 let, cepijo. Njegovi starši so verjeli, da je cepljenje teorija zarote, v katero je vključena država na vseh nivojih.

Sta Bert in Ernie geja?
19. 09. 2018 09.03
Zagotovo poznate priljubljena lika iz kultne otroške serije Sezamova ulica, Berta in Ernieja. Zdaj se je vnela debata okoli tega, kakšna je njuna spolna usmerjenost. Čeprav nekateri vztrajajo, da sta pač lutki, ki nimata spolne usmerjenosti, je pisec Mark Saltzman potrdil, da sta "ljubeč par".

Veliki pokovci se poslavljajo: 'Konec bo epski'
23. 08. 2018 10.54
Bazinga! Serija o nerodnih piflarjih in lepi sosedi, ki je v hipu postala ena najbolj priljubljenih vseh časov, se z 12. sezono poslavlja. Po priljubljenosti in honorarjih se lahko primerja s Prijatelji, saj so glavni igralci na epizodo prejemali milijon dolarjev. Ustvarjalci obljubljajo, da se bo "poslovila z velikim pokom".

Svetovna zdravstvena organizacija svari: V Evropi letos rekordnih 41.000 primerov ošpic
20. 08. 2018 15.28
Število primerov ošpic v Evropi strmo narašča. Letos smo zabeležili že več kot 41.000 primerov, medtem ko je bilo pred dvema letoma v celotnem letu le 5.273 primerov. Gre za najvišje število v tem desetletju. Svetovna zdravstvena organizacija tako poziva evropske vlade k ukrepanju.

Otroci z avtizmom izdelali inovativno napravo
29. 06. 2018 18.20
Na fakulteti za elektrotehniko med počitnicami vrata na široko odprejo učencem z diagnozo Aspergerjev sindrom. Gre za obliko avtizma, pri kateri posamezniki težje komunicirajo in navezujejo stike z okolico, a imajo po drugi strani pogosto visok inteligenčni količnik. Deset otrok je na poletnem taboru izdelalo napravo, ki zazna temperaturo, vlago in svetlobo, s pomočjo mentorjev pa so sprogramirali tudi spletno stran.

Nasprotniki protestirali proti obveznemu cepljenju. Strokovnjaki: ker določenih bolezni ne vidimo, se ne zavedamo nevarnosti
16. 04. 2018 13.34
Množica protestnikov se je zbrala na Trgu republike v središču Ljubljane in nasprotovala sprejetju novele zakona o nalezljivih boleznih. Nasprotujejo obveznemu cepljenju. Strokovnjaki pa svarijo - brez cepljenja bi ljudje znova umirali.

Podirajo meje mogočega: ko slepota, multipla skleroza in ohromelost niso ovira za plezanje
13. 04. 2018 07.29
V Sloveniji imamo od leta 2016 paraplezalno reprezentanco, ki jo vodi in trenira dolgoletni plezalec Jurij Ravnik. V ekipi so Tanja Glušič, Gregor Selak in Matej Arh, ki v plezanju podirajo meje mogočega. Vsi trije paraplezalci dokazujejo, da okvarjen vid in sluh, multipla skleroza ali ohromelost pod pasom niso ovire, da ne bi počeli tistega, kar počnejo najraje – plezali.

Otroci s posebnimi potrebami korak bliže lažjemu življenju
05. 04. 2018 17.46
Starši otrok s posebnimi potrebami imajo zaradi zakona in nedodelanega sistema pogosto težave. Ena izmed njih je, da vsi otroci ne morejo dobiti spremljevalca, ki bi jim pomagal v šoli. Zato mnogi hodijo v šole s prilagojenim programom, čeprav so se zmožni normalno učiti. Poslanka Jasna Murgel iz SMC je zato predlagala spremembo zakona. Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je na seji, na drugi obravnavi, potrdil njena dopolnila.

Kakšen je svet avtistov?
02. 04. 2018 18.37
V sklopu akcije Mali koraki smo leta 2012 tekli za pomoč Društvu za avtizem Dan. Takrat ste spoznali Kristjana, ki zaradi težke oblike avtizma ni komuniciral in je živel v svojem svetu. Z zbranim denarjem je odšel na zdravljenje in operacijo z matičnimi celicami. Nihče si takrat ni mogel predstavljati, kakšen izjemen napredek bo doživel, da bo celo spregovoril. A Kristjan je le eden od mnogih.

Novi zakon, novo upanje za otroke z avtizmom?
06. 03. 2018 07.16
Mnogo otrok z avtizmom bi pri nas lahko hodilo v običajno šolo, saj so se zmožni normalno učiti. A ker je njihovo vedenje drugačno, se morajo šolati na domu ali v šolah za otroke s posebnimi potrebami. Zato mnogokrat ne dosežejo tega, česar so sposobni oziroma si želijo. To bi se lahko spremenilo, če bi se dopolnil zakon, ki bi tem otrokom kot tudi ostalim s posebnimi potrebami omogočil, da bi dobili spremljevalca.

Slovenec s prehrambenim dodatkom iz alg pomaga avtistom
12. 01. 2018 17.44
Kopja znanosti se že leta lomijo na tem, ali je mogoče ozdraviti avtizem. Zoran Dernovšek, Slovenec, ki živi v Italiji, je uspel najti način, kako bolezen vsaj omiliti. Njegov prehranski dodatek iz alg je namreč pomagal Kristijanu, avtistu, ki so mu že operacije v preteklosti precej izboljšale življenjski vsakdan.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar
05. 01. 2018 08.26
Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

BLOG: Kako prepoznati znake, da vaše telo potrebuje več vitamina C?
26. 11. 2017 06.30
V teh dneh se veliko ljudi bori s prehladom, nahodom in celo vročino, zato sem sklenil pisati o vsem dobro znanem vitaminu C, ki "dviguje" imunski sistem. Ker to ni vitamin, ki bi ga naše telo proizvajalo samo, ga lahko začne primanjkovati. V telo ga vnesemo z veliko sveže, lokalno pridelane zelenjave in sadja.

Katy Perry se je ob želji 12-letnice popolnoma zlomila
31. 10. 2017 12.41
Srečnica, ki jo je Katy Perry med koncertom potegnila na oder, je pevko šokirala s svojo rojstnodnevno željo. "Želim si, da bi mojo 17-letno sestro, ki je avtistka, v šoli nehali trpinčiti vrstniki," si je za rojstni dan zaželela Zoe in pevko ganila do solz.

Po petih letih izjemen napredek malega Kristijana za katerega smo zbirali denar v akciji 'Mali koraki'
30. 10. 2017 18.08
Se spomnite Kristijana, enega od obrazov akcije Mali koraki? Takrat smo opozarjali na avtizem, na težave avtističnih otrok in staršev, ki vse prevečkrat ostanejo sami. Denar, ki ste ga namenili, so starši uporabili za zdravljenje svojih otrok. Za zdravila in načine zdravljenja, ki jih naša zavarovalnica ne plača. In pet let po akciji je jasno, kaj vse naredijo močna volja mame, zdravila in znanje zdravnikov. Z Dunaja sporočajo: Kristijan ni več avtist.

Otroci z avtizmom dokazujejo, da je mogoče prav vse
18. 10. 2017 20.29
Učenci blejskega centra Doremi so se s predstavo Fantom iz opere na svetovnem festivalu v Kanadi uvrstili na odlično tretje mesto. Dosežek je še toliko bolj pomemben zato, ker gre za avtistične otroke, ki, kot pravijo njihovi mentorji, so še pred leti imeli velike težave s pozornostjo in niso zmogli pri miru sedeti niti minute.

Kdo hoče otrokom v Ljubljani odvzeti njihovo bolnišnico?
29. 08. 2017 11.07
Ljubljanska mestna otroška bolnišnica, v stavbi, na skoraj idilični lokaciji, pod Ljubljanskim gradom. V njej so imeli otroci več kot 120 let svoje prostore, v prihodnje pa naj bi jih izselili. V bolnišnici so zdaj prostori za celovito obravnavo otrok z avtizmom. Otrok z duševnimi težavami je vsako leto na stotine, starši pa pravijo, da bi bila selitev pravi kriminal.

Po Italiji ošpice izbruhnile tudi v Nemčiji: vrtci bi lahko necepljene otroke izključili
26. 05. 2017 20.32
Po epidemiji ošpic, zaradi katere so v Italiji sprejeli zakon, da morajo starši otroka pred vstopom v šolo obvezno cepiti za 12 bolezni, se podoben ukrep obeta tudi v Nemčiji. Do aprila je tam zbolelo že 410 ljudi, zato bi lahko vrtci otroke, ki ne bodo cepljeni, izključili.

Dijak Domen Pregeljc srebrni na znanstveni olimpijadi v ameriškem Houstonu
08. 05. 2017 14.58
Gimnazija Vič se ponaša z dijakom 3. letnika, ki je za svoj raziskovalni projekt s področja nevromedicine na srednješolski znanstveni olimpijadi v ameriškem Houstonu osvojil srebrno medaljo. Domen Pregeljc je sicer svoj projekt pripravljal pod mentorstvom sodelavcev Kemijskega inštituta.

V Italiji letos 500 odstotkov več primerov ošpic kot lani
04. 05. 2017 20.49
V Italiji so v prvih štirih mesecih letošnjega leta zabeležili 1920 primerov ošpic, kar je za 523 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Približno 88 odstotkov oseb, ki so se okužile s to boleznijo, ni bilo cepljenih.

Starši otrok z avtizmom prepuščeni sami sebi, ob svetovnem dnevu avtizma opozarja stroka
02. 04. 2017 07.11
Ob 10. mednarodnem dnevu avtizma, ki je bil razglašen z namenom, da spodbuja boljše razumevanje avtizma v družbi, stroka ugotavlja, da je stanje v Sloveniji še vedno alarmantno. Starši otrok z avtizmom so prepuščeni sami sebi, otroci in mladostniki pa ne dobijo ustrezne obravnave oziroma je ta večinoma samoplačniška, opozarjajo različne organizacije.

Roboti kmalu v pomoč ljudem z avtizmom, demenco
25. 03. 2017 13.52
Strokovnjaki razvijajo novo generacijo humanoidnih robotov, ki se bo s posnemanjem sposobna naučiti čustvovanja, človeških spretnosti in bo pomagala predvsem starejšim in osamljenim. Nekaj takih robotov so predstavili na sejmu robotike v Edinburgu.

'Kaj pa, ko mene več ne bo?'
17. 11. 2016 08.29
Filip je slep, ima cerebralno paralizo in eno od oblik avtizma. A čeprav se našteto sliši hudo, se fant počuti ravno obratno: več kot odlično. V svoji sobi sklada glasbo, za računalnikom vadi petje, pripravlja se na srečanje s svojim idolom Andreo Bocellijem. A če se Filip veseli prihodnosti, se je njegova mama ne. Znova hudo bolna se sprašuje, kam bodo sina po njeni smrti premestili.