azijske države

Zaradi azijske finančne krize kitajski izvoz januarja manjši
16. 02. 1998 08.30
Zaradi azijske finančne krize je bil kitajski izvoz v azijske države januarja letos za 1,4 odstotka manjši kot v istem mesecu lani. Kitajski izvoz v države na območju je dosegel 6,9 milijarde dolarjev. Za 4,2 odstotka manj je izvozila v Južno Korejo, izvoz v devet držav jugovzhodne Azije pa je bil manjši za 4,2 odstotka. Vendar pa se je skupen kitajski izvoz po zaslugi dobrega poslovanja z drugimi predeli sveta povečal za 8,8 odstotka in dosegel 12,7 milijarde dolarjev. Kitajski uvoz pa je bil večji za 12,9 odstotka.

Južna Koreja pričakuje zajetno posojilo IMF
10. 02. 1998 08.50
Južna Koreja naj bi v začetku aprila dobila premostitveno posojilo Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v vrednosti približno osem milijard dolarjev, je sporočilo južnokorejsko ministrstvo za gospodarstvo. Posojilo naj bi Seulu nakazali takoj, ko bodo v New Yorku končali pogajanja o reprogramiranju kratkoročnih bančnih dolgov te azijske države v skupni vrednosti 24 milijard dolarjev. To naj bi se predvidoma zgodilo konec marca. Finančna sredstva bo prispevalo 13 držav.

Sklenitev sporazuma o svetovni liberalizaciji finančnih storitev
13. 12. 1997 11.24
132 članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je sklenilo "zgodovinski" sporazum o svetovni liberalizaciji finančnih storitev, je sporočil generalni direktor WTO Renato Ruggiero. Na podlagi sporazuma bo marca 1999 na 95 odstotkih svetovnega trga začela veljati liberalizacija mednarodne dejavnosti bank, zavarovalnic in borznoposredniških družb. Sklenitev sporazuma so takoj pozdravile vse pomembnejše države in podjetja. Kljub dejstvu, da prav ZDA do zadnjega trenutka niso skrivale dvoma v sklenitev sporazuma, je ameriški predsednik Bill Clinton nemudoma po koncu pogajanj pozdravil uspešno dogovarjanje pogajalcev in dejal, da sporazum "spričo trenutne finančne nestabilnosti vliva upanje, saj so z njim številne države naredile korak naprej." Tudi evropski komisar Leon Brittan je z ozirom na azijske finančne pretrese dejal, da lahko sporazum preko industrijskega sektorja, ki naj bi bil "katalizator gospodarske rasti" postane "vir zaupanja".