azilu

SNS za poostritev tujske zakonodaje
19. 04. 2001 00.00
Nezadovoljni Šiškarji zaradi neizpolnjenih obljub vlade o zaprtju azilnega doma na Celovški v Ljubljani še vedno grozijo z za 24.aprila napovedano zaporo ceste. O tujcih pa je razpravljala tudi poslanska skupina SNS. Dogovorili so se, da bodo v zakonodajni postopek predlagali spremembe obstoječe- po njihovem mnenju preveč liberalne zakonodaje- na področju tujcev, prebežnikov in beguncev, s katerimi bi poostrili reševanje problematike ilegalnih prebežnikov ter močno omejili njihovo število v Sloveniji.

Nov zakon o azilu
08. 03. 2001 00.00
Tik pred razpustitvijo italijanskega parlamenta je poslanska zbornica sprejela zakon, ki na novo ureja pravico do pridobitve azila v Italiji. Novost je predvsem ta, da lahko tisti, ki niso državljani EU in zapustijo svojo državo zaradi vojne, naravne nesreče ali drugih dramatičnih dogodkov, v Italiji zaprosijo za časovno omejeno bivanje, po določenem času pa lahko zaprosijo za status begunca.

Popravek bo onemogočil zlorabo
19. 01. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je v odgovoru na decembrsko odprto pismo urada za intervencije in skupine posameznikov, ki so pristojnim državnim institucijam očitali neustrezno reševanje problema ilegalnih migracij, zapisal, da si notranje ministrstvo prizadeva za izboljšanje življenjskih pogojev za prosilce azila.

Bohinc in Pogorevc v Ormožu
29. 12. 2000 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je danes v spremstvu generalnega direktorja policije Marka Pogorevca obiskal Ormož, kjer se je seznanil s problematiko ilegalnih migracij in drugimi aktualnimi vprašanji, s katerimi se srečujejo tamkajšnji policisti. Po ministrovih besedah so na ta način dobili jasno sliko o tamkajšnjih razmerah, seznanili pa so se tudi s pogoji, v katerih živijo tukajšnji prebivalci. Minister je med drugim napovedal, da bo vlada v začetku prihodnjega leta sprejela sveženj ukrepov v zvezi s to problematiko in da bo morala med drugim nameniti več denarja za delo policije ter zaposliti večje število policistov.

Ilegalni prehodi državne meje
14. 11. 2000 00.00
V prvih devetih mesecih letošnjega leta je slovensko državno mejo ilegalno prestopilo več kot 27 tisoč tujcev, kar je za 69 odstotkov več kot lani v enakem obdobju. Število ugotovljenih nedovoljenih prehodov državne meje se je najbolj povečalo v drugi polovici letošnjega leta, saj je samo septembra mejo prestopilo več kot 4.200 in oktobra nekaj manj kot 4.900 tujcev. Večina t.i. ilegalcev takoj po prestopu meje zaprosi za azil, kar je v prvih desetih mesecih letos storilo več kot 9.450 oseb - v vsem lanskem letu samo 766 oseb - zato je vlada sprejela novelo zakona o azilu in razglasila sosednjo Hrvaško za tretjo varno državo. Spremembe so posledica dejstva, da je zakon o azilu omogočal zlorabe azilnega postopka, zato sta oba omenjena ukrepa namenjena preprečitvi nadaljnjih zlorab, je spremembe komentiral notranji minister Peter Jambrek.

Policijski sindikat opozarja
03. 11. 2000 00.00
Predstavniki Policijskega sindikata Slovenije so na današnji novinarski konferenci opozorili na vse bolj nevzdržne razmere, povezane z varovanjem t.i. zelene meje zaradi nenehnega povečevanja števila tujih ilegalnih prebežnikov, ki prek Slovenije skušajo priti na Zahod. Čedalje večje število ilegalcev zahteva dodatno angažiranje policistov, številne nadure, ki niso izplačane, vlada pa ni storila ničesar, da bi ilegalne migracije zmanjšala, opozarjajo v policijskem sindikatu. Hkrati so vlado pozvali, naj čimprej ustrezno ukrepa. Protestno pismo o problematiki ilegalcev bodo vladi poslali v ponedeljek, v njem pa bodo zahtevali tudi njeno posredovanje pri vladah Madžarske in Hrvaške, ki za zaustavitev prebežnikov kljub obljubam nista storili ničesar.

Bo Bajuk prisluhnil beguncem?
30. 06. 2000 21.37
Slovenska sekcija nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International Slovenije (AIS) je včeraj predsedniku vlade Andreju Bajuku poslala pismo, v katerem ga je seznanila z delom te organizacije na področju varstva človekovih pravic beguncev. Predvsem pa so v pismu izpostavili kritične pripombe, ki jih delijo z nekaterimi drugimi nevladnimi organizacijami v zvezi s položajem beguncev v Sloveniji. Kot so sporočili iz AIS, je bil njihov namen Bajuka seznaniti s številnimi dolgoletnimi težavami, ki kažejo na izjemno restriktivno slovensko begunsko politiko, in opozoriti na nekatere aktualne probleme. V vednost pa so mu poslali tudi zahteve nevladnih organizacij, ki so jih na vlado naslovili v zadnjem letu.

Elianov oče proti političnemu azilu
02. 05. 2000 19.57
Oče kubanskega dečka Eliana, Juan Miguel Gonzales, je danes od prizivnega sodišča v Atlanti zahteval, da Elianu zavrne prošnjo za politični azil, ki jo je vložil njegov stric Lazaro Gonzales, da bi ga obdržal v ZDA.

Clinton za vrnitev sina k očetu
21. 04. 2000 21.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je med kratkim razgovorom z novinarji ob sprejemu palestinskega voditelja Jaserja Arafata pred Belo hišo dejal, da bi morali kubanskega dečka Eliana Gonzalesa vrniti očetu Juanu Gonzalesu. ''Glavni argument družine v Miamiju za zavračanje izročitve je odstranjen,'' je dejal Clinton, s čimer je mislil na odločitev prizivnega sodišča v Atlanti, ki je pred dvema dnevoma razsodilo, da mora Elian ostati v ZDA, dokler ne bo končan sodni postopek o pridobitvi političnega azila, ki so ga v Elianovem imenu vložili odvetniki njegovih sorodnikov.

Šuklje se je srečal z varuhom človekovih pravic
17. 12. 1999 19.44
Minister za notranje zadeve Borut Šuklje se je danes srečal z varuhom človekovih pravic Ivanom Bizjakom. Kot so sporočili z ministrstva za notranje zadeve, sta v pogovoru namenila pozornost predvsem posameznim vprašanjem s področja dela ministrstva.

DZ najprej o vetu na t.i. zakon o poslanskih privilegijih
08. 07. 1999 11.00
Državni zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje s ponovnim odločanjem o sporni noveli zakona o poslancih, ki bi pod določenimi pogoji omogočala predčasno upokojevanje poslancev po prenehanju mandata in na katero je državni svet (DS) sredi minulega meseca izglasoval odložilni veto.

Vlada o sporazumu s Svetim sedežem, svetovalcu za morsko mejo, Slovenskih železarnah
29. 04. 1999 19.42
Vlada je na današnji seji sprejela pobudo za sklenitev sporazuma med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem, ki ga bo poslala v parlamentarno proceduro in v pogajanja s svetim sedežem, je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril državni sekretar na zunanjem ministrstvu Ernest Petrič. Pobuda za ta sporazum je bila v zraku dolgo časa, formalno pa je bila dana s strani Svetega sedeža med zadnjim obiskom slovenskega zunanjega ministra v Vatikanu.

Kako Slovenija obravnava begunce?
19. 02. 1999 17.02
Ker v Sloveniji še vedno nimamo ustrezne zakonodaje na področju azila in je pravni položaj ilegalnih priseljencev neurejen, se v naši državi izvaja precej neenotna praksa pri obravnavi ljudi, ki se ilegalno zatečejo v našo državo.

Po tragični smrti nigerijske imigrantke odstopil notranji minister
25. 09. 1998 11.11
Dva dni po smrti nigerijske imigrantke Samire Adamu, ki je zaradi možganskih krvavitev umrla neposredno po poskusu nasilnega izgona iz države, je sinoči odstopil belgijski notranji minister Louis Tobback. Oba policista, ki sta z dvajsetletno Nigerijko zaradi upiranja grobo ravnala, se že soočata z obtožbami, da sta povzročila poškodbe, ki so pripeljale do smrti.