balkansko

Konec balkanske heroinske naveze?

21. 11. 2004 00.00

Slovenska policija naj bi razbila balkansko heroinsko navezo. Aretirali so okoli 20 oseb iz več republik nekdanje SFRJ in Albanije.

Obeležili sodelovanje z zavezniki

19. 09. 2004 00.00

V Litiji so obeležili 60-let vojaškega sodelovanja med enotami slovenskih partizanov in zavezniških sil.

Na vrhu EU proti terorizmu

25. 03. 2004 00.00

Voditelji razširjene EU, med njimi tudi premier Rop, so na vrhu v Bruslju napovedali okrepljen boj proti terorizmu.

But v boj za ohranitev izvoza na Balkan

18. 12. 2003 00.00

Slovenski kmetijski minister je od Evropske komisije terjal ohranitev kvot za izvoz kmetijskih in živilskih izdelkov iz Slovenije v balkanske države.

EU obžaluje hrvaško odločitev

20. 11. 2003 00.00

Evropski parlament obžaluje odločitev Hrvaške za razglasitev ERC v Jadranu brez ustreznega dialoga z drugimi državami.

Nove kritike slovenske diplomacije

13. 09. 2003 00.00

Poklic slovenskega veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša na posvetovanja v Ljubljano in njegova vrnitev je bila nepotrebna igra slovenske diplomacije, ocenjuje zagrebški <em>Vjesnik</em>.

UEFA ni za balkansko ligo

26. 02. 2003 00.00

Evropska nogometna zveza (UEFA) je izrazila negativno mnenje o predlogu za ustanovitev nekakšne druge lige prvakov, v kateri bi sodelovale ekipe t.i. "balkanskih" držav, kljub temu pa bo predlog podrobno preučila.

Živi ščit prispel v Turčijo

10. 02. 2003 00.00

Mednarodni mirovniški konvoj Živi ščit je prispel v Turčijo. Okoli 50 mirovnikom z vsega sveta so se v Carigradu pridružili tudi štirje slovenski aktivisti, ki so tja prispeli po balkanski poti. Konvoj naj bi v Irak prispel prihodnji teden.

Živi ščit proti Carigradu

03. 02. 2003 00.00

Slovenski del mednarodnega konvoja mirovnikov, ki v okviru akcije Živi ščit potujejo iz Londona proti Bagdadu, se bo odpravil proti Carigradu v Turčijo. Tam naj bi se pridružili ostalim pripadnikom konvoja mirovnikov, ki skušajo z živim ščitom preprečiti napad na Irak.

Notranji ministri o nezakoniti migraciji

28. 10. 2002 00.00

Na Brdu pri Kranju je danes potekala regionalna konferenca o preprečevanju nezakonitih migracij, ki sta jo pripravila slovensko in avstrijsko notranje ministrstvo. Glavna tema konference je bila predvsem t.i. balkansko kriminalno pot.

Rekordno odkritje heroina

29. 10. 2001 00.00

Na mednarodnem mejnem prehodu Obrežje so v dveh dneh minulega tedna zasegli skupaj 141 zavitkov heroina s skupno težo 73 kilogramov, kar je rekordna količina.

Flamski minister v Sloveniji

22. 05. 2001 00.00

Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Samuel Žbogar se je srečal s flamskim ministrom za zunanjo trgovino, notranje zadeve in javno upravo Paulom van Grembergnom, ki je Slovenijo označil kot izvoznico stabilnosti v balkansko regijo. Visoki flamski predstavnik je obenem izrazil podporo tako Flandrije kot Belgije slovenskemu vključevanju v Evropsko unijo.

EU podpisala sporazum z Makedonijo

10. 04. 2001 00.00

Evropska unija je z Makedonijo, kot s prvo balkansko državo, podpisala sporazum o stabilizaciji in pridruževanju. S podpisom novega tipa pridružitvenega sporazuma, ki ga v sklopu prizadevanj za utrjevanje miru in stabilnosti na Balkanu Unija nudi tudi ostalim državam iz regije, je Makedonija formalno, v skladu s preambulo sporazuma, pridobila status "potencialne kandidatke" za članstvo v Uniji.

Stefanov balkanski prvak

22. 04. 2000 17.24

Po dveh letih premora so v Beogradu znova izvedli tradicionalni, 13. maraton po mestnih ulicah. V moški konkurenci je s časom 2 uri, 15 minut in osem sekund slavil Thabiso Moghali iz Lesota, pri ženskah pa je bila najhitrejša Romunka Cristina Pomacu (2:36,54), ki je za zmago prejela 10.000 ameriških dolarjev, pet manj od zmagovalca.

Obisk v pomurskih zdraviliščih

22. 03. 2000 16.02

V štirih pomurskih zdraviliščih je lani prenočilo 500.429 gostov, kar je 0,7 odstotka manj kot leta 1998. Še bolj pa se je zmanjšalo število gostov iz tujine, ki jih je bilo lani 16 odstotkov manj kot leta 1998. Pomurski turistični delavci upad gostov iz tujine pripisujejo predvsem strahu pred balkansko krizo, delež tujih gostov v pomurskih zdraviliščih je tako lani dosegel 44,5 odstotka.

Kino-uho s filmom Zora

07. 03. 2000 16.48

V <a href=http://www.kinoteka.si target=_new>Slovenski kinoteki</a> bodo v ciklusu Kino-oko drevi ob 21. uri zavrteli nemi film Zora, ki ga je v svojem ameriškem obdobju čleta 1927 posnel režiser Friedrich Wilhelm Murnau. Murnauovo mojstrovino bo v živo pospremil glasbenik Anthony Coleman iz Združenih držav, ki bo igral na klavir, klaviature, trombon in sampler.

Nova premiera v SLG Celje

20. 01. 2000 08.20

V Slovenskem ljudskem gledališču (SLG) so pred novo premiero, že četrto v tej sezoni. Na malem odru, ki ga imenujejo Oder pod odrom, bodo danes krstno uprizorili delo Drage Potočnjak Alisa, Alica v režiji Matije Logarja - ''zgodbo o mučenju na ozadju vojne v Bosni in Hercegovini''. V predstavi, ki so jo sooblikovali dramaturg Krištof Dovjak, scenograf Jože Logar, kostumografka Darja Vidic in avtor glasbe Primož Ahačič, nastopa peterica igralk in igralcev na čelu z Barbaro Vidovič in Milado Kalezič.

Oblikovanje balkanske federacije Romov

07. 12. 1999 08.38

Predstavniki Romov so včeraj v Bolgariji ustanovili balkansko federacijo Romov, s katero naj bi dosegli boljše sodelovanje pri reševanju težav Romov, je na včerajšnji novinarski konferenci sporočil predsednik federacije Velko Kostov.

ZLSD: Slovenska zunanja politika 2000

09. 09. 1999 18.48

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je predsedujočemu koordinacije parlamentarnih strank za vključevanje Slovenije v Evropsko unijo Marjanu Podobniku in ostalim predsednikom strank ter predstavnikoma narodnih skupnosti poslal predlog za sklic koordinacije, na kateri bi obravnavali osnutek dokumenta Slovenska zunanja politika 2000, ki ga je pripravila ZLSD. Dokument naj bi pomenil poskus doseči soglasje parlamentarnih strank o temeljnih strateških usmeritvah in prednostnih nalogah slovenske zunanje politike do prihodnjih državnozborskih volitev.

Holbrooke prispel na Kosovo

28. 08. 1999 20.46

Novi ameriški veleposlanik pri ZN Richard Holbrooke je danes prispel na večdnevni obisk na Kosovo. Najprej je obiskal množično grobišče 20 kilometrov zahodno od Prištine.

Talbott o Kosovu

26. 08. 1999 09.23

Namestnik ameriške državne sekretarke Strobe Talbott je med nastopom na Institutu Aspen v Coloradu dejal, da balkansko območje še ni pripravljeno na neodvisno Kosovo in da slednje ni nikoli bilo cilj zavezniških napadov na ZR Jugoslavijo. Talbottov nastop v Aspenu na istoimenskem institutu, mednarodni neprofitni organizaciji, ki se ukvarja s sponzoriranjem nestrankarskih političnih programov, je povzel časopis USA Today.

Bosna in Hercegovina se razvija v leglo kriminala

24. 07. 1999 09.21

Posebna odposlanka generalnega sekretarja in koordinatorka OZN v Bosni in Hercegovini Elizabeth Rehn je na novinarski konferenci na sedežu OZN v New Yorku zatrdila, da se Bosna in Hercegovina spreminja v leglo kriminala. Rehnova je ostro kritizirala Bosno in Hercegovino in dejala, da sta sodstvo in policija tako skorumpirana, da se ne moreta uspešno kosati z organiziranim kriminalom. Kritike posebne odposlanke niso nič novega, saj tudi vse več podjetij iz ZDA in drugih, celo muslimanskih držav, noče poslovati z balkansko državo zaradi vsepovsod prisotne korupcije.

Schroeder na Kosovu in v Makedoniji

23. 07. 1999 21.02

Na Kosovo je danes prispel nemški kancler Gerhard Schroeder. To je prvi obisk kakega tujega predsednika vlade v Jugoslaviji od konca vojne v Zvezni republiki Jugoslaviji. Predstavniki jugoslovanske oblasti so protestirali proti Schroederjevem obisku, saj ga v Beogradu niso uradno prijavili. Nemški kancler se na proteste iz Beograda ni odzval, saj Kosovo, ki sicer še spada k Zvezni republiki Jugoslaviji, upravljajo Združeni Narodi.

Havel obiskal Kosovo

28. 06. 1999 11.59

Češki predsednik Vaclav Havel je med včerajšnjim obiskom v Albaniji dejal, da trdno verjame v svetlejšo balkansko prihodnost ter da se bo civilna družba na tem območju vzpostavila v zelo kratkem času. Havel se je včeraj sestal z albanskim predsednikom Rexhepom Meidanijem, obiskal pa je tudi bolnico na terenu, v kateri češko zdravstveno osebje nudi pomoč kosovskim beguncem. Za nekaj ur pa se je Havel mudil tudi na Kosovu, kjer je obiskal tudi vas v bližini Prizrena, v nemškem sektorju sil KFOR, je poročal češki radio.

Danes prvo srečanje vladne preiskovalne komisije v zadevi ''balkanska afera''

15. 01. 1999 15.34

Komisija za ugotavljanje morebitne prekoračitve pooblastil obveščevalno varnostne službe ministrstva za obrambo in morebitne kršitve človekovih pravic, ki je bila ustanovljena na pobudo vlade in naj bi osvetlila t.i. balkansko afero, se je sešla na svojem prvem delovnem sestanku. Člani komisije so se dogovorili o nadaljnjem delu in v tej smeri tudi sprejeli načrt dela. Omenjena komisija je s tem postavila organizacijske in tehnične okvire svojega delovanja, prihodnji teden pa naj bi začela tudi z vsebinskim delom preiskave, je za STA povedal vodja komisije in svetovalec vlade v uradu predsednika vlade Andrej Podvršič.

Rusija ne podpira vojaškega posega na Kosovem

25. 09. 1998 15.39

Rusija se je odzvala na resolucijo Združenih narodov z mnenjem, da nič ne opravičuje uporabo vojaške akcije proti srbski vojski, ki se bojuje na Kosovu.

Parlamentarna skupšcina SE sprejela porocilo o zadnjem razvoju dogodkov v ZRJ

28. 01. 1998 18.36

Parlamentarna skupšcina Sveta Evrope (SE) je na rednem jesenskem zasedanju v Strasbourgu po dolgi in zivahni razpravi sprejela porocilo 7986 o zadnjem razvoju dogodkov v Zvezni republiki Jugoslaviji in njihovem vplivu na balkansko regijo. Sprejela je tudi slovenski amandma, ki poudarja stališce SE, da je rešitev nasledstvenega vprašanja pomembna za ureditev odnosov med drzavami na obmocju razpadle Jugoslavije in da je vseh pet drzav enakopravnih naslednic. Na zasedanju je sodelovala tudi delegacija parlamenta ZRJ. Predsednik njegovega odbora za zunanjo politiko Ljubiša Ristic je v govoru porocilo zavrnil kot "enostransko, ki paci sliko politike in polozaja v ZRJ".

Grčija pripravljena ohraniti vojaško in civilno prisotnost v BiH

29. 12. 1997 18.13

Grški obrambni minister Akis Cohadzopulos, ki se mudi na obisku v Sarajevu, je povedal, da je Grčija v pripravljena ohraniti vojaško in civilno prisotnost v BiH. Cohadzopulos je dejal, da Grčijo položaj v BiH zanima kot državo članico mednarodnih mirovnih sil v BiH in kot balkansko državo. Napovedal je, da bo njegova država sodelovala pri gradnji katoliške cerkve in mošeje v Visokem. V tem mestu je nameščenih 250 grških vojakov, ki sodelujejo v enotah SFOR. Grški obrambni minister se je ločeno sestal s tremi člani skupnega predsedstva BiH, Alijo Izetbegovićem, Krešimirjem Zubakom in Momčilom Krajišnikom.