banka

S paketnimi bančnimi storitvami prihranite
30. 06. 2022 09.37

V Sloveniji 8,2-odstotna gospodarska rast v drugem četrtletju
16. 08. 2022 11.48
Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v drugem letošnjem četrtletju na letni ravni povečal za 8,2 odstotka. K rasti sta pripomogla domače in tuje povpraševanje, so navedli v državnem statističnem uradu. Na domačo potrošnjo je najbolj ugodno vplivala potrošnja gospodinjstev, na tujo pa storitvena menjava. V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so po objavi podatkov Sursa ocenili, da je rast ostala visoka tudi zaradi nižje lanske osnove. Umirila pa se je rast porabe gospodinjstev, kar je posledica visokih cen, zlasti energentov in hrane, ki zmanjšujejo kupno moč gospodinjstev.

Talibani so napovedovali, da bo tokrat drugače. Minilo je leto, spet je enako
15. 08. 2022 07.37
Mineva leto dni, odkar so talibani znova prevzeli oblast v Afganistanu. 15. avgusta lani je Kabul presenetljivo hitro padel. Talibani so sicer napovedovali miroljubno vladavino, a so na te obljube hitro pozabili in obnovili politiko zatiranja manjšin, političnih skupin in žensk, Afganistan pa je znova postal zatočišče terorističnih skupin.

V nekaterih bankah se cene storitev višajo
12. 08. 2022 12.46
Na nekaterih bankah v Sloveniji so se za gotovinske pologe povečale provizije, prišlo pa je tudi do nekaterih drugih podražitev. Banke pojasnjujejo, zakaj je do podražitev prišlo. Višine nadomestil za pologe gotovine so se spremenile v Novi KBM in v SKB banki, niso pa se spreminjale v NLB, v Gorenjski banki, v Banki Sparkasse in v Deželni banki Slovenije

V Rimu iz porušenega predora reševali ujetega bančnega roparja
12. 08. 2022 10.38
Načrti četverice, ki je naklepala rop banke v Rimu, so splavali po vodi, ko se je pri izkopavanju porušil predor, preko katerega so nameravali izvesti roparski podvig. Na pomoč so jim morali priskočiti celo gasilci, saj je eden od njih ostal ujet v ruševinah. Rešili so ga po več urah in prepeljali v bolnišnico.

'Šla sem do sorodnikov, da bi si izposodila riž ali moko. Začela sem krvaveti'
08. 08. 2022 10.44
V enem letu talibanske vladavine se je število smrti novorojenčkov in spontanih splavov v eni od afganistanskih provinc Badakšan skoraj podvojilo, pravijo lokalni zdravniki. Dopisnica BBC-ja Yogita Limaye je nekaj časa preživela v tamkajšnjih porodnišnicah in bila priča neznosnemu trpljenju žensk, ki nimajo dostopa do protibolečinskih sredstev, prisiljene so si deliti postelje, zelo pa jim primanjkuje tudi zdravnikov. V takšnih razmerah nekateri dojenčki preživijo, vendar velikemu številu tudi ne uspe. Kot je znano, so bila tuja sredstva za financiranje afganistanskega javnega zdravstva zamrznjena, ko so se na oblast vrnili talibani.

Kje je Boris? Potovanje premierja ob napovedani krizi tarča vse več kritik
06. 08. 2022 21.03
Obisk odhajajočega britanskega premierja v Sloveniji ostaja vroča tema otoških medijev. Žal tokrat niso v ospredju naši naravni biseri, ampak ogorčenje britanske javnosti, da sta si zakonca Johnson ob tem, ko britanska centralna banka svari pred novo recesijo, privoščila pobeg na lepše. Boris Johnson, ki v preteklosti ni skoparil s pohvalami na račun Slovenije, pa kljub kritikam očitno načrtov ne namerava spreminjati.

Zakonca Johnson na Jezerskem aktivno preživljata poročno potovanje
05. 08. 2022 16.05
Britanski premier Boris Johnson si pred septembrsko predajo oblasti nove moči nabira na počitnicah v Sloveniji. Z ženo Carrie se namreč mudita na krajšem oddihu na Jezerskem. Po poročanju britanskih medijev sta zakonca Johnson pri nas na zapoznelih medenih tednih.

V večini bank konec zaračunavanja ležarine
01. 08. 2022 06.36
Po odločitvi ECB za premik obrestne mere za sredstva bank v pozitivno območje je večina bank v Sloveniji ukinila ležarino za visoka stanja na računih strank. Nadomestila za to so nekatere banke pravnim osebam začele zaračunavati leta 2016, fizičnim osebam pa lansko pomlad.

Inflacija v Sloveniji julija na letni ravni zrasla na 11 odstotkov
29. 07. 2022 10.54
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni v povprečju zvišale na 11 odstotkov, na mesečni pa za odstotek. Največji vpliv so imele višje cene naftnih derivatov. Poletne sezonske razprodaje oblačil in obutve so mesečno inflacijo znižale za 0,6 odstotne točke, je danes objavil državni statistični urad.

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?
27. 07. 2022 20.24
Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Z avgustom v NLB in Novi KBM konec zaračunavanja ležarine
22. 07. 2022 12.28
NLB in Nova KBM bosta s 1. avgustom ukinili ležarine nadomestila za visoka stanja na računih pravnih in fizičnih oseb. Ukinitev ležarine so napovedali tudi v nekaterih drugih bankah.

Ob slavnostnem odprtju Pelješkega mostu bo izdan priložnostni kovanec za 25 kun
21. 07. 2022 16.48
Most, ki spaja kopno s polotokom Pelješac oziroma skrajni jug s preostalim delom države, se bo imenoval Pelješki most, je odločila hrvaška vlada. Uradno ga bodo odprli v torek, z največjo slovesnostjo v zgodovini samostojne države. Hrvaška centralna banka bo na ta dan dala v obtok nov priložnostni kovanec za 25 kun.

Francija bi lahko naslednje leto dobila digitalni evro
17. 07. 2022 08.37
Francoska centralna banka je sporočila, da bo prešla v drugo fazo poskusa z digitalnim evrom, pri čemer si želi, da bi kriptovaluta luč sveta ugledala prihodnje leto. Banka je prvo fazo poskusa prestala lani.

Abramovu zaradi nevračila dolga šest mesecev zaporne kazni
15. 07. 2022 12.44
Sodišče je Sebastienu Abramovu preklicalo šestmesečno pogojno obsodbo, ki mu je nalagala, da v letu in osmih mesecih fizični osebi povrne dolg v višini 4000 evrov. Ker denarja do 7. oktobra 2020 ni vrnil, je sodišče pogojno obsodbo preklicalo in mu izreklo šest mesecev zaporne kazni.

Zamujena izplačila dodatkov že na računih vseh upravičencev
15. 07. 2022 09.28
Na ministrstvu za finance so potrdili, da so vsi upravičenci, ki zaradi tehničnih težav Banke Slovenije niso prejeli izplačil, zdaj nakazilo prejeli. Zamujala so plačila z naslova otroškega dodatka, dodatka za veliko družino in dodatka za nego otroka.

Zaradi tehničnih težav zamude pri izplačilu dodatkov
14. 07. 2022 17.16
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti obvešča javnost, da zaradi tehničnih težav pri izvrševanju plačil prihaja do zamud pri nakazilu nekaterih dodatkov, tudi otroškega, na račune upravičencev. Na ministrstvu pričakujejo, da bodo izplačani v najkrajšem možnem času, najkasneje pa v roku 24 ur.

Bruselj Sloveniji napoved rasti BDP za letos zvišal, za 2023 znižal
14. 07. 2022 11.19
Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje 5,4-odstotno gospodarsko rast, kar je 1,7 odstotne točke več, kot je napovedala maja. V letu 2023 pa pričakuje enoodstotno rast slovenskega BDP, kar je 2,1 odstotne točke manj kot v spomladanski napovedi. Inflacija bo letos dosegla 7,6, prihodnje leto pa 4,9 odstotka, napoveduje Bruselj.

Gospodarske razmere v polletju ugodne, obeti za naprej manj spodbudni
12. 07. 2022 15.54
Posledice ruskega napada na Ukrajino so za Slovenijo za zdaj še omejene, ugotavlja Banka Slovenije. Nadaljuje se tako visoka raven gospodarske aktivnosti in v drugem četrtletju bi po ocenah gospodarska rast lahko ostala na ravni iz prvega trimesečja. Obeti za nadaljevanje leta so manj spodbudni.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani
12. 07. 2022 07.29
Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'
09. 07. 2022 07.00
Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Evro strmoglavil, Američani se veselijo poceni evropskih počitnic
08. 07. 2022 10.13
Potem ko sta dolar in evro – zaradi padca slednjega – prvič po približno dveh desetletjih na skoraj enaki vrednosti, to pomeni, da so potovanja na staro celino za Američane trenutno neobičajno poceni. Številni se tako že veselijo cenejših evropskih počitnic. A kar je dobro za ameriške turiste, je slabo za številna evropska podjetja, ki jim močnejši dolar predstavlja težavo.

Vrednost evra v primerjavi z dolarjem najnižja po letu 2002
05. 07. 2022 12.42
Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem potonila in dosegla najnižjo vrednost po letu 2002. Vse več kazalnikov kaže na povečano možnost recesije v območju evra.

Boštjančič napovedal široko davčno refomo
04. 07. 2022 14.18
Priporočila OECD so koristna, poročilo pa je treba brati v celoti, ne le posameznih delov, je ob predstavitvi Ekonomskega pregleda za Slovenijo 2022 dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Izvedbo strukturnih reform podpira, pri čemer meni, da so potrebni ukrepi na vseh področjih. Med drugim je napovedal široko davčno reformo, s katero bi naslovili priporočilo OECD, da bi bilo treba zmanjšati davčno obremenitev dela in da je še prostor za povečanje obdavčitve potrošnje in premoženja ter "še marsikaj drugega".

Cvikl viceguverner Banke Slovenije, Ahčinova nova predsednica računskega sodišča
01. 07. 2022 17.55
Državni zbor je s 54 glasovi za in 25 proti imenoval Milana M. Cvikla za viceguvernerja Banke Slovenije. Nekdanji slovenski član evropskega računskega sodišča, v zadnjem času pa predsednik strokovnega sveta SD za finance, razvoj in kohezijo, se tako pridružuje svetu Banke Slovenije, ki ga vodi guverner Boštjan Vasle. Na tajnem glasovanju je državni zbor 60 glasovi za in 19 proti imenoval tudi Jano Ahčin za predsednico računskega sodišča. Nekdanja direktorica Finančne uprave RS bo tako na položaju nasledila Tomaža Vesela in postala prva ženska na čelu vrhovne revizijske ustanove v državi.

Banka Slovenije zrahljala nekatere omejitve na področju kreditiranja
01. 07. 2022 07.08
Banka Slovenije je spremenila makrobonitetne omejitve kreditiranja prebivalstva. Bankam daje bolj proste roke pri presoji, komu podeljujejo kredit. Tako bodo lahko odslej kreditirale tudi komitente, ki jim po plačilu mesečnega obroka ostane manj od predpisanega zneska, to je seštevek 76 odstotkov bruto minimalne plače in zneska za vzdrževane družinske člane. Vendar pa se lahko za to izjemo odločijo pri največ 10 odstotkih svojih poslov.

Cvikl kot kandidat za viceguvernerja zagotovil neodvisno delovanje
28. 06. 2022 13.15
Kandidat za viceguvernerja Banke Slovenije Milan M. Cvikl je na očitke in dvome povezane z njegovim političnim delovanjem odgovorili, da bo delo na mestu viceguvernerja opravljal skrbno, samostojno in strokovno. S to funkcijo, če ga bo nanjo potrdil DZ, bi zaokrožil svoje delovanje, ki ga je v Banki Slovenije začel jeseni 1983, je dejal na javni predstavitvi.

Lazar in Šteblajeva nista več izvršna direktorja DUTB, namesto njiju Križaj in Pfeifer
27. 06. 2022 20.25
Neizvršni direktorji Družbe za upravljanje terjatev bank so na seji upravnega odbora s položaja izvršnih direktorjev DUTB odpoklicali Andreja Lazarja in Kristino Šteblaj ter za v. d. izvršnih direktorjev imenovali Mitjo Križaja in Žigo Pfeiferja. Od dosedanjih izvršnih direktorjev medtem ostaja Matej Pirc.

Na splav v drugo zvezno državo: nekatera podjetja bodo krila potne stroške
27. 06. 2022 09.53
Po petkovi odločitvi vrhovnega sodišča o odpravi ustavne pravice do splava številna ameriška podjetja napovedujejo, da bodo svojim zaposlenim zagotovila podporo in finančno pomoč. Podjetja napovedujejo predvsem kritje potnih stroškov in uvedbo dodatnega zavarovanja.

Posledice sankcij zoper Rusijo udrihajo tudi po Črni gori: konec investicij
24. 06. 2022 15.42
Nekoč vseprisotni ruski znaki ob slikoviti črnogorski jadranski obali so skoraj izginili, saj vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji turiste iz teh držav odvračajo od ene od njihovih najljubših destinacij. Črno goro, ki je že dlje časa magnet za superjahte, turiste in nepremičninske investitorje iz Rusije, zdaj čaka negotova prihodnost. Potem ko so zahodne države zoper Moskvo sprejele vrsto sankcij, posledice le-teh zdaj občutijo tudi v tej mali državi, v katero se je stekal denar bogatih Rusov. Črnogorski zunanji minister ob tem poudarja, da je zdaj skrajni čas za diverzifikacijo gospodarstva, saj država ne more ostati odvisna le od ene panoge.