bbc raziskava

Znanstveniki odkrili nove 'skrivnosti' nastanka raka

22. 04. 2022 08.47

Britanski znanstveniki so opravili veliko raziskavo o raku, pri čemer so analizirali celotno genetsko sestavo tumorjev pri približno 12.000 bolnikih. Z novimi namigi, ki jih je dalo 'arheološko preiskovanje' raka, kot so raziskavo ponazorili znanstveniki, upajo, da bodo v prihodnosti izboljšali diagnozo in zdravljenje te bolezni.

Španka v 20 dneh pozitivna tako na delto kot na omikron

21. 04. 2022 08.01

31-letna zdravstvena delavka v Španiji je v 20 dneh kar dvakrat zbolela za covidom-19. To je najkrajši znan primer reinfekcije, trdijo španski raziskovalci.

Ruska vojska krepi napade na vzhodu Ukrajine, Carla Del Ponte: Putin je vojni zločinec

02. 04. 2022 07.53

Ruske sile se iz okolice Kijeva umikajo in prerazporejajo, da bi se osredotočile na vzhod in jug Ukrajine. V mestih v tem delu države potekajo srditi spopadi in obstreljevanje s strani Rusije. Za evakuacijo civilistov naj bi vzpostavili sedem humanitarnih koridorjev, enega tudi iz skoraj povsem uničenega mesta Mariupol. Nekdanja glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je ruskega predsednika Vladimirja Putina označila za vojnega zločinca in Mednarodno kazensko sodišče (ICC) pozvala, naj izda nalog za njegovo aretacijo. 

Konvoj ruske vojske vse bližje Kijevu, Ukrajina vojakom, ki odložijo orožje, ponuja amnestijo

28. 02. 2022 06.21

Spopadi v Ukrajini se nadaljujejo že peti dan. Ukrajinska vojska je minulo nedeljo označila za "izjemno težko" ter sporočila, da "se soočajo z agresorjem, tako na nebu kot na tleh". Po nekaj urah tišine so se v ukrajinski prestolnici in v Harkovu zjutraj znova zaslišale eksplozije, sirene so se oglasile tudi v Černigovu na severu države. Podobno se je nadaljevalo tudi tekom dneva, medtem ko sta se delegaciji Ukrajine in Rusije sestali na pogajanjih v Belorusiji. Ta so zdaj končana, pogovori pa se bodo nadaljevali v prihodnjih dneh. Ukrjainski predsednik Volodimir Zelenski je medtem podpisal vlogo za pristop Ukrajine k EU. Čeprav je bilo sprva napovedano drugače, sta Poljska in Bolgarija zavrnili dobavo vojaških letal Ukrajini. Bolgarija je kot razlog navedla pomanjkanje letal za lastno obrambo in rezervnih delov.

V popularni otroški igrici Roblox prirejajo virtualne orgije

18. 02. 2022 08.03

Roblox je ena izmed najbolj priljubljenih otroških iger na svetu, a se v njej dogajajo stvari, ki zanje niso primerne. BBC-jeva raziskava je namreč pokazala, da se v spletni igrici s kar 40 milijoni uporabnikov ustvarjajo prostori, kjer plešejo striptizete, golega moškega na povodcu sprehaja ženska ali pa par virtualno seksa pred skupino drugih igralcev. Podjetje se zagovarja, da sporne vsebine zasledijo in odstranijo, a v praksi to traja približno eno uro.

Farmacevtski izdelki v rekah ogrožajo svetovno zdravje

15. 02. 2022 10.22

Onesnaženje svetovnih rek z zdravili in farmacevtskimi izdelki predstavlja "grožnjo okolju in globalnemu zdravju", kaže nova študija Univerze v Yorku, ki sodi med najobsežnejše v svetovnem merilu. Paracetamol, nikotin, kofein ter zdravila za epilepsijo in sladkorno bolezen so snovi, ki so najbolj prisotne v svetovnih vodah. Med najbolj onesnaženimi so bile reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Najbolje so se odrezale reke na Islandiji, Norveškem in v amazonskem pragozdu.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa

10. 02. 2022 08.52

Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

Johnsonov kratki ne na vprašanje, ali bo odstopil

26. 01. 2022 18.08

Britanski premier Boris Johnson tudi po napovedi policijske preiskave zaradi prirejanja zabav na Downing Streetu med zaprtjem države ne namerava odstopiti. "Ne," je bil jasen. Zatrdil je, da namerava nadaljevati svoje delo, za katerega je prepričan, da je bilo pravilno tudi med epidemijo. Medtem ko čakajo na objavo preiskovalnega poročila glede afere Partygate, Britanci sicer vse bolj odklanjajo podporo Johnsonu – da bi moral odstopiti, menita že skoraj dve tretjini vprašanih, je pokazala zadnja raziskava javnega mnenja.

Anglija bo sprostila del ukrepov. WHO: Pandemije ni konec

19. 01. 2022 08.00

Vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je svetovne voditelje opozoril, da pandemije covida-19 "še ni konec". V Franciji so zabeležili 465.000 okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. V Nemčiji je dnevno število na novo okuženih prvič preseglo 100.000. Britanski premier Boris Johnson je medtem napovedal, da bodo s prihodnjim tednom ukinili vse ukrepe, ki so jih uvedli za boj proti različici omikron. Kot ustrezno dokazilo za delo, prostočasne aktivnosti ali nakupovanje, naj bi v Avstriji začeli veljati tudi hitri antigenski testi za samotestiranje.

So znanstveniki odkrili, kaj povzroča redke krvne strdke pri cepivu AstraZeneca?

02. 12. 2021 08.31

Britanski znanstveniki verjamejo, da so našli "sprožilec", ki v izjemno redkih primerih cepljenja s cepivom AstraZeneca proti okužbi z novim koronavirusom vodi do zapletov v obliki krvnih strdkov. Vzrok za nastanek strdkov naj bi bil povezovanje posebnega trombocita v krvi z adenovirusom iz cepiva.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Najstarejši britanski vitraž se je na očeh javnosti skrival kar 900 let

28. 07. 2021 19.54

Nove raziskave kažejo, da so nekatera vitražna okna iz Canterburyjske katedrale morda med najstarejšimi na svetu. Ploščam, ki prikazujejo Kristusove prednike, so namreč z novo tehniko določili novo starost. Domnevajo pa tudi, da so tudi tri druga okna v resnici starejša, kot so verjeli prvotno.

15-letno dedinjo britanskega urednika odkrili po naključju, s pomočjo njegovih fotografij

14. 07. 2021 07.00

Pokojni BBC-jev urednik je za seboj pustil zajetno premoženje, a nobene oporoke in znanih dedičev. Toda fotografije, ki so jih našli na njegovem domu, so sprožile iskalno akcijo in izkazalo se je, da je pred 15 leti vendarle dobil otroka z Indonezijko. 15-letnica bo zdaj podedovala več kot 469.000 evrov premoženja.

Znanstveniki preučujejo vpliv avtoprotiteles na pojav dolgega covida

12. 07. 2021 14.40

Britanski znanstveniki so v krvi nekaterih bolnikov, ki trpijo za dolgotrajnim covidom, našli specifična protitelesa, za katera upajo, da bodo vodila do preprostega testiranja za omenjeno bolezensko stanje. Večina bolnikov po covidu-19 okreva v nekaj tednih, pri nekaterih pa se še mesece po okužbi pojavljajo simptomi, znani kot dolgi covid.

Organizem, 24.000 let zamrznjen v permafrostu, se še vedno lahko razmnožuje

13. 06. 2021 16.04

Ruski znanstveniki so v reki na območju ruske Arktike našli večcelični organizem, ki je zamrznjen v permafrostu preživel kar 24.000 let – še več, ko so ga odtajali, so znanstveniki ugotovili, da se še vedno lahko razmnožuje.

K napredovanju bolezni motoričnega nevrona pripomore tudi športna vadba

11. 06. 2021 08.14

Amiotrofično lateralno sklerozo (ALS) oz. bolezen motoričnega nevrona bo statistično gledano razvil eden od 300 ljudi. Ta bolezen vpliva na sposobnosti gibanja, govora in celo dihanja, znanstveniki pa so zdaj ugotovili, da lahko intenzivnejša telesna vadba povečuje tveganje za napredovanje te bolezni. Vendar pa istočasno opozarjajo: "Če bi vsi nehali telovaditi, bi to prineslo več škode kot koristi." Upajo pa, da bodo ugotovitve pomagale pri individualnem svetovanju.

Prelomna raziskava: primere mrzlice denga zmanjšali za 77 odstotkov

10. 06. 2021 19.22

Število primerov mrzlice denga se je zmanjšalo za kar 77 odstotkov, število hospitalizacij pa za 86 odstotkov, so pokazali rezultati prelomne študije, v okviru katere so komarje okužili z bakterijo Wolbachia, s tem pa močno zmanjšali širjenje virusa.

Nasa v vesolje poslala več kot 100 mladičkov lignjev

06. 06. 2021 10.39

Nasa je v vesolje izstrelila več kot 100 mladičkov lignjev in še 5000 drugih mikroskopskih živali. Lignji imajo imunski sistem, ki je podoben človeškemu, zato znanstveniki upajo, da jim bodo poskusi pomagali bolje razumeti učinke vesoljskih poletov. Preden se bodo živali vrnile nazaj na Zemljo, jih bodo zamrznili.

Na platformi OnlyFans z erotičnimi vsebinami služijo tudi mladoletniki

27. 05. 2021 11.27

Sporni spletni platformi OnlyFans ne uspeva zagotoviti, da je ne bi uporabljali mladoletniki, opozarjajo številni. Kot kaže raziskava, ki jo je izvedel BBC, tudi mladoletni uporabniki tam prodajajo in delijo eksplicitne posnetke. Stran namreč deluje tako, da uporabniki na svoj kanal nalagajo vsebine, med njimi prednjačijo erotične vsebine, kot so fotografije pomanjkljivo oblečenih uporabnikov. Za ogled ostali uporabniki plačajo naročnino. OnlyFans pa zato zaračuna 20 odstotkov uporabnikovega dobička.

Na prodaj je vino, ki se je staralo v vesolju

05. 05. 2021 17.02

Na prodaj je steklenica francoskega vina, ki je več kot leto dni krožila okoli Zemlje. Steklenica vina Pétrus 2000 iz grozdja merlot iz pokrajine Bordeaux, je 14 mesecev preživela v orbiti kot del zasebno financirane raziskovalne študije o hrani in kmetijstvu. Dražbena hiša prodajno ceno ocenjuje na milijon dolarjev oziroma 833.000 evrov.

Eksperiment turizma: 187 ljudi bo 'pobegnilo' na počitnice na Rodos

26. 03. 2021 15.34

Nizozemska turistična agencija bo skoraj 200 ljudi odpeljala na osemdnevne počitnice na grški Rodos, ki bodo obenem eksperiment turizma v času pandemije. Izbrani se bodo morali tako na grškem otoku držati nekaterih pravil.

Kam je izginila voda, ki je nekoč pokrivala rdeči planet?

21. 03. 2021 12.18

Rdeči planet je bil pred milijardami let veliko bolj moder. A voda, ki je nekdaj pokrivala površje Marsa, ni enostavno 'izpuhtela' v vesolje, pravijo avtorji novoobjavljene študije. Nova teorija znanstvenikov namreč predvideva, da je od 30 do 99 odstotkov vode ostalo ujete v Marsovi skorji.

Znanstveniki ugotovili, da so prašiči sposobni igrati videoigre

11. 02. 2021 18.45

Znanstveniki so ugotovili, da so prašiči sposobni igrati videoigre. Štiri prašiče - Hamleta, Omlette, Ebony in Ivory - so namreč naučili uporabljati igralno palico za arkadne igre, s katero so usmerjali kazalec na zaslonu. Raziskovalci pravijo, da je dejstvo, da prašiči razumejo povezavo med palico in igro, pomembno odkritje. Na družbenih omrežjih pa se je že pojavila cela vrsta zabavnih odzivov.

Rudarjenje bitcoinov v enem letu porabi več elektrike kot Argentina

10. 02. 2021 17.48

Glede na analizo Univerze v Cambridgeu rudarjenje bitcoina letno porabi več električne energije kot celotna Argentina. Rudarjenje kriptovalute je med uporabniki zelo zaželeno, a vključuje težke računalniške izračune za preverjanje transakcij, posledično pa porabi ogromno energije.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra

23. 01. 2021 10.13

Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Havanski sindrom pri ameriških diplomatih povzročilo usmerjeno mikrovalovno sevanje

06. 12. 2020 09.54

Skrivnostno bolezen, za katero so zbolevali ameriški diplomati na Kubi, je verjetno povzročilo usmerjeno mikrovalovno sevanje, ugotavlja posebno poročilo ameriške vlade. Spomnimo, da so zaposleni na veleposlaništvu v Havani v letih 2016 in 2017 poročali o izgubi sluha, ravnotežja in "kognitivni megli", bolezen je postala znana kot havanski sindrom.

ZN: Pandemija covida-19 bi lahko izničila 25 let napredka glede enakosti spolov

26. 11. 2020 11.26

Pandemija covida-19 bi lahko uničila 25 let napredka pri doseganju enakosti spolov, opozarja Agencija Združenih narodov za ženske. "Vse, za kar smo delali 25 let, bi lahko izgubili v letu dni," opozarja namestnica izvršne direktorice Agencije ZN za ženske Anita Bhatia. Zaskrbljujoče je tudi, da več žensk kot moških opušča službe, morda zaradi povečane delovne obremenitve doma.

Slovo od simbola Jugoslavije: pred 12 leti je bil izdelan zadnji Yugo

11. 11. 2020 21.39

11. novembra 2008 so v tovarni avtomobilov Zastava v Kragujevcu začeli sestavljati zadnjega Yuga – avtomobil, ki je bil nedvomno daleč od popolnosti, a je po mnenju mnogih, ki imajo nanj nostalgične spomine, imel dušo. Da so ga lahko začeli prodajati v ZDA, je bilo na njem treba narediti 500 popravkov.

Predsednik bi moral dajati zgled, tudi glede odnosa do žensk

17. 10. 2020 07.00

Republikanci in demokrati pogosto stojijo na nasprotnih bregovih, med Trumpovim mandatom pa je to postalo še toliko bolj opazno. Ameriško družbo je najprej povezalo, nato pa močno razdvojilo gibanje proti spolnim zlorabam "Me too". Med obtoženimi je tudi Trump, ki obsodbe zanika in pravi, da je šlo gibanje predaleč. Republikanci mu v prepričanju sledijo, saj verjamejo, da so lažne obtožbe o spolnem nasilju pogoste. Vprašanje je, ali so svoj hrbet gibanju obrnili tudi demokrati, s tem ko so podprli kandidaturo Bidna, ki je prav tako obtožen spolnega nadlegovanja.

Veliki koralni greben od 1995 izgubil polovico koral. Atlantski ocean najtoplejši v 2900 letih

14. 10. 2020 09.59

Veliki koralni greben je od leta 1995 izgubil več kot polovico koral, razlog za to je segrevanje svetovnih morij zaradi podnebnih sprememb, je pokazala nova študija. Raziskava kanadskih in ameriških znanstvenikov pa je pokazala, da je temperatura Atlantskega oceana najtoplejša v zadnjih 2900 letih.