bedenje

Mladi na poti v Rim

09. 08. 2000 00.00

Več kot tisoč mladih iz Slovenije bo drevi krenilo na pot proti Rimu, kjer bodo skupaj z vrstniki z vsega sveta praznovali 15. svetovni dan mladih. Praznovanje v večnem mestu pripravlja papeški svet za laike, ki pričakuje milijon in pol romarjev iz 120 držav. Osrednja dogodka, veliko bedenje in sklepno evharistično bogoslužje, pri katerih bo sodeloval tudi papež Janez Pavel II., bosta v soboto in nedeljo, 19. in 20. avgusta.

Praznovanje Velike noči

22. 04. 2000 15.12

Ob največjem krščanskem prazniku, Veliki noči, bodo tudi danes potekali številni obredi. V ljubljanski stolni cerkvi Sv. Nikolaja bodo popoldne večernice, ki jih bo vodil škof Alojz Uran. Velikonočno vigilijo bo zvečer v ljubljanski stolnici imel nadškof Franc Rode, v mariborski stolni cerkvi škof Franc Kramberger, v koprski pa škof Metod Pirih. Že včeraj, ko se je začela velikonočna tridnevnica, so v spomin na Kristusovo trpljenje potekali obredi, še posebej slovesno pa je bilo v Vatikanu.

Začenja se velikonočna tridnevnica

21. 04. 2000 17.23

Na tisoče izletnikov je na Veliki petek s svojimi jeklenimi konjički povzročilo cestne zamaške na bavarski avtocesti A3 v smeri proti Frankfurtu. V 30 kilometrov dolgi koloni na avtocesti A8 v smeri München - Salzburg in na avtocesti A3 v smeri Nurenberg - Passau se v skoraj že poletni vročini avtomobili premikajo s hitrostjo pešcev.

Tradicionalen križev pot v Rimu

03. 04. 1999 09.56

Papež Janez Pavel II. je na Veliki petek s tradicionalnim križevim potom v Rimu počastil spomin na Kristusovo trpljenje. Svetega očeta so na obredni poti, ki pomeni enega od vrhuncev Velike noči pospremili tisoči romarjev iz vsega sveta. Pot je potekala od Kolizeja do razvalin antičnega Venerinega svetišča. Papež je potjo, dolgo poldrugo uro, križ nosil sam le na začetku in ob koncu poti. Vmes so mu pomagali mladi verniki iz različnih držav sveta. Papež Janez Pavel II. bo imel danes v baziliki Sv. Petra tradicionalno velikonočno bedenje. Najprej bodo v preddverju bazilike prižgali velikonočni ogenj. Nato bo papež slovesno vstopil v baziliko, ki je sprva v temi, kasneje pa jo osvetlijo s tisoči velikonočnimi svečami. K običaju sodi tudi to, da papež krsti mlade in odrasle. Opolnoči se bo v Rimu ob naznanitvi Kristusovega vstajenja oglasilo vseh tisoč cerkvenih zvonov, ki so od Velikega četrtka molčali. V nedeljo se bo velikonočno slavje končalo z velikonočno papeževo poslanico, ki naj bi se je po pričakovanjih udeležilo sto tisoč vernikov.

Srečanje mladih v zamejstvu

28. 12. 1998 11.30

Na tržaškem se je sinoči mudilo približno 2000 mladih iz vse Slovenije in zamejstva, ki se bodo te dni udeležili novoletnega romanja, ki ga vsako leto prireja skupnost bratov iz Taizeja in ki bo letos v Milanu.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo

12. 04. 1998 07.25

Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.