begunce

Petletni deček omahnil v smrt nekaj dni po tem, ko je družina pobegnila pred talibani
19. 08. 2021 20.14
Iz britanskega Sheffielda poročajo o tragediji. Petletni afganistanski deček je skozi okno hotela omahnil v smrt, in to le nekaj dni po tem, ko je z družino prispel iz Afganistana, od koder so pobegnili pred talibanskim režimom.

Nevaren precedens? MNZ sirskega begunca zavrnil na podlagi 'tajnih dokumentov'
19. 08. 2021 12.25
Ministrstvo za notranje zadeve je sirskemu beguncu, ki v Sloveniji živi že sedem let, zavrnilo podaljšanje statusa subsidiarne zaščite. Pri odločitvi se sklicujejo na t. i. "tajne dokumente", a ti dokumenti mu niso bili nikoli predstavljeni, varnostni organi z njim niso opravili nobenega razgovora, zato ne on in ne njegov odvetnik ne poznata pravega razloga. Skupina zagovornikov pravic migrantov opozarja, da gre za evidentno zlorabo pooblastil in izjemno nevaren precedens.

Talibani patruljirajo po Kabulu, Evropa evakuira svoje državljane in sodelavce
17. 08. 2021 08.48
Letališče v Kabulu spet deluje, letala vzletajo in pristajajo. Ves svet skuša čim hitreje varno evakuirati svoje državljane, diplomate, pa tudi vojaške sodelavce in njihove najbližje. Talibani so medtem zavzeli vse kontrolne točke v prestolnici, do zob oboroženi patruljirajo po mestu. Na drugem koncu sveta pa je najmočnejša velesila sporočila, da bo talibansko vlado priznala, glede na njihova dejanja – v kolikor bodo denimo spoštovali pravice žensk in se izogibali ekstremizmu. Ameriški predsednik Biden še vedno vztraja, da so ZDA v Afganistanu dosegle svoje cilje. Pa je bilo vredno?

Pred vrati nov migrantski val, pod vprašajem pa usoda več kot 30 milijonov ljudi
17. 08. 2021 15.40
Ameriški umik ter vrnitev talibanov prinaša nov velik izziv predvsem za Evropo, kamor že desetletja bežijo Afganistanci, največ prav v zadnjih letih. Migrantski val je znova še kako realen. Množice so že pred 15. avgustom zapustile državo in prebežale v Iran in Turčijo. Afganistan je staro krizno žarišče, ki se po podatkih Agencije ZN za begunce po številu begunske populacije uvršča na tretje mesto, takoj za Sirijo in Venezuelo. Konec lanskega leta je slabe 3 milijone Afganistancev iskalo zatočišče, 2,6 milijona pa je bilo ljudi s priznanim begunskim statusom. Čas je, da prepoznamo humanitarno krizo in se odzovemo.

Beg pred talibani: na ameriško letalo se je vkrcalo kar 640 Afganistancev
17. 08. 2021 08.58
V nedeljo pozno zvečer so ameriške zračne sile s taktičnim transportnim letalom evakuirale približno 640 Afganistancev, kažejo podatki ameriškega obrambnega ministrstva in fotografije, ki so hitro zaokrožile po spletu. Afganistanci so na poti iz Kabula v letalsko oporišče Al Udeid v Katarju sedeli kar na tleh letala.

Šterbenc o Afganistanu: Pošteno bi bilo, da Zahod sprejme begunce
16. 08. 2021 20.16
Potem ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump napovedal umik ameriške vojske v Afganistanu, zdajšnji predsednik Joe Biden pa je njegovo delo dokončal, so se na območje vrnili talibani. O dogajanju v tej bližnjevzhodni državi smo povprašali profesorja na fakulteti za management Primoža Šterbenca. Kljub temu, da je bila vrnitev talibanov pričakovana, je presenetila hitrost dogajanja. 10 dni in Kabul je padel brez izstreljenega naboja.

Zatišje pred viharjem? 'Ljudje so zadovoljni z nami, z našimi dejanji. Srečnejši bodo'
15. 08. 2021 10.17
Afganistanska prestolnica je padla. Talibani so brez upora vkorakali v Kabul in zavzeli predsedniško palačo, pod njihovim nadzorom so že številne četrti, poročil o večjih spopadih in nasilju za zdaj ni. Predsednik Ašraf Gani je medtem zapustil državo in pobegnil v Tadžikistan. Preostanek administracije medtem prebivalcem obljublja miren prenos oblasti. Talibani so zato že razglasili zmago.

Albanija in Severna Makedonija odpirata vrata beguncem iz Afganistana
15. 08. 2021 18.40
Albanija bo na prošnjo ZDA sprejela Afganistance, ki iz svoje države bežijo zaradi vojaške ofenzive talibanov, je danes na Facebooku sporočil albanski premier Edi Rama. Poudaril je, da ima Albanija kot članica zveze Nato odgovornost sprejeti begunce. Podobno je napovedala tudi Severna Makedonija.

Sosedje se pripravljajo na življenje s talibani, ki jih mika 'korenček', ki ga je ponudila Kitajska
15. 08. 2021 17.09
Talibanska oblast v Afganistanu je realnost, in čeprav si tega ni želel nihče v regiji, sosedje te države še zdaleč niso enotni, kako se odzvati na nove razmere. Situacija sicer zanje ni presenečenje, večina pa bo skušala zase najti vsaj kakšno korist, še posebej Kitajska. Medtem je Urad ZN za begunce sosede Afganistana pozval, naj pustijo odprte meje, da bi se ljudje, ki so na begu pred talibanskim režimom, lahko zatekli na varno.

Afganistan: Kaj čaka ljudi, ki bodo živeli v novem režimu?
15. 08. 2021 13.58
Talibani so v zadnjem tednu zavzeli skoraj celoten Afganistan, nadzorujejo več kot polovico večjih mest v državi. Kako so videti prevzemi mest in kaj čaka ljudi, ki bodo živeli v novem režimu? Ko so prišli v njegovo mesto, so 17-letniku v roke potisnili orožje in ga prisilili v napad na policijsko postajo. Ženskam se bo medtem pisalo slabše kot pričakovano, za zdaj kaže, da ne bodo smele hoditi ne v šole ne v službe. Še isti dan, ko so talibani prispeli v Kabul, so prebarvali reklamne oglase z ženskami.

'Te sandale nosite, da bi pritegnile mlade moške'
14. 08. 2021 15.54
Medtem ko talibani prodirajo po Afganistanu in z bliskovito hitrostjo zavzemajo eno mesto za drugim, številne afganistanske ženske z negotovostjo in strahom gledajo v prihodnost. Spomin na čase, ko so jim vladali talibani, je namreč še kako živ, izkušnje pa grozljive. Tudi nova poročila so izjemno zaskrbljujoča, med drugim naj bi bila dekleta že tarča samo zato, ker so nosila sandale.

Beloruska olimpijka prejela poljski humanitarni vizum
02. 08. 2021 08.12
Atletinja Cimanovska je noč preživela 'na varnem' v tokijskem hotelu, pod zaščito japonskih oblasti, in bo zaprosila za azil. Dopoldne se je nato odpravila na poljsko veleposlaništvo, kjer naj bi prejela humanitarni vizum. V primer so se zdaj vključili tudi Združeni narodi. "MOK prosim, da mi pomaga. Bila sem pod velikim pritiskom in na silo me skušajo odpeljati iz države, brez moje privolitve. MOK prosim, da intervenira," je javnost pozvala v posnetku.

Strta Severina izlila svojo bolečino zaradi sinove odsotnosti
28. 07. 2021 13.27
Priljubljena pevka Severina se je oglasila na Instagramu, kjer je izlila svojo bolečino, ki jo še vedno močno občuti, potem ko so ji pred skoraj dvema letoma iz naročja odvzeli njenega sina Aleksandra. Zvezdnica namreč na družbenih omrežjih ne sme objavljati fotografij svojega sina, saj je sodišče skrb zanj dodelilo očetu.

Umrl je nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Johnny Young
25. 07. 2021 16.18
Za posledicami bolezni je umrl ameriški diplomat Johnny Young, ki je bil med drugim od leta 2001 do leta 2004 veleposlanik Združenih držav Amerike v Sloveniji, kamor ga je imenoval takratni ameriški predsednik George Bush mlajši.

Slovenija bo Litvi pomagala z desetimi kilometri ograje
22. 07. 2021 18.09
Vlada je na današnji seji prižgala zeleno luč za pomoč Litvi, ki se sooča s povečanim migracijskim pritiskom na meji z Belorusijo. Slovenija ji bo pomagala z desetimi kilometri tehničnih ovir, preko mehanizma EU na področju civilne zaščite pa ji bo zagotovila še materialno pomoč v obliki agregatov, odej in suhih dnevnih obrokov halal.

Talibani v Afganistanu nadzorujejo že 85 odstotkov ozemlja
16. 07. 2021 17.51
Afganistan se je ob umiku Američanov po dveh desetletjih "večne vojne" znašel v kaosu. Talibani so okrepili napade, trdijo, da nadzorujejo že 85 odstotkov ozemlja. Švedska je medtem zamrznila vračanje zavrnjenih prosilcev za azil v Afganistan.

Grčija: Turčija je varna država za večino migrantov, zato naj za azil zaprosijo tam
07. 06. 2021 18.00
Grčija je sosednjo Turčijo označila za varno državo, v kateri bi morala mednarodno zaščito iskati večina prosilcev za azil, ki se s turških obal odpravljajo v Grčijo. Prosilci za azil iz Sirije, Afganistana, Pakistana, Bangladeša in Somalije namreč po oceni Grčije v Turčiji niso v nevarnosti zaradi svoje rase, vere, državljanstva, političnih prepričanj ali članstva v določeni družbeni skupini.

Britanska ministrica: Družbena omrežja promovirajo nevarno migrantsko pot
06. 06. 2021 15.07
Britanska ministrica za notranje zadeve Priti Patel je za povečan pretok migrantov čez Rokavski preliv obtožila družbena omrežja, ki po njenem mnenju promovirajo to nevarno pot do Združenega kraljestva. Tihotapci namreč videoposnetke, ki so objavljeni na spletu uporabljajo za promocijo svoje trgovine. Izvršni direktor sveta za begunce je britanski vladi medtem očital, da njen pristop k reševanju prehodov prek kanala ne deluje in da mu je usojeno, da propade.

Bodo Kanarski otoki postali novi Lezbos?
16. 05. 2021 10.41
Organizacije za človekove pravice opozarjajo, da bi Kanarski otoki lahko postali novi otoki v Evropi, na katerih za dlje časa obtičijo prebežniki v izjemno slabih razmerah. V zadnjih šestih mesecih se Kanarski otoki namreč soočajo s porastom števila novih prebežnikov, ki se na nevarno pot od zahodne afriške obale podajajo kar v majhnih lesenih čolnih.

Poročilo AI: Tudi v Sloveniji prihajalo do napadov na človekove pravice
07. 04. 2021 12.19
V poročilu o stanju človekovih pravic v letu 2020 Amnesty International ugotavlja, da je pandemija razkrila sistemsko neenakost ter da so jo svetovni voditelji izkoristili za intenziviranje napadov na človekove pravice. Tudi v Sloveniji je prihajalo do napadov na človekove pravice pod pretvezo boja proti covidu-19, izhaja iz poročila. V njem izpostavljajo omejevanje pravice do zbiranja, prisilne vrnitve beguncev in migrantov na Hrvaško ter visoko število covidnih smrtnih žrtev v domovih za starejše.

Po najbolj krvavem dnevu v Mjanmaru: 'Absolutno nezaslišano in nesprejemljivo'
29. 03. 2021 09.47
Napeto stanje v Mjanmaru se ne umirja, ampak le še stopnjuje. Kaže, da se ulični protesti in spopadi med prebivalci in vojsko ter policijo zaostrujejo, število žrtev pa narašča. Iz številnih držav se medtem vrstijo obsodbe nasilja, ZDA in EU sta zaradi represije uvedli tudi sankcije. Glede dogajanja v Mjanmaru pa se bo sestal tudi Varnostni svet ZN.

Tekmovalec hrvaške Kmetije pobegnil iz Nigerije, nato delal za hrvaškega generala
19. 03. 2021 14.26
Kdo je simpatični Prince, ki so ga sotekmovalci v šovu Kmetija: Morje in oljke poimenovali kar Šime? Zgovorni Nigerijec je svoj dom zapustil zaradi težke situacije, končal na Hrvaškem in pri naših južnih sosedih delal za nekdanjega hrvaškega generala Anteja Gotovino.

Na tisoče beguncem v Grčiji grozi brezdomstvo
05. 03. 2021 09.29
Zaradi prekinitve programa, na podlagi katerega je Evropska unija zagotavljala denarno pomoč in začasno zatočišče, na tisoče beguncem v Grčiji grozita revščina in brezdomstvo. Kot opozarjajo nevladne organizacije, se pomoč prehitro konča, integracija beguncev v družbo pa poteka prepočasi.

Vrhovno sodišče zavrnilo vrnitev pripadnice IS v domovino
26. 02. 2021 12.20
Britansko vrhovno sodišče je odločilo, da se ženska, ki so ji zaradi pridružitve skrajni skupini Islamska država odvzeli državljanstvo, ne sme vrniti v domovino. Lani je namreč prizivno sodišče odločilo, da bi morali Shamimi Begum dovoliti vrnitev v domovino, da bi se lahko pritožila na odvzem državljanstva.

Grčija v primežu obilnega sneženja in hudega mraza: zima zahtevala smrtni žrtvi
16. 02. 2021 16.45
Grčijo je zajelo obilno sneženje, kakršnemu niso bili priča že več let. Dodatne težave povzročata še močan veter in hud mraz. Hladna fronta Medeja je po navedbah vremenoslovcev prestolnici Atene prinesla največ snega v zadnjem desetletju, zahtevala pa je tudi dve smrtni žrtvi.

Med nominiranci Greta, Navalni, Trump in Pedro Opeka
31. 01. 2021 22.07
Nobelov inštitut v Oslu je do konca januarja sprejemal nominacije za Nobelovo nagrado za mir. Kandidate lahko predlagajo parlamentarci in ministri iz vseh držav, nekdanji nagrajenci in profesorji določenih univerz. Med letošnjimi nominiranci so med drugim gibanje Črna življenja štejejo, Svetovna zdravstvena organizacija, Greta Thunberg, Donald Trump in številni drugi. Premier Janša pa je nominiral misionarja Pedro Opeko.

Pekel migrantov na meji s Hrvaško: umivajo se v snegu, grejejo ob ognju
18. 01. 2021 09.18
Skoraj tisoč migrantov v začasnem centru za begunce Lipa na severozahodu Bosne in Hercegovine živi v grozljivih razmerah. Na stotine tistih, ki jih niso namestili v ogrevane šotore, ostaja v zasilnih šotorih brez gretja, tekoče vode, elektrike in ustreznih sanitarij, razmere pa še dodatno otežujejo ledene temperature in sneg. V BiH sicer v zelo slabih razmerah živi do 2500 migrantov, zapleteni politični in birokratski procesi pa preprečujejo, da bi se njihov položaj izboljšal.

'Pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje pravic migrantov'
18. 12. 2020 11.01
"Številni migranti so odrinjeni na rob družbe in so nesorazmerno prizadeti v pandemiji covida-19 z izgubo služb, stanovanj in z diskriminacijo," je slišati ob mednarodnem dnevu migrantov. In še, da pandemija ne sme biti izgovor za zmanjševanje obveznosti za zaščito pravic migrantov, ne glede na njihov pravni status.

Po zavzetju prestolnice Tigraja etiopske sile iščejo voditelje upornikov
29. 11. 2020 18.40
Potem ko je etiopska vojska v soboto zavzela glavno mesto uporniške regije Tigray na severu države, Mekele, etiopska zvezna policija danes išče voditelje Tigrajske ljudske osvobodilne fronte (TPLF), je po poročanju britanskega BBC izjavil premier Etiopije Ahmed Abiy. Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) je sporočil, da je v mestu danes mirno.

Minister o obtožbah nasilja nad prebežniki: Cilj je diskreditacija Hrvaške
19. 11. 2020 11.13
Obtožbe na račun hrvaške policije letijo od nevladnih organizacij, katerih cilj je diskreditirati Hrvaško, je v odzivu na razkritje nemškega Spiegla o psihičnem in fizičnem nasilju nad prebežniki dejal hrvaški notranji minister. Povedal je še, da ne gre za begunce, temveč "mlade moške brez družin". Na hrvaško policijo že leta letijo očitki o nasilju nad prebežniki, o tem pričajo tudi številni posnetki in fotografije.