beguncev

Kjer so nekoč živele sirote z vzhoda Ukrajine, danes zevajo luknje
10. 03. 2022 17.22
Najhitreje rastoči eksodus beguncev po 2. svetovni vojni se nezadržno nadaljuje. V enem od begunskih žarišč, v Lvovu na ukrajinsko-poljski meji, je tudi naša ekipa. Obiskala je tamkajšnjo sirotišnico, o kateri smo že poročali, in zagnali smo akcijo zbiranja sredstev, v kateri množično sodelujete tudi naši gledalci in bralci. "Situacija tukaj je sicer še vedno precej naprej napeta, želijo si, da bi se umaknili še bolj na varno. Lvov je za zdaj sicer varen, ampak ravno tako je bil pred časom popolnoma varen Doneck, danes pa nam je predstojnica pokazala fotografije in videoposnetke sirotišnice, v kateri so bivali še pred kratkim, zdaj pa je pošteno načeta," opisuje Marko Gregorc.

Število oseb, ki jim bo Slovenija nudila začasno zaščito, trenutno ni omejeno
10. 03. 2022 15.00
Sklep o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe, s katerim je vlada aktivirala istoimenski zakon, je stopil v veljavo. Sklep ne navaja števila beguncev, ki jim je Slovenija pripravljena nuditi začasno zaščito, saj njihovega števila ni mogoče oceniti. Število oseb tako trenutno ni omejeno, so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.

Nas čaka prehranska draginja?
10. 03. 2022 10.30
Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Namesto za boj proti pandemiji finance namenili za pomoč Ukrajini
10. 03. 2022 08.45
Pomoč Ukrajini se nadaljuje. V noči na četrtek je predstavniški dom ameriškega kongresa potrdil 12,3 milijarde evrov pomoči za Ukrajino in evropske zaveznike, že v sredo pa je IMF odobril 1,3 milijarde evrov pomoči Ukrajini za pokritje nujnih finančnih potreb in olajšanja posledic vojne.

Z vzhoda na zahod bežijo pred vojno, v obratni smeri hitijo vanjo
09. 03. 2022 20.16
Na železniški postaji v Lvovu poleg tisočih beguncev, ki bežijo v varne države, vsak dan vidimo tudi številne mlade fante, ki potujejo v obratno smer, torej neposredno na fronto. "Prav ganljivo je spremljati te prizore, kako se poslavljajo od svojcev in svojih deklet, a po drugi strani je videti, da odhajajo s precej poguma in sproščenosti. Govoril sem z enim od njih in popolnoma prepričan je, da bo Ukrajina v tej vojni zmagala, ker je upor naroda premočan, da bi ga strla katera koli sila, pa četudi je to Rusija," pripoveduje naš novinar Marko Gregorc. Na eni strani je sicer povsem običajen dan z vsemi odprtimi trgovinami v središču Lvova, na drugi strani pa teater, ki se je čez noč spremenil v begunski center.

Na zasebnih naslovih prijavljenih že 2500 ukrajinskih beguncev
09. 03. 2022 19.23
Naši centri za nastanitve so od začetka vojne sprejeli 135 ukrajinskih beguncev, s stopnjevanjem konfliktov na vzhodu pa ubežnikom v Sloveniji trenutno s streho nad glavo večinoma pomagajo širokosrčni posamezniki. Pri znancih in sorodnikih naj bi bilo po nekaterih ocenah zdaj že 2500 ukrajinskih beguncev, še več pa jih bo v prihodnje ob prihodu k nam potrebovalo tudi zdravstvene storitve, socialno varstvo, pravno pomoč in celo izobraževanje. Kaj vse beguncu iz Ukrajine ob vstopu v Slovenijo pripada? In kdo oziroma kaj to zagotovi?

Plin za skoraj petino cenejši, Von der Leynova poziva k varčevanju z energenti
09. 03. 2022 11.55
Cene zemeljskega plina v Evropi padajo. Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v aprilu je bilo dopoldne treba odšteti 173,66 evrov za megavatno uro, kar je 19 odstotkov manj kot v torek. Iz ruskega energetskega velikana Gazprom sporočajo, da dobava plina preko ozemlja Ukrajine v Evropo poteka nemoteno. Medtem je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen državljane pozvala k varčevanju z energenti, da se bo lahko Evropa hitreje osamosvojila od ruskega plina, nafte in premoga. K temu lahko pripomore vsak, je dejala v jutranji oddaji na nemški televiziji ZDF.

Naša ekipa v Lvovu: 'Več stometrska vrsta beguncev se skuša prebiti na vlak odrešitve'
08. 03. 2022 19.13
Po podatkih Združenih narodov je Ukrajino zapustilo že več kot dva milijona beguncev. Ukrajinsko mesto Lvov je eno najpomembnejših stičišč za reke beguncev, ki odhajajo na varno proti zahodu. Tam sta zdaj oba naša posebna poročevalca: Marko Gregorc, ki spremlja razmere v tem ukrajinskem mestu, in Jure Tepina, ki je tja prispel iz Kijeva.

Salvini obrnil ploščo in doživel hladen tuš: Župan mu je pomahal s 'Putinovo majico'
08. 03. 2022 16.54
Kriza v Ukrajini je še eden v nizu dogodkov, ki vedno znova dokazujejo, kako hitro politiki menjajo mnenja in strani, če jim to ustreza. Med njimi je tudi italijanski skrajni desničar Matteo Salvini. Znan nasprotnik migrantov se je v preteklosti nadvse trudil, da bi preprečil vstop v Evropo čim več beguncem in migrantom, zdaj pa svojo pomoč ponuja ukrajinskim beguncem. A to, da je povsem obrnil ploščo, ni ostalo neopaženo. Na njegovo poveličevanje Vladimirja Putina ga je "spomnil" poljski župan.

Hojs: Zakon o začasni zaščiti beguncev bo aktiviran najkasneje do petka
08. 03. 2022 15.40
Na ministrstvu za notranje zadeve pripravljajo sklep, s katerim bodo vladi predlagali aktiviranje zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb, ki beguncem iz Ukrajine zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, je ob robu vladnega obiska v osrednjeslovenski regiji povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Zakon bo aktiviran najkasneje do petka. Rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič pa je predsednika vlade Janeza Janšo pozval, da čim prej zagotovi pravno podlago za urejanje ustreznega statusa ukrajinskim beguncem za študij in zaposlitev na univerzi.

Komu je namenjena militantna retorika slovenskega premierja?
07. 03. 2022 19.27
Ob vojaških spopadih v Ukrajini, mrtvih, ranjenih, rekah beguncev in hudih posledicah za gospodarstvo, pa predsednik vlade Janez Janša na socialnih omrežjih priliva še dodatno olje na ogenj. Od militantnih idej o Natovem zapiranju zračnega prostora nad Ukrajino preko zgodovinskih vzporednic z drugo svetovno vojno do primerjave ruskega predsednika Vladimirja Putina z Adolfom Hitlerjem. Komu in kaj s tem sporoča slovenski premier? Gre v resnici za notranjepolitična sporočila pred aprilskimi volitvami? Kaj v vojnih primerih učijo slovenske zgodovinske okoliščine?

Bežeče Ukrajinke niso obupane: 'Naši možje se borijo za domovino'
07. 03. 2022 10.43
Naša ekipa, ki spremlja dogajanje v Ukrajini, je govorila tudi z ženskami, ki bežijo pred vojno. Državo zapuščajo same, brez svojih partnerjev, mož, ki so odšli na bojišča. In kot izhaja iz njihovih izjav, jih to ne navdaja z žalostjo in obupom, ampak po poročanju našega novinarja Marka Gregorca dajejo pogumne in jasne odgovore: "Naši očetje in možje se borijo za domovino, za pravo stvar." Prepričane so, da bodo v tej vojni zmagali Ukrajinci, da se bo vse skupaj razpletlo hitro in da bodo lahko morda doma že v enem tednu.

Iz Ukrajine že poldrugi milijon ljudi
06. 03. 2022 13.43
Zaradi vojne v Ukrajini je to državo zapustilo že 1,5 milijona ljudi, je sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR), ki opozarja, da gre za najhitreje rastočo begunsko krizo v Evropi po drugi svetovni vojni. Največ ljudi se je iz Ukrajine doslej zateklo na Poljsko, več deset tisoč jih je tudi v Nemčiji, vendar oblasti ne vedo natančno, koliko, saj ni nadzora na meji.

'Junak večera': 11-letni deček s potnim listom in nahrbtnikom sam na Slovaško
06. 03. 2022 12.36
Vojna v Ukrajini je po zadnjih podatkih v beg prisilila že 1,5 milijona ukrajinskih beguncev. Največ je žensk in otrok, med katerimi je tudi 11-letni deček iz Zaporožja, ki je v soboto prečkal mejo s Slovaško. Tamkajšnje oblasti so ga označile za "junaka večera", saj se je na pot v sosednjo državo odpravil brez spremstva staršev. Pri sebi je imel le plastično vrečko, nahrbtnik in potni list, na roki pa zapisano telefonsko številko sorodnikov.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'
06. 03. 2022 07.00
Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Naša ekipa skupaj s prostovoljci in borci na vlaku za Kijev
05. 03. 2022 20.18
Naša ekipa, ki zadnje dni spremlja vojno v Ukrajini na tamkajšnjih tleh, se z Lvova pomika proti Kijevu. Ruska vojska želi skleniti obroč okoli prestolnice, železnica pa je še vedno najvarnejši način prevoza tja. Uspeli so se priključiti humanitarni skupini, ki v bolnišnico pelje pomoč. Predmestje Kijeva je sicer aktivno vojno območje, pred dnevi je bila tam napadena tudi skupina britanskih poročevalcev, ki so padli v zasedo - novinar je bil ranjen, snemalca rešil neprebojni jopič.

'Putin se je na invazijo pripravljal že leta, Zahod pa je to vedel'
05. 03. 2022 16.25
Za krizo v Ukrajini so odgovorne tako zahodne države kot Rusija, ocenjuje filozof Slavoj Žižek. Ruski predsednik Vladimir Putin se je na invazijo pripravljal leta, Zahod pa je to vedel, je opozoril. Strinjal se je z navedbami, da je Putin vojni zločinec, a se pri tem sprašuje, ali smo to res opazili šele zdaj. "Mar ni bil vojni zločinec, ko je rusko letalstvo v Siriji bombardiralo milijonsko mesto Alep, in to veliko bolj brutalno, kot zdaj bombardirajo Kijev?"

Večina ukrajinskih beguncev po zatočišče k sorodnikom in prijateljem
05. 03. 2022 11.20
V Slovenijo še naprej prihajajo begunci iz Ukrajine. V nastanitvenem centru v Logatcu jih je zdaj 85, še več pa si jih namestitev išče pri sorodnikih in prijateljih, pojasnjuje direktorica urada za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj. Vzpostavila se je tudi mreža prostovoljcev, ki bodo nudili pomoč tako pri zagotavljanju psihosocialne oskrbe kot pri razdeljevanju materialne pomoči.

'Urijo borce in za Putina pripravljajo poseben koktejl'
04. 03. 2022 19.48
Naša ekipa že od ponedeljka vojno v Ukrajini spremlja tudi na tamkajšnjih tleh. Ukrajinci so se v deveti dan ruske invazije zbudili z novico o požaru v jedrski elektrarni Zaporožje, ki je bil posledica obstreljevanja, vendar strokovnjaki za jedrsko varnost zatrjujejo, da do izpustov radioaktivnega materiala ni prišlo. Zjutraj jih je razžalostila tudi novica, da se Nato niti v zraku ne bo vpletal v to vojno, zato sta naš novinar in snemalec obiskala nekaj vadbenih centrov, kjer so Ukrajinci začeli organizirati tudi vse starejše in zelo mlade prostovoljce. "Urijo se vojaških veščinah in v izdelovanju protitankovskih ovir ter molotovk," pojasnjuje Jure Tepina. Ukrajinske oblasti so novinarjem dale tudi nova navodila: ne smejo se več oblačiti v črno ali zeleno, s seboj pa morajo imeti belo zastavo.

Iz Ukrajine pobegnilo že več kot 1,25 milijona ljudi
04. 03. 2022 14.44
Zaradi ruske invazije je iz Ukrajine po podatkih Združenih narodov doslej zbežalo že 1,25 milijona ljudi. Največ, okoli 672.000, se jih je zateklo na Poljsko, okoli 194.000 v Moldavijo in 133.000 na Madžarsko, je v Ženevi sporočil tiskovni predstavnik Mednarodne organizacije za migracije (IOM), ki je agencija ZN. Pri IOM so dejali tudi, da so prejeli verodostojna poročila o diskriminaciji na ukrajinski meji.

Več kot 150 zdravnikov in zobozdravnikov pripravljenih oditi na ukrajinsko mejo
04. 03. 2022 11.14
Zaradi kritičnih razmer v Ukrajini Zdravniška zbornica Slovenije zbira medicinske potrebščine in sanitetni material. Pomoč bodo nato s pomočjo partnerskih humanitarnih organizacij predali Ukrajini. V torek bodo z akcijo zbiranja pomoči začeli tudi v mariborski občini, še vedno pa pomoč zbirajo tudi drugje po Sloveniji.

'Zdravo, fantje, dobrodošli v katastrofi'
03. 03. 2022 18.18
S temi besedami so našo ekipo pozdravili domačini oziroma prostovoljci na glavni železniški postaji v Lvovu. Naš novinar in snemalec spremljata dogajanje na lokaciji, kjer avtobusi in vlaki ves dan in vso noč vozijo na zahod begunce. Skoraj izključno gre za majhne otroke, ženske, ostarele, ki želijo pobegniti pred vojno vihro. Gre za veliko beguncev iz notranjosti Ukrajine, ki se prav s te točke nato odpeljejo proti Poljski. "Humanitarna katastrofa zelo visokih razsežnosti, kaj takega že desetletja in desetletja v srcu Evrope nismo videli," je Jure Tepina dogajanje na železniški postaji v Lvovu opisal za naše informativne oddaje. Iz Ukrajine je od začetka ruske invazije pred tednom dni zbežalo že več kot milijon ljudi.

Začasna zaščita za begunce: EU bi ukrep sprejela v tednu dni
03. 03. 2022 14.00
EU načrtuje v pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo sploh prvo uporabo zakonodaje, ki beguncem zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, vključno z dovoljenjem za bivanje ter dostopom do trga dela, nastanitve, izobraževanja, socialnega varstva in zdravstvene pomoči. Na zasedanju notranjih ministrov EU v Bruslju je uporaba direktive o začasni zaščiti zdaj dobila tudi politično podporo. Ta ukrep bi Unija lahko sprejela v tednu dni, je povedala evropska komisarka Ylva Johansson. Direktive Unija sicer še nikoli ni uporabila.

Priprave na izredne dogodke v zdravstvu, tudi na oskrbo beguncev
03. 03. 2022 14.26
V slovenskem zdravstvu so se začeli pripravljati na morebitno krizo zaradi ruskega napada na Ukrajino, med drugim so aktivirali pripravo na izredne dogodke, ki se lahko zgodijo v zdravstvu zaradi kibernetskih napadov ali pomanjkanja električne energije. Po besedah ministra Janeza Poklukarja so pripravljeni tudi na zdravstveno oskrbo beguncev.

V ukrajinskih mestih sirene zavijajo tudi sredi noči, ruske enote stopnjujejo napade
02. 03. 2022 06.06
Ko je padel mrak, so se v večjih ukrajinskih mestih znova oglasile sirene pred zračnimi napadi. Tudi iz Kijeva znova poročajo o novih eksplozijah. Za eksplozijo, ki je poškodovala območje železniške postaje, so mestne oblasti pozneje sporočile, da je šlo za ostanke ruske rakete, ki naj bi jo sestrelila ukrajinska protiletalska obramba, o morebitnih poškodovanih pa ne poročajo. Sirene so se oglasile tudi v Odesi in Umanu, ob dveh zjutraj po lokalnem času znova tudi v Lvovu na zahodu države. Mirovna pogajanja med delegacijama se bodo nadaljevala v četrtek. Strani se bosta srečali na območju Beloveške pušče v beloruski regiji Brest. Ukrajinska delegacija bo predvidoma prispela na pogajanja preko Poljske, kjer je letališče.

'Veliko več živčnosti s strani vojske in policije, neštetokrat so nas legitimirali'
02. 03. 2022 22.10
Na zahodu Ukrajine, v Lvovu, ukrajinsko Lvivu, vztraja tudi naša ekipa. Tja sta se že na začetku tedna odpravila novinar Jure Tepina in snemalec Alen Delanović. Medtem ko podnevi na prvi pogled še vedno vlada mir, pa se ljudje, ki z najnujnejšo prtljago hitijo po ulicah, pripravljajo na najhujše. Večkrat na dan zaslišijo – po sedmih dneh že vsem znan glas – ki poziva: umaknite se na varno. V mestu je vse bolj napeto, prebivalci večino časa preživijo v kleteh, zakloniščih. Pod zemljo sta se morala že kar nekajkrat umakniti tudi naša sodelavca. Sirene pa so zatulile tudi ravno med oglašanjem v oddajo 24UR ZVEČER.

V Logatec prispelo 38 otrok beguncev iz Ukrajine
02. 03. 2022 12.12
V nastanitveni center za begunce iz Ukrajine v Logatcu je prispelo 68 oseb, od tega 38 otrok, je potrdila direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi nastanitvenega centra za begunce iz Ukrajine v Logatcu. Ta bo v delih prostorov uprave za zaščito in reševanje.

Begunci iz Ukrajine: 'Vsi, ki bežijo pred Putinovimi bombami, so dobrodošli v Evropi'
02. 03. 2022 11.06
Evropska komisija je kot pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo predlagala sploh prvo uporabo evropske zakonodaje, ki omogoča takojšnjo začasno zaščito beguncev. Gre za uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001, sprejete v odziv na takratno množico beguncev iz BiH in s Kosova zaradi vojne na območju bivše Jugoslavije. Po predlogu direktive bodo tisti, ki bežijo pred vojno, dobili začasno zaščito v EU, kar pomeni, da bodo dobili dovoljenje za prebivanje, imeli bodo dostop do izobraževanja in trga dela.

'Prebivalci Lvova pripravljeni, predvsem pa odločeni, da ustavijo Putina'
01. 03. 2022 20.10
V Lvov se je odpravila tudi ekipa POP TV. S tega mesta na zahodu Ukrajine se za naše oddaje oglaša odgovorni urednik 24ur.com Jure Tepina. Da so razmere v mestu za zdaj mirne, a da se to lahko spremeni v vsakem trenutku. "Prebivalci Lvova so pripravljeni, predvsem pa tudi odločeni, da ustavijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in da v tej vojni zmagajo," pravi. Pohvalil je tudi ukrajinske medije, na katere so tamkajšnji prebivalci zelo ponosni.

'Za namestitev beguncev bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane'
01. 03. 2022 18.26
Že več kot 660 tisoč je Ukrajincev, ki so se v begu pred strahotami vojne zatekli v sosednje države, številka pribežnikov se je tako od ponedeljka povečala za približno 140 tisoč. A število ukrajinskih beguncev vztrajno narašča in za naslednje tedne, celo mesece, napoveduje celo največjo begunsko krizo stoletja, ki seveda že dosega tudi Slovenijo. Prve namestitve v begunskih centrih so že pripravljene, v njih smo prve ubežnike namreč sprejeli že v preteklih dneh.