beguncev

Parlament zavrnil predlog ustavne obtožbe zoper Mira Cerarja, ki so ga vložili poslanci SDS
09. 01. 2018 07.05
Poslanke in poslanci so z 18 glasovi za in 52 glasovi proti zavrnili predlog ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Mira Cerarja, ki so ga zaradi očitkov o zlorabi položaja v primeru Šami vložili poslanci SDS. Cerar je ocenil, da za ustavno obtožbo ni bilo razloga in dejal, da je to šola, iz katere bi se morali tudi predlagatelji nekaj naučiti.

Podpredsednik avstrijske vlade bi begunce na Dunaju namestil v vojašnice
05. 01. 2018 12.45
Podpredsednik avstrijske vlade se je znašel pod plazom kritik, ko je predlagal, da bi na Dunaju begunce in prosilce za azil namestili v vojašnice in jim prepovedali izhod. Pozneje se je branil, da so njegovo izjavo napačno razumeli.

'Prosim, ne pustite, da zadušimo upanje v vaših srcih, ne pustite, da pustimo na cedilu vaša pričakovanja miru'
01. 01. 2018 12.35
Papež Frančišek je na svetovni dan miru, ki ga katoliška cerkev praznuje že 51. zapored, tradicionalno novoletno poslanico namenil migrantom in beguncem. Delovati je potrebno na podlagi sprejemanja, varovanja, podpore in vključevanja, je dejal sveti oče in svetovne voditelje pozval k modrosti in skrbnosti.

FOTO: Asad, ki oblega predmestje Damaska, je privolil v evakuacijo bolnih. Najnujnejši primeri že v bolnišnici
27. 12. 2017 08.14
Iz vzhodnega predmestja Damaska, ki je v primežu Asadovih sil, so vendarle lahko začeli evakuirati hudo bolne ljudi. Med 400.000 ljudmi, ki so ujeti na območju upornikov, jih najmanj 500 nujno potrebuje zdravstveno oskrbo, med temi so tudi otroci, zboleli za rakom.

FOTO: Papež v božični poslanici pozval k miru v Jeruzalemu in pomoči trpečim otrokom
25. 12. 2017 07.15
Božič je eden največjih krščanskih praznikov, s katerim obeležujejo rojstvo Jezusa Kristusa. Papež Frančišek je v pridigi med božično mašo v baziliki sv. Petra v Vatikanu primerjal današnje begunce z Jožefom in Marijo, ki sta morala pred Jezusovim rojstvom prav tako zapustiti svoj dom.

Kurz: Države prisiliti v sprejem beguncev, to Evrope ne bo popeljalo naprej
24. 12. 2017 12.26
Porazdelitev beguncev med članicami EU v skladu z obveznimi kvotami, ki jim več članic unije ostro nasprotuje, je po mnenju novega avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza napačna pot in vodi le v še večji razkol EU. Mlad politik poleg tega zahodne članice unije poziva, naj pokažejo več spoštovanja do držav na vzhodu Evrope.

Redki begunci želijo ostati v Sloveniji. Kakšen je tu njihov vsakdan?
17. 12. 2017 07.00
Mnogi v naši državi se spominjajo le kolon beguncev in bombastičnih naslovov o neustavljivem begunskem valu ... A koliko teh ljudi sploh ostane v Sloveniji? V prvi polovici letošnjega leta je po podatkih Eurostata za azil v Sloveniji zaprosilo 590 ljudi, do decembra še enkrat toliko. Ta trenutek v naši državi živi le 536 beguncev - oseb s priznano mednarodno zaščito.

'Trenutna politika zadrževanja na zunanjih mejah EU povzroča smrt'
16. 12. 2017 18.15
Na protestu v Gorici, katerega povod so razmere v predoru pod gradom, v katerem so migranti mesece bivali v nemogočih življenjskih razmerah, se je zbralo okoli 350 ljudi. Stanje se ne izboljšuje, so poudarjali na shodu, podobne ali celo slabše razmere kot na Goriškem pa so tudi v Pordenonu, Vidmu in Trstu.

Ubitih že 6700 Rohingejcev: 'Mjanmarske oblasti so največji pokazatelj razširjenega nasilja'
14. 12. 2017 09.52
V prvem mesecu nasilnega posredovanja mjanmarske vojske proti Rohingejcem je umrlo najmanj 6700 pripadnikov te muslimanske manjšine, so zatrdili Zdravniki brez meja. Gre za najvišjo oceno smrtnih žrtev nasilja, pred katerim je v treh mesecih 620.000 Rohingejcev zbežalo v Bangladeš, do zdaj.

'Trumpova odločitev je slaba po vsebini in obliki, ima nevarne posledice'
10. 12. 2017 08.32
Zunanji ministri Arabske lige so na zasedanju v Kairu ZDA pozvali, naj prekličejo svojo odločitev o priznanju Jeruzalema kot prestolnice Izraela. "Odločitev predsednika Trumpa je kršitev mednarodnih resolucij in brez pravnega učinka," so sporočili. Medtem se po svetu odvijajo številni protesti proti ameriški odločitvi, v Libanonu so varnostniki demonstrante škropili s solzivcem.

Na palestinskih območjih v protestih proti Trumpovi odločitvi več poškodovanih
07. 12. 2017 07.09
Po odločitvi Donalda Trumpa o priznanju Jeruzalema za prestolnico Izraela in selitvi veleposlaništva ZDA iz Tel Aviva v Jeruzalem kritike iz sveta ne pojenjajo. Na palestinskih območjih so prav tako izbruhnili protesti, ki so se sprevrgli v nasilje. V spopadih med izraelsko vojsko in protestniki je bilo poškodovanih 31 Palestincev, od teh je eden v kritičnem stanju.

Poljska, Madžarska in Češka nesolidarne z begunci, sledi zagovor pred evropskim sodiščem
07. 12. 2017 11.54
Evropska komisija je odločila, da primer nesodelovanja Poljske, Madžarske in Češke pri premeščanju beguncev iz Italije in Grčije v druge članice EU napoti na Sodišče EU. Podpredsednik komisije še vedno upa, da bo mogoče najti izhod v sodelovanju s temi državami.

Papež branil svojo tišino glede Rohing: 'Zame je najbolj pomembno to, da sporočilo doseže cilj'
03. 12. 2017 10.22
Papež Frančišek, ki je v Bangladešu zaključil šestdnevni obisk v Aziji, je branil svojo odločitev, da se vzdrži ostrejše kritike na račun ravnanja s pripadniki muslimanske manjšine Rohinga v Mjanmaru. Kot je poudaril, bi lahko imele ostrejše besede kvečjemu negativne posledice. "Nisem imel zadovoljstva, da bi javno zaprl vrata, sem imel pa možnost dobrega dialoga", je povedal papež.

ZDA se umikajo iz pakta ZN za migracije, ker ta 'ni skladen' z njihovo politiko
03. 12. 2017 10.09
Po umiku iz pariškega podnebnega sporazuma, trgovinskega dogovora o transpacifiškem partnerstvu in Unesca je Trumpova administracija ZDA umaknila še iz globalnega pakta za migracije, katerega cilj je izboljšati položaj migrantov in beguncev. Kot pravijo, je ta "neskladen" s politikami ZDA.

Grčiji nova finančna injekcija v višini pet milijard evrov
03. 12. 2017 09.35
Grčija je dosegla predhodni dogovor z mednarodnimi posojilodajalci, v skladu s katerim bo v zameno za izpolnitev reformnih in varčevalnih zavez dobila dostop do nove tranše tretjega programa finančne pomoči. Šlo naj bi za približno pet milijard evrov. Podpredsednik Evropske komisijie Valdis Dombrovskis je dogovor pozdravil.

FOTO: Papež Frančišek: Obrekovanje je vrsta terorizma, raje se ugriznite v jezik
02. 12. 2017 18.02
Papež Frančišek je končal azijsko turnejo, v okviru katere je obiskal Mjanmar in Bangladeš. "Sovražnik harmonije v verski skupnosti je duh obrekovanja, ki je vrsta terorizma," je dejal papež v svojem nagovoru duhovnikom in nunam v pretežno muslimanskem Bangladešu.

Papež Frančišek na azijski turneji: Navzočnost boga se imenuje tudi Rohinga
01. 12. 2017 14.59
Papež Frančišek se je v Bangladešu srečal z manjšo skupino beguncev iz vrst Rohinye. Prvič na azijski turneji je manjšino poimenoval z njihovim imenom. Pred tem je bil že deležen kritik, ker tega ni storil.

FOTO: Papež v govoru v Mjanmaru ni uporabil besede Rohingi
28. 11. 2017 06.50
Papež Frančišek se je drugi dan obiska v Mjanmaru srečal z voditeljico Aung San Su Či, v svojem govoru pa ni uporabil izraza Rohinga, saj so mu to odsvetovali v lokalni katoliški skupnosti. Še pred tem se je Frančišek srečal tudi z zloglasnim budističnim voditeljem, ki je znan po svojem sovražnem govoru proti muslimanski manjšini Rohinga. Pozval ga je k sobivanju in miru.

Papež Frančišek se je v Mjanmaru srečal z vojaškim poveljnikom
27. 11. 2017 09.14
Papež Frančišek se je v Mjanmaru že prvi dan azijske turneje srečal s poveljnikom mjanmarske vojske. Govorila sta predvsem o odgovornosti mjanmarskih voditeljev. V Mjanmaru je papeža pričakalo okoli 30 tisoč ljudi. Medtem pa kljub podpisu sporazuma med Mjanmarom in Bangladešem glede vrnitve Rohingejcev ti še naprej bežijo iz Mjanmara. Vojska naj bi ubila ali ugrabila tudi veliko število lokalnih poročevalcev.

FOTO: Policija vdrla v azilni dom, begunci tiho protestirajo
23. 11. 2017 10.29
Kriza v avstralskem azilnem centru na otoku Manus, kjer kljub zaprtju vztrajajo prosilci za azil, se zaostruje. Papuanska policija je vdrla v prostore in od beguncev zahtevala, naj objekte zapustijo. Avstralski minister za priseljevanje Peter Dutton je potrdil posredovanje policije in poudaril, da bodo migrante preselili v nov begunski center.

Goriški predor bodo zaprli še ta teden, prebežnike pa premestili
23. 11. 2017 07.53
Prebežnike, ki prenočujejo v predoru pod gradom v Gorici, le streljaj od slovenske meje, bodo še ta teden odpeljali v druge italijanske dežele. Predor bodo namreč zaprli. Goriški župan Rodolfo Ziberna je zaprtje napovedoval že nekaj časa, včeraj pa je prejel pismo tržaške prefektinje, ki koordinira dejavnosti za sprejemanje migrantov.

22 let po daytonskem sporazumu po svetu še vedno 18.000 beguncev iz BiH
21. 11. 2017 17.14
Mineva 22 let od podpisa daytonskega sporazuma, s katerim se je končala vojna v Bosni in Hercegovini. V državi še toliko let po koncu krvavega konflikta živi 100.000 notranje razseljenih oseb, v tujini pa več kot 18.000 državljanov BiH, ki so uradno begunci.

Stiska beguncev v Gorici vse hujša: Nimajo stranišč, lokalne oblasti so jim zdaj zaprle še edini vir tekoče vode
18. 11. 2017 19.45
Z vse bolj hladnimi nočmi se stopnjuje stiska beguncev, ki prenočujejo v predoru pod gradom v Gorici, le streljaj od slovenske meje. Da so razmere še hujše, so poskrbele kar lokalne oblasti, ki so na pritisk skrajno desničarske skupine Casa Pound zaprle tekočo vodo na goriškem glavnem trgu. Vodo zdaj beguncem prinašajo prostovoljci, razmere pa so obupne tudi zato, ker begunci še vedno nimajo stranišč.

V kombiju odkrili 30 tujcev. Med njimi tudi nosečnico in več otrok
17. 11. 2017 14.48
Ljutomerski policisti so med kontrolo prometa ustavili hrvaški kombi. Ko so odprli vrata v tovorni prostor, so se zgrozili, saj so v njem odkrili kar 30 tujcev. 33-letnega voznika so pridržali, čaka ga kazenska ovadba.

Dan za strpnost - naj vživljanje v kožo nekoga drugega ne bo misija nemogoče
16. 11. 2017 08.38
V teh dneh je zavedanje, da se moramo vživeti v kožo nekoga drugega, morda pomembnejše kot kadarkoli prej. 16. november je med drugim tudi dan strpnosti, ki se začne pri vsakem posamezniku. Med domačimi stenami, v šoli, na avtobusu, v trgovini - izkoristite dan in pokažite, da za strpnost pravzaprav ni potrebno prav veliko.

VIDEO: Šami zaenkrat ostaja, Cerar poslancema, ki sta Šamija pripeljala v DZ, očita predvolilno kampanjo
14. 11. 2017 07.10
Sirskega begunca Ahmada Šamija še ne bodo deportirali na Hrvaško, pač pa bo vlada odločala o interesu države za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje, je napovedal premier Miro Cerar. Pojasnil je še, da notranje ministrstvo ne more ravnati drugače, kot je, ravnanje nekaterih poslancev pa je označil kot neprimerno.

Za ustavitev deportacije sirskega begunca tudi premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez
13. 11. 2017 18.06
Poslanci vseh treh koalicijskih strank in Levice, premier Miro Cerar in predsednik državnega zbora Milan Brglez pozivajo ministrstvo za notranje zadeve, naj ustavi postopek deportacije sirskega begunca Ahmada Šameja. Po njihovem je Šamej eden najboljših primerov integracije beguncev v slovensko družbo. "Namesto, da bi ga postavili za zgled, ga pošiljamo stran", poudarjajo.

KOMENTAR: Predsednik – postavite se na pravo stran
13. 11. 2017 06.30
Dragi predsednik. Pravite, da je Instagram samo orodje, ki ga uporabljate. Da je samo nova oblika nagovarjanja volivcev. Da je samo dodaten kanal. A zame je mnogo več. Je tudi vpogled v vašo politiko in vaš način. In priznam – na vašem Instagramu pogrešam marsikaj.

Britansko ministrico 'odneslo' srečanje z izraelskimi predstavniki
08. 11. 2017 21.06
Britanska ministrica Priti Patel je odstopila, potem ko se je v Izraelu brez kakršnegakoli mandata srečala z izraelskimi predstavniki in namignila, da bi lahko razvojno pomoč namenili izraelski vojski. Patelova je že druga ministrica v vladi premierke Mayeve, ki je odšla v zadnjem tednu dni. Veljala je sicer za eno uglednejših članov kabineta.

Mjanmarska voditeljica in Nobelova nagrajenka vendarle na območje preganjanih Rohingj
02. 11. 2017 11.02
Mjanmarska voditeljica Aung San Su Či se je vendarle odpravila v zvezno državo Rakhine. To je njen prvi obisk države, potem ko je avgusta vzniknilo nasilje nad manjšino Rohingja. Združeni narodi so že pred časom ocenili, da ima zatiranje manjšine Rohingja vse znake etničnega čiščenja.