beguncev

Ogata začela turnejo po Afriki
21. 06. 1999 10.08
Visoka komisarka Združenih narodov za begunce Sadako Ogata je danes začela enotedensko turnejo po državah na območju Velikih jezer, s katero želi spomniti, da se odgovornost mednarodne skupnosti ne preneha na Kosovu in da več milijonov beguncev na afriški celini še vedno potrebuje njeno pomoč.

Sestanek Jelcina in Clintona v Kölnu
20. 06. 1999 13.13
Danes sta se v Kölnu, v hotelu, kjer sicer poteka srečanje sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije, sestala ameriški predsednik Bill Clinton in ruski predsednik Boris Jelcin. Predsednika sta se sestala prvič po 10 mesecih, pogovori pa še potekajo. Glavna tema pogovorov so razmere na Kosovu, poleg tega pa bosta predsednika spregovorila še o ruski ekonomiji ter nadzoru nad orožjem.

Poziv kosovskim Srbom, naj se vrnejo na svoje domove
19. 06. 1999 19.56
Srbska vlada je danes pozvala kosovske Srbe, naj se vrnejo na Kosovo, je danes na radiu Beograd spregovoril podpremier Milovan Bojić, ki pričakuje, da se bodo Srbi začeli vračati v naslednjih 48-ih urah. Srbi bi morali izkoristiti priložnost in se takoj vrniti na svoje domove, kajti kasneje bodo razmere za vrnitev težje.

Premier Drnovšek se je sestal z Muso
18. 06. 1999 21.01
Egiptovski zunanji minister Musa je po pogovorih s premierom Janezom Drnovškom, ki je na uradnem obisku v Kairu, dejal, da sta precej pozornosti namenila gospodarskim odnosom med državama in možnostim za skupna vlaganja. Govorila sta tudi o kosovski krizi in želji Slovenije po včlanitvi v Mediteranski forum.

Beta poroča o odhodu 20.000 Srbov iz Uroševca
18. 06. 1999 18.57
Iz Uroševca in njegove okolice naj bi pobegnilo kakih 20.000 Srbov, je danes poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Srbi naj bi mesto na jugu Kosova zapustili v četrtek, ko je vanj skupaj z mirovnimi enotami KFOR vstopila Osvobodilna vojska Kosova (OVK). Pripadniki OVK naj bi številne Srbe z orožjem pregnali iz njihovih stanovanj, je po prihodu v Leskovac povedal eden od prizadetih.

UNCHR: Od 10. junija se je na Kosovo vrnilo 50.000 albanskih beguncev
18. 06. 1999 15.26
Od začetka kosovskega spora marca 1998 je Kosovo zapustilo 937.550 Albancev, po koncu zračnih napadov zveze NATO na ZRJ 10. junija pa se jih je v pokrajino vrnilo 50.500, je danes v Ženevi sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR).

Iz Albanije se je danes na Kosovo vrnilo 10.000 beguncev
16. 06. 1999 08.25
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je sporočila, da se je danes preko mejnega prehoda Morina na Kosovo vrnilo več 10.000 kosovskih beguncev, ki so se zatekli v Albanijo.

16. junij - Dan beguncev
15. 06. 1999 22.59
Dan beguncev, ki so ga organizatorji letos poimenovali Dan solidarnosti, bo ob sodelovanju Amnesty International, KUD- a France Prešeren, Mirovnega inštituta, Društva za nenasilno komunikacijo, Društva SOS telefona za ženske in otroke žrtve nasilja, Društva za prostovoljno delo MOST, Centra za pomoč mladim, Legebitre, Slovenske filantropije, IDC Sveta Evrope, ŠKUC-a, UNHCR, UNICEF-a in YHD- društva za teorijo in kulturo hendikepa, skušal približati begunsko problematiko, ki je trenutno eden najbolj perečih problemov modernega sveta.

Jugoslovanske sile nadaljujejo z umikom
15. 06. 1999 09.53
Srbske sile nadaljujejo z umikom s Kosova, saj se rok, ki ga je za umik postavila zveza NATO, naglo približuje. Po poročanju srbski vojaki spotoma zažigajo domove kosovskih Albancev, mirovne sile zveze NATO pa zbirajo dokaze o množičnih grobiščih.

Vedno več kašmirskih beguncev
14. 06. 1999 22.04
Po nedavni zaostritvi odnosov med Indijo in Pakistanom, ko je Indija začela z napadi na položaje islamskih upornikov na območju Kašmirja, je iz pakistanskega dela Kašmirja ubežalo že več kot 60. 000 ljudi, ki se večinoma nahajajo po različnih begunskih taboriščih.

Makedonija ne bo pozabljena niti po odhodu beguncev
11. 06. 1999 11.09
Obrambni sekretar Velike Britanije George Robertson je po kratkem ponedeljkovem obisku v Makedoniji izjavil, da je Makedonija najtesnejši zaveznik zveze NATO in Evropske unije v konfliktni regiji. Miloševićev režim je grožnja vsem državam v regiji, ne samo Albaniji. Robertson je tudi potrdil britansko iniciativo za podporo in finančno pomoč Makedoniji. Povedal je še, da Makedonija ne bo ostala pozabljena niti po odhodu beguncev, ki so se v času vojne zatekli na njeno ozemlje.

Problemi na Kosovu naj bi se šele začeli
11. 06. 1999 09.21
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes na pogovorih z ameriškim sekretarjem Talbottom izjavil, da se problemi mednarodne skupnosti v zvezi s Kosovom šele začenjajo. Rekel je, da sedaj vstopamo v najtežjo fazo, ki pa je poselitev beguncev nazaj na njihove domove na Kosovu. Že podpisano resolucijo varnostnega sveta je bo potrebno sedaj še uresničiti.

Premier Drnovšek v Albaniji
10. 06. 1999 21.27
Slovenski premier Janez Drnovšek in njegov albanski kolega Pandeli Majko sta po današnjih pogovorih pozdravila sinoči doseženi vojaško-tehnični sporazum o Kosovu in izrazila previden optimizem glede normalizacije razmer v regiji. Premier Drnovšek je ob tem izrazil pripravljenost Slovenije, da še naprej dejavno sodeluje v humanitarnih akcijah in prizadevanjih mednarodne skupnosti za stabilizacijo tega območja, pri čemer sta se sogovornika strinjala, da prav začetek novega obdobja miru in demokratizacije Jugoslavije predstavlja ugoden trenutek za okrepitev dvostranskega sodelovanja z Albanijo, predvsem pri obnovi države in vračanju beguncev.

Prvi pripadniki enot KFOR na Kosovo morda že jutri
10. 06. 1999 19.18
Svet zveze NATO bo po pričakovanjih še nocoj, sicer pa takoj po predvideni potrditvi resolucije o Kosovu v Varnostnem svetu Združenih narodov, sprejel odločitev o aktiviranju mirovnih enot KFOR. Po napovedi generalnega sekretarja zavezništva Javierja Solane, bi tako prvi pripadniki mirovnih sil na Kosovo utegnili oditi že jutri.

Ogata: Vračanje beguncev mora biti organizirano
10. 06. 1999 17.40
Visoka komisarka za begunce Sadako Ogata je dejala, da pričakuje, da se bo do zime na Kosovo vrnilo več kot 400.000 beguncev. Dodala je še, da so razmere v mnogih begunskih taboriščih v Albaniji in Makedoniji nevzdržne, kar bo prav gotovo pospešilo masovno vračanje, vendar pa bi kljub temu mednarodne organizacije morale delati na čimboljši organizaciji vračanja.

Jugoslovanska vlada zagotavlja varno vračanje beguncev
10. 06. 1999 17.23
Jugoslovanska vlada je danes zagotovila, da bodo kosovski begunci ob vrnitvi na svoje domove lahko uporabljali uradne mejne prehode ter da se beguncem ne bo treba vračati preko najrazličnejših gorskih poti. Po besedah z jugoslovanskega zunanjega ministrstva, bodo na mejnih prehodih ostali jugoslovanski cariniki.

Vrnitev beguncev na domove največji projekt UNCHR
08. 06. 1999 14.49
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNCHR) se še ni dokončno odločil, ali bo na Kosovo ponovno poslal svoje sodelavce kot člane mednarodnih mirovnih sil. Tiskovna predstavnica urada komisariata v Skopju Paula Ghedini se zaveda, da bo to največji izziv, ki si ga je komisariat zastavil v 50. letih, odkar obstaja. Projekt bo zahteven tako materialno, kot tudi logistično in varnostno.

Miloševićevo stanovanje v New Yorku vredno 10 milijonov dolarjev
08. 06. 1999 09.16
Newyorški časopis The New York Post ugotavlja, da ima jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević na znani newyorški aveniji Park veliko stanovanje s šestimi spalnicami, ki je vredno deset milijonov dolarjev. Stanovanje je na 16. nadstropju v zgradbi na vogalu 71. ulice in avenije Park na Manhattnu, pozornost ameriških medijev pa je vzbudilo, ko ga je odkril odvetnik dveh kosovskih beguncev, ki sta v Bostonu vložila odškodninsko tožbo proti Miloševiću.

Tajvanska vlada odobrila posojilo Makedoniji
08. 06. 1999 09.02
Tajvanska vlada je sporočila, da bo Makedoniji odobrila 15 milijonov dolarjev ugodnih posojil, namenjenih predvsem premostitvi težkega gospodarskega položaja, v katerem se je ta država znašla zaradi vojne na Kosovu in množičnega navala beguncev. Posojilo v višini 12 milijonov dolarjev naj bi Makedonija uporabila za izboljšanje infrastrukture, predvsem cest in mostov, preostanek finančnega svežnja pa predstavlja tri milijone dolarjev izvozno-uvoznih posojil. Tajvanska vlada je dodatno zagotovila posojila tudi osmim tajvanskim podjetjem, ki so se obvezala, da bodo v Makedoniji investirala tri milijone dolarjev. Tajvan, ki ga je Makedonija uradno priznala januarja letos, je doslej Skopju že namenil dva milijona dolarjev pomoči v gotovini, milijon dolarjev pa v obliki medicinske in druge opreme.

Nadaljujejo se spopadi pri Paštriku
07. 06. 1999 17.59
Spopadi med jugoslovanskimi silami in pripadniki Osvobodilne vojske Kosova (OVK) se danes nadaljujejo na območju gore Paštrik na albansko-jugoslovanski meji.

Rugova se bo sestal z voditelji OVK
07. 06. 1999 17.10
Zmerni voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes med svojim obiskom v Španiji dejal, da se bo v kratkem sestal z voditelji OVK, s katerimi deli cilj o neodvisnosti pokrajine. V pogovoru s španskimi oblastmi je zanikal razkol med njim in voditelji OVK in dejal, da je pripravljen sodelovati tudi z ekstremisti. Zahod je pritisnil na Rugovo in Hashima Thaqija, da premostita nastal razkol med njima v pripravljanju za vračanje kosovskih beguncev. Rugova je na vprašanje glede njegove vloge v prihodnosti pokrajine odgovoril, da si želi sodelovati z mednarodno skupnostjo pri obnovi pokrajine.

Dramatičen prihod kosovskih beguncev na italijansko obalo
07. 06. 1999 11.44
Na jugovzhodno italijansko obalo je včeraj v zgodnjih jutranjih urah iz Albanije priplula ladja s 351 kosovskimi Albanci, ki jim je po dolgih pregovarjanjih z italijansko morsko policijo ta podvig vendarle uspel.

Pogajanja med predstavniki VJ in Nato propadla
07. 06. 1999 07.41
Pogajanja med predstavniki Vojske Jugoslavije in predstavniki zveze Nato so se okoli 3. ure zjutraj končala brez doseženega dogovora, je poročala televizijska hiša CNN.

UNHCR pozdravlja sprejetje mirovnega načrta za Kosovo
04. 06. 1999 10.25
Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je pozdravil poročilo o sprejetju mirovnega načrta za Kosovo s strani Beograda, vendar dodal, da bo vrnitev 800.000 beguncev odvisna od realnosti na terenu. UNHCR verjame, da je za vrnitev beguncev nujno potreben umik vseh srbskih sil s Kosova in prihod močnih mednarodnih enot.

Odzivi na glasovanje v srbskem parlamentu
03. 06. 1999 20.51
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) bo pristojna za izvedbo civilnega dela prihodnjega mirovnega dogovora za Kosovo, je na današnji tiskovni konferenci v Sarajevu napovedal predsedujoči OVSE Knut Vollebaek. Vse civilne demokratične institucije naj bi bile v rokah OVSE, še vedno pa ni soglasja glede nadzora nad policijo, za kar naj bi si prizadevali Združeni narodi.

Klestil in Obuči o krizi na Kosovu
03. 06. 1999 19.40
Avstrijski predsednik Thomas Klestil, ki nadaljuje obisk na Japonskem, se je sestal z japonskim premierom Keizom Obučijem in predsednikoma obeh domov parlamenta.

Papež in Annan o položaju na območju ZRJ
03. 06. 1999 18.13
Papež Janez Pavel II. je med današnjim srečanjem z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom v Vatikanu poudaril, da je treba ob ustavitvi spopadov na območju ZRJ sočasno zagotoviti vrnitev beguncev na Kosovo, in sicer pod okriljem ZN ter ob podpori mednarodnih sil, ki jih bodo odobrile vse strani.

Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo
03. 06. 1999 16.36
Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo, ki sta ga jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću predstavila posebna odposlanca za ZRJ, finski predsednik Martti Ahtisaari in nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin, se je izvedelo iz srbskega parlamenta.

Visoka komisarka Ogata pri beguncih iz ZRJ v BiH
03. 06. 1999 07.40
Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je danes obiskala begunsko taborišče Rakovica jugozahodno od Sarajeva, kamor se je zateklo približno 1400 beguncev iz ZRJ.

Po podatkih UNHCR Albanci bežijo pred spopadi ob meji
02. 06. 1999 17.46
Na tisoče Albancev ob meji s Kosovim je na begu, ker se zaradi intenzivnih spopadov na tem območju bojijo za svoje življenje, je v Ženevi danes sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR).