begunec begunci

FOTO: Tomaž med begunci: Bolj kot beguncev me je strah tega, kaj bo (še) naredila Avstrija

05. 11. 2015 07.00

Tako kot večina Slovencev, sta tudi Tomaž in Almira od daleč in prek poročil spremljala begunsko krizo. Ta nas je ujela nepripravljene, zato mnoga vprašanja še vedno nimajo odgovorov. Razumljivo je, da so ob tem mnogi Slovenci zaskrbljeni, nezaupljivi. Tako je bilo tudi z njima, dokler nista šla na Šentilj.

Do februarja v Slovenijo vsak dan 5000 migrantov. 'Žičnata ograja ne pomeni zaprtja meje'

05. 11. 2015 06.37

Borut Pahor je pozval k nujnemu povečanju denarja za policijo, vojsko in civilno zaščito in poudaril, da je nujno razlikovati med prosilci za azil in migranti. Nemčija bo uvedla posebne centre za prebežnike, ki imajo ki imajo manjše možnosti, da ostanejo v državi, Švedska pa ne more več zagotoviti namestitve prosilcem za azil.

Prvi tovornjaki z bodečo žico naj bi bili že v Sloveniji

04. 11. 2015 06.45

V Sloveniji naj bi že bili koluti bodeče žice, ki naj bi jo vlada kupila na Madžarskem. Namenjena pa je varovanju naše meje s Hrvaško. Žico naj bi naša vlada naročala tudi na Poljskem. Ograja bo stala več 10 milijonov evrov, strošek je vlada upoštevala v proračunu za prihodnje leto.

'Prihaja zima. Ali veste, kdo bo prvi umiral?'

04. 11. 2015 17.22

Znašli smo se v razmerah, ki več povedo o nas samih, kot pa o izvorni težavi - begunski krizi. Begunci, ki so prišli in še prihajajo, ne predstavljajo niti enega odstotka celotnega EU prebivalstva. Zakaj je Bruselj tako neodločen? Morda potrebuje vzpodbudo: naj voditelji EU institucij pridejo v Slovenijo in naj vsaj enemu migrantu pogledajo v oči, pravi predsednica Rdečega križa.

Begunska kriza polni malhe tobačne industrije, prodaja v Nemčiji po dolgih letih spet v porastu

04. 11. 2015 12.00

Tobačna industrija, ki zadnja leta v Nemčiji izgublja svojo moč, si spet mane roke. 800.000 beguncev in migrantov, ki jih pričakujejo letos naj bi povečala prodajo. Ocene pravijo, da bi lahko že letos prodali 810 milijonov več cigaret.

Sirski zdravnik, ki je razburil Slovence: Brez skrbi, po begunskih centrih ne novačim teroristov

03. 11. 2015 07.00

Je sirski zdravnik, ki že dolga leta živi in dela na Hrvaškem, v begunski krizi pa tudi pri nas pomaga kot prevajalec. Na družbenih omrežjih se je pojavila njegova fotografija iz Sirije z orožjem z domnevnimi skajneži. "Vsi ti fantje so zdaj mrtvi," pravi in v smehu zanika, da bi bil terorist.

FOTO in VIDEO: Cerar: Če bo potrebno, bomo namestili tehnične ovire, tudi ograjo

03. 11. 2015 06.38

Ker so številni begunci poskušali prek avtoceste, ki je v bližini starega mejnega prehoda Špilje, vstopiti v Avstrijo, so se tamkajšnji organi odločili, da postavijo bodečo žico. Postavitve tehničnih ovir in ograje na schengenski meji ne izključuje niti naš premier Cerar, če se bo val migracij nadaljeval in nadzor nad zunanjimi evropskimi mejami ne bo kmalu učinkovito vzpostavljen.

FOTO in VIDEO: 'Za suvereno obvladovanje razmer bi potrebovali še nekaj sto, če ne tisoč policistov'

02. 11. 2015 06.40

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je priznal, da je aktualni migrantski val specifičen in da zahteva medresorsko organizacijo. Medtem pa zunanji minister Karl Erjavec opozarja, da EU pravno formalno ni pripravljena na to krizo. V Slovenijo je vstopilo že 130.661 beguncev.

Policija: Migranti prihajajo iz območij, kjer ne praznujejo rojstnih dni, zato jih toliko navaja isti datum

02. 11. 2015 15.02

Policija trdi, da migranti za datum rojstva tako pogosto navajajo 1. januar, ker prihajajo iz območij, kjer v večini sploh ne vedo, kdaj je kdo rojen in si zato zapomnijo samo letnico rojstva. Sicer pa so policisti na terenu utrujeni, prav tako pa čustveni prizori terjajo svoj davek. "Marsikdo od policistov se zlomi," je povedal regionalni predstavnik v Sindikatu policistov Slovenije.

Razmere so se nekoliko umirile: začasen peron razbremenil prebivalce Šentilja

01. 11. 2015 07.27

V Slovenijo še vedno prihajajo novi begunci, a delo z njimi poteka veliko bolj nadzorovano. V Dobovi se življenje vrača v normalne tirnice. Stanje se umirja tudi v Šentilju, kjer je zaživela začasna železniška postaja. V Slovenijo je na praznično nedeljo sicer prispelo več kot 6500 beguncev.

NIJZ izdal navodila za vse, ki na terenu pomagajo beguncem

01. 11. 2015 07.04

Nacionalni inštitut za javno zdravje ob begunskem valu ljudem, ki sodelujejo pri oskrbi beguncev, svetuje uporabo zaščitne maske in pogosto umivanje rok. V centrih je namreč takrat, ko so zmogljivosti močno presežene, večja možnost za širjenje respiratornih in črevesnih bolezni. Tudi beguncem je treba omogočiti osebno higieno, poudarjajo.

FOTO in VIDEO: Avstrija čez dan sprejela okoli 3300 beguncev, v Šentilju jih čaka še okoli 2000

31. 10. 2015 06.43

Razmere na meji z Avstrijo so se nekoliko umirile. Na vstop v to državo v Šentilju sicer čaka še okoli 2000 beguncev. Tam urejajo začasni peron, da bi razbremenili naselje. Na avstrijski strani je sicer potekal protest, več sto ljudi je pozvalo k zaprtju meje.

VIDEO: Kako poteka dan policista posebne policijske enote v Šentilju

31. 10. 2015 15.03

Policisti so z begunci od prihoda do sprejema v nastanitvenih centrih, tujce pa pospremijo tudi do meje. Enota PPE deluje na sklic, kar pomeni, da so policisti posebej sklicani takrat, kadar je za učinkovito, hitro in uspešno izvedbo nalog potrebno usklajeno delovanje večjega števila policistov.

'Da ranljivi ljudje ne bodo prisiljeni mrzlih dni in noči preživljati na prostem'

31. 10. 2015 06.00

Če evropske in druge svetovne institucije ter organizacije ne bodo primerno pomagale beguncem, jih bodo tudi tokrat v svoje roke dobili zaslužkarji. Kaj se takrat zgodi, pa vidimo vsak dan na grški obali, prav tako ne smemo pozabiti na tovornjak smrti, ki je terjal 71 smrtnih žrtev.

FOTO in VIDEO: Šentilj: begunca sta se stepla. Policisti reagirali hitro in učinkovito ter brez uporabe prisilnih sredstev

30. 10. 2015 06.36

Pritisk na Avstrijo v Šentilju je močan, zato ne uspejo sprejemati vseh beguncev sproti. Med begunci in migranti zaradi dolgotrajnega čakanja pred mejo zato občasno zavre. Sicer se po besedah Šefica stanje umirja, da k nam prihaja manj ljudi, a to se lahko hitro spremeni. Nemčija medtem omejuje vstop beguncev na pet prehodov.

FOTO in VIDEO: Tako je potekala reševalna akcija, ki jo je vodila posadka slovenske ladje Triglav

30. 10. 2015 17.40

Sredina akcija reševanja beguncev na morju ob libijski obali, v kateri je sodelovala slovenska ladja Triglav, je skupno trajala 20 ur. Najprej so s čolna rešili otroke in ženske. ''Osebno se ne bi nikoli spustil na tak čoln in odšel na tako pot,'' je komentiral poročnik bojne ladje Andrej Pečar.

FOTO in VIDEO: Konkretne zaveze: Slovenija bo begunce sprejemala na 2.000 sprejemnih mestih

29. 10. 2015 06.40

Države na balkanski begunski poti so se zavezale, da bodo zagotovile 12 tisoč sprejemnih mest, v Sloveniji naj bi jih bilo 2000. Na Šentilju se je nekaj beguncev prebilo na avstrijsko stran. Nevladniki pa opozarjajo na slabe razmere, v katerih so begunci, in ne izključujejo tožbe. Slovenija vlaga velike napore, da upočasni migrantski tok, je dejala ministrica za notranje zadeve.

Slovenske železnice: Zasilno zavoro na vlaku begunci potegnejo večkrat

29. 10. 2015 09.17

Po neuradnih podatkih imajo policisti na terenu težave s sistemom registracije, saj veliko mladih migrantov za svoj datum rojstva navaja 1. januar 1995, poleg tega pa v različnih državah navajajo različna imena. Prav tako naj ne bi preverjali, ali imajo morda prepoved vstopa v schengen.

FOTO in VIDEO: Avstrija ne bo zaprla meje, postavila bo ograjo za nadzorovan vstop beguncev

28. 10. 2015 06.23

Avstrijske oblasti zato načrtujejo postavitev nizke ograje na meji s Slovenijo, da bi lažje nadzirali vstop beguncev, ne gre za zaprtje meje. Z novim sistemom registracije beguncev je država postopek pospešila. Miro Cerar je povedal, da je pripravljen storiti vse, da se zavaruje slovenske interese in lokalno prebivalstvo.

Nemčija obtožuje Avstrijo: Begunce na mejo vozite organizirano in pod krinko noči

28. 10. 2015 11.56

Nemški notranji minister poziva Avstrijo, naj nemudoma spremeni taktiko delovanja. V zadnjih dneh se je namreč število beguncev na njihovih mejah znatno povečalo, zaznali pa so tudi, da jih Avstrijci na mejo vozijo organizirano in brez vnaprejšnjega obvestila.

Goljufija: Predstavijo se kot begunci in želijo kupiti vaš avto

28. 10. 2015 12.14

Goljufi iščejo vedno nove načine, kako prevarati svojo žrtev. V zadnji izmed potegavščin pokličejo prodajalca avtomobila, ki ga najdejo na spletu, se predstavijo kot sirski begunec in prosijo za pomoč pri nakupu avta ali prenakazilu denarja. Ne nasedajte!

FOTO in VIDEO: Begunci čez mejo v Dobovi po novem sistemu veliko hitreje, Šentilj še naprej izjemno obremenjen

27. 10. 2015 06.22

Da bi sprostili zeleno mejo in tudi sprejemne centre, so med Hrvaško in Slovenijo testno preizkusili nov sistem sprejemanja beguncev, ki glede na prve ugotovitve omogoča hitrejši prehod. Na postajo v Dobovi je tako prispel vlak z okoli 1100 begunci, ki so se najprej napotili v prostore, ki so namenjeni za oskrbo in popis. Nato so vstopili na drug vlak, ki jih je odpeljal v Šentilj.

Kaj bo Evropa naredila z begunci? Je dovolj dela za toliko lačnih ust? Tudi zaradi tega se med ljudmi širi strah

27. 10. 2015 07.29

Slovenci smo razklani. Eni se vključujejo v prostovoljske vrste in požrtvovalno pomagajo beguncem. Spet drugi iz varnega zavetja domačih naslonjačev v begunskem valu iščejo znake, da gre za islamski vdor v katoliški evropski prostor. Le eno nam je enotno: da nihče v resnici ne ve, kako se bo zgodba končala – ali bo resnično preoblikovala Evropo in ta ne bo nikoli več takšna, kot je danes.

Slovenska vojakinja: 'V živo je čisto drugače, kot ko to gledaš na televiziji ali bereš na spletu'

27. 10. 2015 11.33

Najhuje je gledati otroke, mame z bolanimi dojenčki, pravi neimenovana vojakinja. Vojaki so na terenu tudi več kot 12 ur, pri tem pa pomagajo policiji, pripadnikom Civilne zaščite in nevladnih organizacijam. Predvsem pa skrbijo za red in varnost vseh na terenu – vseh, ki so tam po službeni dolžnosti, prostovoljcev, domačinov in tudi beguncev.

FOTO in VIDEO: Cerar za CNN: '13 tisoč ljudi je za Slovenijo enako, kot če bi v ZDA v enem dnevu prišlo 2 milijona ljudi'

26. 10. 2015 05.53

Premier Cerar je v pogovoru za CNN dejal, da je o razpadu EU govoril le kot o grožnji ter da še naprej verjame v Evropo. Največ prebežnikov slovensko mejo še naprej prestopa pri Rigoncah. Državni sekretar Šefic je krajanom Dobove zagotovil, da bodo od torka begunce popisovali kar na vlakih. Vstopno točko v Rigoncah pa nameravajo ukiniti.

Humanitarne organizacije še naprej zbirajo pomoč: begunci potrebujejo obutev, odeje, plenice, hrano ...

26. 10. 2015 16.04

Pri obvladovanju toka beguncev na terenu pomaga vse več prostovoljcev, humanitarne organizacije pa pozivajo k zbiranju pomoči. V RKS pravijo, da trenutno potrebujejo majhne šotore, spalne vreče, tople odeje, hrano in izdelke za higieno.

Iz Sirije prek severa Rusije do Norveške. Najprej peš, nato na letalo, vlak, zadnjih 20 km pa kar s kolesom

26. 10. 2015 13.19

V Evropo begunci prihajajo v glavnem prek Turčije, Sredozemlja in nato po Balkanskem polotoku do Avstrije in naprej na sever. Zadnje čase pa jih vedno več poskuša sever Evrope doseči prek Rusije. T.i. severna pot je sicer zelo dolga in naporna, saj begunce čaka arktični mraz, zadnji del poti pred norveško mejo pa morajo celo prekolesariti.

VIDEO: Ribiči iz morja rešili 18-mesečnika

26. 10. 2015 09.50

Čoln z begunci, ki je plul proti Evropi, se je potopil, ljudje pa so pristali v vodi. Na srečo so bili v bližini turški ribiči, ki so 15 ljudi potegnili na svoj čoln, potem pa so iz vode potegnili še 18-mesečnika, za katerega so najprej mislili, da je utonil. A deček je preživel in se dobro počuti.

FOTO in VIDEO: 15.000 beguncev v enem dnevu? Policisti v Posavju sprejeli posebne varnostne ukrepe, tudi omejitev gibanja

25. 10. 2015 07.23

V Slovenijo naj bi v enem dnevu prišlo rekordnih 15.000 beguncev. Česa takšnega ne zmore normalno obvladovati nobena država, pravijo na MNZ. Razmere so pod nadzorom, vendar resnično s skrajnimi napori, dodajajo. Medtem so policisti v Posavju, kamor prihaja največ tujcev, sprejeli določene ukrepe, ki vključujejo omejitve gibanja na določenih krajih.

Milanović: 'To je požar. Ko gori, ne upoštevaš prometnih znakov, ampak voziš'

25. 10. 2015 16.42

Cerar od mini vrha EU in Balkana pričakuje akcijski načrt konkretnih in takojšnjih ukrepov. Od Hrvaške pričakuje zelo drugačno obnašanje in komunikacijo, ki je sedaj slaba ali pa je ni. Milanović očitke zavrača in mu odgovarja: "Hrvaška se že mesec in pol sooča s težkimi razmerami, pa se ne pritožuje."