begunec begunci

Upravno sodišče ugodilo Ahmadu Šamiju in primer vrnilo v novo presojo ministrstvu, do takrat ostaja v Sloveniji
28. 12. 2017 08.56
Upravno sodišče je ugodilo sirskemu begunci Ahmadu Šamiju in njegov primer vrnilo notranjemu ministrstvu v ponovno presojo. Ministrstvo mora upoštevati Šamijeve navedbe o povezanosti s Slovenijo in o njegovem tukajšnjem kulturnem ter socialnem udejstvovanju. Do pravnomočnega zaključka postopkov Šami tako ostaja v Sloveniji.

Kurz: Države prisiliti v sprejem beguncev, to Evrope ne bo popeljalo naprej
24. 12. 2017 12.26
Porazdelitev beguncev med članicami EU v skladu z obveznimi kvotami, ki jim več članic unije ostro nasprotuje, je po mnenju novega avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza napačna pot in vodi le v še večji razkol EU. Mlad politik poleg tega zahodne članice unije poziva, naj pokažejo več spoštovanja do držav na vzhodu Evrope.

Redki begunci želijo ostati v Sloveniji. Kakšen je tu njihov vsakdan?
17. 12. 2017 07.00
Mnogi v naši državi se spominjajo le kolon beguncev in bombastičnih naslovov o neustavljivem begunskem valu ... A koliko teh ljudi sploh ostane v Sloveniji? V prvi polovici letošnjega leta je po podatkih Eurostata za azil v Sloveniji zaprosilo 590 ljudi, do decembra še enkrat toliko. Ta trenutek v naši državi živi le 536 beguncev - oseb s priznano mednarodno zaščito.

'Trenutna politika zadrževanja na zunanjih mejah EU povzroča smrt'
16. 12. 2017 18.15
Na protestu v Gorici, katerega povod so razmere v predoru pod gradom, v katerem so migranti mesece bivali v nemogočih življenjskih razmerah, se je zbralo okoli 350 ljudi. Stanje se ne izboljšuje, so poudarjali na shodu, podobne ali celo slabše razmere kot na Goriškem pa so tudi v Pordenonu, Vidmu in Trstu.

V italijanski Gorici znova životari več kot sto migrantov
14. 12. 2017 19.10
Tudi po zaprtju predora Bombi in premestitvi migrantov v sprejemne centre po vsej Italiji, jih v mesto vsak dan prispe deset. Zdravniki brez meja so zanje, kot začasno rešitev, postavili ogrevan šotor. Čeprav je Slovenija le nekaj sto metrov stran, pa migrantov naša država ne zanima.

Poljska, Madžarska in Češka nesolidarne z begunci, sledi zagovor pred evropskim sodiščem
07. 12. 2017 11.54
Evropska komisija je odločila, da primer nesodelovanja Poljske, Madžarske in Češke pri premeščanju beguncev iz Italije in Grčije v druge članice EU napoti na Sodišče EU. Podpredsednik komisije še vedno upa, da bo mogoče najti izhod v sodelovanju s temi državami.

V Nemčiji denarne nagrade za migrante, ki se prostovoljno vrnejo domov
03. 12. 2017 16.23
V Nemčiji bodo tiste zavrnjene prosilce za azil, ki se bodo pripravljeni prostovoljno vrniti v svoje domovine, nagradili z denarjem, konkretno z do 3000 evri. O tem so prvi poročali mediji, zdaj pa je navedbe potrdil tudi nemški notranji minister.

FOTO: Policija vdrla v azilni dom, begunci tiho protestirajo
23. 11. 2017 10.29
Kriza v avstralskem azilnem centru na otoku Manus, kjer kljub zaprtju vztrajajo prosilci za azil, se zaostruje. Papuanska policija je vdrla v prostore in od beguncev zahtevala, naj objekte zapustijo. Avstralski minister za priseljevanje Peter Dutton je potrdil posredovanje policije in poudaril, da bodo migrante preselili v nov begunski center.

Goriški predor bodo zaprli še ta teden, prebežnike pa premestili
23. 11. 2017 07.53
Prebežnike, ki prenočujejo v predoru pod gradom v Gorici, le streljaj od slovenske meje, bodo še ta teden odpeljali v druge italijanske dežele. Predor bodo namreč zaprli. Goriški župan Rodolfo Ziberna je zaprtje napovedoval že nekaj časa, včeraj pa je prejel pismo tržaške prefektinje, ki koordinira dejavnosti za sprejemanje migrantov.

Guterres o dogajanju v Libiji: Suženjstvo nima mesta v našem svetu
20. 11. 2017 21.28
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je bil zgrožen nad videoposnetkom, ki prikazuje, kako so migrante prodaja kot sužnje na tržnicah v Libiji. Poudaril je, da bi tovrstne prakse morali preiskovati kot morebitne zločine proti človečnosti. Videoposnetek prikazuje, kako dva mlada moška neznani dražitelj proda za slabih 700 evrov.

Stiska beguncev v Gorici vse hujša: Nimajo stranišč, lokalne oblasti so jim zdaj zaprle še edini vir tekoče vode
18. 11. 2017 19.45
Z vse bolj hladnimi nočmi se stopnjuje stiska beguncev, ki prenočujejo v predoru pod gradom v Gorici, le streljaj od slovenske meje. Da so razmere še hujše, so poskrbele kar lokalne oblasti, ki so na pritisk skrajno desničarske skupine Casa Pound zaprle tekočo vodo na goriškem glavnem trgu. Vodo zdaj beguncem prinašajo prostovoljci, razmere pa so obupne tudi zato, ker begunci še vedno nimajo stranišč.

Prebežnikov že dolgo ni več, šotori ostajajo - in nas mesečno stanejo več kot 40.000 evrov
28. 10. 2017 16.41
Dve leti po begunski krizi imamo v Sloveniji še vedno postavljena šotorišča, v katerih smo sprejeli in oskrbeli ogromno prebežnikov, ki so na poti proti zahodu prečkali našo državo. Prebežnikov že dolog ni več, v Lendavi pa stoji devet šotorov, ki nas mesečno stanejo več kot 40.000 evrov.

Vrh EU za zajezitev migracij obljublja dovolj denarja za afriški sklad
19. 10. 2017 21.51
Voditelji držav članic Evropske unije so razpravljali o migracijah. Dogovorili so se, da bodo zagotovili dovolj denarja za severnoafriške države, s čimer naj bi poskušali zajeziti prihod migrantov v EU in zapreti osrednjo sredozemsko pot.

FOTO: 'Tukaj smo si naredili zatočišče, zdaj ga je odnesla voda'
20. 09. 2017 12.10
Najprej so bežali pred nasiljem, zdaj bežijo pred poplavami. Pripadnikom Rohingje so poplave uničile zatočišča, ki so si jih postavili v obalnih krajih Bangladeša, zato so prisiljeni iskati bolj suhe predele v notranjosti države. Medtem pa številni svetovni voditelji obsojajo mjanmarsko voditeljico, ki se v svojem govoru ni odzvala na očitke o etničnem čiščenju.

Premožnejši migranti za karto na jahti odštejejo tudi 8000 evrov
15. 09. 2017 06.30
Skoraj devetsto migrantov in beguncev, ki so do letošnjega avgusta na Sicilijo prispeli z jahto, je iz brutalnih režimov in konfliktov pobegnilo v prvem razredu. Za raven varnosti in udobja, ki si ga tisoči drugih ne morejo privoščiti, odštejejo tudi več kot 8.000 evrov.

Vrhovno sodišče ZDA potrdilo vladno blokado sprejema 24.000 beguncev
13. 09. 2017 07.56
Ameriško vrhovno sodišče je brez obrazložitve sprejelo zahtevo pravosodnega ministrstva ZDA po zamrznitvi izvajanja odločitve zveznega prizivnega sodišča iz San Francisca, ki je dalo zeleno luč za sprejem okrog 24.000 beguncev z ustreznimi potrdili zvezne agencije za priseljevanja.

Ministrica Györkös Žnidar: Narašča število prebežnikov, ki na Zahod potujejo preko Zahodnega Balkana
08. 09. 2017 15.40
Slovenija je po podatkih notranjega ministrstva prvih sedmih mesecih zabeležila skoraj dvakrat več nezakonitih prehodov meje, kot v istem obdobju lani. Migranti in begunci uporabljajo vse možne poti za pot v Zahodno Evropo. Število migrantov in beguncev, predvsem iz Iraka in Sirije, pa se povečuje tudi v Grčiji.

FOTO: 'Sežigajo nas, ubijajo nas, požgali so našo vas'
02. 09. 2017 18.17
Pripadniki manjšine Rohingja v Mjanmaru bežijo pred nasiljem, ki jih nad njimi izvajata vojska in skrajneži. V sosednji Bangladeš je samo v zadnjih 24 urah zbežalo skoraj 20.000 pripadnikov te muslimanske manjšine, skupno v osmih dneh, od začetka nasilja, že 60.000. "Vojska in skrajneži nas sežigajo, ubijajo, požgali so našo vas," pravijo begunci.

V parkiranem tovornjaku so zaslišali ropot
02. 09. 2017 06.30
V tovornjaku, ki je iz Srbije pripeljal material za Gorenje, so se skrivali migranti. Šlo je za pet Afganistancev, ki so vsi zaprosili za azil v naši državi. Ko so jih našli, so bili v dokaj dobrem stanju.

Za Sočo životari skupina beguncev, bivanje v Sloveniji jih ne zanima, želijo si na Zahod
13. 08. 2017 19.04
Slovenska policija je do konca julija naštela skoraj tisoč nezakonitih prehodov državne meje, večina migrantov je prišla iz Italije. In če je pri nas za nekaj več kot 700 prosilcev za mednarodno zaščito dobro poskrbljeno, je povsem drugače tik za mejo. V bližini Gorice kar ob reki životari skupina beguncev. Slovenija jih, kot pravijo, ne zanima, želijo si boljše prihodnosti v Italiji ali v drugih zahodnih državah Evropske unije.

Več kot 600.000 Sircev se je že vrnilo domov
11. 08. 2017 19.39
Zaradi izboljšanih gospodarskih in varnostnih razmer v Siriji ter tudi težav pri integraciji v drugih državah, se je letos že več kot 600.000 Sircev vrnilo domov. Gre za največji val vračanja domov, ki jih je zabeležila organizacija.

Na MNZ zadovoljni z odločitvijo Sodišča EU glede odgovornosti Hrvaške pri prošnjah za azil
26. 07. 2017 12.49
Evropsko sodišče je razsodilo, da je bila Hrvaška odgovorna za obravnavanje prošenj za mednarodno zaščito oseb, ki so množično prečkale njeno mejo med begunsko krizo v letih 2015 in 2016. Na Ministrstvu za notranje zadeve so z odločitvijo zadovoljni in ocenjujejo, da je Sodišče EU s svojo odločitvijo pritrdilo pristojnim slovenskim organom.

Enega od najbolj očarljivih politikov na svetu doletela posebna čast
16. 07. 2017 14.56
Kanadski premier Justin Trudeau je za mnoge sanjski premier, ima svobodomiselne in pravične nazore, je zelo liberalen, feminist, poleg tega se ponaša z manekensko postavo in hollywoodsko karizmo. Zato ni presenetljivo, da po njem starši poimenujejo tudi svoje otroke.

Avstrijska vojska na mejo z Italijo? Kancler omilil napoved in opravičil ministra, ki da je govoril le o skrajni možnosti
05. 07. 2017 18.25
Po napovedi avstrijskega obrambnega ministra Hansa Petra Doskozila, da bo Avstrija zaradi povečanja števila beguncev kmalu uvedla nadzor na meji z Italijo, je avstrijski kancler Christian Kern nekoliko omilil napovedi. Pravi, da je minister govoril le o skrajni možnosti.

Med Italijo in Avstrijo napeto zaradi avstrijske namere, da na prelaz Brenner pošlje vojsko
04. 07. 2017 17.15
Italja je na zagovor poklicala avstrijskega veleposlanika. Uradni Dunaj je namreč napovedal, da bo na mejni prehod na prelazu Brenner poslal vojaške enote, ki naj bi preprečile morebitne nezakonite prestope meje migrantom. V poslanski skupini SDS pa tudi pri nas pozivajo k razpravi o teh varnostnih vprašanjih in vzpostavitev nadzora na meji z Italijo. Število ljudi, ki prihajajo iz Libije v Italijo, namreč narašča.

Italija pred srečanjem ministrov poziva evropska pristanišča k sprejemu migrantov
02. 07. 2017 12.30
Notranji ministri Italije, Nemčije in Francije se bodo v Parizu srečali na kriznem sestanku glede številnih migrantov, ki dnevno prispejo v Italijo. Italijanski notranji minister je v intervjuju pred srečanjem dejal, da Italija ne more biti več edina država, ki sprejema rešene migrante iz Sredozemskega morja.

Slovenija v zadnjih nekaj letih prejela kar 90 odstotkov več prošenj za azil
20. 06. 2017 13.34
Agencija ZN za begunce opozarja na rekordno raven prisilnih in nasilnih preseljevanj ter na prav tako rekordno visoko število beguncev povsod po svetu. Tudi v Sloveniji se je število prošenj za azil od leta 2013 do danes drastično zvišalo za kar 90 odstotkov.

Neslavni rekord: vsake tri sekunde postane ena oseba na svetu begunec
19. 06. 2017 11.07
Pred svetovnim dnevom beguncev so ZN sporočili, da je bilo lani zaradi vojne, nasilja in preganjanja prisilno razseljenih rekordnih 65,6 milijona ljudi. Največ beguncev je Sircev, največja nova humanitarna kriza pa je bila lani v Južnem Sudanu. Ob tem je komisar Muižnieks izrazil obžalovanje, da številne evropske države omejujejo beguncem pravico do združitve z družino.

Vedno več otrok na begu in žrtev plenilcev. 'Že en sam otrok brez spremstva je en otrok preveč'
18. 05. 2017 09.12
Število otrok beguncev je na globalni ravni doseglo rekordne vrednosti, saj so se vrednosti povečale za petkrat v primerjavi z letom 2010, opozarja Unicef. Zaskrbljujoč je tudi podatek, da je v Evropi v letih 2015 in 2016 za azil zaprosilo kar 170.000 otrok brez spremstva.

Europol razkrinkal združbo, ki je tihotapila migrante. EU pa je sprožila preiskavo spolnega izkoriščanja beguncev
17. 05. 2017 12.05
Europol je razkrinkal kriminalno združbo, ki je tihotapila Sirce, Afganistance in Iračane po Evropi. Migranti naj bi za ponarejen dokument članom združbe plačali med 2000 in 3000 evrov. Medtem je EU sprožila preiskavo proti eni od humanitarnih organizacij, na katero letijo očitki domnevnega spolnega izkoriščanja beguncev v Grčiji.