begunski val

Le 16 odstotkov Nemcev verjame, da 'bo begunski val prinesel več gospodarskih priložnosti kot težav'
26. 12. 2015 18.45
Nemci bodo v novo leto vstopili po letu, ki ga je zaznamoval begunski val v njihovo državo. Kot kaže raziskava, jih to ne navdaja z optimizmom. Raziskovalec Horst Opaschowski sicer meni, da priseljevanje ne bi smelo biti problematično, če bodo postavljena jasna pravila skupnega življenja.

Ne begunca, ampak terorista? V avstrijskem centru aretirali 16- in 18-letna domnevna džihadista
23. 12. 2015 19.54
V begunskem taborišču na območju Lipnice blizu meje s Slovenijo je prejšnji četrtek avstrijska policija aretirala dva mlada sirska brata zaradi suma, da pripadata skrajni teroristični skupini, je sporočilo tožilstvo v Gradcu.

Pahor o ograji: če ne bo kontrole, se bo schengenska meja z južne premaknila na mejo z Avstrijo
14. 12. 2015 10.19
V Sloveniji se krešejo debate o pomenu žične ograje, Italija pa je na mejno območje namestila več vojakov za nadzor. Merklova je medtem glede sprejemanja beguncev pripravljena na kompromis. Strinja se, da je treba število beguncev drastično zmanjšati, a zgornje meje ne misli postavljati.

Ni pravega odgovora Evrope, premestitev beguncev ne deluje, države vlagajo tožbe. 'EU še ni bila bolj ogrožena'
09. 12. 2015 10.47
Od dogovorjenih 160.000 so doslej premestili le nekje 200 beguncev. Slovaška in Madžarska sta zaradi kvot vložili tožbi na Sodišču EU, zunanja schengenska meja ni pod nadzorom. To res vodi v razpad EU? Število beguncev, ki vstopajo v Slovenijo, se je medtem spet povečalo.

Slovaška nad begunske kvote s tožbo, operacija, ki preganja tihotapce, rešila 5273 ljudi in uničila 46 ladij
02. 12. 2015 09.17
Okoli 1500 migrantov, ki jim makedonska policija na grško-makedonski meji preprečuje vstop v Makedonijo, naj bi prepeljali v Atene. Po mnenju za migracije pristojnega grškega ministra Ioanisa Muzalasa se meja z Makedonijo za te migrante ne bo več odprla.

FOTO in VIDEO: Migranti, ki so obtičali pred zaprto makedonsko mejo, so podrli del žičnate ograje
26. 11. 2015 06.53
Kaos na grško-makedonski meji se ne umirja. Hrvaška je Sloveniji zaradi žice ob meji izročila že tretjo diplomatsko noto. Slovenska vojska bo zaradi begunske krize kupila po 200 kompletov zaščitne obleke in ščitov za vzdrževanje javnega reda in miru, čelad z vizirjem, rokavic, gumijevk, plinskih razpršilcev, gasilnih aparatov in negorljivih kap.

Prišlo je 262.000 migrantov, z njimi se vsak dan ukvarja 1500 policistov, v evidenci pa je 35.000 prstnih odtisov
25. 11. 2015 09.58
Kako dolgo še lahko zdržimo obremenitve in napore, ki so potrebni za obvladovanje begunskega vala, je vprašanje, ki si ga vsakodnevno zastavlja prvi mož policije Marjan Fank. Pravi, da seveda ni mogoče napovedati do kdaj bo trajala begunska kriza.

FOTO: Migranti, ki jih niso spustili proti EU, na grško-makedonski meji blokirali železnico
21. 11. 2015 07.17
Begunski tok se nadaljuje, čeprav so se temperature močno spustile, padel je sneg. Pri nas težav ni, zaostrile pa so se razmere na grško-makedonski meji, kjer proti EU spuščajo le državljane Iraka, Sirije in Afganistana, ki bežijo z vojnih območij. Migranti iz drugih držav so se zato odločili za protest.

Janša opozarja, da so premier, notranja ministrica in njen državni sekretar naivneži
18. 11. 2015 07.39
Prvak SDS je v pismu ponudil nekatere rešitve za razmere, v katerih se je znašla Slovenija. Opozarja, da ni prostora za naivnost. Sicer pa se v Sloveniji mudijo švicarski strokovnjaki, ki nam svetujejo, kako naj delujemo v tej begunski krizi.

FOTO in VIDEO: Sekretar Šefic zavrača navedbe o zapiranju naših meja, ki jih je doslej prestopilo že 221.000 oseb
16. 11. 2015 07.02
Slovenija v državo ne pušča oboroženih migrantov, je zatrdil Miro Cerar, zaveda pa se, da "zadeve niso nedolžne". Na vprašanje, čemu služi bodeča žica, je odgovoril, da gre za usmerjevalno ograjo in da Slovenije ne nameravajo zagraditi. Sekretar Šefic je medtem zanikal navedbe srbskih medijev, da naj bi Slovenija in Avstrija kmalu zapirali meje.

Stoji okoli 20 kilometrov ograje, v Špilju sta se skupini 'za' in 'proti' beguncem spopadli z lesenimi deskami
15. 11. 2015 06.57
Begunski val se nadaljuje, se je pa zaradi dogodkov v Parizu spremenila varnostna situacija. ''Natančno spremljamo in ravnamo ter se prilagajamo v skladu za aktualno varnostno situacijo,'' so povedali na policiji.

Hrvaška: Ljubljana begunsko krizo izkorišča za izzivanje incidentov
13. 11. 2015 06.44
"Zelo jasno pojasnjujemo, da s tem ne prejudiciramo meje, ker ta ni določena, ampak jo bo določilo arbitražno sodišče, tako da je to vznemirjenje povsem nepotrebno," o vsebini odgovora na hrvaško protestno noto pravi Erjavec. "Ljubljana begunsko krizo izkorišča za izzivanje incidentov," pa so sporočili iz hrvaškega zunanjega ministrstva.

FOTO in VIDEO: Györkös Žnidarjeva: 'Prepričana sem, da se bomo uspešno izognili konfliktom'
11. 11. 2015 06.24
Hrvaško zunanje ministrstvo je Slovenijo pozvalo, naj v najkrajšem času odstrani žičnato ograjo pri Rigoncah, češ da se nahaja na njihovem ozemlju, sicer bodo to storili oni. "Mi delamo na svojem ozemlju, izogibamo se spornim območjem in konfliktom, kar pričakujemo tudi od Hrvaške," odgovarja notranja ministrica Györkös Žnidarjeva.

Slovenija se ograjuje: prve aktivnosti v Zavrču, ograje bodo varovali vojaki in policisti
10. 11. 2015 06.37
Ker begunski val ne pojenja, severne države pa omejujejo število beguncev, ki jih sprejmejo v enem dnevu, se je vlada odločila, da bo na mejo s Hrvaško postavila ograje. "Bile naj bi začasne, usmerjevalne, merile naj bi 1,80 metra v višino in prav toliko v širino, ojačane pa bodo s trimetrskimi stebri. Varovali jih bosta vojska in policija," je pojasnil župan Zavrča, kjer jih bodo najprej postavili.

Policistom na glavo kaplja kanalizacija, vlada pa od njih pričakuje popolno pripravljenost na delo z begunci
10. 11. 2015 08.48
Ali smo res pred dnem, ko bodo stavkali slovenski policisti? Kako bomo v času, ko meje dnevno prestopi na tisoče beguncev, stavko občutili državljani, policijski sindikat ne bo razkril do zadnjega. Še vedno namreč upa, da bo vlada uresničila dogovore, ki so jih s policisti podpisovale pretekle vlade.

Do februarja v Slovenijo vsak dan 5000 migrantov. 'Žičnata ograja ne pomeni zaprtja meje'
05. 11. 2015 06.37
Borut Pahor je pozval k nujnemu povečanju denarja za policijo, vojsko in civilno zaščito in poudaril, da je nujno razlikovati med prosilci za azil in migranti. Nemčija bo uvedla posebne centre za prebežnike, ki imajo ki imajo manjše možnosti, da ostanejo v državi, Švedska pa ne more več zagotoviti namestitve prosilcem za azil.

Hiša v Nemčiji, 2.000 evrov 'dobrodošlice': zlagane pravljice, ki jih tihotapci pripovedujejo beguncem, v žepe pa pospravljajo milijarde
05. 11. 2015 08.15
Tihotapec beguncev trdi, da je posel še posebej dober, odkar se želi Turčija znebiti beguncev, ki se jih je sprva veselila, ker so tam zapravljali denar. Pristojni pa opozarjajo, da bo veliko ljudi, ki se v Evropo odpravijo tudi po zaslugi lažnih obljub tihotapcev, končalo kot žrtve trgovine z ljudmi.

Prvi tovornjaki z bodečo žico naj bi bili že v Sloveniji
04. 11. 2015 06.45
V Sloveniji naj bi že bili koluti bodeče žice, ki naj bi jo vlada kupila na Madžarskem. Namenjena pa je varovanju naše meje s Hrvaško. Žico naj bi naša vlada naročala tudi na Poljskem. Ograja bo stala več 10 milijonov evrov, strošek je vlada upoštevala v proračunu za prihodnje leto.

Putinu za samovoljno uporništvo naziv najvplivnejšega, 'hrbtenica Evrope' Merklova pred Obamo, na seznamu celo 'šef' Islamske države
04. 11. 2015 20.22
Vladimir Putin je po mnenju Forbesa najbolj vpliven Zemljan. Drugo mesto je pripadlo nemški kanclerki Angeli Merkel, ki se je tudi precej povzpela po lestvici, medtem ko po mnenju avtorjev moč ameriškega predsednika Baracka Obame pred koncem mandata že malo zahaja.

FOTO in VIDEO: Cerar: Če bo potrebno, bomo namestili tehnične ovire, tudi ograjo
03. 11. 2015 06.38
Ker so številni begunci poskušali prek avtoceste, ki je v bližini starega mejnega prehoda Špilje, vstopiti v Avstrijo, so se tamkajšnji organi odločili, da postavijo bodečo žico. Postavitve tehničnih ovir in ograje na schengenski meji ne izključuje niti naš premier Cerar, če se bo val migracij nadaljeval in nadzor nad zunanjimi evropskimi mejami ne bo kmalu učinkovito vzpostavljen.

FOTO in VIDEO: 'Za suvereno obvladovanje razmer bi potrebovali še nekaj sto, če ne tisoč policistov'
02. 11. 2015 06.40
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je priznal, da je aktualni migrantski val specifičen in da zahteva medresorsko organizacijo. Medtem pa zunanji minister Karl Erjavec opozarja, da EU pravno formalno ni pripravljena na to krizo. V Slovenijo je vstopilo že 130.661 beguncev.

Razmere so se nekoliko umirile: začasen peron razbremenil prebivalce Šentilja
01. 11. 2015 07.27
V Slovenijo še vedno prihajajo novi begunci, a delo z njimi poteka veliko bolj nadzorovano. V Dobovi se življenje vrača v normalne tirnice. Stanje se umirja tudi v Šentilju, kjer je zaživela začasna železniška postaja. V Slovenijo je na praznično nedeljo sicer prispelo več kot 6500 beguncev.

FOTO in VIDEO: Konkretne zaveze: Slovenija bo begunce sprejemala na 2.000 sprejemnih mestih
29. 10. 2015 06.40
Države na balkanski begunski poti so se zavezale, da bodo zagotovile 12 tisoč sprejemnih mest, v Sloveniji naj bi jih bilo 2000. Na Šentilju se je nekaj beguncev prebilo na avstrijsko stran. Nevladniki pa opozarjajo na slabe razmere, v katerih so begunci, in ne izključujejo tožbe. Slovenija vlaga velike napore, da upočasni migrantski tok, je dejala ministrica za notranje zadeve.

Kaj bo Evropa naredila z begunci? Je dovolj dela za toliko lačnih ust? Tudi zaradi tega se med ljudmi širi strah
27. 10. 2015 07.29
Slovenci smo razklani. Eni se vključujejo v prostovoljske vrste in požrtvovalno pomagajo beguncem. Spet drugi iz varnega zavetja domačih naslonjačev v begunskem valu iščejo znake, da gre za islamski vdor v katoliški evropski prostor. Le eno nam je enotno: da nihče v resnici ne ve, kako se bo zgodba končala – ali bo resnično preoblikovala Evropo in ta ne bo nikoli več takšna, kot je danes.

Kaotični prizori s slovenskih meja so precej zbili podporo Cerarjevi vladi
25. 10. 2015 18.18
Odziv vlade in koalicijskih strank na begunsko krizo je porazen, sporoča glas ljudstva. Delo vlade podpira le še četrtina vprašanih, kar je eden najslabših rezultatov doslej. Na javnomnenjski lestvici je SMC strmoglavila, podpora javnosti pa raste SDS, NSi in SLS.

FOTO in VIDEO: V osmih dneh v Slovenijo prišlo že okoli 61.000 beguncev
24. 10. 2015 07.14
Begunci in migranti še naprej množično vstopajo v Slovenijo. Policisti so na območju Rigonc sprejeli še dve skupini migrantov, ki so prestopili zeleno mejo. Pri Dobovi so pripravili dodaten sprejemni center z dvema velikima ogrevanima šotoroma za okoli 2.000 beguncev.

VIDEO: Največ beguncev v Slovenijo še naprej prihaja na območju Rigonc
23. 10. 2015 06.06
Begunski val skozi Slovenijo se ne umirja. Najbolj obremenjeno ostaja območje Brežic, v Dobovi so začeli postavljati nov sprejemni center. Premier Miro Cerar pa je znova opozoril na omejeno sodelovanje Hrvaške.

FOTO: Otroški sirupi proti kašlju in za zniževanje temperature najbolj iskani stvari na srbsko-hrvaški meji
23. 10. 2015 11.58
Na srbski strani meje na vstop na Hrvaško čaka več kot tisoč ljudi. Pri humanitarnih organizacijah prosijo predvsem za zdravila, ki lajšajo simptome prehlada. Med Slovenijo in Hrvaško pa se zaradi beguncev odvija besedni ping-pong. Hrvaški premier Milanović pravi, da je Slovenija v lažjem položaju kot Hrvaška. "Begunce prevažajo le 30 kilometrov, mi pa 300," je dejal.

Prostovoljce potrebujejo v Šentilju, Gornji Radgoni in Brežicah. Pomagajo z materialnimi stvarmi, pa tudi z združevanjem družin
23. 10. 2015 11.11
Begunski val ne pojenja, humanitarne organizacije zato še naprej zbirajo pomoč za oskrbo beguncev v sprejemnih centrih. Nujno potrebujejo predvsem športno in pohodno obutev, topla oblačila, hrano, higienske izdelke ter tople odeje. Čim bližje Šentilju, Gornji Radgoni ali Brežicam potrebujejo tudi prostovoljce.

Kaj določa čustva do beguncev? 'Grški duh', strah, predsodki, zgodovina, podobe mladih moških ali premalo informacij?
23. 10. 2015 07.00
Skozi Evropo se vije begunski val, odzivi nanje pa ne bi mogli biti bolj različni. Od ograj do napisov dobrodošlice. Sovražnost rojevajo strah, stereotipi, pomanjkanje lastne identitete in šibko gospodarstvo, pravijo strokovnjaki. Posledice so lahko hude, tudi rojevanje ekstremizma. Vzhodna Evropa pa: nismo sovražni, smo pa rekli ne liberalizmu.