begunsko

Članice zveze NATO pomagajo beguncem v Makedoniji

02. 04. 1999 21.43

Nemška vojska bo prevzela organizacijo begunskega centra v Makedoniji. Poleg pošiljk s pomočjo beguncem, ki jo bodo z letali pošiljali neprekinjeno, bodo dali na voljo tudi šotore, je danes v Bonnu dejal nemški obrambni minister Rudolf Scharping.

Zveza NATO osredotočena na vojaške cilje na Kosovu in na begunsko krizo

02. 04. 1999 18.18

Zveza NATO se je v zadnjih 24 urah v letalskih napadih proti ZR Jugoslaviji osredotočila na vojaško infrastrukturo in strateške cilje predvsem na in v bližini Kosova. Medtem ko vojaški del zavezništva poroča, da so letalske sile v napadih, ki jih bodo nadaljevale čez velikonočne praznike, uspešne, se politične oblasti Severnoatlantske zveze ukvarjajo predvsem z begunsko krizo. Mednarodna skupnost se ne sooča le s človekoljubno katastrofo na ozemlju ZR Jugoslavije, saj se je kriza razširila po vsej regiji, je danes v Bruslju opozoril tiskovni predstavnik zveze NATO Jamie Shea.

Notranja ministra Nemčije in Italije o kosovskih beguncih

02. 04. 1999 18.12

Nemški notranji minister Otto Schily se je danes v Rimu sestal z italijansko kolegico Roso Russo Jervolino, s katero se je pogovarjal o razmerah na Kosovu in o usklajevanju človekoljubne pomoči za kosovske begunce. Schily je po enournem srečanju znova poudaril, da bi morale begunce sprejeti države, ki mejijo na krizno območje.

Predstavika EU obiskala kosovske begunce v Albaniji in Makedoniji

01. 04. 1999 19.07

Razmere na mejah med Kosovom in Albanijo ter Makedonijo niso več povsem pod nadzorom, sta poudarila evropska komisarka za humanitarno pomoč Emma Bonino in državni sekretar v nemškem zunanjem ministrstvu Guenter Verheugen na današnji novinarski konferenci na skopskem letališču. Po njunih besedah več desettisočim beguncem grozi humanitarna katastrofa.

Humanitarne organizacije doslej naštele 580.000 beguncev in razseljenih

31. 03. 1999 21.56

Predstavniki ameriškega State Departmenta so na novinarski konferenci, posebej pripravljeni za tuje dopisnike v ZDA, ki je hkrati potekala v Washingtonu in New Yorku preko video zveze, opisali ukrepe ameriške vlade in humanitarnih organizacij v zvezi z begunsko krizo na Kosovu.

Minister Frlec na sestanku zunanjih ministrov v Bonnu

31. 03. 1999 18.31

Minister za zunanje zadeve Boris Frlec se bo jutri, 1. aprila, na pobudo predsedujočega ministrskega sveta Evropske unije, nemškega zunanjega ministra Joschke Fischerja v Bonnu udeležil sestanka zunanjih ministrov držav, ki mejijo na ZR Jugoslavijo, z zunanjimi ministri Finske, Nemčije in Avstrije, so sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

V Turčiji več kot 2.600 beguncev, tudi Romunija ponudila zatočišče

26. 03. 1999 19.14

V Turčijo je od ponedeljka prispelo več kot 2600 beguncev s Kosova, so sporočili iz turške pokrajine Edirne, ki meji na Bolgarijo in Grčijo. Romunski premier Radu Vasile pa je danes sporočil, da bo Romunija na prošnjo Makedonije sprejela približno 4000 beguncev iz ZR Jugoslavije.

Italija se pripravlja na sprejem beguncev s Kosova

26. 03. 1999 17.36

Italijanske oblasti se pripravljajo na sprejem beguncev s Kosova. Tako je italijanska vlada danes v Rimu sprejela odlok, ki naj bi olajšal pomoč beguncem.

Vračanje bosanskih beguncev v domovino se nadaljuje

10. 07. 1998 11.02

Od začetka letošnjega leta se je v svojo domovino iz Nemčije prostovoljno vrnilo 53.900 bosanskih vojnih beguncev, je danes v Bonnu povedal Dietmar Schlee, predstavnik nemške vlade za begunsko vprašanje. Po Schleejevih besedah so izgnali 1.056 beguncev, 8.445 pa se jih je izselilo v druge države.

Cotti odpovedal obisk na Zahodnem bregu

18. 05. 1998 10.55

Švicarski predsednik Flavio Cotti je danes iz varnostnih razlogov odpovedal obisk v Hebronu. Kot je povedal njegov tiskovni predstavnik, so vzrok za odpoved obiska izraelsko-palestinski spopadi, ki potekajo že od četrtka.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.