beović

S spremembo kazenskega zakonika do večje varnosti zdravstvenih delavcev?
09. 04. 2024 17.01
V Zdravniški zbornici Slovenije predlagajo spremembo kazenskega zakonika, in sicer nov člen, ki bi vzpostavil kaznivo dejanje napada na zdravstvenega delavca ali sodelavca, ko ta izvaja zdravstveno obravnavo oziroma opravlja naloge, povezane z zdravstveno obravnavo. Predlog bodo vložili s 5000 podpisi volivcev.

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije
04. 04. 2024 14.06
Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Novi razpis specializacij: največ mest za družinsko in urgentno medicino
29. 03. 2024 08.04
Zdravniška zbornica Slovenije je objavila spomladanski razpis zdravniških specializacij, na katerega se lahko zdravniki prijavijo do 11. aprila. Skupaj je razpisanih 315 mest, od tega največ za družinsko medicino (70 prostih mest), urgentno medicino (30 prostih mest) in pediatrijo (23 prostih mest).

Prostovoljno končanje življenja: zdravniška zbornica napoveduje ugovore vesti
06. 03. 2024 13.56
V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga bo v četrtek obravnaval DZ. Zakon bodo sicer spoštovali, bodo pa mnogi zdravniki pri njegovem izvajanju uveljavljali ugovor vesti, je bilo slišati novinarski konferenci.

Beovićeva: Ne moremo zvrniti vse krivde na zdravnike, stavkajo z razlogom
17. 02. 2024 07.00
V zadnjih dneh praktično vsak dan poročamo o težavah slovenskega zdravstva. Javnost pretresa novica, da so na Onkološkem inštitutu v Ljubljani odstranili želodec napačnemu bolniku, ker je zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal vzorca tkiv dveh pacientov. Medtem zdravniki, ki so v sindikatu Fides, že več kot mesec dni stavkajo in umikajo soglasja za nadurno delo, pogajanja med sindikatom in državo pa so na mrtvi točki. Ministrica Valentina Prevolnik Rupel kljub temu zagotavlja, da varnost in zdravje ljudi nista ogrožena, zdravniška zbornica pa po drugi strani opozarja, da bodo čez dva tedna že vidni učinki umikov soglasij za nadurno delo.

Z izjavami o 'netimskih' študentih medicine razburila zdravniško zbornico
10. 02. 2024 09.44
Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman je z izjavo razburila zaposlene v zdravstvu. Oglasila se je predsednica Zdravniške Zbornice Bojana Beović, ki je opozorila, da je mnoge prizadela in razočarala navedba Ažmanove, da se "na medicinsko fakulteto lahko načeloma vpišejo zgolj zlati maturanti, ki že tako celo gimnazijo vse moči usmerjajo samo v učenje, nato pa jih čaka še šest let študija, ki je usmerjen v dril, ego in mesarsko klanje. Od takšnih študentov niti ne moremo pričakovati, da bodo na koncu timski ljudje." Ažmanova se je že opravičila za izjavo.

Ministrica po srečanju z direktorji ZD: Težave pričakujemo čez mesec dni
01. 02. 2024 13.22
Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel se je tretji teden zdravniške stavke srečala z direktorji zdravstvenih domov. "Predstavili so mi, kako stavka vpliva na njihovo delo. Zaenkrat dejavnosti potekajo normalno, skrbijo pa jih umiki soglasij za delo pri drugih izvajalcih." Po njenih besedah je okoli 80 odstotkov bolniških listov redno obravnavanih. Medtem so poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice na ministrico naslovili pobudo, naj preveri, ali še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost soglasij zdravnikom za opravljanje dela pri drugih izvajalcih. Bodo zdravniki, ki ne želijo opravljati nadur, še lahko delali pri zasebnikih?

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo
30. 01. 2024 12.52
Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

Začetek pogajanj med Fidesom in vlado v sredo opoldne
09. 01. 2024 06.21
Po začetku opozorilne stavke zdravnikov in zobozdravnikov, je vlada pogajalska skupina, ki je bila imenovana v ponedeljek, za danes ob 14. uri sklicala sestanek. Termin Fidesu zaradi stavkovnih aktivnosti na terenu ni ustrezal, predlagali so kasnejši termin: danes ob 17.30 ali v sredo ob 10.00. Pozno popoldne pa so iz Fidesa sporočili, da bodo pogajanja začeli v sredo, ob 12. uri na Ministrstvu za zdravje. Vsaj eno uro prej želijo prejeti protipredlog aneksa.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?
19. 12. 2023 08.54
Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?

Zdravniki in zobozdravniki bodo 9. januarja stavkali
18. 12. 2023 12.37
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je za 9. januar napovedal enodnevno opozorilno stavko, za 15. januar pa začetek splošne stavke zdravnikov iz zobozdravnikov. Za stavko je po oceni sindikata odgovorna vlada, saj ni izpolnila zavez iz sklenjenih sporazumov, je povedal predsednik sindikata Damjan Polh.

Popravili 45. člen, ki so mu očitali, da uvaja prisilno delo
12. 12. 2023 18.50
Kaj prinaša interventni zakon v zdravstvu? 45. člen, na katerega so vsi opozarjali, saj da uvaja prisilno delo, je zdaj sicer napisan bolj jasno, vendar pa predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović poudarja, da bi morale izredne razmere ob denimo naravni nesreči veljati za vse, ki lahko s svojim delom pomagajo. Sindikati in zdravstveni delavci opozarjajo tudi na občutno zmanjšanje dodatkov za delo. Ne bo pa zato nič manjše nadomestilo za dolgotrajno bolniško, na kar so številni glasno opozarjali. Medtem pa so gospodarstveniki mnenja, da jim vlada ne prisluhne. Za gospodarstvo bo, dodajo, velik udarec, da bo 30 dni bolniške padlo na pleča delodajalcev.

'Težji potek covida imajo tisti, ki ga še niso preboleli ali niso cepljeni'
29. 11. 2023 20.59
Bodo pacienti ponekod kmalu ostali še pred zaprtimi vrati lekarn? Lekarnarji namreč opozarjajo, da prihajajo vse pogosteje k njim ljudje z vidnimi prehladnimi oziroma bolezenskimi znaki, kar ogroža varnost drugih pacientov in zaposlenih. Da jih ne bi zdesetkale bolniške odsotnosti, kar bi pomenilo slabšo oskrbo z zdravili, pozivajo, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarne, naj zdravila zanje prevzamejo svojci, sosedje ali prijatelji. V primeru drugih akutnih okužb dihal naj si ljudje nadenejo masko, vse stranke pa naj si razkužijo roke. Da je okužb s koronavirusom vedno več, opažajo tudi v družinskih in pediatričnih ambulantah. Infektologi pa svarijo: nekoliko smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen.

Veliko okužb s koronavirusom. 'Smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen'
27. 11. 2023 18.30
Trenutno je veliko okužb s koronavirusom in drugih respiratornih obolenj, zato se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike obrača veliko bolnikov, je danes povedala specialistka infektologije v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana Bojana Beović. "Mislim, da smo kar malo pozabili, da je covid-19 resna bolezen," je opozorila.

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep
13. 11. 2023 14.21
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Brez izbranega družinskega zdravnika je ta hip več kot 140.000 ljudi
06. 11. 2023 19.47
To rak rano slovenskega zdravstva bi lahko rešili, če bi se za družinsko medicino vsaj nekaj let zapored odločilo 100 specializantov medicine, so prepričani na Zdravniški zbornici. Na drugem letošnjem razpisu pa je za 47 mest prispelo le 21 prijav, kljub kroničnemu pomanjkanju družinskih zdravnikov zanimanja za to vejo medicine torej še ni dovolj. Na jesenskem razpisu so sicer zapolnili vsa mesta za specializacijo iz urgentne in interne medicine, ki so bila razpisana za območje celotne države.

V ZD Ljubljana do oktobra zaposlili 51 zdravnikov
17. 10. 2023 14.47
Ob nekaterih odhodih so letos do oktobra v ZD Ljubljana zaposlili 51 zdravnikov, med njimi šest družinskih zdravnikov ter tudi več sobnih zdravnikov in specializantov. Še letos bodo zaposlili tudi družinskega zdravnika iz tujine. Poleg tega je v postopku pridobivanja dovoljenja za delo v ZD Ljubljana še okoli 15 tujih zdravnikov, so sporočili.

Nova zdravila upanje za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo
26. 09. 2023 14.09
Po dolgih letih čakanja imajo evropski bolniki z Alzheimerjevo boleznijo upanje, saj se obetajo nova zdravila proti tej bolezni. Trenutno pri Emi teče postopek presoje za registracijo zdravila lecanemab, je poudarila specialistka nevrologije Milica Kramberger z nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Zdravniške organizacije: Evtanazija je v nasprotju s poslanstvom zdravnika
25. 07. 2023 15.46
Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Komisije za medicinsko etiko, Slovenske medicinske akademije in ljubljanske medicinske fakultete so izrazili nasprotovanje predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta je v neskladju z medicinsko etiko in ustavo, so poudarili.

Izbirnega postopka na razpisu za specializacije družinske medicine vendarle ne bo
22. 06. 2023 07.39
Na spomladanskem razpisu zdravniških specializacij so številna razpisana mesta za specializacijo družinske medicine pri zdravstvenih domovih ostala prazna. Na 13 razpisanih mest na nacionalnem razpisu družinske medicine pa se je prijavilo 14 kandidatov. Ker je ministrstvo za zdravje število mest nekoliko spremenilo, izbirni postopek ne bo potreben.

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'
14. 06. 2023 18.46
"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49
Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom
01. 06. 2023 11.29
Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Evtanazija: dostojanstvena smrt ali umor človeka?
25. 05. 2023 06.09
V Zdravniški zbornici so odločno zavrnili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v okviru Združenja za dostojno starost Srebrna nit. Predlog namreč razumejo kot poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev, da sodelujejo pri končanju življenja, in če bo do tega prišlo, bo odbor to razumel kot neke vrste prisilo poklica. Društvu Srebrna nit je do zdaj uspelo zbrati štiri petine podpisov. Da bi njihov predlog prišel v parlamentarno razpravo, jih potrebujejo še tisoč.

Reševanje (javnega) zdravstva: kaj predlagajo zdravniške organizacije?
23. 05. 2023 18.04
Zdravniške organizacije so pripravile usklajene predloge rešitev za izboljšanje zdravstvenega sistema. V dokumentu, k pripravi katerega jih je pozval minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, so se zdravniki med drugim zavzeli za posodobitev upravljanja javnih zavodov, ki bi ostali v 100-odstotnem lastništvu države oziroma lokalnih skupnosti. Pri tem v dokumentu izrecno piše, da "se javni zavodi ne preoblikujejo v javna podjetja ali gospodarske družbe".

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'
23. 05. 2023 08.03
Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

'Družinska medicina je srce zdravstvenega sistema'
19. 05. 2023 13.09
Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine je družinska zdravnica v ZD Ljubljana Eva Vodnik predstavila svoje delo, ki ga opravlja kot poslanstvo in pri katerem ji je najbolj všeč celostni pristop. Ob tem je opozorila, da družinski zdravniki ob obremenjenih dnevih pregledajo tudi več kot 100 bolnikov dnevno, zato poziva k razbremenitvam. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je izboljšanje pogojev za delo in razbremenitev družinskih zdravnikov eden izmed prednostnih ciljev ministrstva za zdravje.

Za družinske zdravnike in pediatre 'preveč' prijav, morali bodo v izbirni postopek
04. 05. 2023 17.08
Zdravniška zbornica Slovenije je objavila stanje prijav na aprilski razpis specializacij. Ob tem je po besedah predsednice zbornice Bojane Beović nastal paradoks, saj bo med drugim za pediatrijo in družinsko medicino, kjer zdravnikov primanjkuje, zaradi znižanja mest na nacionalnem razpisu potekal izbirni postopek.

Kako si je zdravniška zbornica zamislila institut svobodnega zdravnika?
06. 04. 2023 08.45
Kot smo že poročali, je zdravniška zbornica pripravila svoj predlog Zakona za povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev in okrepitev javne zdravstvene mreže. Ta med drugim predvideva institut neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev oziroma t. i. svobodnega zdravnika, ki bi omogočil večjo fleksibilnost. Za tak status bi se verjetno odločil manjši del zdravnikov.

Koncesije bi ukinili, zdravstvene zavode pa preoblikovali v javna podjetja
04. 04. 2023 20.44
Pri Zdravniški zbornici Slovenije so na konferenci o izzivih zdravstva v prihodnosti predstavili tudi zakonske predloge za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenega sistema. Med drugim predlagajo preoblikovanje zdravstvenih zavodov v javna podjetja, ukinitev koncesij in uvedbo instituta neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev. Minister Danijel Bešič Loredan napoveduje odkrite pogovore, tudi o ekscesih, ki da jih ni malo.