bernik

France Bernik o položaju literature in kulture

08. 04. 2000 12.18

Na povabilo kulturnega društva Ars je predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) dr. France Bernik včeraj obiskal Katoliško knjigarno v Gorici, kjer je predstavil svojo zadnjo knjigo Obzorja slovenske književnosti in govoril o vlogi slovenske literature in kulture za slovensko državotvornost.

Dobrodelna dražba za Hematološko kliniko

30. 03. 2000 08.19

Devet slovenskih uveljavljenih likovnih umetnikov je darovalo 17 svojih del - grafik, akvarelov, risbo in kip - ki jih bodo danes popoldne prodali na dobrodelni dražbi v galeriji Rožna dolina (Cesta IV/32). Izkupiček dražbe z naslovom Kar je lepo, je dobro bodo namenili za nakup posebnih medicinskih črpalk, ki se uporabljajo pri kemoterapiji bolnikov s krvnimi obolenji in ki jih na Hematološki kliniki v Ljubljani zelo primanjkuje.

SAZU predstavil načrte

17. 03. 2000 14.54

Na današnji novinarski konferenci je predsednik <a href=http://www.zrc-sazu.si/ target=_new>Slovenske akademije znanosti in umetnosti</a> (SAZU) France Bernik s člani izvršilnega odbora predstavil letošnjo dejavnost Akademije na področju edicije, znanstvenih posvetov in mednarodnega sodelovanja. Edicijski program je v letošnjem letu najbolj široko zastavljen. Skupaj z Rusko akademijo znanosti in umetnosti pripravlja SAZU Rezijanski slovar, ki bo obsegal več kot 600 strani.

Izjava slovenskih akademikov

18. 02. 2000 14.40

Člani Slovenske akademije znanosti in umetnosti so na skupščini 17. februarja sprejeli izjavo, v kateri najostreje protestirajo proti hitremu postopku sprejemanja zakona o organizaciji in financiranju znanstveno-raziskovalne dejavnosti. V izjavi, ki jo je danes posredoval sekretar predsedstva SAZU Miha Lesar, je zapisano še stališče, da predlog omenjenega zakona ne urejuje ključnih in že dolgo poznanih problemov organiziranja in financiranja znanosti v Sloveniji in ne upošteva priporočil za prevzemanje pravnega reda Evropske unije''. V zvezi s tem akademiki posebej opozarjajo, da predlog zakona ne vključuje v zadostni meri strokovne javnosti v soodločanje.

15 let Oddelka za oblikovanje

17. 02. 2000 12.14

V Mestni galeriji je bila v torek otvoritev razstave študentskih del Oddelka za oblikovanje Akademije za likovno umetnost. Ob 20. uri pa je bila v atriju glavne pošte v Ljubljani, na Čopovi 11, otvoritev diplomskih del in del diplomantov. Obe razstavi prikazujeta in zaokrožujeta 15 let Oddelka za oblikovanje, od leta 1984 do leta 1999.

Predstavitev projekta Imago Sloveniae

08. 02. 2000 10.33

V rimski palači Barberini bodo danes predstavili nacionalni projekt Imago Sloveniae-Podoba Slovenije. Projekt je bil zasnovan leta 1994, spodbudila pa ga je želja po celoviti revitalizaciji kulturne podobe starih slovenskih mestnih jeder, cerkva in gradov.

Podelitev oblikovalske nagrade dida

25. 01. 2000 22.18

Časopisna hiša Delo je s sodelovanjem z Informacijsko-dokumentacijskega centra za oblikovanje (IDCO) pri Gospodarski zbornici Slovenije, že petič podelila mednarodno nagrado za oblikovanje, poimenovano dida. Podelitev nagrade je bila danes opoldne v Domu gospodarstva na Dimičevi 13. Dida je namenjena spodbudi industrijskemu oblikovanju in uveljavljanju dobro oblikovanih izdelkov na trgu.

Zupanova monografija Ulično pohištvo

25. 01. 2000 18.07

Ob razstavi Mestno pohištvo - oprema javnega prostora, Ljubljana 1800-2000, ki je od 1. decembra do 30. januarja na ogled v ljubljanski Jakopičevi galeriji, je Arhitekturni muzej Ljubljana skupaj z založništvom literature DZS izdal zajetno monografijo, ki jo je uredil Iztok Ilich. Uvodni nagovor k monografiji je zapisala ljubljanska županja Vika Potočnik, direktor Arhitekturnega muzeja Peter Krečič je prispeval misli na temo Ulična oprema naša vsakdanja, umetnostni zgodovinar Stane Bernik pa pojasnila o nastanku razstave.

Predsednik švedske Kraljeve akademije v Ljubljani

24. 01. 2000 15.42

V Sloveniji se mudi predsednik Kraljeve akademije književnosti, zgodovine in nacionalne dediščine s sedežem v Stockholmu prof. Inge Jonsson. Na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU) bo imel dve predavanji, prvo o načrtovanju in financiranju znanstveno-raziskovalnega dela na Švedskem in drugo o Emanuelu Swedenborgu.

O bogati zapuščini Antona Slodnjaka

12. 11. 1999 12.59

V počastitev stoletnice rojstva literarnega znanstvenika in univerzitetnega pedagoga Antona Slodnjaka poteka danes na ljubljanski Filozofski fakulteti literarnovedno srečanje. O Slodnjakovem raziskovalnem in pedagoškem delu bo spregovorilo deset strokovnjakov, uvodne pozdravne besede pa sta izrekla predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) France Bernik in dekan Filozofske fakultete Ludvik Horvat.

Instalacija Tanje Pak na Ljubljanskem gradu

14. 10. 1999 16.28

Trenutno najbolj uveljavljena slovenska umetnica v steklu Tanja Pak je na ljubljanskem gradu postavila instalacijo in jo poimenovala Fluid. Pritegnila je še druge ustvarjalce in tako je glasbeno kuliso prispeval Vojko Sfiligoj, osvetlitev podjetje Arcadia, pri izdelavi steklenih elementov ji je pomagala steklarska šola v Rogaški Slatini, kovinske konstrukcije pa sta izdelala podjetje Nemfel in Vilko Korbar. Fluid bo danes ob 20. uri odprla ljubljanska županja Vika Potočnik, glasbeno pa bosta slovesnost obogatila pevka Mia Žnidarič in Steve Klink Trio.

Na Teharjah obeležili spomin na žrtve

03. 10. 1999 19.01

Na Teharjah pri Celju so pripravili slovesnost v spomin na žrtve povojnih pobojev v tamkajšnjem taborišču. Versko slovesnost s kulturnim programom sta pripravila Nova slovenska zaveza in župnijski urad Teharje, mašo pa je daroval mariborski pomožni škof Jožef Smej, je poročal Radio Slovenija.

Svetovni slovenski kongres s pristojno parlamentarno komisijo o skrbi za Slovence po svetu

17. 06. 1999 20.09

Predsednik komisije državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Marijan Schiffrer ter člani Zoran Lešnik, Samo Bevk in Maria Pozsonec so sprejeli delegacijo Svetovnega slovenskega kongresa pod vodstvom predsednika kongresa Jožeta Bernika. Posebno pozornost so namenili načinu financiranja organizacij, ki skrbijo za Slovence po svetu. Ugotavljali pa so tudi potrebo po spremembi zakona o volitvah na način, ki bo omogočal udeležbo na volitvah slovenskim državljanom po svetu, ter po sistematičnem urejanju odnosov med slovenskimi izseljenci in državo.

Akademik France Bernik predaval o Goetheju na nemških univerzah

14. 05. 1999 13.46

Na povabilo več nemških univerz je predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti akademik France Bernik obiskal več visokošolskih ustanov v tej državi in se tako vključil v praznovanje 250-letnice rojstva nemškega pesnika Johanna Wolfganga Goetheja (1749-1832). Dr France Bernik je na Goethejevi univerzi v Frankfurtu, na univerzi Justusa Liebiga v Giessnu in na Filipovi univerzi v Marburgu predaval na temo Recepcija Goethejevega Fausta pri Slovencih.

Volilna skupščina SAZU - kandidat za predsednika dr. France Bernik

06. 05. 1999 17.58

V Ljubljani se je dopoldne začela volilna skupščina Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Na skupščini bodo izbrali novega predsednika, oba podpredsednika ter tri člane predsedstva. Kandidat za predsednika SAZU je njen dosedanji predsednik dr. France Bernik.

Vika Potočnik obiskala SAZU

23. 04. 1999 15.04

Županja Mestne občine Ljubljana Viktorija Potočnik je danes obiskala Slovensko akademijo znanosti in umetnosti (SAZU), kjer jo je sprejel predsednik SAZU France Bernik.

Ob razstavi še katalog-monografija Jožeta Spacala

19. 04. 1999 16.34

Ob pregledni razstavi prek 100 grafičnih listov znanega slovenskega scenografa Jožeta Spacala, ki jo bodo odprli jutri, 20. aprila, v galeriji Tivoli v istoimenskem gradu, je Mednarodni grafični likovni center (MGLC) izdal tudi reprezentativno monografijo avtorja, ki je pravkar slavil 60-letnico. Monografijo so v navzočnosti Spacala danes predstavili direktor MGLC-ja in avtor enega od strokovnih besedil dr. Zoran Kržišnik ter avtorji ostalih prispevkov, znani likovni strokovnjaki dr. Jure Mikuž, Aleksander Bassin in dr. Stane Bernik, ki so v zadnjih treh desetletjih spremljali Spacalovo ustvarjanje.

NUK: Razstava Slovenski pesniški prvenci

30. 03. 1999 17.51

V razstavni dvorani Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani je ob 100. obletnici izida dveh pesniških zbirk, Cankarjeve Erotike in Župančičeve Čaše opojnosti, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti dr. France Bernik danes odprl razstavo z naslovom Slovenski pesniški prvenci. Razstavo in katalog je pripravil Mihael Glavan v sodelovanju z oblikovalcem Lucijanom Bratušem. Predstavljeni so originali prvih izdaj pesmaric, pesniških almanahov in avtorskih pesniških zbirk do konca minulega stoletja iz zbirke NUK-a.

Drevi bodo razglasili najboljše koledarje

30. 03. 1999 17.12

V prostorih Doma slovenskega gospodarstva v Ljubljani poteka danes že tradicionalni, osmi Marketing klub. Vrhunec prireditve bo drevi, ko bodo podelili nagrade zlati MM za najboljše koledarje in letna poročila.

Oblikovanje: Novi kolektivizem

21. 03. 1999 12.58

V petek so v spodnjih prostorih Moderne galerije odprli razstavo Novi Kolektivizem ´99 (NK´99), ob tej priložnosti pa so predstavili tudi slovensko-angleško monografijo Oblikovanje: Novi Kolektivizem, ki povzema petnajstletno obdobje delovanja te skupine.

Ob razstavi Tank tudi okrogla miza o Avantgardi danes

22. 02. 1999 13.03

Iz Moderne galerije, kjer so do srede marca podaljšali razstavo Tank - Slovenska zgodovinska avantgarda, so sporočili, da bodo v četrtek, 25. februarja, zvečer pripravili okroglo mizo z naslovom Avantgarda danes. Od strokovnih sodelavcev so svoje sodelovanje doslej potrdili dr. Marina Gržinič, dr. Aleš Erjavec, dr. Lev Kreft, dr. Stane Bernik, Aleksandra Kostič in Peter T. Dobrila; pogojno pa dr. Janez Vrečko in dr. Peter Krečič.

Spominska plošča in razstava v spomin na akademika Ilešiča

04. 02. 1999 15.39

Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti France Bernik in akademik prof. dr. Ivan Gams sta danes, 14 let po smrti slovenskega geografa, akademika prof. dr. Svetozarja Ilešiča (1907-1985), na pročelje hiše na Trstenjakovi 9 v Ljubljani slovesno odkrila spominsko ploščo v spomin na velikega učitelja generacij slovenskih geografov. V njej je Ilešič, njegova rojstna hiša je sicer na Zarnikovi 9 v Ljubljani, preživel za slovensko geografijo najbolj plodna leta. Spominski dan so sklenili z odprtjem razstave o življenju in delu Ilešiča v Zemljepisnem muzeju v Ljubljani.

Mednarodni znanstveni simpozij Prešernovi dnevi v Kranju

02. 02. 1999 10.40

V gorenjski metropoli se je danes začel mednarodni znanstveni simpozij Prešernovi dnevi v Kranju. Na simpoziju sodeluje približno 40 predavateljev prešernoslovcev iz Slovenije, Italije, Avstrije, Nemčije, ZDA, Kanade, Rusije, Poljske, Češke in BiH, trajal bo do 5. februarja, zaznamuje pa 150-letnico pesnikove smrti. Srečanje sta pripravila odbor pod vodstvom akademika Borisa Paternuja in mestna občina Kranj, pomeni pa tudi uvod v počastitve pomembnih Prešernovih jubilejev v letošnjem in prihodnjem letu.

Ameriška veleposlanica v SAZU

29. 01. 1999 12.42

Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) France Bernik se je danes srečal z ameriško veleposlanico v Sloveniji Nancy Ely-Raphel in direktorjem Ameriškega informacijskega centra Williamom Millmanom. Govorili so o delu akademije in poglabljanju stikov med znanstvenimi ustanovami, so sporočili iz SAZU.

Likovna razstava Podobe podzemlja v Postojnski jami

26. 11. 1998 15.16

V Postojnski jami bodo drevi ob 18. uri odprli likovno razstavo Podobe podzemlja. V jami bodo razstavljali slikarji, ki so bili letos poleti povabljeni k upodobitvi svojega občutja in umetniškega videnja Postojnske jame. Razstavo naj bi odprl minister za turizem Janko Razgoršek.

Osrednja slovesnost ob 60-letnici SAZU

26. 11. 1998 11.45

V ljubljanski Drami je bila dopoldne osrednja slovesnost ob 60-letnici Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Slavnostni govornik je bil njen predsednik prof. dr. France Bernik. Poudaril je, da je Akademija od ustanovitve do danes preživela različne vladavine in politične sisteme, prešla več razvojnih stopenj, vendar pomeni v njenem obstoju najbolj radikalno prelomnico leto 1991, ko je Slovenija postala samostojna in neodvisna država. V primerjavi z obdobjem pred tem deluje danes Akademija v razmerah drugačne znanstvene in kulturne politike, uživa spoštovanje države in ugled v javnosti. Zakon iz leta 1994 ji zagotavlja avtonomijo, svobodo demokratičnega ravnanja in posvečanje glavnemu namenu, to pa je spodbujanje, negovanje in pospeševanje znanosti in umetnosti.

Podelitev priznanj za raziskovalne dosežke v znanosti

03. 07. 1998 09.32

V Narodni galeriji so sinoči dr. Milici Kacin Wohinz, prof. dr. Berti Jereb in akademiku prof. dr. Jožetu Pogačniku podelili priznanje Ambasador Republike Slovenije v znanosti, dr. Andrej Kranjc pa je prejel Priznanje za raziskovalne dosežke, s katerimi se utrjuje in razvija identiteta Slovencev in Slovenije. Priznanja je nagrajencem izročil minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, slavnostni govornik pa je bil akademik France Bernik.

Republiška volilna komisija potrdila uradne rezultate volitev

02. 12. 1997 15.41

Republiška volilna komisija (RVK) je potrdila uradne izide nedavnih volitev predsednika republike, na katerih je bil z večino veljavnih glasov izvoljen Milan Kučan, ki je od 1.042.344 veljavnih prejel 55,54 odstotka glasov volilk in volilcev.

Drugega kroga predsedniških volitev ne bo

24. 11. 1997 00.00

Na drugo mesto se je uvrstil Janez Podobnik z 18,42 odstotka zbranih glasov Tretji je Jožef Bernik z 9,39 odstotka glasov, četrti Marjan Cerar s 7,07 odstotka, peti Marjan Poljšak s 3,22 odstotka, šesti Tone Peršak s 3,08 odstotka, sedmi Bogomir Kovač z 2,70 odstotka in osmi Franc Miklavčič z 0,55 odstotka glasov.

Do predsedniških volitev le še pet dni aktivne kampanje

17. 11. 1997 00.00

Kandidatom za predsednika republike ostaja le še pet dni predvolilne kampanje, v katerih se bodo po napovedih poskusili predstaviti čim širšemu krogu volilcev. Osrednja pozornost pa bo tudi v teh dneh veljala soočenjem v elektronskih medijih. V skladu z zakonom o volilni kampanji teden dni pred volitvami niso dovoljene objave raziskav javnega mnenja, v soboto, 22. novembra, dan pred volitvami, pa velja 24-urni volilni molk. Predstavitve kandidatov se bodo stopnjevale do petka, ko se bo vseh osem popoldne, ob 17. uri, najprej soočilo na nacionalnem radiu (Radio Slovenija), zvečer ob 20.05 pa še na prvem programu nacionalne TV Slovenija. Za predsedniško mesto se potegujejo: (po vrstnem redu na glasovnici) <b>Marijan Poljšak</b>, ki ga je predlagala Nacionalna stranka dela, predsednik državnega zbora <b>Janez Podobnik</b>, ki je kandidat Slovenske ljudske stranke, <b>Bogomir Kovač</b>, kandidat Liberalne demokracije Slovenije, sedanji predsednik <b>Milan Kučan</b> kot nestrankarski kandidat, <b>Tone Peršak</b>, ki ga predlaga Demokratska stranka, <b>Franc Miklavčič</b>, kandidat Krščansko socialne unije, <b>Marjan Cerar</b>, ki se za predsedniško mesto poteguje kot neodvisni kandidat in <b>Jože Bernik</b> kot kandidat dveh parlamentarnih opozicijskih strank, Slovenskih krščanskih demokratov in Socialdemokratske stranke Slovenije.