bezjak

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

V SDS-u izbrani šef Elektra Ljubljana v isti sapi odpušča, ker varčuje, a kupuje razkošna vozila?

04. 04. 2022 06.00

Štiri zaposlene pri Elektru Ljubljana so za materinski dan namesto cvetja domov prinesle odpoved. Razlog? Zmanjševanje stroškov. Zaradi začasne ukinitve omrežnine namreč največji distributer električne energije pri nas pričakuje 20-milijonski izpad prihodkov. To pa predsednika uprave Elektra Ljubljana Aleksandra Zupančiča, ki so ga ustoličili februarja letos, ni ustavilo – nekdanji vodja kabineta okoljskega ministra Andreja Vizjaka si je pred tedni privoščil novo službeno vozilo v vrednosti 40 tisočakov.

Znanstveno-kulturni center Ruski dom mora zaradi ruske agresije zapreti svoja vrata

02. 04. 2022 18.41

Po enajstih letih delovanja mora Znanstveno-kulturni center Ruski dom v Ljubljani zapreti svoja vrata. Takšno odločitev je kot odgovor na rusko agresijo v Ukrajini sprejela slovenska vlada. V opoziciji so prepričani, da bi morala storiti ravno nasprotno in znanstveno-kulturne vezi v času vojne še okrepiti. Tudi direktor Ruskega doma zagotavlja, da politika nikoli ni prestopila praga stavbe v središču Ljubljane, kjer je med drugim literarna zakladnica ruskih avtorjev.

Na stotine milijonov za nevladnike? Ja, a ne za tiste na Metelkovi 6

01. 04. 2022 12.00

Podpredsednik stranke SDS Aleš Hojs je v prvem predvolilnem soočenju na naši televiziji izjavil, da je sedanja vlada ukinila privilegije, zaradi katerih so se desetine oziroma stotine milijonov prilivale nevladnim organizacijam na Metelkovi 6. Ali Hojsove trditve držijo?

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni

28. 03. 2022 12.56

Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Je imel Golob najvišjo plačo med direktorji državnih podjetij?

24. 03. 2022 06.00

Rekorder med zaslužkarji na čelu podjetij, v lastništvo katerih je vpletena država, je prvi mož Krke Jože Colarič. Lani je zaslužil 1,2 milijona evrov bruto oziroma 498 tisočakov neto. Nekdanji dolgoletni direktor uprave Gen-i in, sodeč po javnomnenjskih anketah, glavni izzivalec Janeza Janše na aprilskih volitvah Robert Golob je lani skupaj z nagrado prejel 206 tisočakov neto. Je njegova plača, kot trdijo politični nasprotniki, res trikrat višja od tiste, ki jo določa zakon?

Levica za izstop iz Nata, zagovarjajo nevtralno držo, kot jo imata Švica in Avstrija

22. 03. 2022 14.11

Levica z Lukom Mescem na čelu meni, da bi se Slovenija morala pri zunanji politiki ravnati po Švici in Avstriji ter postati nevtralna država. To pomeni, da ne bi sodelovala v oboroženih spopadih in ne bi podpirala nobene sprte strani. V Levici se zavzemajo tudi za zmanjševanje izdatkov za vojsko. Pa nevtralne države v vojsko res investirajo manj denarja?

So podobe ukrajinskih beguncev res drugačne od tistih pred sedmimi leti?

21. 03. 2022 13.00

Dolžni smo pomagati Ukrajincem, je v predvolilnem intervjuju za našo televizijo poudaril prvak Nove Slovenije (NSi) Matej Tonin. Kot pravi, v Slovenijo zdaj prihajajo večinoma ženske z otroki, v preteklosti pa da so prevladovali mladi fantje. Pa so res? Ob tem odnos države do tujcev pogojuje z načinom vstopa v državo. Zeleno luč bi prižgal samo tistim, ki mejo prečkajo na mejnem prehodu.

Nas bo prihodnjo zimo zeblo?

14. 03. 2022 07.20

Cene energentov so poskočile že pred vojno v Ukrajini, ruska invazija pa jim je dala nov zagon. Mnogi si bodo že to zimo zapomnili po mrzlih radiatorjih in spanju v toplih puloverjih. Toda ali nas mora poleg astronomskih položnic za ogrevanje skrbeti tudi to, ali bomo sploh še prišli do virov toplote? Predsednica Stranke Alenke Bratušek (SAB) namreč pravi, da smo pri dobavi plina 90- do 95-odstotno odvisni od Rusije. Pa smo res?

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Smo za liter goriva že pred vojno v Ukrajini odšteli polovico več kot pred liberalizacijo?

08. 03. 2022 15.19

Predsednica opozicijske Stranke Alenke Bratušek (SAB) je v pogovoru za našo medijsko hišo dejala, da je bila cena goriva že pred rusko invazijo na Ukrajino za polovico višja kot pred liberalizacijo. Kakšna so dejstva?

Smo na pragu tretje svetovne vojne?

27. 02. 2022 19.02

Se je tretja svetovna vojna že začela, ali bomo o njej govorili, ko se bo – če se bo – v vojno v Ukrajini vmešali vojaki Nata? Kot pravi Katja Geršak, direktorica Centra za evropsko perspektivo, na srečo še nismo tam. Razen, če bi federacija napadla katero od članic Unije ali Nata ali pa bi uporabila jedrsko orožje. Vsekakor pa smo že zdaj priča tako imenovanemu hibridnemu spopadu. Ne samo v Ukrajini, o obsežnih kibernetskih napadih poročajo številne korporacije, države. Pripravite se, je premier Janša posvaril tudi vse prebivalce Slovenije.

Je cepljenje s tretjim odmerkom še smiselno? Zdravstvena stroka pravi, da je

22. 02. 2022 20.08

S poživitvenim odmerkom je pri nas cepljenih komaj 30 odstotkov prebivalcev, kar nas znova uvršča na sam rep evropskih držav. Pa je glede na sproščanje in napovedi, da bo pandemije poleti konec, tretji odmerek sploh še smiseln? Zdravstvena stroka pravi, da je. Vodja slovenske cepilne strategije Bojana Beović sicer dodaja, da če ste okužbo pravkar preboleli, vam z obnovitveno dozo ni treba hiteti. Profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta pa cepljenje priporoča čim prej.

S Prevcem dihala cela vas: skorajda slavili, na koncu pa bili žalostni

06. 02. 2022 20.17

Grenko-sladko popoldne v Dolenji vasi pri Železnikih. V kraju, kjer je odraščal Peter Prevc, so domačini po prvi seriji že skorajda slavili, na koncu pa bili žalostni, ker je slovenski orel ostal praznih rok. A kot poudarjajo, so na svojega olimpijca ponosni. Četrto mesto na največjem tekmovanju je najbolj nehvaležna uvrstitev, se strinjata tudi nekdanja skakalca Robert Kranjec in Jernej Damjan, ki pa sta tudi prepričana, da je današnji izjemen nastop Petru Prevcu vlil novih moči.

Nov protokol testiranja še brez večjih sprememb: 'Sproščanja ukrepov še ne bo'

01. 02. 2022 18.58

Smo tik pod vrhom petega vala epidemije, ocenjuje vodja svetovalne skupine, zaradi prenizke precepljenosti pa sproščanja po vzoru nekaterih severnoevropskih držav pri nas za zdaj ne bo. Veljati pa je začel nov protokol testiranja, ki večjih sprememb še ni prinesel. Na drugem največjem testirnem mestu v Ljubljani so opravili približno toliko hitrih, kot bi sicer PCR-testov. V Mariboru pa so sprejeli še zadnje naročene po starem sistemu. V laboratorijih pričakujejo, da bo stanje že jutri povsem drugačno.

Kam potovati, da bo naš dopust varen in kako ravnati, če se v tujini okužite?

30. 01. 2022 19.45

Bližajo se šolske zimske počitnice, ko se številni Slovenci tradicionalno odpravijo na smučanje, zadnja leta pa so precej priljubljene tudi toplejše in bolj oddaljene destinacije. A tudi letos koronske razmere še zdaleč niso idealne. Različica omikron lomasti praktično po vsem svetu, ker pa je za razliko od prejšnjih dveh let družba letos relativno odprta, so potovanja možna. In Slovenci smo željni potovanj, ugotavljajo turistični ponudniki. Kam torej, da bo naš dopust varen in da bo birokratskih zapletov najmanj?

Težave zaradi okužb: zaposleni v izolaciji, gostinci brez gostov

24. 01. 2022 19.13

Velik porast števila okuženih in s tem karanten se že močno pozna v sicer precej odprtem javnem življenju. Številna podjetja, ki svojim zaposlenim dela od doma ne morejo zagotoviti, kot so gostilne in hoteli, so primorana skrajševati odpiralni čas. Nekateri lokali ali manjši trgovci, ki imajo malo zaposlenih, na delovnem mestu pa se je denimo razširila okužba, so morali za nekaj časa celo zapreti svoja vrata. Tisti, ki jim delavce še uspe razporediti, pa se soočajo z drastičnim padcem prometa.

Po karantenah krajše tudi izolacije? Z deset na sedem dni

20. 01. 2022 20.28

Izolacija za okužene se bo po vsej verjetnosti z 10 skrajšala na sedem dni, napoveduje vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Stroka namreč ugotavlja, da je pri omikronu potek bolezni hitrejši. Po enem tednu bodo izolacijo lahko zaključili okuženi brez simptomov, sedmi dan bodo morali opraviti hitri antigenski test. Svetovalna skupina je predlog že predstavila vladi, ta naj bi ga potrdila najpozneje v začetku prihodnjega tedna. Skrajšanje izolacije bi olajšalo kadrovske stiske številnih podjetij, šol in zdravstvenih ustanov, ki zaradi okužb med zaposlenimi ne zmorejo več opravljati dela. V domovih za starejše so tako na pomoč priskočili prostovoljci Rdečega križa.

Zaradi izjemnega porasta okužb testirna mesta na robu zmogljivosti

17. 01. 2022 20.25

Koronastatistika se še naprej slabša. Včeraj je bilo pozitivnih skoraj 5000 testiranih, kar je daleč največje število v nedeljo doslej. Rekordno visok je tudi delež okuženih, kar 63 odstotkov, peti val pa še ni dosegel vrha. Testirna mesta so marsikje že na robu zmogljivosti. V Ljubljani so zaradi prometnega zamaška, ki je nastajal pred Stožicami, PCR-testiranje preselili na obrobje mesta. V Mariboru pa naj bi še ta teden odprli dodatno točko za odvzem brisov.

Katere vitamine jesti med okužbo, koliko počivati in ali lahko telovadimo?

08. 01. 2022 19.34

V Sloveniji je trenutno aktivno okuženih več kot 30.000 ljudi, kar je največ od začetka epidemije. V bolnišnicah se zdravi 538 covidnih bolnikov, okuženi izolacijo prestajajo doma. Pri tem je ključno, da z zdravimi člani istega gospodinjstva nimajo stikov oziroma da v skupnih prostorih ves čas nosijo masko in se razkužujejo. Kaj še svetuje stroka? Katere vitamine jesti in koliko počivati? Lahko med okužbo telovadimo? In kdaj je skrajni čas, da poiščemo pomoč?

Se bomo lahko spomladi cepili že s četrtim odmerkom?

29. 12. 2021 19.55

Medtem ko se skoraj milijon Slovenk in Slovencev ni cepilo še niti enkrat, se bodo nekateri starejši in najranljivejši predvidoma spomladi lahko cepili že četrtič, napoveduje vodja cepilne strategije pri nas, Bojana Beović. Da se bomo res cepili tudi četrtič, kar že počnejo denimo v Izraelu, sicer še ni odločeno. Kot pravi Beovićeva, je to odvisno predvsem od krivulje, ki jo bo zarisal omikron. Dejstvo pa je, pravi: "Če bi že danes imeli več cepljenih, se o četrtem odmerku verjetno sploh ne bi pogovarjali."

Za okužbo z omikronom dovolj že bežen stik brez maske

27. 12. 2021 19.29

Z različico omikron je potrjeno okuženih že skoraj 300 prebivalcev Slovenije. Zelo verjetno je okuženih še precej več ljudi, saj okužbo z omikronom vsak dan preverijo le na desetini vseh pozitivnih testov PCR. Omikron pa se širi zelo hitro, dovolj je že samo bežen stik brez maske, kažejo prve znanstvene ugotovitve. Roman Jerala s Kemijskega inštituta zato svari: "Čeprav se boste testirali s hitrim testom in odšli silvestrovat med množico, to še nikakor ne pomeni, da se ne boste okužili."

Sindikat Fides zahteva reformo plač, v nasprotnem primeru napoveduje stavko

22. 12. 2021 20.43

Sindikat Fides je znova pozval vlado in poslance, naj zdravnike in zobozdravnike izločijo iz enotnega javnega sistema plač, v nasprotnem primeru napovedujejo stavko. Kot poudarja predsednik Fidesa Konrad Kuštrin, so zdravniki močno preobremenjeni in premalo plačani, zato so številni – tudi v času epidemije – dali odpoved in odšli v tujino, nadomestil pa jih ni nihče. Minister Poklukar odgovarja: enotnega sistema že dolgo ni več, spremembe niso stvar ministra za zdravje, pač pa celotne družbe

Teste Majbert Pharma še vedno uporabljajo v 47 zdravstvenih ustanovah

15. 12. 2021 19.08

Kriminalisti so se ob torkovih obsežnih hišnih preiskavah oglasili tudi na sedežu podjetja Majbert Pharm in preiskali prebivališče direktorja podjetja Klemna Nicolettija, nam je v telefonskem pogovoru potrdil sam Nicoletti. Kaj so preiskovali, ne ve in trdi, da ga policija ob preiskavah ni obravnavala kot osumljenca. Policija je sporočila, da za domnevno oškodovanje javnega denarja sumijo sedem oseb, med njimi je tudi odgovorna oseba gospodarske družbe.

Prvega otroka bodo v UKC Ljubljana cepili v torek, zanimanja za zdaj malo

12. 12. 2021 19.52

V ljubljanskem kliničnem centru so pripravljeni na začetek cepljenja otrok, starih med 5 in 11 let, proti covidu-19. Prve odmerke cepiva Pfizer, prilagojenega najmlajšim, pričakujejo v ponedeljek, prvega otroka pa bodo predvidoma cepili v torek. Ker je zanimanja za zdaj malo, bodo starše kronično bolnih otrok klicali sami. Prednost imajo namreč ogrožene skupine. Posvetovalna skupina naj bi sicer predlagala, da bi lahko otroke dali cepiti vsi starši, ki bi to želeli.

Jerala: Epidemijo dodatno podaljšujejo teoretiki zarot

11. 12. 2021 19.23

Epidemija različice delta se pri nas postopoma umirja, kar pa se bo na intenzivnih oddelkih poznalo šele čez kakšen teden, napoveduje stroka. Kljub rahlemu premiku na bolje pa epidemiologom v klicnem centru Nacionalnega inštituta za javno zdravje še vedno ne uspe priklicati vseh okuženih in tistih, ki so bili z njimi v stiku. Na dan lahko anketirajo največ 1.200 ljudi. Kot ugotavljajo, je trenutno okuženih največ mladih in delovno aktivnih prebivalcev. Med znanimi izvori okužbe še naprej prevladujejo družine in skupna gospodinjstva, vrtci, šole in delovna mesta.

V Mariboru znova odprli stojnice s toplimi napitki. 'Zaprtje hišk v Ljubljani nezakonito'

10. 12. 2021 16.18

Medtem ko so inšpektorji v četrtek zaprli stojnice na ljubljanskem Pogačarjevem trgu, pa so nekatere v Mariboru po krajši zaustavitvi zdaj znova odprli. Štirje mariborski ponudniki so na Trgu Leona Štuklja pred stojnice postavili mize s stoli ter obiskovalcem ob izpolnjevanju pogoja PCT znova ponudili pijačo. Na Grajskem trgu so sicer stojnice brez prekinitve ostale odprte. Ljubljanske hiške medtem ostajajo zapečatene. Ljubljanski gostinci trakov, s katerimi so inšpektorji Furs na Pogačarjevem trgu zapečatili stojnice, še niso umaknili, so pa najeli odvetnico. Ta sporoča, da je zaprtje hišk nezakonito, najemniki stojnic da so del tržnice in ne sejma, kot je zapisala inšpekcija.

Inšpektorji zaprli stojnice na Pogačarjevem trgu

09. 12. 2021 13.38

Pogačarjev trg v Ljubljani so spet obiskali inšpektorji. Kljub vladnemu odloku o prepovedi prodaje so namreč tam v sredo odprli hišice in obiskovalcem ponudili hrano in pijačo. Te so ostale odprte tudi dobršen del današnjega dne, a naposled so inšpektorji najemnike stojnic najprej pozvali naj dejavnost zaprejo, uro kasneje pa so stojnice zapečatili. Vlada sicer odloka, ki prepoveduje prodajo hrane in pijače na božičnih sejmih, ne namerava spreminjati. Z odlokom je namreč strežba hrane in pijače dovoljena le osebam, ki sedijo.

'Računati na to, da bo omikron samo prehlad in se zato ni treba cepiti, je lahkomiselno'

07. 12. 2021 18.13

"Samo vprašanje časa je, kdaj bomo tudi pri nas potrdili različico omikron," opozarjajo slovenski strokovnjaki. O novem sevu koronavirusa, ki so ga v Južni Afriki odkrili pred kratkim, je doslej malo znanega. Jasno pa je že, da je omikron še bolj nalezljiv kot delta, zato pričakujejo, da bo hitro prevladal. Najpomembnejše vprašanje je, kakšen potek bolezni povzroča? Iz Afrike poročajo o povečanem številu hospitalizacij, v Evropi pa se omikron za zdaj kaže bolj v obliki prehlada. To nas ne sme zavesti, opozarja vodja svetovalne skupine Mateja Logar, saj je v Evropi z omikronom okužena večina mlajših, ki bolezen praviloma prebolevajo v blažji obliki. "Najučinkovitejši ukrep, da ne zbolimo, je tudi pri tej različici cepljenje," je enotna stroka.