bistveno

Poziv umetnikov: 'Vsa kultura je v krču. Plesalci, glasbeniki in igralci životarijo'
20. 01. 2022 11.52
V javnem pismu, naslovljenem na predsednika Pahorja in premierja Janšo ter ministra za kulturo Simonitija, so znani slovenski umetniki izpostavili težave mladih samozaposlenih v kulturi in z njimi izrazili solidarnost.

'Omikron vseeno nevaren, ker lahko vodi v poslabšanje kroničnih bolezni'
20. 01. 2022 06.00
Čeprav zdaj že lahko rečemo, da je različica omikron manj nevarna, kar zadeva okužbe spodnjih dihal in s tem potrebe po kisiku ter hospitalizacije zaradi tega, smo vsekakor daleč od tega, da bi lahko brezskrbno gledali v prihajajoče dneve in tedne, opozarja Mateja Logar. "Vemo, da je okuženih 12.000 ljudi, med njimi pa je vsekakor tudi nekaj takih, pri katerih se lahko ob okužbi poslabša osnovna bolezen ali kronično stanje, kar ravno tako predstavlja velik problem za bolnišnice," je vodja svetovalne skupine za covid-19 pojasnila v oddaji 24UR ZVEČER.

Vrh zasedenosti bolnišničnih kapacitet bo po napovedih dosežen sredi februarja
19. 01. 2022 19.34
V bolnišnicah, ki se zaradi okužb trenutno soočajo predvsem s hudim izpadom kadra, se zdravi 566 bolnikov, 151 jih je v enotah intenzivne terapije. Visoko število pozitivnih primerov naj bi se v bolnišnicah poznalo z zamikom, po napovedih bo vrh tam dosežen v sredini februarja, število zasedenih intenzivnih postelj pa naj ne bi preseglo 200.

Anglija bo sprostila del ukrepov. WHO: Pandemije ni konec
19. 01. 2022 08.00
Vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je svetovne voditelje opozoril, da pandemije covida-19 "še ni konec". V Franciji so zabeležili 465.000 okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. V Nemčiji je dnevno število na novo okuženih prvič preseglo 100.000. Britanski premier Boris Johnson je medtem napovedal, da bodo s prihodnjim tednom ukinili vse ukrepe, ki so jih uvedli za boj proti različici omikron. Kot ustrezno dokazilo za delo, prostočasne aktivnosti ali nakupovanje, naj bi v Avstriji začeli veljati tudi hitri antigenski testi za samotestiranje.

Gospodinjski ali poslovni odjem: 'Država bi morala udariti po mizi in zadeve urediti enako za vse'
19. 01. 2022 15.04
Agencija za energijo se je po besedah direktorja zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjana Udoviča jasno zagovarja stališče, da morajo biti etažni lastniki v večstanovanjskih stavbah prepoznani kot gospodinjski odjemalci, ker je ta status dovolj jasno določen v zakonih o oskrbi s plini in o oskrbi z električno energijo. Ministrstvo pozivajo, naj vse deležnike znova zbere za isto mizo, da bi poiskali rešitev.

Vesna Ponorac: Želim si partnerja, ki bi bil športno aktiven, kot sem jaz
19. 01. 2022 07.59
Mlado igralko Vesno Ponorac lahko trenutno spremljamo v novi VOYO seriji Gospod profesor, v kateri igra dijakinjo Rebeko. Njen lik bomo bolje spoznali v drugem delu prve sezone, ki bo na voljo že 8. februarja. Z Vesno smo klepetali o njenem vsakdanu, v katerem mora biti skoraj vedno prisoten tudi šport. Poleg tega pa je z nami obujala spomine na svoja srednješolska leta in 'opravljala' svoj lik, Rebeko.

So maske tipa FFP2 res učinkovitejše?
18. 01. 2022 19.55
Od srede se bodo morali zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu in šolstvu po visokotveganem stiku sedem dni testirati ali samotestirati vsak dan in uporabljati zaščitno masko FFP2. Tisti, ki ne delajo v zdravstvu, mask tipa FFP2 ne potrebujejo, za splošno populacijo zadostujejo kirurške maske, so prepričani strokovnjaki. Res pa je, da maske tipa FFP2 zdržijo dlje – če jih znamo pravilno uporabljati.

Vlada ne nasprotuje posvetovalnemu referendumu o noveli zakona o dohodnini
18. 01. 2022 18.43
Vlada je sklenila, da ne nasprotuje predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o noveli zakona o dohodnini. Tega so decembra lani predlagali poslanci Levice, potem ko je DZ glasovanje o podpori spremembam, ki naj bi bile po prvotnih načrtih uveljavljene že z letošnjim 1. januarjem, prestavil na eno prihodnjih sej.

Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB za izredno sejo DZ na temo energetske revščine
18. 01. 2022 17.15
Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica in SAB zahtevajo sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali njihov predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, ki predvideva uvedbo energetskega dobropisa oz. vavčerja v višini 150 evrov za socialno ogrožene. Predlog zakona bo v četrtek obravnaval odbor DZ za delo.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni
18. 01. 2022 09.12
V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake
18. 01. 2022 12.52
Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Prodaja cigaret ob rasti trošarin upada
18. 01. 2022 08.48
Prodaja cigaret v Sloveniji v zadnjih letih upada, med letoma 2011 in 2020 se je zmanjšala za več kot tretjino. Temu trendu so – sicer precej počasneje – sledili tudi prilivi od trošarin v državno blagajno, pa čeprav so se te v zadnjih desetih letih zvišale za več kot polovico.

Zaradi izjemnega porasta okužb testirna mesta na robu zmogljivosti
17. 01. 2022 20.25
Koronastatistika se še naprej slabša. Včeraj je bilo pozitivnih skoraj 5000 testiranih, kar je daleč največje število v nedeljo doslej. Rekordno visok je tudi delež okuženih, kar 63 odstotkov, peti val pa še ni dosegel vrha. Testirna mesta so marsikje že na robu zmogljivosti. V Ljubljani so zaradi prometnega zamaška, ki je nastajal pred Stožicami, PCR-testiranje preselili na obrobje mesta. V Mariboru pa naj bi še ta teden odprli dodatno točko za odvzem brisov.

Norveški množični morilec bo po 10 letih zaprosil za pogojni izpust iz zapora
17. 01. 2022 19.43
Anders Breivik, ki je leta 2011 na Norveškem umoril 77 ljudi, bo v torek zaprosil za pogojni izpust, češ da ni več nevaren za družbo. A kot pojasnjuje njegova psihologinja, se njegovo vedenje ni bistveno spremenilo, brez dokaza, da razume, da za družbo ni več nevaren, pa so možnosti za pogojni izpust majhne.

Položnice tudi na Ptuju v nebo: cena plina kar petkrat višja
17. 01. 2022 13.25
Za Ptujčane, ki so priključeni na sistem daljinskega ogrevanja, so se cene toplotne energije z novim letom povišale, za nekatere celo podvojile. Gre le še za en primer vrtoglavo visokih položnic, ki jih te ni prejemajo številna gospodinjstva. Na infrastrukturnem ministrstvu naj bi v kratkem predstavili zakonske rešitve.

Delavci rudarstva razočarani: Gre za nepremišljeno politično odločitev
17. 01. 2022 13.06
V Sindikatu delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) so razočarani nad nacionalno strategijo za izstop iz premoga do leta 2033. Po njihovem mnenju gre za popolnoma politično odločitev, ki je nestrokovna in nepremišljena. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi si želeli, da bi bili zaposleni del načrtovanja izhodne strategije. Velenjski župan Peter Dermola pa meni, da je letnica 2033 za izstop iz premoga nerealna, zato strategije, ki jo je v četrtek potrdila vlada, prav tako ne podpira.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija
17. 01. 2022 07.21
Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Trg izpraznjen, gospodarstveniki pozivajo k skrajšanju karanten in izolacij na pet dni
15. 01. 2022 20.03
Podrli smo še en neslavni rekord. Ob 14.360 PCR-testih so potrdili kar 7580 okužb z novim koronavirusom, kar je največ dnevno potrjenih okužb do zdaj. Različica omikron sicer dokaj hitro izzveni in večinoma ne povzroča resnejših zdravstvenih zapletov, jih pa zato pri organizaciji dela v šolah in bolnišnicah, saj odsotnost zaposlenih načenja delovni proces, tudi v podjetjih. Nekateri težave rešujejo z zmanjšanjem kadra, drugi bi ob povečanju okužb ukinjali določene aktivnosti. Gospodarska zbornica zato poziva vlado, naj vendarle skrajša izolacijo in karanteno na pet dni z negativnim testom.

Kakšen je izkupiček druge cepilne akcije? Prevladovalo zanimanje za poživitveni odmerek
15. 01. 2022 19.14
Cepilni dnevi se zaključujejo. In kakšen je tokratni izkupiček cepilne akcije? Po trenutnih podatkih so v ljubljanskem zdravstvenem domu v treh dneh cepili več kot 2500 ljudi, v Mariboru pa nekaj manj kot 2500. Številke niso slabe, niso pa presegle pričakovanj. Druge cepilne akcije se je namreč udeležilo precej manj ljudi kot prve. Najmanj obiska so imeli sicer prav na zadnji dan, kot pravijo na cepilnih mestih, pa gre to zagotovo pripisati lepemu vremenu. Najuspešnejši je bil medtem prvi dan akcije. Ljudje so večinoma prihajali po poživitveni odmerek, za prvega pa se je opogumila le peščica.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?
15. 01. 2022 08.00
57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'
15. 01. 2022 07.00
"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Ponekod nadpovprečen odziv, večina pride po poživitveni odmerek
14. 01. 2022 15.18
Po Sloveniji je v četrtek potekal prvi dan druge akcije Dnevi cepljenja, s katero pristojni želijo dvigniti precepljenost prebivalstva proti covidu-19. Kot so sporočili z več cepilnih točk po državi, se je večina oseb na prvi dan akcije cepila s poživitvenim odmerkom cepiva. Odziv ljudi je bil ponekod nadpovprečen, drugod pa običajen.

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah
13. 01. 2022 13.54
DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

Na nebu na tisoče praznih letal, s tem želijo ponudniki obdržati svoje slote
13. 01. 2022 13.04
Številni letalski prevozniki so se, da bi na evropskih letališčih obdržali svoje slote, odločili, da bodo med destinacijami leteli s skoraj praznimi letali. Razlog za to je odločitev Evropske komisije, da morajo ponudniki porabiti 50 odstotkov dodeljenih slotov. Ta zahteva pa je v času mednarodnega ozaveščanja o podnebnih spremembah in porabi emisij ogljika sprožila številne polemike in jezo. Belgijski minister za mobilnost, Georges Gilkinet, je zahteve na primer označil za "okoljsko, gospodarsko in socialno neumnost".

Odbor DZ za infrastrukturo zavrnil predlog zakona o sanaciji Celjske kotline
12. 01. 2022 23.05
Člani odbora DZ za infrastrukturo so zavrnili predlog zakona o sanaciji Celjske kotline, ki ga je lani oktobra v parlamentarno obravnavo vložila nepovezana poslanka Janja Sluga. Člani odbora iz vrst opozicije so menili, da je zakon prvi korak pri reševanju degradiranih območij, koalicija pa je vztrajala pri pripravi sistemskega zakona.

Logarjeva: Pogoj PC trenutno ni najboljša izbira
12. 01. 2022 22.00
V sredo smo zabeležili rekordno število okuženih, v karanteni je več kot 35.000 učencev, v srednjih šolah 13.000 dijakov. Svetovalna skupina za cepljenje zato predlaga, da se takoj uvede pogoj PC - prebolevnik, cepljen, obvezno cepljenje pa po njihovem mnenju trenutno ni primerno. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa pravi, da tudi pogoj PC trenutno ni najboljša izbira. Ker tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati.

Lide na politično sceno vstopa z zavezami za normalizacijo države
12. 01. 2022 18.22
Na politični parket prihaja nova stranka Lide (Liberalni demokrati). Igor Zorčič je bil na današnjem ustanovnem kongresu izvoljen za prvega od več možnih predsednikov stranke. Lide v programu stavi na osebno svobodo, odprto družbo, svobodno gospodarsko pobudo, družbeno pravičnost in kulturo dialoga. Zavzemajo se za krepitev srednjega razreda in zaščito najbolj ranljivih. Ob tem so tudi oblikovali 13 ključnih zavez za normalnizacijo Slovenije.

Odsotnih vse več zdravstvenih delavcev, v UKC Ljubljana danes vdori okužb na štiri oddelke
12. 01. 2022 13.02
Ob hitrem širjenju novega koronavirusa se s težavami soočajo tudi v zdravstvenih ustanovah. A ne toliko zaradi porasta hospitalizacij in intenzivnih bolnikov kot zaradi odsotnosti zdravstvenih delavcev. V UKC Ljubljana je zaradi covida-19 odsotnih že 342 zaposlenih. Da bi poskrbeli za nemoteno oskrbo bolnikov, so tako prešli v 3. fazo organizacije dela. Soočajo se tudi z nenehnimi vdori novega koronavirusa na oddelke v beli coni, samo danes na štirih oddelkih.

V izolaciji dobrih 39.000 ljudi, število oseb v karanteni ni povsem jasno
12. 01. 2022 06.00
Minister za zdravje Janez Poklukar je nedavno posvaril, da bi se lahko zaradi omikrona v izolaciji in karanteni sočasno znašlo 400.000 ljudi, kar bi ohromilo delovanje družbe. In kako daleč smo od tega scenarija? V izolaciji naj bi bilo dobrih 39.000 ljudi, v karanteni pa po podatkih ministrstva za zdravje 25.700. Do uresničitve pesimistične napovedi torej manjka še več kot 342.000 izolacij oz. karanten. A koliko ljudi je te dni v resnici v karanteni, zaradi različnih informacij ni povsem jasno.

Devetletnik v šoli z olfa nožem grozil osemletnici
11. 01. 2022 18.49
Na eni izmed osnovnih šol v Kopru je devetletni deček osemletni deklici v šoli z olfa nožem grozil, da ji bo odrezal glavo. Takšno vedenje pravi, da je videl v nadaljevankah, ki jih gleda. Predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan je poudaril, da je glavna odgovornost na starših, da spremljajo in imajo nadzor nad tem, kaj njihovi otroci gledajo in spremljajo na različnih medijih.