bistveno

Slovenski turisti v primežu vladnih odlokov, ki se spreminjajo 'čez noč'
23. 06. 2021 11.20
Kljub ugodni epidemiološki sliki v državi in dejstvu, da se bomo kmalu znašli na evropskem seznamu 'varnih' držav, je Slovenija dodatno zaostrila pogoje vstopa v državo za osebe, ki niso cepljene in covida-19 niso prebolele. Ob vrnitvi iz t. i. rdečih ali temnordečih držav jih tako kljub predložitvi negativnega PCR-testa čaka še obvezna 10-dnevna karantena. Nov ukrep, ki je začel veljati dobesedno čez noč, je bil med slovenskimi turisti, ki trenutno dopustujejo v tujini, sprejet z veliko nejevolje. Nezadovoljni so tudi v turističnih agencijah in na brniškem letališču, kjer opozarjajo na negativne posledice tovrstnih nenadnih zaostrovanj na turizem.

Digitalizacija Slovenije: kaj prinaša e-osebna izkaznica in kaj denimo e-gradbeno dovoljenje?
23. 06. 2021 06.00
Kako bo Slovenija, ki kmalu koraka v četrto desetletje obstoja, vstopila v digitalizacijsko tekmo z evropskimi državami, ki so na tem področju veliko pred nami? Bo naše življenje kmalu postalo precej bolj enostavno in bomo ohranili mirnejše živce pri poslovanju z državo?

Hrvaška preživela škotski izziv in napredovala kot druga
22. 06. 2021 20.36
V Londonu in Glasgowu smo spremljali zadnja obračuna skupine D na letošnjem evropskem prvenstvu. Anglija je v boju za prvo mesto ugnala Češko z 1:0, odločil je zadetek Raheema Sterlinga v 12. minuti. Na drugi, bistveno bolj pomembni tekmi pa so Hrvati na gostovanju v drugem polčasu le strli odpor žilavih Škotov in po zmagi s 3:1 skočili celo na drugo mesto. Tehtnico je na stran naših južnih sosedov prevesila mojstrovina Luke Modrića v 62. minuti.

De Ligt opozarja: Italija igra odlično, a še ni imela zares vrhunskega nasprotnika
22. 06. 2021 15.18
Nizozemska je z gladko zmago nad Severno Makedoniji sklenila skupinski del evropskega prvenstva, v katerem je navdušila s tremi zmagami. Podobno velja tudi za Italijo, ki je po mnenju večine doslej pokazala največ. Azzurre je pohvalil tudi nizozemski osrednji branilec Matthijs de Ligt, ki pa opozarja, da se doslej še niso pomerili proti zares vrhunskemu nasprotniku.

Skupina HSE z visoko izgubo, samo Teš z 280 milijoni evrov
22. 06. 2021 14.34
Skupina Holding Slovenske elektrarne (HSE) je lansko poslovno leto sklenila s 184,1 milijona evri čiste izgube, potem ko je leto prej imela za 29,7 milijona evrov čistega dobička. Samo Termoelektrarna Šoštanj (Teš) je lani pridelala 280,4 milijona evrov čiste izgube. Prihodki od prodaje skupine so sicer dosegli rekordnih 1,8 milijarde evrov.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22
Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Janša o tem, da bi morali stopiti skupaj, opozicija mu očita: 'Narod je razklan'
22. 06. 2021 00.15
Pred 30 leti smo bili sami, danes je Slovenija članica EU, Nata, schengna, je v pogovoru ob jubileju države razmišljal premier Janez Janša, ki meni tudi, da so bili takrat časi bistveno bolj usodni kot danes. Spregovoril je o bližajočem se predsedovanju Svetu EU, o boju z epidemijo in tudi o STA. Po njegovih besedah se iz tega "namerno dela politično afero". Opozicija mu odgovarja, da se je leta 1991 bil boj za pluralizem in svobodo medijev, trideset let kasneje pa "smo v novi bitki za pluralizem in svobodo, samo akterji so se zamenjali".

'Določen del možganov je dobesedno zamrznil v času karantene'
22. 06. 2021 06.00
"Ko bomo odrasli znali regulirati sebe in razvijati sočutje do sebe, bomo samoregulacijo lahko učili tudi otroke. Tako bo lahko otrok samostojen in odgovoren – torej, psihično odporen," pojasnjuje psihoterapevtka Ksenja Kos. V težkih trenutkih je pomembno, da starša otroku pokažeta, da je povsem normalno, da takšne situacije, kot sta bili epidemija in karantena, spodnesejo tla pod nogami. Ko iščeta poti za lastno okrevanje, sta lahko steber svojim otrokom.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?
21. 06. 2021 14.49
Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Na začetku epidemije je imela Švedska 'sloves samomorilske države'
21. 06. 2021 14.01
Po temu, ko je na družbenih omrežjih zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko, smo na Dejstvih preverili kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Ugotovili smo, da ima Slovenija slabše rezultate. O tem, kakšno je bilo vsakdanje življenje na Švedskem, kako so se dejansko spopadali z epidemijo, smo preverili tudi pri novinarki švedske televizije TV4 Elisabeth Frerot Södergren.

Mučno iskanje poti iz brezna: 'Bila je obstranka. Nekdo, ki ga ni'
21. 06. 2021 09.29
Panični napadi, šolska fobija, socialna fobija, depresija, motnje hranjenja, generalizirana anksioznost, suicidialnost ... Najstnica v hudi stiski in obupani starši, ki so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal. Povsem sami, saj jih je sistem, v katerega so zaupali, vedno znova pustil na cedilu. Njihova zgodba žal ni osamljena. Objavljamo jo z namenom, da bo komu pomagala.

Velika zmaga Slovenk: Rakete odbile zadnji napad reprezentantk BiH
20. 06. 2021 12.57
Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je na tretji tekmi EuroBasketa 2021 premagala zasedbo Bosne in Hercegovine (91:81). Z drugo zmago na prvenstvu so si Rakete priigrale tretje mesto v skupini in dodatne kvalifikacije za četrtfinale, potem ko je Belgija pričakovano ugnala Turčijo. Tokrat sta blesteli Eva Lisec (22 točk) in Zala Friškovec (15).

Kako pred komarji zaščitimo najmlajše: reakcija pri 18-mesečni deklici iz ure v uro hujša
19. 06. 2021 19.15
Verjetno ste že opazili ali celo občutili, da imamo letos zaradi nadpovprečno mokrega maja spet bistveno več komarjev. Kot pravijo strokovnjaki, njihovi piki pri nas načeloma niso nevarni. Leta 2018 smo imeli nazadnje nekaj primerov virusa Zahodnega Nila, drugih bolezni pa ne prenašajo. So pa zaradi pikov bolj prizadeti otroci, ki imajo lahko tudi več alergijskih reakcij.

Kvalifikacije na Sachsenringu: 'pole' Zarcoju, iz prve startne vrste še Quartararo in A. Espargaro
19. 06. 2021 16.04
V kraljevem razredu motoGP je do najboljšega izhodiščnega položaja prišel Johann Zarco (Pramac Racing), ki mu je uspelo prehiteti rojaka Fabioja Quartararoja (Yamaha) na drugem mestu, iz prve startne vrste pa bo v nedeljsko dirko za VN Nemčije krenil še Aleix Espargaro (Aprilia). V kvalifikacijah razreda moto2 je bil najboljši novinec Raul Fernandez, v moto3 pa se je na vrh zavihtel češki predstavnik Filip Salač.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto
19. 06. 2021 09.08
Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

10. obletnica Brendijeve smrti: Bil je duša od človeka
19. 06. 2021 08.00
Mineva deset let od smrti priljubljenega "ljudskega" glasbenika in avtorja Branka Jovanovića Vunjaka, poznanega po vzdevku Brendi. Na sceni je kraljeval prek četrt stoletja in napisal kup uspešnic, od katerih so številne ponarodele. Njegovo poslanstvo ob pomoči družine nadaljuje predvsem sin Dejan, ki je ob tej priložnosti spregovoril o svojem očetu.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav
18. 06. 2021 21.47
Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

Protestniki tokrat izrazili skrb, da bo Slovenija postala Orbanova lutka
18. 06. 2021 19.55
V središču prestolnice je znova potekal redni petkov kolesarski protest, prvi po razglašenem koncu epidemije. Če so prejšnji teden protestniki svoj gnev obrnili proti predsedniku republike Borutu Pahorju, so tokrat opozorili na orbanizacijo države, torej vse večje širjenje madžarskega vpliva pri nas.

Belgijsko sodišče AstraZeneci naložilo, da EU dostavi 50 milijonov odmerkov cepiva
18. 06. 2021 15.20
Prvostopenjsko sodišče v Bruslju je v primeru proti družbi AstraZeneca stopilo na stran Evropske komisije in 27 držav članic EU. Sodišče je tako AstraZeneci naložilo, da povezavi dostavi 50 milijonov odmerkov cepiva do 27. septembra 2021 – in to v skladu z zavezujočim načrtom: 15 milijonov odmerkov do 26. julija, 20 milijonov odmerkov do 23. avgusta, 15 milijonov odmerkov 27. septembra.

Posredovanje novinarskih vprašanj na obrambnem ministrstvu preiskuje OVS
18. 06. 2021 12.28
Preiskavo o tem, kako so se vprašanja, ki so jih novinarji nekaterih medijskih hiš naslovili na ministrstvo za obrambo, znašla v javnosti, po besedah ministra Mateja Tonina vodi Obveščevalno-varnostna služba (OVS). Dejal je, da ga motijo insinuacije, da je avtomatsko krivo ministrstvo, ter pozval k potrpežljivosti do končnih izsledkov preiskave. Prvak NSi je še ocenil, da je medijski svet do te vlade "nepopustljiv in oster", a je dodal, da je dolžnost medijev, da so kritični.

Finančni ministri EU o procesu ocenjevanja načrtov za okrevanje
18. 06. 2021 06.23
Finančni ministri EU bodo v Luksemburgu pregledali stanje v procesu ocenjevanja nacionalnih načrtov za okrevanje. Prve potrditve načrtov pričakujejo sredi julija, na prvem zasedanju finančnih ministrov med slovenskim predsedovanjem Svetu EU. Slovenija je sicer Evropsko komisijo zaprosila za podaljšanje dvomesečnega roka za oceno svojega načrta za okrevanje in odpornost.

Smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju
17. 06. 2021 18.08
Ne samo v Hočah in Dramljah, neznosen smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju. Kraj, kjer je bilo odvrženih približno 20 kubičnih metrov komunalnega blata, sta obiskala Policija in predstavnik nacionalnega laboratorija, ki je odvzel vzorce. Na občini so prepričani, da gre za istega storilca, ki je onesnažil Hoče in Dramlje. Kdo tako brez pomisleka onesnažuje naše kraje in povzroča ekološko katastrofo, se sprašujejo, in kolikokrat se bo to še moralo zgoditi, preden bodo pristojni našli storilce.

Elektronska pošta novinarjev ne uhaja samo z obrambnega ministrstva, ampak tudi s Policije
17. 06. 2021 13.57
Novinarje različnih medijskih hiš je včeraj razburila objava njihovih elektronskih sporočil na enem od spletnih portalov, čeprav so bila namenjena obrambnemu ministrstvu oziroma njihovi službi za stike z javnostjo. To pa ni prvi primer, ko gre za manipulacije z lansiranjem novinarskih vprašanj nepooblaščenim osebam. Naša medijska hiša je imela enako izkušnjo s Policijo že konec aprila letos, ko smo zahtevali odgovore glede policijske preiskave zoper državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Žana Mahniča. Vsebina našega elektronskega sporočila pa se je že naslednji dan znašla na profilu na Twitterju, ki ga uporablja Tine Ribič.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD padla za pet mest
17. 06. 2021 12.39
Slovenija se je na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD uvrstila na 40. mesto med 64 državami, kar je pet mest nižje kot lani. Po pojasnilih Petra Stanovnika z Inštituta za ekonomska raziskovanja je lestvico krojila predvsem pandemija covida-19. "Premiki v krizi niso niti toliko pomembni kot odgovori nanjo v prihodnjih letih," pravi.

Interventni zakon za turizem predvidoma v četrtek
16. 06. 2021 16.38
Vlada že nekaj časa napoveduje predlog novega interventnega zakona, ki naj bi omilil posledice epidemije covida-19 na gospodarstvo. Načrtuje, da ga bo potrdila v četrtek. Največjo pozornost bo tokrat posvetila gostinstvu in turizmu, posebne ukrepe pa je predvidela za organizatorje srečanj in dogodkov, šport ter kulturo. Novi predlog zakona bo ponovno prinesel tudi bone.

Ob odprtju novega letališkega terminala izpostavili njegov pomen za Slovenijo
16. 06. 2021 15.03
Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so slavnostno odprli nov potniški terminal, ki bo prve potnike sprejel 1. julija. V slavnostnem nagovoru je predsednik vlade izpostavil, da Slovenija polaga velike upe v ljubljansko letališče. Država bo tako podprla nadaljnje načrte upravljalca tudi z izgradnjo železniške povezave.

DZ potrdil Marjana Dikaučiča za ministra za pravosodje
15. 06. 2021 06.24
Poslanci so z 44 glasovi za in 41 proti Marjana Dikaučiča izglasovali za novega pravosodnega ministra. Ta je za potrditev potreboval navadno večino glasov poslancev. Pravzaprav do konca glasovanja ni bilo znano, ali bo koalicija uspela zbrati glas za več za večino. Trije poslanci Desusa, to so Ivan Hršak, Branko Simonovič in Franc Jurša, na koncu niso glasovali. V opozicijskih vrstah oziroma v vrstah nepovezanih poslancev pa sta izstopali dve imeni. SD-jev Samo Bevk in nepovezani Branislav Rajić, ki ga danes v parlament sploh ni bilo. Kot je Dikaučič dejal po potrditvi, se zaveda podeljene odgovornosti.

Kateri ukrepi bodo ostali v veljavi tudi po preklicu epidemije?
15. 06. 2021 06.00
V Sloveniji je še zadnji dan epidemije covida-19. Vlada je upoštevala predlog svetovalne skupine in epidemije po skoraj osmih mesecih zaradi ugodne epidemiološke slike ne bo več podaljšala. A zdravstvena stroka opozarja – zahvala za to, da smo v zeleni fazi in da je bilo v nedeljo le 26 okuženih, gre množičnemu cepljenju, ki omejuje epidemijo. Kaj nas čaka po koncu? Kateri omejevalni ukrepi bodo še veljali in kateri ne? Kako pa bo po vnovični zmedi glede varnosti cepljenja z AstraZeneco?

Poletje v znamenju zastojev
15. 06. 2021 10.25
Že prvi delovni dan prenove najbolj obremenjenega avtocestnega odseka severne ljubljanske obvoznice je pokazal, da brez zastojev to poletje ne bo šlo. Nastala je daljša kolona vozil, ki se je premikala počasi. Obnova severne obvoznice, ki jo vsak dan prevozi skoraj 80.000 voznikov, bo trajala vse poletje. Predstavniki Darsa pa bodo zato, da bo zastojev čim manj, promet po severni obvoznici prepovedali za vsa tovorna vozila. Zakaj so se obnove lotili zdaj, ko je pred vrati poletje in konec koronskih prepovedi gibanja, zaradi česar je na obvoznici več avtomobilov?

Vprašani v Sloveniji pogosteje plačali podkupnino za javne storitve
15. 06. 2021 08.06
Več kot polovica vprašanih v raziskavi Svetovni barometer korupcije meni, da se je korupcija v Sloveniji v zadnjem letu povečala. V Sloveniji je za dostop do javnih storitev podkupnino plačalo 4,1 odstotka vprašanih, povprečje v EU je sedem odstotkov. A kot opozarjajo v TI Slovenija, gre pri tem za porast, ki je zaskrbljujoč.