bivalne

Katere živali bodo dovoljene, katere prepovedane?

26. 05. 2023 15.38

Več kot leto in pol po sprejetju novele zakona o zaščiti živali smo vendarle dobili predloga seznamov dovoljenih in prepovedanih živali. Slednje bodo lahko gojili le v živalskih vrtovih, predlog mednje uvršča pasavce, lenivce, vrečarje, primate, luskavce, zveri, povodne konje, žirafe, kite, delfine, ujede, sove, nekatere vrste papig in drugih ptic, velike dolgožive želve, velike pitone in udave, strupene kače, krokodile, varane, nekaj vrst rib ...

Mestni svet po razgreti debati le podprl načrte za gradnjo stanovanj v Dvorakovi

25. 05. 2023 20.08

Mariborski mestni svetniki so kljub zadržanosti nekaterih dokončno podprli načrte medobčinskega stanovanjskega sklada za gradnjo bloka s 60 stanovanji za mlade v Dvorakovi ulici v Mariboru. Svetniške skupine, ki so imele pomisleke, so po opozorilu, da se z njihovim upoštevanjem zamika projekt za vsaj leto dni, umaknile svoje amandmaje. Svetniki so podprli še podražitev vstopnin v javne športne objekte in javnih vrtcev, niso pa soglašali s predlagano podražitvijo mestnih avtobusov. Ostale predlagane podražitve so preložili na naslednje srečanje, saj so sejo po več kot šestih urah prekinili.

Škoda po deževju v Šentilju ocenjena že na sedem milijonov evrov

24. 05. 2023 14.06

Šentiljski občinski svet je na izredni seji v torek zvečer soglašal s predlogom, da se iz občinskega proračuna nameni skupno 20.000 evrov družinam, ki so se zaradi deževja prejšnji teden morale izseliti iz svojih domov. Razmere so sicer še vedno negotove. Celotno škodo po besedah župana Štefana Žvaba ocenjujejo že na okoli sedem milijonov evrov.

Dve ali tri družine se ne morejo vrniti v svoje domove

22. 05. 2023 11.58

Na plazovitih območjih v Občini Šentilj se stanje kljub sončnemu vremenu v zadnjih dneh še ni umirilo. "Zemlja še vedno drsi, tla so razmočena in še vedno se sprožajo novi plazovi," je povedal župan Štefan Žvab. Ocenjevanje škode še poteka, zaenkrat pa kaže, da se dve ali tri družine ne bodo mogle nikoli vrniti v svoje domove.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'

21. 05. 2023 10.20

Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje

18. 05. 2023 07.34

Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Obnova kliničnega centra po novem za 13 milijonov dražja

09. 03. 2023 20.53

Vlada je v načrt razvojnih programov uvrstila spremembo projekta notranje prenove glavne stavbe Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Projekt bo po novem stal 75,3 milijona evrov, kar je 13 milijonov več, kot so ocenjevali doslej.

Šojgu na fronti v Ukrajini obiskal ruske enote

04. 03. 2023 10.00

Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je obiskal ruske enote na vzhodu Ukrajine, kjer potekajo intenzivni spopadi, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo, pri čemer pa ni navedlo točne lokacije. Seznanil naj bi se z razmerami v regiji Donbas ter vojakom podelil odlikovanja.

Arso opozarja: Povišane ravni delcev PM10

17. 02. 2023 12.01

V večjem delu Slovenije bodo presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Arso. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan pa se bodo prehodno nekoliko znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Na terenu z veterinarskimi inšpektorji: shiranost, zanemarjenost, poškodbe

14. 02. 2023 06.00

Pes naj bi bil človekov najboljši prijatelj, a pogosto ravnanje človeka s to štirinožno živaljo ni prav nič prijateljsko. Naša ekipa je na terenu spremljala delo veterinarskih inšpektorjev, ki so ob spremstvu Policije in oskrbnika zavetišča na Dolenjskem preverjali prijave o surovem ravnanju. Med njimi so tudi takšni lastniki, ki inšpektorje pričakajo z grožnjami, tudi z noži in sekirami, za sankcije pa jim največkrat ni mar. V kakšnih pogojih živijo psi in kaj je prinesel tokratni inšpekcijski nadzor?

Mirno in mrzlo vreme v naslednjih dneh prinaša povečane vrednosti delcev PM10

10. 02. 2023 16.22

V dolinah in kotlinah celinske Slovenije bodo danes in v naslednjih dneh lahko presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Agenciji RS za okolje. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan se bodo prehodno znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Proti Turčiji je krenil prvi slovenski konvoj z materialno pomočjo

09. 02. 2023 10.50

Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je prispel v turško mesto Gaziantep, kjer se bo sestal s podpredsednikom turškega urada za upravljanje naravnih nesreč in humanitarnimi organizacijami iz Sirije. Skupaj z ekipo EU za civilno zaščito in uradom EU za humanitarno pomoč si bo ogledal kraj nesreče in potek reševalnih operacij. Slovenska vlada je medtem na dopisni seji sklenila, da bo prebivalcem Republike Turčije in Sirske arabske republike namenila 500.000 evrov humanitarne pomoči. Proti Turčiji pa je že krenil tudi konvoj z materialno pomočjo.

Putin: Vsi oboroženi konflikti se končajo s pogajanji

22. 12. 2022 09.04

Prizadevanja ruske vojske v Ukrajini so trenutno osredotočena na zavzetje celotne regije Doneck na vzhodu države, je sporočil načelnik generalštaba ruske vojske Valerij Gerasimov. Dejal je, da so se razmere na ukrajinski fronti stabilizirale in da si ruska vojska sedaj prizadeva predvsem za popolno osvoboditev proruske samooklicane Ljudske republike Doneck. Po njegovih besedah je fronta z ukrajinskimi silami dolga 815 kilometrov. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem izrazil pripravljenost na pogajanja.

'Mesto greha' nadležnim turistom sporoča: Nočemo vas

21. 12. 2022 11.20

Nizozemska prestolnica je zaradi nevljudnih in nadležnih turistov začela prav posebno kampanjo odvračanja. Turistom, ki se v Amsterdam odpravljajo zato, da se "znorijo", tj. zaradi alkohola, drog in prostitucije, jasno sporočajo, naj se umirijo. V kampanji, ki jo bodo sprožili spomladi, pravijo: "Nočemo vas." Mestni svet pa želi z več ukrepi "očistiti" ugled mesta in na novo začrtati turizem, ki bi se osredotočil na zgodovinske stavbe in romantične kanale.

Katarski pozabljeni delavci: to je sodobno suženjstvo

21. 12. 2022 09.55

Medtem ko je večina prebivalcev udobno spremljala neverjeten finalni obračun med Argentino in Francijo, je svet pozabil na delavce, ki so v veliki meri zaslužni za vrhunsko izpeljano prvenstvo. V svetu, ki je oddaljen od blišča svetovnega prvenstva, delavci delajo in čakajo na plačilo. Prvenstvo je zahtevalo delo milijonov migrantskih delavcev, od katerih so mnogi, če ne celo večina, delali v težkih delovnih razmerah.

Protesti izbruhnili, ker so namesto 403 za plačilo prejeli štiri evre

23. 11. 2022 13.42

Za sredin izbruh nasilja med zaposlenimi in varnostnim osebjem v okolici največje tovarne pametnih telefonov iphone na Kitajskem je bila kriva napaka pri izplačilu plač, so pojasnili v tajvanskemu podjetje Foxconn, ki je lastnik industrijskega obrata. Po pojasnilih delavcev so ti za plačilo prejeli stokrat nižje zneske od dogovorjenih.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra

10. 11. 2022 17.04

22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti

08. 11. 2022 00.15

Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'

15. 10. 2022 10.35

Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

Najvišja stanovanjska stolpnica v Sloveniji zrasla do svoje končne višine

27. 09. 2022 13.50

Gradbeni delavci so stanovanjsko stolpnico, ki jo družba Spektra Invest gradi med Celovško cesto in Celovškimi dvori v Ljubljani, zgradili do njene končne višine, 85 metrov oziroma do 21. nadstropja. Velikanka bo ponujala streho nad glavo ljudem v več kot 200 stanovanjih. Kakšen je razgled iz 21. nadstropja, si je ogledal naš fotograf.

Neizprosen boj za obstanek, Ivan bo izgubil živce

01. 09. 2022 17.19

Ivan bo dokazal, da je resno mislil, ko je govoril o svojem temperamentu. Med opravljanjem naloge bo vzkipel zaradi dejanja svojega sotekmovalca Petra. Tekmovalci bodo tudi izvedeli, zakaj bo boj za mesto na posestvu letos še posebej neizprosen.

Tom Zupan

01. 09. 2022 06.00

Diplomirani notranji oblikovalec je sicer samski, a se na kmetiji ni pripravljen z nikomer ljubezensko zaplesti. Svoje sotekmovalce bo najprej dobro ocenil, nato pa se družil s tistimi, ki mu bodo karakterno najbolj podobni. Strategije za zmago nima, saj bo jo prilagajal glede na situacijo. Toma najbolj skrbi, da se bo moral znajti brez hrane in v slabih bivalnih razmerah.

Komu bodo namenjena nova javna najemna stanovanja?

23. 08. 2022 19.46

Do 2026 naj bi Stanovanjski sklad Republike Slovenije zgradil več kot 1200 javnih najemnih stanovanj po vsej državi, za izgradnjo so dobili sredstva Razvojne banke Sveta Evrope in ministrstva za okolje. Do leta 2025 pa naj bi razpolagali z več kot 10 tisoč najemnimi stanovanji. Bo država poskrbela tudi za tiste, ki živijo na robu, si bodo ti lahko privoščili takšna stanovanja? Stanovanja stanovanjskega sklada so nujna, ocenjuje tudi nepremičninski agent, saj bodo trenutno nemogočo situacijo na trgu nepremičnin vsaj nekoliko omehčala. A kdo njihovim pogojem javnih razpisov sploh ustreza in za kakšno ceno?

Družina v Seulu utonila v enem izmed kletnih stanovanj, ki jih bodo sedaj prepovedali

17. 08. 2022 09.40

V začetku avgusta so Seul in okoliške regije prizadele najmočnejše padavine v zadnjih 80 letih. V poplavah je umrlo najmanj 11 oseb, med njimi tudi tričlanska družina, ki je živela v kletem stanovanju, ki ga je zalila voda. V kletnih in polkletnih stanovanjih sicer živijo tisti z najnižjimi dohodki. Južnokorejska prestolnica je sedaj obljubila, da bo vse ljudi, ki živijo v teh nevarnih prostorih, preselila. Podzemna stanovanja, ki so postala sinonim za zijajočo neenakost v državi, so se pojavila po letu 1970, ko je vlada odredila obvezno gradnjo kleti pri novogradnjah.

Bi stanovanje? Vprašalnik, gospodinjska opravila, soba za 49 tisočakov

09. 08. 2022 09.49

Si želite živeti na "edinstveni lokaciji, v neposredni bližini najpomembnejših družbenih, kulturnih, poslovnih in trgovskih stavb v središču slovenske prestolnice"? S temi besedami prodajajo eno najdražjih stanovanj v Ljubljani. Zanj bi odšteli nekaj več kot 2,7 milijona evrov. Kakšna pa je najcenejša ponudba? Sobica v bližini ljubljanskega UKC, 10 kvadratov, cena pa 49 tisočakov. Podobno je na drugih koncih Slovenije ter tudi pri oddaji nepremičnin. Ob tem pa še banalni pogoji za najemnike.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče

19. 07. 2022 10.24

Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo

14. 06. 2022 19.43

Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Prva specializirana spletna trgovina za klime - Pravaklima

09. 06. 2022 11.36

Kapljice znoja na čelu; oblačila, ki se lepijo na kožo in oteženo dihanje ... Ste tudi vi v strahu pred prvim vročinskim valom, ki bo iz vas iztisnil vso življenjsko energijo in vam onemogočil spanec?

Zagotovite si vrhunsko bivanje v Ljubljani

21. 05. 2022 00.15

Na pobočju Golovca nastaja nova sodobno zasnovana stanovanjska soseska, ki bo omogočila izjemno kakovost bivanja v objemu narave.