blago

Pretresljivi klici na posebno linijo: Naši otroci umirajo, ker želi nekdo postati kralj sveta

08. 03. 2022 19.36

Pristojni, ki v Ukrajini bdijo nad linijo, kjer lahko svojci ruskih vojakov preverijo podatke o svojih družinskih članih, so z novinarji CNN delili nekaj posnetkov teh klicev. Med drugim kažejo na to, kako močno Rusija nadzoruje poročanje o vojni. Pa tudi, da številni niso vedeli, kam se sploh podajajo.

Cene nafte dosegle najvišje ravni po letu 2008

07. 03. 2022 08.44

Cene nafte so se v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008. Naftne trge je namreč razburila izjava ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, da se Bela hiša in zavezniki pogovarjajo o prepovedi uvoza nafte iz Rusije. Nemški kancler Olaf Scholz pa je posvaril pred morebitno vključitvijo ruskega plina in nafte v sklop sankcij, ki jih je proti Rusiji zaradi vojaške invazije na Ukrajino sprejel Zahod. Kot je poudaril, je uvoz ruskih energentov ključen za vsakdanje življenje Evropejcev, s prepovedjo uvoza pa bi bila ogrožena tudi evropska energetska varnost.

Ladja s 4000 avtomobili dva tedna po požaru potonila v Atlantiku

01. 03. 2022 18.03

V razburkanem morju v Atlantiku je potonila tovorna ladja Felicity Ace, ki je pred dvema tednoma zagorela v bližini Azorskih otokov, je potrdila portugalska mornarica. Ladja je prevažala skoraj 4000 avtomobilov znamke, med njimi številne luksuzne, ki jih ni bilo mogoče rešiti.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji v finančnem sektorju, energetiki in prometu

24. 02. 2022 08.17

Voditelji članic EU so se v Bruslju dogovorili o uvedbi drugega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije proti Ukrajini, ki so usmerjene proti ključnim sektorjem ruskega gospodarstva. Sankcije obsegajo finančni sektor, energetiko in promet, so zapisali v sprejetih sklepih. Države članice naj bi jih sprejele "brez odlašanja". V pričakovanju novih sankcij so mediji sicer poročaali o težavnosti naslednjega koraka zaradi zahtev posameznih članic, saj bodo ostre sankcije proti Rusiji močno prizadele tudi članice Unije. Medtem je Rusija obljubila "oster" odgovor na evropske sankcije in dejala, da te "ne bodo preprečile" pomoči Moskve proruskim separatistom v vojni proti Ukrajini.

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice

24. 02. 2022 17.07

Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

'Podjetja, ki poslujejo z Ukrajino in Rusijo, smo opozorili na morebitne težave v poslovanju'

23. 02. 2022 16.01

Slovenska podjetja so pomemben partner v Ukrajini in Rusiji, saj s prvo naredijo nekaj manj kot 300 milijonov evrov letnega prometa, z drugo pa 1,35 milijarde, je ob obisku v Mariboru povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ker gre za pomembne številke, so že pred časom stopili v stik s podjetji, ki bi jih kriza lahko prizadela. Medtem pa so v slovenskih podjetjih, ki delujejo v Rusiji in Ukrajini, še previdni glede ocen posledic rusko-ukrajinskega spora.

Kako daleč (od kuhinje) lahko skoči ženska?

19. 02. 2022 16.38

Naravnost žalostno je pomisliti in zapisati, da so (tudi) zadnji tedni postregli s kopico že videnih epizod razpasenega šovinizma, porasta nasilja nad ženskami in trivialnega obravnavanja vsega naštetega. Še bolj žalostno in zaskrbljujoče je, da ob vzporednem divjanju politične kampanje in razmišljanju o relevantnih temah naše prihodnosti, skoraj nihče ne izpostavi zavzemanja za enakost spolov, izboljšanje položaja žensk tekom in po pandemiji, ukrepov za učinkovitejše reševanje problematike nasilja nad ženskami, revščino starejših žensk, zaveze k ohranitvi reproduktivnih pravic ali aktivnega preseganja spolnega stereotipiziranja, ki moškim in ženskam onemogoča svobodne in avtonomne življenjske izbire. Saj veste, da ne moremo govoriti in sanjati o in v demokraciji, v kolikor slednja ne bo omogočena tudi drugi polovici prebivalstva?

Furs prodaja sto koles in več tisoč kosov oblačil

17. 02. 2022 12.43

Kolesa, skiroji, nakit, celo orožje, za skoraj dve toni oblačil in še marsikaj drugega išče novega lastnika na dražbah finančne uprave. Na eni prodajajo 136 najdenih predmetov, med njimi veliko koles, katerih vrednost ocenjujejo na zgolj dva evra – težava je le, da je treba kupiti vse skupaj. Na drugi pa se lahko potegujete za 8710 kosov oblačil.

Najbolj iskani slovenski ubežnik v rokah španske policije

15. 02. 2022 12.06

Leta 2019 se je za njim izgubila vsaka sled, sedaj pa so mu v Barceloni na prste stopili španski preiskovalci v sodelovanju s slovensko Policijo. Enisa Kočana, enega najbolj iskanih evropskih ubežnikov, so iskali zaradi kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje prepovedanih drog in prometa z njimi. Gre za 302 kilograma heroina izredne čistosti, ki so ga leta 2018 zasegli v Luki Koper.

Umrl Götz Werner, ustanovitelj dm in borec za univerzalni temeljni dohodek

08. 02. 2022 19.26

V starosti 78 let je umrl ustanovitelj nemške verige dm Götz Werner. Prvo samopostrežno drogerijo Drogeriemarkt je odprl leta 1973 v Karlsruheju, danes ima veriga skoraj 4000 poslovalnic, tudi v Sloveniji, letno ustvari preko 12 milijard evrov prihodkov. Werner je bil tudi zelo socialno usmerjen in borec za univerzalni temeljni dohodek.

Inflacija januarja pri skoraj šestih odstotkih

07. 02. 2022 11.16

Letna inflacija je januarja dosegla 5,8 odstotka. To je 0,9 odstotne točke več kot decembra lani in največ po avgustu 2008, ko se je zaključevala večletna konjunktura pred zadnjo finančno in gospodarsko krizo. Mesečna inflacija je bila januarja pri 0,4 odstotka, potem ko je bila decembra ničelna. Inflacija tako precej presega evrsko povprečje.

Beović: Kmalu bomo dosegli vrh okužb v petem valu epidemije

03. 02. 2022 15.42

Infektologinja Bojana Beović ugotavlja, da se število covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih bolnišnic na srečo umirja, po drugi strani pa nekoliko raste število sprejemov na navadne oddelke. Po njenih besedah bomo vrh okužb v petem valu epidemije dosegli že kmalu, čemur bo sledil tudi vrh v bolnišnicah.

Monom povezuje Šaleško dolino in Baleare

30. 01. 2022 11.00

Nov Tajin recept za preizkus zvestobe.

Dolgoročne posledice covida premagujejo s pomočjo rehabilitacije

28. 01. 2022 20.03

Zadihanost pri naporu, utrujenost, bolečine v mišicah, kosteh in prsih, izpadanje las, nespečnost, tesnoba, motnje spomina in koncentracije. Vse to so lahko posledice tako imenovanega dolgega covida – simptomi, ki se običajno pojavijo tri mesece po okužbi z novim koronavirusom in vztrajajo vsaj dva meseca. Težave se lahko pojavijo pri vseh, ne glede na starost, od tistih, ki so preboleli zelo blago obliko do tistih z najtežjim potekom bolezni.

Poslanci KUL o prodaji deleža Save: Slovenija ni odprta tržnica

28. 01. 2022 11.10

Predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ, Levica in SAB so vložili zahtevo za sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ glede nameravane prodaje deleža podjetja Sava, so sporočili iz poslanske skupine SD. "Slovenija ni odprta tržnica, slovenski turistični biseri in ljudje pa niso poceni blago," je ob tem dejala njihova poslanka Meira Hot.

Odvetnik Nicolettija pričakuje, da bo zoper slednjega uveden kazenski postopek

25. 01. 2022 07.15

Preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe od nastopa aktualne vlade do marca lani, je tokrat zaslišala nekdanjega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja in enega od lastnikov podjetja Majbert Pharma Klemna Nicolettija. Zaslišanja sta se udeležila tako Gantar kot tudi Nicoletti. Gantar je dejal, da bi vlada lahko v prvih valovih epidemije covida-19 v nekaterih primerih ravnala bolje, Nicoletti pa na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ na vprašanja ni želel odgovarjati.

Po novem tiskani račun v trgovini le na zahtevo potrošnika

22. 01. 2022 07.19

Z uveljavitvijo novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV) se v slovenski pravni red prenašajo določbe štirih evropskih direktiv, uvaja se tudi nekaj poenostavitev za davčne zavezance. Za potrošnike najbolj pomembna določba je, da jim prodajalec ni dolžan izročiti računa v papirni obliki, če ga ne zahtevajo sami.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo

22. 01. 2022 07.00

Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Anglija bo sprostila del ukrepov. WHO: Pandemije ni konec

19. 01. 2022 08.00

Vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je svetovne voditelje opozoril, da pandemije covida-19 "še ni konec". V Franciji so zabeležili 465.000 okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. V Nemčiji je dnevno število na novo okuženih prvič preseglo 100.000. Britanski premier Boris Johnson je medtem napovedal, da bodo s prihodnjim tednom ukinili vse ukrepe, ki so jih uvedli za boj proti različici omikron. Kot ustrezno dokazilo za delo, prostočasne aktivnosti ali nakupovanje, naj bi v Avstriji začeli veljati tudi hitri antigenski testi za samotestiranje.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Leto dni po izselitvi nekdanji uporabniki Roga opozorili na krčenje javnega prostora

19. 01. 2022 12.19

Predstavniki Avtonomne tovarne Rog so leto dni po tem, ko je Mestna občina Ljubljana (Mol) v posest prevzela objekt nekdanje tovarne Rog in začela z rušenjem, pripravili novinarsko konferenci pred Mestno hišo. Na njej so ponovno zatrdili, da je Mol uporabnike Roga deložirala brez pravne podlage ter opozorili na krčenje javnega prostora.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681

18. 01. 2022 09.46

V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019

17. 01. 2022 09.08

Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

Lovke kriminalne združbe, ki tihotapi kokain, naj bi segale tudi v Slovenijo

14. 01. 2022 17.46

Črnogorska policija je zaradi suma članstva v hudodelski družbi, ki naj bi tihotapila kokain v pošiljkah banan, aretirala špediterja. Iščejo še nekaj oseb iz Črne gore, ki so bile domnevno vpletene v tihotapljenje najdene droge. Lovke omenjene združbe pa naj bi segale tudi v Slovenijo.

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah

13. 01. 2022 13.54

DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

Odbor DZ podprl predlog za regulacijo cen medicinskih pripomočkov

11. 01. 2022 18.28

Odbor DZ za notranje zadeve je podprl novelo zakona o javnem naročanju, s katero koalicija predlaga regulacijo cen nabav medicinskih pripomočkov in opreme. Predlog bo po oceni koalicijskih poslancev pripomogel k znižanju nabavnih cen v zdravstvu, v delu opozicije pa nasprotno menijo, da bo še dodatno odprl vrata korupcijskim tveganjem.

Jeza v Italiji zaradi (pre)nizkih kazni: '100 evrov, cena našega zdravja'

08. 01. 2022 18.44

V Italiji je začela veljati odločitev vlade, po kateri je cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse, starejše od 50 let. Necepljeni iz te starostne skupine, takih je dva milijona, imajo še do konca meseca čas, da se cepijo, od 1. februarja pa bo moral vsak, ki se ne bo cepil, plačati kazen. Njena domnevna višina pa je sprožila ogorčenje javnosti, oglasili so se tudi znani zdravstveni delavci. Nemški minister za zdravje je priznal, da tudi z obveznim cepljenjem verjetno ni mogoče doseči, da bi se cepili vsi, a del necepljenih bi se vendarle cepil, če bi bilo to obvezno, je prepričan. Medtem se je na protestu obveznemu cepljenju, ki ga je napovedala Avstrija, na Dunaju znova zbralo okoli 40.000 ljudi.

V Novi Gorici poseben program rehabilitacije po prebolelem covidu-19

07. 01. 2022 19.50

Zdaj je že dokazano, da se posledice po prebolelem covidu, tudi če gre za blago obliko, lahko odražajo še mesece po koncu akutnega obolenja. Novogoriški center za krepitev zdravja, ki deluje znotraj tamkajšnjega zdravstvenega doma, je med prvimi v državi začel s posebnim programom rehabilitacije po prebolelem covidu-19. Po priporočilu NIJZ so oblikovali program, v katerega se je doslej vključilo več kot 30 prebolevnikov in nabrali marsikatero izkušnjo, ki bo lahko pomagala pri premagovanju specifičnih težav, s katerimi se sooča vse več ljudi.

Tudi blago prebolevanje covida-19 lahko pušča poškodbe organov

06. 01. 2022 19.34

Ob bliskovitem širjenju omikrona, ki naj bi povzročal blažji potek covida-19, nemški znanstveniki v največji študiji doslej ugotavljajo, da tudi blago prebolevanje koronavirusne bolezni lahko pušča srednjeročne poškodbe organov. Dokazali so, da vpliva na delovanje srca, pljuč in ledvic, pogosto je povezano tudi z vensko trombozo na nogah, ni pa bilo poslabšanja na možganih. Strokovnjaki zato znova pozivajo, da se je veliko varneje cepiti.

Prednovoletne gostije po nasvetih Ane Roš

30. 12. 2021 13.37

December je čas, ko se hiter življenjski tempo za vse nas vendarle malce umiri. Je čas, ko se ozremo nazaj na vse naše dosežke, opravljeno delo, dogodke, ki so zaznamovali to iztekajoče se leto. Morda še najpomembnejše, december je čas druženja z najbližjimi. Je čas polnih miz in širokih nasmehov. Da bodo druženja ob obloženih mizah resnično zavidanja vredna, nam je z nasveti za vrhunsko prednovoletno pojedino postregla naša najboljša kuharska mojstrica Ana Roš.