blago

Tovornjakom s slovenskim blagom dovolili prestop meje z ZRJ
11. 03. 1998 11.15
Približno šest tovornjakov, naloženih s slovenskim blagom, ki jim cariniki ZRJ na mejnem prehodu Batrovci od petka oz. sobote niso dovolili vstopa v ZRJ, so danes dobili dovoljenje za prestop meje, je za STA povedal Samo Hribar iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Zbornico so o tem davi obvestila slovenska podjetja, ki so poslala svoje blago kupcem v ZRJ.

Finančni trgi v jugovzhodni Aziji ponovno stabilni
28. 02. 1998 12.07
Po mnenju finančnih ministrov Zveze držav jugovzhodne Azije (ASEAN) so se finančni trgi, ki jih je prizadela gospodarska kriza, ponovno nekoliko utrdili. "Finančna kriza se je v preteklih tednih začela ponovno stabilizirati," so ob zaključku srečanja danes v Džakarti ugotovili ministri. Po predstavah članic ASEAN naj bi skupina sedmih največjih industrijskih držav, znanih pod imenom G-7, še bolj odprla svoja tržišča za blago iz jugovzhodne Azije. Po mnenju ministrov je finančna kriza v tem delu Azije kratkoročno sicer škodila gospodarskim in poslovnim pogojem v tem delu Azije, toda dolgoročne gospodarske možnosti so ostale še naprej zanimive.

Kreditni liniji s Hrvaško
17. 02. 1998 19.17
Nova Kreditna banka Maribor je včeraj, 16. februarja, prvič v zadnjih petih letih znova odobrila samostojno posojilo tujima bankama. S hrvaškima Gradsko banko Osijek in Glumina banko Zagreb je odprla kreditni liniji, ki bosta pomagali dvema slovenskima podjetjema pri izvedbi njunih izvoznih poslov, so danes sporočili iz Nove KBM. Kreditna linija s tujo banko je oblika podpiranja izvoznih poslov domačih podjetij. Izvoznik na ta način dobi plačilo za svoje blago takoj ob predaji blaga kupcu, kupec pa lahko izkoristi ugodne pogoje plačila z zamikom.

Jugoslovanski potrošniki v pričakovanju podražitev
30. 01. 1998 08.34
V Jugoslaviji se podražitve vrstijo kar po tekočem traku, širijo pa se tudi govorice o devalvaciji dinarja, zato si potrošniki kopičijo zaloge. Kot so poročali beograjski časniki, se bodo cene mleka in kruha, ki so pod nadzorom države, 1. februarja povišale za 30 odstotkov. Jedilno olje, sladkor in mnoge druge vrste življenjskih potrebščin, predvsem uvoženo blago, zdravila in cigarete, so že izginili s prodajnih polic. Marsikatere vrste blaga ni več mogoče kupiti niti na razmeroma dragem črnem trgu.

Cook za odpravo sankcij proti Iranu in Libiji
13. 01. 1998 09.52
Britanski zunanji minister Robin Cook bo skušal med svojim obiskom v ZDA sredi tega tedna ameriške predstavnike prepričati, naj omogočijo odpravo mednarodnih sankcij proti Iranu in Libiji. Cook, ki tačas predseduje ministrskemu svetu Evropske unije, meni, da bi morale ZDA normalizirati trgovanje z omenjenima državama, razen ko gre za strateško blago, je dejal njegov tiskovni predstavnik.

Januar bo v znamenju razprodaj blaga
05. 01. 1998 18.17
Januar je običajno v znamenju razprodaj blaga. Čeprav bežen pogled po trgovinah pokaže, da se te povečini še niso začele, v Združenju za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije pojasnjujejo, da trgovci lahko začnejo z zimsko posezonsko prodajo obutve 3. januarja, tekstilnega blaga in konfekcije teden dni pozneje, to je 10. januarja, za športno opremo pa se razprodaje lahko začnejo 5. februarja. Zimska posezonska prodaja obutve lahko traja do zadnjega februarja, vendar skupno največ štiri tedne.

0.3% rast cen na drobno v mesecu decembru
30. 12. 1997 16.21
Decembra so bile cene na drobno v primerjavi z novembrom v povprečju višje za 0,3 odstotka. Od lanskega decembra so se drobnoprodajne cene povišale za 9,4 odstotka, tolikšna pa je tudi inflacija na letni ravni. Po podatkih državnega urada za statistiko so se drobnoprodajne cene leta 1997 glede na leto poprej v povprečju zvišale za 9,1 odstotka. Blago je bilo po statističnih podatkih decembra v primerjavi z novembrom dražje za 0,4 odstotka, storitve pa za 0,3 odstotka. Cene življenjskih potrebščin, ki bodo s 1. januarjem postale uradni pokazatelj inflacije, so bile decembra 1997 v primerjavi z novembrom v povprečju višje za 0,6 odstotka.

Ameriški trgovci razočarani nad božično prodajo
29. 12. 1997 08.09
V ameriški trgovini na drobno so razočarani nad božičnimi nakupi Američanov in upajo, da se bo prodaja povečala pred koncem leta. Trgovine so cene blaga vsepovsod znižale tudi do 50 odstotkov. Trgovci so pričakovali, da bodo letos s prodajo božičnih daril zaslužili devet odstotkov več kot v enakem obdobju lani, a po prvih izračunih lahko pričakujejo le za skromne tri odstotke višji izkupiček. Sedaj stavijo na kupce, ki jim je Božiček prinesel darilne bone ali gotovino, pričakujejo pa tudi, da si bodo številni potencialni kupci v tem medprazničnem času vzeli kakšen dela prost dan in obiskali ugodne razprodaje.

Kuba po 30 letih uradno praznovala božič
26. 12. 1997 11.45
Kubanci so po približno 30 letih božič prvič praznovali z uradnim dovoljenjem oblasti. Na Kubi so 25. december letos razglasili za dela prost dan, kar naj bi bila "izjema" pred bližnjim obiskom papeža Janeza Pavla II. v tej edini socialistični državi na severni polobli.

Manjši zunanjetrgovinski primanjkljaj Avstrije
19. 12. 1997 08.46
Zunanjetrgovinski primanjkljaj Avstrije je v prvih devetih mesecih letos v primerjavi z enakim obdobjem lani znatno upadel. Znašal je 62,97 milijarde avstrijskih šilingov, kar je za 17,77 milijarde šilingov manj kot lani, je sporočil državni statistični urad. V obdobju od januarja do septembra je Avstrija izvozila blago v vrednosti 519,44 milijarde šilingov, uvoz pa je dosegel 582,41 milijarde šilingov.

Rast cen industrijskih izdelkov
25. 11. 1997 11.28
Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih v Sloveniji so se oktobra v primerjavi s septembrom v povprečju povišale za 1,8 odstotka. V primerjavi z lanskim oktobrom so se cene teh izdelkov povišale za 7,3 odstotka, v primerjavi z lanskim decembrom pa za 5,7 odstotka.

Porast cen industrijskih izdelkov
05. 11. 1997 00.00
Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih so bile oktobra kar za 1,8 odstotka višje kot v mesecu poprej. Najbolj se je podražil reprodukcijski material, in sicer za 2,2 odstotka. Blago za široko porabo je bilo dražje za 1,7 odstotka, sredstva za delo pa za 0,3 odstotka. V primerjavi z lanskim decembrom so cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih porasle za 5,7 odstotka. V letošnjih prvih desetih mesecih so cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih v primerjavi z enakim obdobjem lani porasle za 5,9 odstotka.