bloka

Več zasegov pirotehnike, 13-letniku iz Celja petardo razneslo v roki

15. 12. 2021 19.06

O več zasegih prepovedanih pirotehničnih izdelkov poročajo policisti, zdravniki pa žal tudi o poškodbah. Policisti so doslej zasegli že več kot 5.000 petard, kar je več kot lani. Tudi poškodb je že veliko, na ljubljanski urgenci so obravnavali sedem poškodovanih. V Celju se je poškodoval komaj 13-letnik. Takšne poškodbe, ki jih ne bi bilo treba, pa so običajno zelo hude, zdaj še dodatno obremenjujejo zdravstvo, ki je zaradi epidemije že tako na robu, opozarjajo zdravniki.

'Da ne bo tu mesto duhov'

11. 12. 2021 07.00

Premogovnik Velenje bo treba zapreti, Termoelektrarno Šoštanj – zaradi preplačanega šestega bloka sinonim za korupcijo – ugasniti. Takšne so zaveze iz podnebnih sporazumov, evropskih zakonodajnih paketov, načrtov za razogljičenje gospodarstva, zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. To je nenazadnje nujno za našo prihodnost. Toda kdaj to storiti? Bo to leta 2033? Kakšna bo cena zaprtja? Kaj čaka Šaleško dolino? Kje so alternative?

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki

02. 12. 2021 06.00

V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?

01. 12. 2021 06.00

Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Komentar: Ali sploh veste, kako dolg je meter in pol?

28. 11. 2021 12.19

Od aprila sem zaradi zahtevne operacije hrbtenice v bolniškem staležu in kot novinarka odtlej spremljam dogajanje okoli covida-19 le še iz domačega naslonjača. S težavo in velikim presenečenjem opazujem številke, ki rastejo v nebo in se sprašujem, od kod? Česa se še nismo naučili, da je tako? Kje smo padli na izpitu?

Odbojkarji ACH nadigrali še Calcit

27. 11. 2021 22.41

Odbojkarji ACH so v Kamniku dobili še svojo deveto tekmo v državnem prvenstvu. Na derbiju, ki je bil bolj na papirju kot v realnosti, so brez kakršnih koli težav s 3:0 premagali Calcit Volley in zanesljivo vodijo na prvenstveni razpredelnici.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado

27. 11. 2021 09.50

Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Gorenak umaknil zapis o nekdanji sodnici, ta razočarana nad sodstvom

22. 11. 2021 12.14

Nekdanja ljubljanska sodnica Urška Klakočar Zupančič in državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vinko Gorenak sta na sodišču sklenila sodno poravnavo. Klakočar Zupančičeva je vložila tožbo zoper Gorenaka zaradi javne objave njenih Facebookovih zapisov. Gorenak je v skladu s sodno poravnavo s svojega bloga umaknil zapis, kritičen do nekdanje sodnice. Ta je s končnim izidom zadovoljna. Kot pravi, si bosta z Gorenakom "od zdaj naprej lahko vedno pogledala v oči".

Vrtovec: Za zeleni prehod bo treba odpreti pot tudi jedrski energiji

16. 11. 2021 14.09

Slovenija ima po besedah infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca priložnost, da kljub zaostanku naredi preboj pri zelenem prehodu in zasledovanju brezogljične družbe. Izziv je velik, a pripravljene so pravne podlage in zagotovljeni finančni viri, pravi in opozarja, da pa je treba odpreti pot obnovljivim virom energije, pa tudi jedrski energiji.

'Tveganje naključne vojne med Rusijo in Zahodom večje kot v času hladne vojne'

13. 11. 2021 19.19

Najvišji britanski vojaški častnik Nick Carter je dejal, da je tveganje naključne vojne med Rusijo in Zahodom večje kot kadar koli v času hladne vojne. "Mislim, da smo v veliko bolj konkurenčnem svetu, kot smo bili pred 10 ali 15 leti," je dejal ter pojasnil, da narava tekmovanja med državami in velikimi silami vodi v večje napetosti.

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana

12. 11. 2021 09.39

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

Policija demantira ministra Počivalška: Delamo zakonito in na podlagi sodnih odredb

03. 11. 2021 08.02

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je prejšnji teden znova obtožil Nacionalni preiskovalni urad, da je nezakonito poslal njegov mobilni telefon na odklepanje v Nemčijo ter da misli, da za to sploh ni imel odredbe. Napovedal je, da bo zahteval, da mu pokažejo odredbo, NPU pa pozval, naj čim prej zaključi preiskavo nabave zaščitne opreme. Policija pa odgovarja, da so v tej preiskavi vse postopke izvedli zakonito in strokovno ter na podlagi sodnih odredb, ob doslednem spoštovanju pravic v postopke vpletenih oseb.

V derbiju neporaženih ACH boljši od Maribora

30. 10. 2021 23.06

Odbojkarji ACH Volleyja so na derbiju 5. kroga 1. DOL za moške v gosteh premagali Merkur Maribor s 3:1. Ljubljančani tako ostajajo edina ekipa s polnim izkupičkom, branilci naslova iz Maribora pa so doživeli prvi poraz.

'Vlada bi morala jasno povedati, kakšna bo njena politika do konca zime'

28. 10. 2021 06.00

Energetski boni za državljane, nižji davki za podjetja. Tako naj bi se Slovenija kratkoročno spopadla z vse višjimi cenami energije in posledicami, ki jih prinašajo dražja elektrika, plin in goriva. Enotnosti na ravni držav članic Evropske unije kot kaže ne bo, saj so interesi držav različni, zato so različni tudi ukrepi. Španija ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina, deveterica držav, med njimi Avstrija, Nemčija in Danska, takšni reformi nasprotujejo. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je po izrednem sestanku energetskih ministrov napovedal predvsem zaščito najranljivejših.

Krško bi lahko postalo mestna občina, ne pa tudi Brežice in Jesenice

27. 10. 2021 19.59

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je dal zeleno luč predlogu novele Zakona o ustanovitvi občin in o določitvi njihovih območij, po katerem bi občina Krško dobila status mestne občine. Ni pa podprl dopolnil, da bi z novelo zakona takšen status dobili tudi občini Brežice in Jesenice.

'Cilj je, da bi bile Stožice polne na vsaki tekmi'

26. 10. 2021 15.13

Kako tribune napolniti z navijači, je nagradno vprašanje, s katerim se pri nas ukvarja sleherni športni kolektiv. Pri Cedeviti Olimpiji so si glede obiskanosti tekem zastavili visoke cilje, do katerih je še dolga pot, vendar je derbi z Budućnostjo pokazal, da se stvari premikajo na bolje. Zbralo se je namreč okoli tri tisoč navijačev. Čudi jih, da ni na tekmah že zdaj več gledalcev, a zavedajo se, da bodo Stožice polne samo takrat, ko bo Olimpija serijsko zmagovala. V klubu pa pravijo, da je njihova strategija dolgoročnejša: "Naša želja je, da bi navijači na tekme prihajali ne glede na to, ali ekipa izgubi ali zmaga."

Teš 6 znova sinhroniziran z omrežjem

21. 10. 2021 18.50

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki je bil v noči na soboto zaustavljen zaradi preventivnega pregleda kondenzatorja in pripadajočih sistemov, so zjutraj znova sinhronizirali z elektroenergetskim omrežjem. Med pregledom so odkrili netesnost, ki so jo v sredo odpravili, so sporočili iz Teša.

'Češki predsednik zaradi slabega zdravja ne more več opravljati svojih dolžnosti'

18. 10. 2021 20.22

Predsednik češkega senata Miloš Vistrcil je sporočil, da češki predsednik Miloš Zeman ni več sposoben opravljati svojih dolžnosti. To naj bi sporočalo pismo, ki ga je prejel iz praške vojaške bolnišnice, kjer se zdravi 77-letni predsednik. Po mnenju Vistrcila je zato zdaj čas, da se sproži postopek po 66. členu ustave, ki parlamentu omogoča, da z glasovanjem predsednika razglasi za nesposobnega opravljanja dolžnosti. Po poročanju čeških medijev ima sicer Zeman hude težave z jetri.

Nepredvidena zaustavitev Teš 6

18. 10. 2021 09.49

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki je bil v noči na soboto zaustavljen zaradi preventivnega pregleda kondenzatorja in pripadajočih sistemov, bo predvidoma izven omrežja še do torka. Trenutno namreč še izvajajo preglede in preizkuse. Zaustavitev Teša 6 sicer ni bila predvidena.

Po uničujočih poplavah Drama zaživela s premiero predstave Emigranta

15. 10. 2021 15.30

Potem ko so večerna neurja 29. septembra prizadela tudi ljubljansko SNG Dramo, kamor je voda vdirala od vsepovsod, so hitro ukrepali in v nekaj dneh uspešno odpravili posledice poplav. Vrata so za vse ljubitelje gledališča že odprta, v Mali Drami pa je tokrat zaživela nova predstava Emigranta, v kateri navdušujeta Marko Mandić in Nejc Cijan Garlatti.

Burja za več ur zaprla primorsko avtocesto

08. 10. 2021 10.36

Močnejši veter je ponekod na cestah povzročal nevšečnosti. Zaradi burje je med priključkoma Črni Kal in Kozina proti Ljubljani zaprta primorska avtocesta. Zaradi zimskih razmer na cesti čez prelaz Vršič obvezna zimska oprema, cesta Strmec–Mangart pa je zaprta.

Murskosoboška bolnišnica načrtuje za skoraj 30 milijonov evrov projektov

04. 10. 2021 17.57

Minister za zdravje Janez Poklukar je obiskal Splošno bolnišnico Murska Sobota in podprl njihov strateški načrt obnove oziroma nadgradnje oddelkov v prihodnjih letih. Projekti so ocenjeni na skoraj 30 milijonov evrov, del denarja bo tudi iz EU. Poklukar se je po ogledu bolnišnice vsem zaposlenim zahvalil za maksimalno prizadevanje, da bi bil covid smo ena do bolezni oz. izzivov, s katerimi se srečujemo, in da bi preostali program v bolnišnici še vedno potekali bolj ali manj nemoteno.

KOMENTAR: Vožnja med protestniki in pravno državo

02. 10. 2021 07.00

"Če vlada lahko odloča sama, brez razdelitve oblasti, če izničimo vlogo Državnega zbora, če ne dajo podlag izvršilni veji oblasti. Če pride do tega, da se negira sodno vejo oblasti, to vodi v brezmejnost, ki je nevarna, ki je ne smemo dovoliti, danes bo veljala za to, jutri za nekaj drugega." "Kako to vpliva zdaj na vas, ko so zunaj protesti?"

V Šenčurju poskrbeli za stanovanjsko problematiko mladih zaposlenih

29. 09. 2021 19.20

Iz Šenčurja prihaja dobra novica o stanovanjski problematiki med mladimi. V Skupini Ržišnik Perc, ki ima sedež v tamkajšnji industrijski coni, so prepoznali ta problem in zgradili Vilo blok, ki je namenjen izključno njihovim mladim zaposlenim z družinami. V pritličju bloka se nahaja tudi vrtec, ki pa ni namenjen samo za otroke stanovalcev, temveč tudi za vse ostale okoliške otroke.

Covid-19 izbrisal več let napredka na področju pričakovane življenjske dobe

27. 09. 2021 13.37

Po ugotovitvah britanskih znanstvenikov je pandemija covida-19 močno vplivala na skrajšanje pričakovane življenjske dobe v Evropi, ZDA in Čilu. Pričakovana življenjska doba se je skrajšala v 27 od 29 držav, ki so bile zajete v raziskavo, po ocenah avtorjev študije pa so slabe številke posledica smrti zaradi covida-19.

Hezbolah zagrozil sodniku, ki vodi preiskavo eksplozije v bejrutskem pristanišču

23. 09. 2021 17.44

Paravojaška organizacija Hezbolah je zagrozila libanonskemu sodniku, vključenemu v preiskavo velike eksplozije, ki je avgusta 2020 pretresla Bejrut. Visoki uradnik Hezbolaha Vafik Safa naj bi grožnjo sodniku Tareku Bitarju poslal po neimenovanem posredniku, ki je nato razkril vsebino sporočila.

Pahor se je sestal s predsednikom Južne Koreje, izmenjala sta si odlikovanji

21. 09. 2021 16.46

Slovenski predsednik Borut Pahor se je ob robu 76. zasedanja Generalne skupščine Organizacije združenih narodov v New Yorku sestal s predsednikom Južne Koreje Mun Dže Inom. Opravila sta bilateralne pogovore in si izmenjala najvišji državni odlikovanji. Pahor je južnokorejskega predsednika povabil v Slovenijo, ta pa je vabilo z veseljem sprejel.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Po pravi srhljivki Slovenija do naslova evropskih podprvakov

19. 09. 2021 19.57

Slovenski odbojkarji so bili na odlični poti do osvojitve tako želene zlate medalje na 32. evropskem prvenstvu. Varovanci selektorja Alberta Giulianija so po treh nizih vodili z 2:1, nato pa so naši zahodni sosedje zaigrali bolje, dobili četrti niz in tudi podaljšanega petega za prvi naslov evropskih prvakov po letu 2005. Kljub nekoliko grenkemu priokusu slovenskim odbojkarjem poklon do tal za nov vrhunski dosežek.