boja

Lisice znova na ustavnem sodišču

08. 05. 2001 00.00

O lisicah, posebni napravi, s katero se vozniku prepreči odpeljati nepravilno parkirano vozilo in jih nameravajo vpeljati v ljubljanski občini, bo znova odločalo ustavno sodišče. Potem ko je najprej upravno in nato še vrhovno sodišče kot neutemeljeno zavrnilo pritožbo skupine pobudnikov za razpis naknadnega referenduma o uvedbi lisic, so pobudniki nesojenega referenduma v ponedeljek vložili ustavno pritožbo. Po njihovem mnenju je vrhovno sodišče kršilo ustavno pravico do odločanja na referendumu ter ustavno pravico do enakega varstva pravic v postopku pred sodiščem, ker odgovora tožene stranke, občine, ni poslalo tožnikom.

Posvet s področja korupcije

08. 05. 2001 00.00

Generalni direktor policije Marko Pogorevc je danes v Gotenici odprl prvi strokovni posvet s področja korupcije, ki ga organizira uprava kriminalistične policije generalne policijske uprave. Na dvodnevnem posvetu z naslovom Korupcija kot realnost današnjega življenja, poleg kriminalistov in delavcev različnih služb policije sodelujejo tudi tožilci, sodniki in delavci urada za preprečevanje pranja denarja, so sporočili z urada generalnega direktorja policije.

St. Louis potrebuje zmago

02. 05. 2001 00.00

Ekipa St. Louisa v severnoameriški hokejski ligi NHL po zmagi nad Dallasom po dveh podaljških s 3:2 in vodstvom v zmagah s 3:0 potrebuje le še eno zmago za napredovanje v uvrstitev v finale zahodne konference. New Jersey na vzhodu pa je s tesno zmago s 3:2 nad Torontom, tudi v Torontu so gledalci videli podaljšek, pred četrto tekmo v zmagah povedel z 2:1.

Konec zasedanja v Washingtonu

01. 05. 2001 00.00

S sestankom razvojnega odbora Svetovne banke (WB) se je v Washingtonu sinoči končalo redno spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in WB. Razvojni odbor, ki šteje 24 članov, se je v skupni izjavi po seji zavzel za večjo pomoč državam s srednjevisokimi dohodki, v katerih po besedah predsednika WB Jamesa Wolfensohna živi kar 80 odstotkov vsega revnega prebivalstva na svetu. Člani odbora so se strinjali o pomenu nadaljnje gospodarske rasti in zmanjševanja revščine, WB pa pozvali, da državam v razvoju pomaga pri dostopu na svetovna tržišča tudi s tem, da jim pomaga razviti domače zmogljivosti. Spomladanskega zasedanja obeh mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu sta se udeležila tudi slovenski finančni minister Tone Rop in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari.

Slovenci uspešni v kvalifikacijah

30. 04. 2001 00.00

Slovenska namiznoteniška igralca Saša Ignjatovič in Bojan Tokič sta uspešno prestala kvalifikacije v tekmovanju posameznikov na SP v japonski Osaki. Ignjatovič je za vstop med najboljše premagal Iranca Rehnama Rahmatpanaha, Tokič pa je bil boljši od Bolgara Konstantina Parapanova. V prvem krogu SP se bosta pomerila z Nizozemcem Dannyjem Hesterjem oziroma Yuk-Cheongom iz Hongkonga. Izpadla pa sta Uroš Slatinšek, ki ga je premagal Madžar Daniel Zwickl, ter Gregor Komac po porazu z Rusom Jevgenijem Fadejevim.

V Trstu proslavili 60-letnico OF

30. 04. 2001 00.00

Zveza slovenskih kulturnih društev (ZSKD) je pod pokroviteljstvom Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) sinoči v Kulturnem domu v Trstu pripravila proslavo ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte z bogatim kulturnim programom, v katerem so sodelovali pihalni orkestri in pevski zbori, ki delujejo v okviru ZSKD, in mladi recitatorji. Slavnostni govornik je bil predsednik SKGZ Rudi Pavšič.

Srečanje Pahorja in Tomčića

28. 04. 2001 00.00

Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je po končanem prvem srečanju predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude sinoči v Zadru na neuradnem pogovoru sešel s hrvaškim kolegom, predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot je Pahor povedal, sta v pogovorih izmenjala stališča do odnosov med državama in izrazila skupno željo, da bi se pri reševanju odprtih vprašanj letos premaknilo vsaj za korak naprej. Tomčić je pred tem na srečanju predsednikov parlamentov izrazil tudi željo, da bi se odnosi med državama hitreje uredili.

Ob dnevu boja proti okupatorju

26. 04. 2001 00.00

Pred desetletjem je Slovenija postala samostojna država, kar je bil prelomen dogodek v procesu oblikovanja Slovencev kot moderne nacije. "Po svoji usodnosti je bil brez primere v narodovi zgodovini, a da mu je bila sedanja generacija dejavna priča, so mu morale prejšnje postaviti stvarne in duhovne temelje. Upor proti okupatorju sredi prejšnjega stoletja je bil eden od njih," je poudaril predsednik DZ Borut Pahor na drevišnji osrednji državni slovesnosti ob prazniku dnevu upora proti okupatorju in 60&#64979

ZZB NOB podelila priznanje Kučanu

26. 04. 2001 00.00

Skupščina Zveze združenja borcev narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) je na slavnostni seji ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte (OF) in začetku organiziranega upora proti okupatorjem podelila priznanja združenja in sprejela spomenico seje. V njej so med drugim zapisali, da se je državni praznik dan upora proti okupatorju uveljavil kot oblika kolektivnega spomina na prizadevanja in dejanja, ki jih je slovenski narod imel in izvedel v okviru programa OF. Najvišje priznanje, listino ZZB NOB je prejel predsednik republike Milan Kučan, ki se je za priznanje zahvalil in ob tem povedal, da ga sprejema s spominom na vse tiste, ki so skozi zgodovino ohranjali dostojanstvo slovenskega naroda.

Malejeva zmagovalka Budimpešte

22. 04. 2001 00.00

Bolgarka Magdalena Malejeva je zmagovalka teniškega turnirja WTA v Budimpešti z nagradnim skladom 110 tisoč ameriških dolarjev . V finalu je s 3:6, 6:2 in 6:4 premagala Luksemburžanko Anno Kremer.

Razstava Ljubljana 1941-1945

17. 04. 2001 00.00

V Mestni galeriji Ljubljana so odprli razstavo z naslovom Ljubljana 1941-1945, likovni odmevi. Avtor razstave, ta bo na ogled do 6. maja, je umetnostni zgodovinar Iztok Durjava. Na razstavi si bo moč ogledati 114 slik, risb in kipov iz zbirke Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani in iz zasebnih zbirk. Gre za likovno ustvarjalnost v okupirani Ljubljani. Prireditev zaznamuje tudi 60-letnico ustanovitve Osvobodilne fronte.

Wackerju 14 let zapora

05. 04. 2001 00.00

Britansko sodišče je nizozemskega voznika tovornjaka spoznalo za krivega uboja 58-ih kitajskih ilegalnih prebežnikov, ki so se junija lani med prečkanjem Rokavskega preliva zadušili v njegovem tovornjaku. Za krivo pa so spoznali tudi soobtoženo kitajsko prevajalko.

Slovenci zadovoljni z žrebom

04. 04. 2001 00.00

V Lausanni so v ponedeljek zvečer opravili žreb za SP v namiznem tenisu, ki bo od 23. aprila do 6. maja v Osaki. Moška reprezentanca je sodelovala v žrebanju prve jakostne skupine in se bo z reprezentancama Francije ter Italije borila za prvo mesto v skupini D. Ženska reprezentanca pa bo z ekipama Belgije in Venezuele nastopila v drugem kakovostnem razredu v skupini J.

Zasedanje držav SEP

27. 03. 2001 00.00

V Trstu se je sinoči začelo dvodnevno zasedanje ministrov za pravosodje držav Srednjeevropske pobude (SEP). Zasedanja se udeležuje tudi slovenski pravosodni minister Ivan Bizjak, po poročanju Radia Trst A pa na zasedanju ni predstavnikov Makedonije. Srečanje v vlogi gostitelja koordinira italijanski pravosodni minister Piero Fassino. Tržaški vrh je prvi v tem smislu, odkar je SEP začela delovati pred dvanajstimi leti. Na njem se bodo ministri skušali dogovoriti o ukrepih zoper trgovanje z mamili, orožjem in prebežniki, načinih za zajezitev pranja denarja in boja poti prostituciji.

Rusija obsoja srečanje ZDA s Čečeni

27. 03. 2001 00.00

Rusija je označila za "nemoralno" srečanje med visokim ameriškim vojaškim predstavnikom in poslancem uporne čečenske vlade. Do srečanja je prišlo dva dni po bombnih eksplozijah, v katerih je umrlo 23 ljudi, po mnenju Kremlja pa so jih zakrivili upornike, še posebej pa med zaostritvijo z vohunskimi zgodbami in izgnanimi diplomati. Ilias Ahmadov, zunanji minister separatističnega vodstva se je srečal z ameriškim posebnim svetovalcem za nove neodvisne države Johnom Beyrlejem.

Svetovni dan boja proti tuberkulozi

24. 03. 2001 00.00

Za tuberkulozo v svetu vsako leto zboli okrog osem milijonov ljudi, približno tretjina svetovnega prebivalstva pa naj bi bila okužena z bacilom tuberkuloze. To sta le dva podatka o razširjenosti te bolezni, ki jih je ob današnjem svetovnem dnevu boja proti tuberkulozi, 24. marcu, mogoče zaslediti v sporočilih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). WHO letos opozarja, da je tuberkuloza tesno povezana s še eno pandemijo sodobnega sveta - HIV/aidsom, saj je tuberkuloza vodilni vzrok smrtnosti pri ljudeh, okuženih z virusom HIV. Zato so se v Svetovni zdravstveni organizaciji povezali s programom UNAIDS, ki poteka v okviru Združenih narodov. Kot ocenjujejo, naj bi bilo namreč kar 12 odstotkov bolnikov s tuberkulozo okuženih tudi s HIV, v afriških državah z najvišjo stopnjo okuženosti z omenjenim virusom pa naj bi se ta delež povzpel na 45 odstotkov. Kot je že ob lanskem svetovnem dnevu boja proti tuberkulozi opozorila WHO, pa je skrb vzbujajoč trend večanja števila tistih povzročiteljev, ki so odporni tudi na najučinkovitejša zdravila.

Svetovni dan poezije

21. 03. 2001 00.00

Organizacija UNESCO je leta 1999 razglasila 21. marec za svetovni dan poezije. Dan poezije se proslavlja širom sveta. Ker so Združeni narodi isti dan proglasili za svetovni dan boja proti rasni diskriminaciji, se bo dan poezije navezoval tudi na to tematiko. V Sloveniji bodo ljubitelji poezije ta dan letos praznovali prvič. V znamenju pesništva Društvo slovenskih pisateljev in Društvo slovenskih književnih prevajalcev ob podpori Slovenske nacionalne komisije za UNESCO na ta dan pripravljata dva dogodka, ki naj bi osvetlila poezijo z vidikov prevajanja. Svetovni dan poezije bodo z večernim odprtim branjem številnih slovenskih pesnikov vseh generacij obeležili tudi v trnovskem KUD-u France Prešeren.

Lubbers ob dnevu boja proti rasizmu

21. 03. 2001 00.00

Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti rasizmu v Ženevi, kjer poteka zasedanje komisije za človekove pravice, pozval k uvedbi strogih sankcij proti tistim, ki podžigajo rasno sovraštvo, nestrpnost in ksenofobijo. Opozoril je, da so rasizem ter verska in etnična nestrpnost pogosto izvor konfliktov, pri čemer je omenil primer Makedonije.

Poročilo o korupciji v Sloveniji

20. 03. 2001 00.00

Urad za boj proti korupciji je vladnim službam in tožilstvu posredoval poročilo skupine držav proti korupciji evropskega sveta, ki ga je vlada obravnavala sicer že na svoji zadnji seji. Poročilo je, splošno gledano, za pravosodje in oblast pohvalno, kritizira pa predvsem sistemsko ureditev, ki je skoraj ni.

Ofenziva proti albanskim skrajnežem

20. 03. 2001 00.00

Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Slovenci v I. svetovni vojni

16. 03. 2001 00.00

V avli občinske stavbe v Novi Gorici so odprli razstavo z naslovom Monte Chiesa - pozabljena slovenska gora. Na razstavi je predstavljena Tridentinska gora pri Asiagu v sosednji Italiji oziroma dogajanje na njej in v njeni bližini, kjer so v letih 1916 in 1917 frontne položaje branili pripadniki avstroogrskega 17. pehotnega polka, ki so ga sestavljali predvsem slovenski vojaki.

Rak ne pozna razlik

12. 03. 2001 00.00

Ljubljansko društvo za boj proti raku se je ob tednu boja proti raku, ki je potekal minuli teden, spomnilo tudi na najmlajše. Tako so danes v ljubljanski pediatrični kliniki na hematoonkološkem oddelku s pomočjo sponzorjev obdarili skupino približno 30 otrok, obolelih za rakom

Skandinavci brez konkurence

07. 03. 2001 00.00

Tekaški del smučarskega festivala v Holmenkollnu se je začel z izjemnim uspehom domačih, pa tudi ostalih skandinavskih tekmovalcev. Gostitelji so v moški konkurenci pobrali vsa najvišja mesta, medtem ko so se pri ženskah med najboljše pomešale še Finke in Švedinje. Zmagala sta Thomas Aalsgard in Finka Pirjo Manninen, edina slovenska predstavnica pa je izpadla že v kvalifikacijah, a kljub temu osvojila nove točke. Petra Majdič je na koncu osvojila 26. mesto.

Visok poraz Bayerna, Real kraljevsko

07. 03. 2001 00.00

Olympic Lyon je v petem srečanju drugega dela v skupini C lige prvakov doma s 3:0 visoko ugnal prvouvrščeno moštvo v skupini - muenchnski Bayern. Za četrtfinale se bodo na borili z londonskim Arsenalom, ki je kljub boljši igri komaj premagal Spartak iz Moskve (1:0). V skupini D je že vse jasno. Real Madrid je bil na Bernabeu s 3:2 boljši od Leeds Uniteda in si s tem zagotovil prvo mesto v skupini. Lazio in Anderlecht sta odigrala srečanje, ker sta ga pač morala, zmagali pa so Italijani z 2:1.

Drnovšek obiskal Onkološki inštitut

05. 03. 2001 00.00

Ob začetku tedna boja proti raku je predsednik vlade Janez Drnovšek danes obiskal Onkološki inštitut v Ljubljani. Predstavniki inštituta so ga seznanili z delom in problemi, s katerimi se soočajo, predvsem so opozorili na nemogoče prostorske razmere in problematiko dogradnje novega inštituta, ki se že predolgo vleče. Premiera Drnovška, ki je zaposlenim na inštitutu izrekel priznanje za njihovo delo, sta spremljala tudi minister za zdravstvo Dušan Keber in direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Franc Košir. Čeprav si izgradnje novega inštituta vsi želijo, pa sogovornikom niso mogli zagotoviti, kdaj naj bi bila gradnja končana

Rusedski boljši od Agassija

05. 03. 2001 00.00

V finalu moškega teniškega turnirja v ameriškem San Joseju z nagradnim skladom je za prvovrstno presenečenje poskrbel Britanec Greg Rusedski. Britanec je v finalu po slabi uri gladko s 6:3 in 6:4 odpravil prvopostavljenega igralca Američana Andreja Agassija. Za 27-letnega Rusedskega je bila to 10. turnirska zmaga v karieri, a prva po oktobru 1999, ko je zmagal na Dunaju.

Sporazum o sodelovanju z Grčijo

02. 03. 2001 00.00

Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, ki se mudi na obisku v Atenah, je z grškim kolegom Anastasiosom Gianitsisom podpisal sporazum o sodelovanju, ki predvideva izmenjavo izkušenj in strokovnjakov, predvsem na področju zaposlovanja in Evropskega socialnega sklada. Dimovski je Gianitsisa povabil tudi na obisk v Slovenijo.

Schily in Bianco v Sloveniji

02. 03. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc bo gostil nemškega in italijanskega notranjega ministra, Otta Schilyja in Enza Bianca. Minister Bohinc se bo dopoldne pogovarjal z nemškim kolegom, s katerim bosta podpisala dvostranski sporazum o sodelovanju pri zatiranju hujših kaznivih dejanj. Nato se bo ministroma pridružil tudi italijanski notranji minister Enzo Bianco in vsi skupaj si bodo s helikopterjem ogledali slovensko-hrvaško mejo. Z ministroma se bo srečal tudi predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Kralj umira v Primorskem dramskem gledališču

20. 02. 2001 00.00

Primorsko dramsko gledališče v torek, 20. februarja, in v četrtek, 22. februarja, v mali dvorani premierno uprizarja igro Eugena Ionesca Kralj umira. Igro v prevodu Janeza Negra je zrežiral Diego de Brea. Poleg domačih igralcev Iva Barišiča, Teje Glažar, Nevenke Sedlar in Jožeta Horvata se na odru novogoriškega gledališča prvič predstavljata tudi dva mlada gostujoča igralca, Tjaša Železnik in Rafael Vončina. Dramaturginja predstave je Tea Rogelj, lektor Srečko Fišer, sceno je oblikoval Vladimir Repnik, kostumi pa so delo Alana Hranitelja.

Za pravice manjšine

12. 02. 2001 00.00

Osrednja prireditev ob dnevu slovenske kulture z naslovom Neiztrohnjeno srce, ki so jo v Trstu pripravile krovne kulturne organizacije Slovencev v Italiji pod pokroviteljstvom osrednjih manjšinskih krovnih organizacij, je minila v znamenju zaščitnega zakona, o katerem poteka razprava v italijanskem senatu. Osrednji govorniki na proslavi so izrekli prepričanje, da bodo italijanski senatorji vendarle našli voljo za odobritev zakona. Zakon namreč manjšina potrebuje, bistveno je priznanje in bistvena so jamstva, ki jih daje. Številni pripadniki slovenske narodne skupnosti v Italiji, ki so se udeležili proslave, so ob tej priložnosti imeli tudi možnost podpisovati peticijo v zvezi s pravicami evropskih manjšin.