bolezen jeter

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?
25. 09. 2022 07.00
Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

'Umiranje otrok zaradi te bolezni se bo lahko končalo še za časa naših življenj'
11. 09. 2022 20.25
Znanstveniki Univerze v Oxfordu so razvili cepivo proti malariji, ki bi lahko spremenilo svet. Ekipa pričakuje, da ga bodo začeli uporabljati prihodnje leto, potem ko so poskusi pokazali do 80-odstotno zaščito pred smrtonosno boleznijo. Znanstveniki pravijo, da je cepivo poceni in da so že sklenili pogodbo za proizvodnjo več kot 100 milijonov odmerkov na leto.

PFAS v hrani, vodi, celo mleku mater: tveganje za raka, diabetes, neplodnost
10. 08. 2022 10.06
Raziskovalci in znanstveniki v zadnjih letih opažajo porast kemikalij PFAS, gre za per- in polifluoroalkilne snovi. Te kemikalije so povsod okoli nas, v zraku, hrani, deževnici in predstavljajo veliko tveganje za nastanek različnih bolezni, ustvarjajo pa tudi okoljski problem. Zdaj si države prizadevajo poiskati načine za hitrejšo razgradnjo PFAS v okolju.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42
V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Biografija Georgea Michaela: odvisnost, promiskuitetnost in nizka samopodoba
22. 06. 2022 11.52
Podrobnosti zadnjih let glasbene ikone, ki se je poslovila na božični dan leta 2016, razgalja nova biografija, ki bo luč sveta ugledala 28. junija. Do žalostnega konca je Georgea Michaela pripeljalo njegovo samodestruktivno obnašanje, odvisnost od nevarne droge GHB in razvratno življenje. Kljub dolgotrajnemu zdravljenju na züriški kliniki se je v mesecih pred smrtjo vrnil k starim navadam in umrl zaradi bolezni srca.

BLOG: Luskavica ni le kožno obolenje, je bolezen imunskega sistema
05. 06. 2022 07.00
Luskavica je kronična, avtoimunska bolezen, ki povzroča vnetje in luščenje kože. Običajna, zdrava koža doživi menjavo celic približno enkrat na mesec, ko pa imate luskavico, se kožne celice dejansko kopičijo ena na drugo. Torej, ko imate luskavico, T-celice po pomoti začnejo delovati in postanejo preveč aktivne, kar vodi v nezdravo otekanje in hitro menjavo kožnih celic. Po svetu se z luskavico bori okoli 125 milijonov ljudi, v Sloveniji pa med 30 in 40 tisoč.

BLOG: Kaj je avtofagija?
22. 05. 2022 07.00
Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

BLOG: Jabolčni kis
08. 05. 2022 07.00
Še pred nedavnim porastom priljubljenosti je bil obsežen seznam koristi jabolčnega kisa dobro znan že stoletja. V preteklosti so jabolčni kis primarno uporabljali v zdravstvene namene, v sodobnem času pa je jabolčni kis pomemben del kulinarične tradicije.

Ameriški CDC preiskuje 109 primerov skrivnostne virusne okužbe pri majhnih otrocih
07. 05. 2022 17.00
Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je sporočil, da preiskuje 109 primerov virusnih okužb pri majhnih otrocih, med katerimi je bilo pet mrtvih. O tem je poročala tudi Indonezija, preiskave pa potekajo med drugim tudi v Veliki Britaniji, kjer je bilo 163 okužb, vendar brez smrtnih primerov.

Vzrok za skrivnostni hepatitis je adenovirus?
30. 04. 2022 11.19
Ameriške zdravstvene oblasti menijo, da bi bil lahko adenovirus vzrok za primere novega akutnega hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih. Analiza primerov okužb s hepatitisom pri skupini otrok v ameriški zvezni državi Alabama je namreč pokazala, da so bili pozitivni na skupni patogen adenovirus tipa 41.

V ECDC zaskrbljeni: Hepatitis je redka bolezen, a posledice so lahko hude
29. 04. 2022 09.24
Hudi primeri hepatitisa neznanega izvora pri majhnih otrocih so zaskrbljujoč dogodek za javno zdravje, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Bolezen je po oceni ECDC precej redka, vendar je tveganje za otroke zaradi možnih posledic ocenil kot visoko.

Poklukar o akutnem hepatitisu: V Sloveniji en primer, otrok dobro okreva
28. 04. 2022 11.40
Minister za zdravje Janez Poklukar je s predstojnikom Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslavom Petrovcem spregovoril o akutnem hepatitisu nejasnega vzroka pri otrocih. V Sloveniji je bil potrjen primer pri enem otroku, ki pa že dobro okreva in je v domači oskrbi, je povedal minister. Starše je pozval, naj ostanejo mirni, kljub temu pa naj bodo pozorni na morebitno zlatenico, svetlo blato oziroma temen urin. V primeru teh simptomov naj otroka odpeljejo k pediatru.

Infektologinja o akutnem hepatitisu: zaenkrat ni razlogov za pretirano skrb
25. 04. 2022 12.09
V več evropskih državah so potrdili že več primerov skrivnostnega hepatitisa pri otrocih, potrdili pa so ga tudi v ZDA. Nam najbližje primere so za zdaj odkrili v sosednji Italiji, najnovejše podatke o akutnem hepatitisu pri otrocih pa je predstavila Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, ki je dejala, da zaenkrat ni razloga za paniko. Vse starše poziva, da pozorno spremljajo svoje otroke, če bi pri njih opazili katerega od znakov, kot so akutno bruhanje, rumenica kože ali sluznic, svetlo obarvano blato ali temno obarvan urin, pa naj o tem opozorijo otrokovega pediatra.

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje
24. 04. 2022 17.28
Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim?

WHO: Skrivnostni hepatitis potrdili pri 169 otrocih v 12 državah
24. 04. 2022 15.31
Svetovna zdravstvena organizacija je sporočila, da so hepatitis neznanega izvora doslej potrdili pri najmanj 169 otrocih v 12 zahodnih državah. Dodali so, da je 17 od teh otrok potrebovalo presaditev jeter, najmanj eden je umrl.

BLOG: Pozitivni učinki selena
27. 02. 2022 14.11
Selen je mikroelement, ki je sicer prisoten v zemlji in je pomemben mineral za človeško telo, saj ga potrebujemo za normalno delovanje nekaterih encimov, sodeluje v metabolizmu ščitničnih hormonov in nas ščiti tudi pred oksidativnim stresom.

Postenje – da ali ne?
12. 02. 2022 07.00
Zagotovo poznate koga, ki se je vsaj enkrat v življenju postil. Morda ste postenje kdaj poskusili tudi sami. Nekateri se redno postijo, najpogosteje zato, da bi izgubili odvečne kilograme. Obstajajo različne vrste postenja: post s sokovi, z juhami, s sluzjo, celo z mlekom in žemljami. A kaj post, večurna, lahko tudi večdnevna ali celo večmesečna odsotnost hrane, pravzaprav povzroči v našem telesu? Ali s postom res shujšamo?

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija
17. 01. 2022 07.21
Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam
01. 01. 2022 00.00
Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

Ko ljubitelji narave nevede morijo živali
30. 11. 2021 10.34
Ljudje radi hranimo živali. Hrano povezujemo z ljubeznijo. Na žalost pa lahko s tem namesto ljubezni "podarimo" tudi bolezen ali celo smrt. Na Velenjskem jezeru je zaradi zaužitja prevelike količine hrane pred mesecem poginilo nekaj labodov. Vzrok smrti je bila maščobna degeneracija jeter, kar je pogost pojav pri goseh, racah in labodih, ki pojedo prevelike količine človeške hrane, predvsem kruha. S podobnimi težavami, torej prekomernim hranjenjem vodnih ptic, se srečujejo v skorajda vseh slovenskih občinah, kjer je marsikje z odlokom že tako prepovedano hranjenje prostoživečih živali in so za to predpisane tudi globe.

Češki predsednik le nekaj ur po odpustu spet v bolnišnici
25. 11. 2021 20.39
Potem ko je po sedmih tednih češki predsednik Miloš Zeman dopoldan zapustil vojaško bolnišnico, so ga morali popoldan znova hospitalizirati, saj je bil pozitiven na testu za okužbo z novim koronavirusom.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla
24. 11. 2021 12.17
V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09
Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00
Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Regrat si lahko naberete kar sami
11. 10. 2021 14.01

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00
Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

BLOG: CBD – kaj je in kako deluje na naše telo?
29. 08. 2021 15.08
Verjetno ste že slišali za možne koristi olja CBD in morda ste celo razmišljali o uporabi izdelkov s to spojino, ki jo najdemo v konoplji. Glede na to, da so endokanabinoidni sistem odkrili pred nekaj desetletji, smo šele začeli spoznavati kanabidiol in njegove vplive na naše zdravje. Ker pa obstaja veliko zmede glede CBD-ja in njegovega vpliva na človeško telo, sem se odločil v današnjem prispevku pisati o tej naravni spojini.

Preživetje bolnikov z rakom se je v zadnjih 20 letih povečalo za 11 odstotkov
10. 06. 2021 19.06
Analiza je pokazala, da se je v zadnjih 20 letih povečalo predvsem preživetje bolnikov s kožnim melanomom, rakom debelega črevesa in danke ter pljučnim rakom. Za deset odstotnih točk se je povečal tudi delež preživelih žensk, ki zbolijo za rakom dojk. Delež preživelih moških, ki zbolijo za rakom prostate, pa se je povečal za več kot 20 odstotnih točk. Starost in stadij raka ob diagnozi sta še vedno ključna za preživetje bolnikov, izpostavljajo na onkološkem inštitutu.

BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?
28. 03. 2021 16.37
Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.