bolezen krvi

Strožji ukrepi v Avstraliji

06. 04. 2003 00.00

Atipična pljučnica je v Kanadi zahtevala osmo žrtev, so sporočile oblasti v kanadski provinci Ontario. Avstralske oblasti pa so v okviru novih ukrepov za preprečitev širjenja akutnega sindroma oteženega dihanja uvedle karanteno za vse osebe, ki bi lahko bile okužene s to boleznijo. Na Kitajskem so doslej zabeležili že 1247 okužb, 51 oseb pa je umrlo.

Skrivnostna epidemija umorila 44 otrok

30. 11. 2002 00.00

Po podatkih indijskih zdravstvenih oblasti je skrivnostna epidemija v mesecu dni terjala življenja 44 otrok. Skupina strokovnjakov nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni se je že odpravila na območje Saharanpurja, najbolj obljudene indijske zvezne države Utar Pradeš.

Nevarnosti stresa pri delu

20. 10. 2002 00.00

Stres pri delu lahko poveča tveganje smrti zaradi bolezni srca, so v ugotovili finski raziskovalci zdravja pri delu, ki so v 25 letih proučili 812 industrijskih delavcev dobrega zdravja (545 moških in 267 žensk).

Tumor prostate najpogostejša oblika raka

21. 09. 2002 00.00

Tumor prostate je najpogostejša oblika raka med evropskimi moškimi, letno samo v Nemčiji odkrijejo 38.000 novih primerov bolezni. Moški starejši od petdeset let bi morali opravljati redne preglede, saj je ozdravitev možna le pri odkritju bolezni v zgodnji fazi.

Bolna Julia Roberts

19. 09. 2002 00.00

Hollyoodska igralka Julia Roberts si ničesar ne želi bolj kot otroka. A morda bo ostala njena želja za vedno neizpolnjena.

Zdravo staranje v onesnaženem okolju

07. 09. 2002 00.00

Na Danskem se je minuli teden končala konferenca o ortomolekularni medicini z naslovom 'Zdravo staranje v onesnaženem okolju'. Številne raziskave kažejo, da prav onesnaženost okolja igra pomembno vlogo pri dejavnikih različnih bolezni.

Srčne operacije

31. 08. 2002 00.00

Na Floridi so 65-letnemu srčnemu bolniku vsadili dodatno srce. O srčnih posegih smo govorili tudi s slovenskimi strokovnjaki. Čakalne dobe so še vedno dolge, kar 40 odstotkov smrti pa lahko v Sloveniji pripišemo srčnim obolenjem.

Druga žrtev legionarske bolezni v Angliji

09. 08. 2002 00.00

Za posledicami legionarske bolezni je v noči na petek umrla druga oseba, ženska petdesetih let. Tako kot prva smrtna žrtev je tudi ženska z območja mesta Barrow-in-Furness na severozahodu Anglije, kjer od začetka avgusta razsaja epidemija te smrtonosne bolezni.

Študent pogoltnil okuženo kri

28. 05. 2002 00.00

Nek nizozemski študent medicine je med poskusom po nerodnosti pogoltnil kri, okuženo v virusom HIV. Zdaj bo moral šest mesecev čakati na izid testa, ki bo pokazal, ali se ni okužil v virusom, ki povzroča aids.

BiH grozi z zaporo meje

30. 04. 2002 00.00

Če vlada BiH ne bo sprejela povračilnih ukrepov proti Sloveniji, bodo bosanski proizvajalci mleka in mlečnih izdelkov zaprli državne meje za slovenske mlekarje. Od včeraj velja tudi prepoved uvoza prašičev in prašičjega mesa iz Slovenije.

Prepoved prodaje evropske kozmetike

13. 03. 2002 00.00

Kitajska je prepovedala prodajo kozmetičnih izdelkov iz 18 držav - pretežno evropskih - ki vsebujejo substance živalskega izvora zaradi bojazni, da bi utegnile te povzročati človeško različico bolezni norih krav (BSE), Kreutzfeldt-Jakobovo bolezen.

Anemija

02. 02. 2002 00.00

Anemija ali slabokrvnost, ki se lahko pojavi v vsakem življenjskem obdobju, doleti mnogo ljudi. Otroci so npr. anemični v obdobju rasti, ko jim primanjuje železa, ženske v rodnem obdobju.

Nov prionski laboratorij

12. 12. 2001 00.00

Žrtve nove različice Creutzfeldt-Jakobove bolezni so po pojavu BSE postali zelo mladi ljudje. O tem in o vseh novih dognanjih v zvezi z boleznijo, se je, ob otvoritvi novega prionskega laboratorija, Borut Meško pogovarjal z doc. dr. Miro Popović, nevropatologinjo z Inštituta za patologijo na Medicinski fakulteti v Ljubljani.

Otroci in sladkorna bolezen

24. 11. 2001 00.00

Gotovo je najtežje, ko zbolijo otroci. Posebno če gre za kronične, neozdravljive bolezni, med katere spada tudi sladkorna bolezen. To hudo bolezen ima v Sloveniji več kot 600 otrok.

Ob mednarodnem dnevu diabetikov

17. 11. 2001 00.00

14. november je mednarodni dan diabetikov. Diabetes ali sladkorna bolezen je kronična presnovna bolezen, ki navadno prizadene pet odstotkov populacije. V Sloveniji ima diabetes 100 000 ljudi.

Antraks ali vranični prisad

10. 10. 2001 00.00

Odgovori na nekaj pogostih vprašanj o bakteriji antraks in obolenju vranični prisad, ki so jih pripravili na Centru za nadzor širjenja bakterij in mikotičnih obolenj v ZDA.

Povezava med vraničnim prisadom in teroristi

15. 10. 2001 00.00

Soproga odgovornega urednika časnika The Sun, kjer je delal Bob Stevens, ki je zaradi vraničnega prisada umrl 5. oktobra, je septembra oddala stanovanje ugrabiteljema letal, ki sta izvedla teroristične napade v ZDA, je poročal Miami Herald, sklicujoč se na FBI.

Christian Mayer le v veleslalomu

11. 10. 2001 00.00

Avstrijski alpski smučar Christian Mayer bo v olimpijski sezoni tekmoval le v veleslalomu. Avstrijec je zbolel za kronično infekcijo krvi in ni dovolj močan, da bi se posvečal tudi drugim disciplinam.

Pred gripo

21. 09. 2001 00.00

Proti koncu jeseni in zgodaj pozimi se pojavijo razširjeni izbruhi gripe, bolezni, ki se prenaša s kužnimi kapljicami. Najboljši način preprečevanja gripe pa je vsakoletno cepljenje.

Debelost je bolezen

20. 05. 2001 00.00

Čezmerna telesna teža in debelost sta v svetu in pri nas v stalnem porastu, enako velja za sladkorno bolezen tipa II, ki se večinoma pojavi po 50. letu starosti in je pogosto povezana z debelostjo. Pri omenjenem diabetesu kljub normalni ali povečani koncentraciji insulina v obtoku ostanejo tkiva odporna proti njemu, zato se koncentracija glukoze v krvi poveča. Diabetes tipa II je pomemben dejavnik tveganja za številne smrtno nevarne bolezni, vključno s koronarno boleznijo srca, možgansko kapjo, okvaro in odpovedjo ledvic, slepoto in okvaro živcev. Skupno tveganje za pojav diabetesa tipa II je pri debelih bolnikih skoraj trikrat večje kot pri tistih, ki imajo normalno telesno težo.

Pinochet v bolnišnici

26. 01. 2001 00.00

Nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta so pripeljali v vojaško bolnišnico v Santiagu, ker je zaradi zmanjšanega dotoka krvi v možgane za kratek čas izgubil zavest. Pinochet se zdravi na intenzivni negi, vendar pa zdravniki še ne vedo, koliko časa bo ostal v bolnišnici.

Preplah zaradi norih krav

18. 01. 2001 00.00

V Nemčiji so doslej potrdili 16 primerov bolezni BSE, v državi pa od novembra, ko so odkrili prvo obolelo kravo, obširneje testirajo govedo. Italijansko ministrstvo za zdravstvo pa je potrdilo, da so odkrili prvi primer bolezni norih krav. Pristojne oblasti so izdale odlok o zakolu celotne črede, iz katere je obolela krava izvirala. Med kmeti je ta odločitev dvignila veliko prahu.

Danes svetovni dan srca

24. 09. 2000 00.00

Ob svetovnem dnevu srca, 24. septembru, bo Združenje kardiologov Slovenije pripravilo pohod od Otočca do Šmarjeških toplic ter sestanek slovenskih družinskih zdravnikov. Namen svetovnega dneva srca je prebivalstvo seznaniti s posledicami nezdravega načina življenja, ki je najpogostejši vzrok za bolezni srca in ožilja. Te so v Sloveniji kar v 40 odstotkih vzrok smrti. Srčni infarkt, angino pektoris, nenadno smrt, pa tudi možgansko kap in bolezni žil na udih je mogoče preprečiti ali vsaj odložiti v pozna leta z izogibanjem dejavnikom tveganja. Neustrezna prehrana, debelost, premalo telesne dejavnosti, kajenje, nezdravljen povišan krvni tlak, sladkorna bolezen in stres vodijo k zgodnejšemu poapnenju žil, do njihovega ožanja in tudi do že omenjenih bolezni. Svetovni dan srca, ki letos poteka z geslom Rad imam svoje srce - naj bije, je namenjen zlasti preventivnim ukrepom za zmanjšanje števila bolezni srca in ožilja oziroma spodbujanju telesne aktivnosti. Strokovnjaki s tega področja priporočajo 30 minut aktivne hoje dnevno. Pol ure hoje na dan pomaga znižati krvni tlak, obdržati ustrezno raven holesterola v krvi, obdržati primerno telesno težo, krepiti mišice in kosti.

Ptičje gripe na Kitajskem ni

05. 01. 1998 09.35

Iz Kitajske so danes sporočili, da niso zasledili nobenega primera okužbe z boleznijo ptičje gripe, kljub nepotrjenim navedbam, da naj bi zaradi bolezni tam poginilo nekaj kokoši in umrl en človek. Kot poroča časnik China Daily, najnovejša preiskava vzorcev krvi s kmetij v južnem delu province Guangdong, od koder Hong Kong dobiva večino sveže perjadi, ni pokazala znakov okužbe. Nekateri strokovnjaki menijo, da bolezen izhaja iz južne Kitajske. Slednja je do prepovedi izvoza perjadi v Hong Kong, kjer so morali poklati vse piščance, na dan dobavila okoli 75.000 piščancev.