bolezen

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom

07. 11. 2024 09.40

Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

'Avto peljemo na servis, ko je pri nas kaj narobe, pa mislimo, bo že'

02. 11. 2024 07.00

Začel se je november, v katerem je v ospredju ozaveščanje o pomenu zdravja moških, predvsem v smeri preventive in zgodnjega odkrivanja raka. Prepoznavni, zaščitni znak mednarodnega gibanja Movember so brki, ki naj bi si jih moški pustili rasti v tem mesecu.

Umrla je Teri Garr, zvezdnica filmov Tootsie in Mladi Frankenstein

29. 10. 2024 19.29

Umrla je igralka Teri Garr, najbolj znana po vlogah v filmih Tootsie in Mladi Frankenstein. Stara je bila 79 let. Novico o njeni smrti je sporočil zvezdničin tiskovni predstavnik, ki je dejal, da je multipla skleroza, katere diagnozo je javnosti razkrila 2002, terjala svoj davek, ob njej pa so bili družinski člani in najbližji prijatelji.

Colin Farrell na dublinskem maratonu podprl pogumno prijateljico

29. 10. 2024 17.31

Igralec Colin Farrell se je nedavno udeležil dublinskega maratona, kjer je preko ciljne črte potiskal tudi invalidski voziček, v katerem je sedela njegova prijateljica Emma Fogarty. Ta se že celo življenje bori z redko genetsko boleznijo, znano tudi pod imenom bolezen metuljevih kril, za katero je značilno, da je koža krhka kot metuljeva krila.

Zaradi meningitisa v bolnišnici 11 otrok, najmlajši ima šest mesecev

29. 10. 2024 13.19

V bolnišnici v Banjaluki v Bosni in Hercegovini je zaradi meningitisa hospitaliziranih enajst otrok. Najmlajši bolnik je star komaj šest mesecev, najstarejši pa 12 let. Iz bolnišnice so sporočili, da so vsi otroci trenutno v stabilnem stanju.

Sojenje Depardieuju zaradi domnevnega spolnega napada preloženo

29. 10. 2024 10.54

Sojenje igralcu Gerardu Depardieuju zaradi domnevnega spolnega napada in zlorabe, ki je bilo napovedano v ponedeljek, so zaradi njegovega slabega zdravstvenega stanja preložili na marec, je po poročanju španske tiskovne agencije Efe sporočilo sodišče. Depardieu je obtožen spolnega napada in zlorabe scenografinje na snemanju filma leta 2021.

Jure Drnovšek poleg bitke z rakom bije še bitko z ZZZS

28. 10. 2024 19.40

46-letni Jure Drnovšek se že pet let bori z rakom na ledvicah, pljučih in možganih. A poleg borbe s težko boleznijo, zaradi katere so mu zdravniki sprva napovedali zgolj tri mesece življenja, mora Trboveljčan biti še bitko z ZZZS, ki mu je poslal odločbo, naj se navkljub še trajajočemu zdravljenju vrne na delo ter z Zavodom za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, ki ga na drugi strani pošilja v pokoj. Da bi morali biti postopki omenjenih zavodov bolj jasni in transparentni, menijo tudi v Združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer si med drugim prizadevajo prav za višje pokojnine onkoloških bolnikov.

Ozaveščanje o demenci: kdaj informiranje postane breme?

26. 10. 2024 20.00

Demenca, napredujoča kronična bolezen možganov, je v zadnjih letih vse bolj prisotna v javnem diskurzu. Kampanje, kot so septembrski mesec ozaveščanja, izobraževalni dogodki in brošure, so pripomogle k boljšemu informiranju javnosti o njej in njenih simptomih. Kljub temu se zdi, da vse te informacije ne prinašajo vedno želenega učinka.

The Stroj med ognjem in kladivom

25. 10. 2024 18.48

11-članski kolektiv The Stroj, ki raziskuje odnos med človekom, strojem in glasbo, je v Kinu Šiška z vrhunskim avdio-vizualnim nastopom predstavil novi album KamenOgenjKostKladivo. Več o njem nam je razložil vodja kolektiva Primož Oberžan.

Celine Dion na prvem dogodku po olimpijskih igrah govorila o upanju

25. 10. 2024 08.12

Celine Dion je v Los Angelesu presenetila z udeležbo na dobrodelnem dogodku organizacije City of Hope, ki pomaga bolnik z rakom. Med prireditvijo je pevka, katere mož je leta 2016 umrl po bitki z zahrbtno boleznijo, v govoru poudarila pomen upanja in medsebojnega sodelovanja za boljšo prihodnost.

V Nemčiji potrdili prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz

22. 10. 2024 15.13

V Nemčiji so potrdili prvi primer okužbe z novo različico virusa mpox 1b, je sporočil Inštitut Roberta Kocha za zdravstveni nadzor (RKI). Ob tem na inštitutu niso razkrili več podrobnosti o primeru, vendar ocenjujejo, da tveganje za zdravje prebivalstva v državi ostaja nizko.

'V Ljubljani, Mariboru in Osijeku imajo sijajne stadione'

22. 10. 2024 08.09

Predsednik zagrebškega Dinama Velimir Zajec je pozdravil informacijo, da je klub iz hrvaške prestolnice prišel do številke 50.000 članov kluba. A kot že vrsto let je stara bolezen zagrebškega kluba dotrajani stadion Maksimir, ki nikakor ne gre v čast serijskim prvakom hrvaškega nogometnega prvenstva. Modre v nogometni Ligi prvakov v tretjem krogu čaka obračun z avstrijskim Salzburgom.

'Bolezen, ki je mučila faraone, je zdaj del zgodovine Egipta'

21. 10. 2024 14.44

Egipt je uradno postal država brez malarije, je v nedeljo sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ko je vladi predala potrdilo. Po svetu je trenutno 44 držav in en teritorij, ki veljajo za območja brez malarije.

Bela žogica s čarobno močjo

20. 10. 2024 17.57

Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.

Šestkratni olimpijski prvak sporočil, da ima neozdravljivega raka

20. 10. 2024 09.15

Šestkratni olimpijski prvak v kolesarstvu na velodromu Britanec Chris Hoy je v soboto razkril, da ima neozdravljivega raka, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Oseminštiridesetletni nekdanji as je v intervjuju za Sunday Times dejal, da bi lahko živel največ štiri leta.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen

20. 10. 2024 00.15

Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

18. 10. 2024 00.15

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Širijo se novi primeri ptičje gripe, bolezen potrdili pri več živalih

17. 10. 2024 17.13

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na nove primere visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri živalih. Bolezen so tokrat potrdili v dvoriščni reji perutnine na območju ptujske občine in pri treh poginjenih labodih grbcih v občini Brežice.

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom

16. 10. 2024 12.26

V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

Potrjena primera ptičje gripe pri labodih na Ptuju

15. 10. 2024 13.10

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila pri dveh poginjenih labodih, ki so ju našli na Ptujskem jezeru v občini Ptuj, potrjena visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Rejce poziva, naj upoštevajo veljavna priporočila in ustrezno ukrepajo.

Zanimanje za cepljenje proti gripi vedno večje

14. 10. 2024 19.22

Po tem, ko je takoj po s covidom zaznamovanih letih zanimanje za cepljenje proti gripi nekoliko upadlo, se letos spet povečuje. Proti tej bolezni, ki je najbolj nevarna za starejše, otroke in bolnike s pridruženimi boleznimi, se sicer lahko cepimo že od prejšnjega tedna in tako preprečimo hujši potek, zaradi katerega je vsako leto hospitaliziranih med 500 in 600 bolnikov. Hkrati pa se lahko cepite tudi proti bakterijski pljučnici in covidu.

Okvara rumene pege: 'Nisem dobro videla, črke so mi kar izginjale'

11. 10. 2024 20.21

Vsak četrti, ki je starejši od 65 let, se sooča s starostno okvaro rumene pege. Gre za okvaro, ki povzroča izgubo centralnega vida. Za eno od oblik te bolezni, neovaskularno starostno degeneracijo rumene pege, obstajajo učinkovita biološka zdravila, ki lahko bolezen zelo upočasnijo ali pa izgubo vida celo preprečijo.

Koncert Viljem Julijan: Zgodba malega Tea, ki navdihuje

10. 10. 2024 19.59

Kaj doživljajo otroci z redkimi boleznimi in kaj njihovi starši, si težko predstavljamo. Dejstvo je, da vsi ti otroci potrebujejo bistveno več, kot jim nudi zdravstveno zavarovanje, zlasti na področju delovne terapije in fizioterapije, kar je za že tako preobremenjene starše velik dodaten strošek. Društvo Viljem Julijan bo tem družinam pomagalo tudi z dobrodelnim koncertom, ki bo v soboto v Cankarjevem domu. Častni ambasador je najboljši kolesar na svetu, Tadej Pogačar, eden od malih ambasadorjev pa štiriletni Teo iz Gornje Radgone.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?

10. 10. 2024 12.30

Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap

10. 10. 2024 08.09

Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'

10. 10. 2024 08.22

Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

Zvezdnica serije Pisarna razkrila, da je prebolela raka dojk

10. 10. 2024 06.00

Zvezdnica serije Pisarna Jenna Fischer je nedavno razkrila, da se je zdravila zaradi raka dojk. Igralka je diagnozo razkrila svojim sledilcem na družbenem omrežju, kjer je sporočila, da je zbolela za rakom dojk v prvem stadiju decembra 2023, po operaciji, obsevanjih in kemoterapiji pa je ozdravela.

Kljub višinski bolezni, medvedom in napačnim zemljevidom osvojile Lalung

09. 10. 2024 19.04

6243 metrov je visoka gora v indijski Himalaji, ki je ni uspelo preplezati še nikomur. Tako je vsaj veljalo do 14. septembra, ko sta na vrh prvi na svetu prišli dve slovenski alpinistki. Konec avgusta so se štiri dekleta odpravila na prvo žensko alpinistično odpravo po osamosvojitvi Slovenije na najvišje gorovje na Zemlji. Dve sta se morali zaradi višinske bolezni ustaviti še pred vrhom, dvema je uspelo. Od zmedene indijske planinske zveze, ki je imela o slabo raziskani dolini Lalung in njenem gorovju nepopolne zemljevide, in odpihnjenih šotorskih palic vse do višinske bolezni in predčasnega odhoda domov, saj so jih pregnali medvedi. Dekleta so doživela še marsikaj, občutkov ob zgodovinskem dogodku pa še niso uspela povsem urediti.