bolezni srca in ožilja

Mesojedci le še zgodovina?

05. 11. 2002 00.00

Naj se kmetijski ministri in drugi politiki še tako trudijo prepričati javnost, da je uživanje mesa zdravo, popolnoma nenevarno in celo v skladu z našo "evropsko" tradicijo, proizvajalci mesa pa na svoje izdelke pišejo "z manj maščob," "domače" in "naravno pridelano" je trend v razvitem svetu jasen - vegetarijanstvo je v modi.

Nižja prodaja Novartisa

17. 10. 2002 00.00

Švicarski farmacevtski koncern Novartis je v tretjem četrtletju letos ustvaril za 7,99 milijarde švicarskih frankov prihodkov, kar je v frankih za dva odstotka manj, v lokalnih valutah pa za 10 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju.

Ultrazvok srca

12. 10. 2002 00.00

Bolezni srca in ožilja se razvijajo počasi, zato so pred obolenjem že lahko prisotne številne spremembe, ki pa jih morda še ne čutimo. Danes praktično ni več bolnišnice ali kardiološke ambulante, kjer zdravniki ne bi opravljali ultrazvoka srca. Gre za osnovno, rutinsko preiskavo, ki točno opredeli stanja obolenj srca.

Bobetko mora v Haag

01. 10. 2002 00.00

Haaško sodišče se s hrvaško vlado ne bo pogajalo o nalogu za aretacijo upokojenega hrvaškega generala Janka Bobetka, vse dokler Bobetko ne bo v Haagu. Bobetka sicer obtožujejo vojnih zločinov v Medačkem žepu leta 1993.

Nesoglasja med Kebrom in Koširjem

15. 04. 2002 00.00

Pred glasovanjem o morebitnem podaljšanju mandata direktorju Zavoda za zdravstveno zavarovanje Francu Koširju, je zdravstveni minister Dušan Keber zelo kritično ocenil poročilo zavoda za preteklo leto. Njuni oceni se razhajata za 30 milijard tolarjev.

Zdravniška zbornica o stavki

20. 03. 2002 00.00

Predsednik Milan Kučan je zdravnike pozval, naj premislijo o nujnosti stavke. Na Zdravniški zbornici Slovenije so medtem izrazili razumevanje za stavkovne zahteve Fidesa in pogajalce pozvali, naj čimprej končajo stavko.

KC vsaj teden dni brez težav

19. 03. 2002 00.00

V ljubljanskem Kliničnem centru so glede na zdravniško stavko pripravili delovne razporede zdravnikov in zobozdravnikov, strokovni direktor KC dr. Zoran Arnež je dejal, da delajo v treh izmenah po 8 ur, ob koncu tedna pa v 12-urnih izmenah. Pri takšni organizaciji dela ne bi smeli imeti težav vsaj teden dni.

Francozi so za mačke

10. 02. 2002 00.00

Mačka je najbolj priljubljena domača žival pri Francozih. V letu 2000 je imelo mačko devet milijonov Francozov, psa pa 8,1 milijona Francozov.

Francozi so za mačke

09. 02. 2002 00.00

Kot je pokazala raziskava revije BVA, je mačka najbolj priljubljena domača žival pri Francozih. V letu 2000 je imelo mačko devet milijonov Francozov, psa pa 8,1 milijona Francozov.

Sejem Narava zdravje odprl svoja vrata

16. 10. 2001 00.00

Na Ljubljanskem sejmišču so danes odprli že dvaintrideseti sejem Narava-zdravje na katerem se predstavlja 156 razstavljalcev.

Hrvati živijo tri leta manj kot Slovenci

10. 10. 2001 00.00

Hrvati povprečno živijo tri leta manj od Slovencev in šest let od Avstrijcev, je pokazala raziskava hrvaškega ministrstva za zdravstvo.

Ob svetovnem dnevu srca

30. 09. 2001 00.00

Ob svetovnem dnevu srca so v ljubljanski podružnici Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije na Šmarni gori pripravili program pod geslom Srce za življenje.

Klinični center brez aparata

13. 07. 2001 00.00

V Kliničnem centru je ponovno pokvarjen edini aparat, ki ga v Sloveniji uporabljajo za raztapljanje krvnih strdkov ob srčnem infarktu. Rentgenska cev, ki so jo zamenjali pred tednom dni, je namreč znova pregorela.

Popravilo aparata v teku

06. 07. 2001 00.00

V Kliničnem centru so dopoldne začeli popravljati aparat za raztapljanje krvnih strdkov pri srčnem infarktu, ki je bil pokvarjen teden dni. Edini tovrstni aparat v Sloveniji je najučinkovitejša metoda zdravljenja infarkta in omogoča visok odstotek preživetja.

Težave Kliničnega centra

11. 06. 2001 00.00

V ljubljanskem Kliničnem centru (KC) so že dalj časa prepričani, da je obstoječi način financiranja oz. delitve zdravstvenega denarja neustrezen. S svojimi predlogi in pričakovanji so konec minulega tedna na skupnem sestanku seznanili predstavnike ministrstva za zdravje in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v ponedeljek pa sta generalni in strokovni direktor te osrednje slovenske zdravstvene ustanove, Primož Rode in Zoran M. Arnež, na novinarski konferenci razloge za nezadovoljstvo podrobneje pojasnila tudi javnosti. Med drugim sta opozorila na spremenjeno patologijo, spremembe doktrine ter razmere v osnovnem zdravstvu, ki jim način financiranja ni ustrezno sledil. Oba pa sta poudarila, da bi že v začetku leta želeli vedeti, kakšni bodo pogoji poslovanja v tem letu. Tako pa po Rodetovih besedah na primer še danes ni jasno, kako bo v letošnjem letu. Zato so v KC prepričani, da je treba čimprej zagotoviti potrebne zakonske podlage za takojšno spremembo načina financiranja.

Srečanje sladkornih bolnikov

26. 05. 2001 00.00

V Novi Gorici se bodo danes na šestem športno-rekreativnem in družabnem srečanju sladkornih bolnikov zbrali predstavniki vseh 38 društev diabetikov, ki delujejo v Sloveniji. Po zaslugi letošnjih organizatorjev, Društva diabetikov Nova Gorica, bo srečanje prvič mednarodno, saj so nanj povabili tudi sladkorne bolnike iz tujine. Svoj prihod so tako potrdili diabetiki iz Slovaške, ZRJ, Makedonije, Italije in Avstrije.

V KC znova o bolnišničnih okužbah

27. 02. 2001 00.00

V ljubljanskem Kliničnem centru (KC) so že drugo redno mesečno novinarsko konferenco namenili obravnavi bolnišničnih okužb. Pred 14-imi dnevi smo poročali o pojavu legionarske bolezni, ki smo jo odkrili v Kliničnem centru in s katero sta se okužila dva zdravnika. Nevarnosti za epidemijo ni, v bolnišnici pa so po programu že končani odvzemi vzorcev vode in ukrepi za pregrevanje vode. Sanacija je zdaj zaključena, rezultati analiz pa bodo znani v tednu dni.

Ne dlje od 85 let

24. 02. 2001 00.00

Kljub vsemu napredku medicine, pričakovana življenjska doba v tem stoletju ne bo prekoračila 85 let. Povprečna pričakovana starost 100 ali celo 120 let je v doglednem času nerealistična, opozarjajo strokovnjaki. Celo če bi medicini uspelo, da bi odpravila najpogostejše vzroke smrti v razvitih državah - bolezni srca in ožilja in kapi, v povprečju ne bi pridobili več kot 15 let, je dejal Leonard Hayflick s kalifornijske univerze v San Franciscu in dodal, da je vzrok v tem, da imajo celice omejeno življenjsko dobo. "Gen, ki bi ga lahko aktivirali zato, da bi pridobili leta, ne obstaja. Edino kar pomaga, je zmanjšanje kalorij," je prepričan Hayflick.

Dokočna ustavitev nuklearke v Černobilu

13. 12. 2000 00.00

Zadnji delujoči jedrski reaktor v Černobilu naj bi dokončno ustavili v petek, 15. decembra. Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je sicer pred dnevi zahodnim državam očital, da preveč zavlačujejo z obljubljeno finančno pomočjo za zaprtje jedrske elektrarne, kljub temu pa bo Ukrajina svojo besedo držala in reaktor res zaprla. Pomoč, ki jo je Ukrajini ponudila skupina sedmih industrijsko najbolj razvitih držav G-7, naj bi v državi porabili za izgradnjo nadomestnih reaktorjev v jedrskih elektrarnah Rovno in Hmelnicki. Podpredsednik Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) Joachim Jahncke je obljubil, da bo banka Ukrajini stala ob strani tudi po zaprtju černobilske nuklearke. Samo nekaj dni pred zaprtjem naj bi na doslej še delujočem reaktorju opravili še zadnje preizkuse, v okviru katerih bo reaktor deloval s petodstotno zmogljivostjo.

Začenja se cepljenje proti gripi

23. 10. 2000 00.00

V prihodnjem tednu se bo v zdravstvenih domovih, zasebnih zdravstvenih ambulantah in drugod začelo redno sezonsko cepljenje proti gripi, ki ga v Sloveniji izvajajo že več kot 30 let, v sedanji obliki - z boljšo organizacijo in informiranjem javnosti - pa od osamosvojitve. Letošnja novost je cepljenje proti pnevmokokni pljučnici, ki je priporočljivo predvsem za ljudi, ki zaradi starosti ali drugih vzrokov pogosteje zbolijo za pljučnico. Proti pnevmokokni pljučnici cepljenje sicer poteka vse leto, ker pa gre pri obeh cepljenjih za podobno populacijo, je cepljenji smiselno združiti. Cepljenje poti gripi bo stalo največ 1500 SIT, cena cepljenja proti pljučnici pa naj bi bila nižja od 2000 SIT, cepilo pa naj bi se več kot 130.000 ljudi, je povedala predstavnica centra za nalezljive bolezni Alenka Kraigher.

9. kardioloških dnevi

20. 10. 2000 00.00

Na devetih kardioloških dnevih, ki so se dopoldne začeli v Šmarjeških Toplicah, se bodo danes posvetili sodobni obravnavi srčnih aritmij, jutri dopoldne bo potekal simpozij o atrijski fibrilaciji, popoldne pa bo beseda tekla o preventivi v kardiologiji. Simpozij je namenjen kardiologom, internistom, zdravnikom splošne oz. družinske medicine, drugim specialistom in specializantom.

Danes svetovni dan srca

24. 09. 2000 00.00

Ob svetovnem dnevu srca, 24. septembru, bo Združenje kardiologov Slovenije pripravilo pohod od Otočca do Šmarjeških toplic ter sestanek slovenskih družinskih zdravnikov. Namen svetovnega dneva srca je prebivalstvo seznaniti s posledicami nezdravega načina življenja, ki je najpogostejši vzrok za bolezni srca in ožilja. Te so v Sloveniji kar v 40 odstotkih vzrok smrti. Srčni infarkt, angino pektoris, nenadno smrt, pa tudi možgansko kap in bolezni žil na udih je mogoče preprečiti ali vsaj odložiti v pozna leta z izogibanjem dejavnikom tveganja. Neustrezna prehrana, debelost, premalo telesne dejavnosti, kajenje, nezdravljen povišan krvni tlak, sladkorna bolezen in stres vodijo k zgodnejšemu poapnenju žil, do njihovega ožanja in tudi do že omenjenih bolezni. Svetovni dan srca, ki letos poteka z geslom Rad imam svoje srce - naj bije, je namenjen zlasti preventivnim ukrepom za zmanjšanje števila bolezni srca in ožilja oziroma spodbujanju telesne aktivnosti. Strokovnjaki s tega področja priporočajo 30 minut aktivne hoje dnevno. Pol ure hoje na dan pomaga znižati krvni tlak, obdržati ustrezno raven holesterola v krvi, obdržati primerno telesno težo, krepiti mišice in kosti.

Krka izboljšala poslovne rezultate

25. 08. 2000 00.00

Novomeška Krka je v prvih šestih mesecih leta poslovala po načrtih in dosegla polovico letnega načrta prodaje oz. 29,3 milijarde tolarjev, kar v primerjavi z enakim obdobjem lani pomeni 21-odstotno rast. Dobre prodajne rezultate so dosegli v vseh regijah, največjo rast pa so zabeležili na trgih zahodne Evrope in v državah nekdanje Sovjetske zveze. Čisti dobiček družbe je dosegel skoraj tri milijarde tolarjev, kar za 42 odstotkov več kot v primerljivem obdobju preteklega leta.

Clinton poziva k večji telesni aktivnosti

31. 05. 2000 08.07

Ameriški predsednik Bill Clinton je Američane pred dnevi pozval k večji telesni aktivnosti, saj v ZDA vse bolj narašča število ljudi s prekomerno težo. ''30 minut hoje 5-krat tedensko kar za polovico zmanjšuje možnosti razvoja oziroma smrti zaradi bolezni srca in ožilja,'' je Clinton zatrdil v svojem rednem tedenskem radijskem nagovoru.

Debelost ima že značilnosti epidemije

28. 05. 2000 19.28

V belgijskem Antwerpnu se je včeraj končal 10. evropski kongres o debelosti. Številni udeleženci so na štiridnevnem srečanju opozarjali na negativne posledice prekomerne telesne teže za zdravje ljudi. Veliko pozornosti so strokovnjaki namenili debelosti pri otrocih. Kot so opozorili, gre v Evropi za eksplozijo debelosti pri otrocih, problem pa se že približuje razsežnostim, ki jih strokovnjaki zaznavajo v ZDA. Otroci so izpostavljeni vplivom slabega načina življenja v povezavi z visokokalorično hrano in vse redkejšo telesno dejavnostjo.

Dobro srce, zdravo srce?

19. 05. 2000 20.21

Ameriški znanstveniki so po desetletnih raziskavah in s pomočjo računalniškega rentgena ugotovili, da lahko sovražnost do ljudi v rani mladosti kasneje povzroči bolezni srca in ožilja ali celo srčni infarkt.

Srca vegetarijancev bijejo bolje

18. 04. 2000 17.43

Vegetarijanska prehrana je zdrava za srce - vegetarijanska jedila zmanjšujejo tveganje, da zbolimo za boleznimi srca in ožilja, je rezultat petih mednarodnih raziskav, katerih izsledke je nedavno objavil nemški tednik MMW-Fortschritte der Medicin (MMW-Napredki medicine).

Razburjenje zaradi kloniranja v Angliji

03. 04. 2000 18.21

V Angliji je veliko prahu dvignila novica, da naj bi britanska vlada odobrila kloniranje človeških zarodkov za potrebe medicinskih raziskav. Izkazalo pa se je, da gre le za kloniranje posameznih celic, ki bi jih pridobili iz človeškega zarodka, in sicer izključno za zdravstvene namene.

Gripe v širšem obsegu še ni

10. 01. 2000 20.06

V nekaterih evropskih državah se je epidemija gripe že množično razširila, v Sloveniji pa, kljub povečanemu številu dihalnih obolenj, gripe v širšem obsegu še ni.

Ustanovljeno novo podjetje Sanofi-Synthelabo-Lek

10. 09. 1999 09.40

Francoska farmacevtska družba Sanofi-Synthelabo in slovenska Lek sta ustanovili novo mešano podjetje, ki bo odgovorno za trženje in prodajo glavnih farmacevtskih izdelkov omenjenega francoskega podjetja, med katerimi sta tudi aprovel in plavix. Novo mešano podjetje se bo imenovalo Sanofi-Synthelabo-Lek in bo imelo sedež v ljubljanskih prostorih Leka. Delež Leka v osnovnem kapitalu mešanega podjetja bo 49-odstotni, Sanofi-Synthelabo pa bo imel 51-odstotni delež, so sporočili iz tovarne farmacevtskih in kemičnih izdelkov Lek.