bolezni.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen

20. 10. 2024 00.15

Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

18. 10. 2024 00.15

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

So bolne paciente pošiljali domov? 'Če potrebuje hospitalizacijo, jo mora dobiti'

17. 10. 2024 17.40

Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Nataša Marčun Varda in predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen sta zagotovila, da kljub prostorski stiski z urgentnega centra v preteklih dneh niso odpustili domov nobenega kritično bolnega pacienta. Poudarila sta, da so bili vsi bolniki v centru ustrezno oskrbovani.

Širijo se novi primeri ptičje gripe, bolezen potrdili pri več živalih

17. 10. 2024 17.13

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na nove primere visoko patogene aviarne influence oz. ptičje gripe pri živalih. Bolezen so tokrat potrdili v dvoriščni reji perutnine na območju ptujske občine in pri treh poginjenih labodih grbcih v občini Brežice.

'Otroci trpijo, medtem ko svet opazuje'

17. 10. 2024 14.00

Zaostrovanje konflikta na Bližnjem vzhodu, ki se je razširil še v Libanon, poglablja humanitarno krizo. Pri Unifecu so zato sprožili akcijo za zbiranje sredstev za pomoč otrokom v Libanonu in Gazi.

Zala Trebežnik: Petje mi je pomagalo prebroditi najtežje trenutke

17. 10. 2024 10.07

Zala Trebežnik je širni Sloveniji pokazala svoj talent na odru šova Slovenija ima talent in občinstvo prevzela s svojim izjemnim glasom. Mlada pevka, ki je z žirijo in publiko delila svojo bolečo izkušnjo, je v pogovoru razkrila, kako je glasba postala njeno orodje za premagovanje življenjskih izzivov.

V enem letu na poti v službo in nazaj prehodi pet tisoč kilometrov

17. 10. 2024 06.00

Si predstavljate, da bi bila vaša pot v službo in iz nje vsako jutro mirna in brez stresa? Da bi namesto prometnih poročil o zastojih poslušali ptičje petje, namesto gneče pred in za vami gledali sončni vzhod in občudovali krasne razglede, namesto po trdem asfaltu kilometre premagovali po mehkih, z mahom prekritih gozdnih tleh. To ni utopija, pač pa že tri leta in pol realnost Petra Krajnika iz Zaprevala nad Selško dolino.

WHO začela preizkusno zdravljenje bolezni marburg s proticovidnim zdravilom

16. 10. 2024 12.26

V Ruandi potekajo prvi klinični testi v sklopu preizkusnega zdravljenja bolezni, ki jo povzroča virus marburg, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije. V preizkusno zdravljenje so vključili zdravilo remdesivir, ki se uporablja tudi za zdravljenje covida-19.

Kamala Harris prepričuje temnopolte moške, Trump pa ženske

16. 10. 2024 07.33

Ameriška predsedniška kandidata sta v torek nadaljevala svoji kampanji, pri čemer se je demokratka Kamala Harris v Detroitu osredotočila na prepričevanje temnopoltih moških, republikanec Donald Trump pa v Georgii na prepričevanje žensk. Za Harrisovo so po ključnih državah nastopali tudi drugi znani demokrati, na čelu s predsednikom Joejem Bidnom.

Igralci Drame navdušeni nad prostori, v katerih bodo nastopali med prenovo

15. 10. 2024 21.00

Igralci SNG Drame so s premierno uprizoritvijo predstave Otroci sonca otvorili novo sezono gledaliških predstav. Tokrat v povsem novih prostorih na Litostrojski ulici, saj Dramo prenavljajo. Poleg tega, da so bili veseli premiere, so bili navdušeni tudi nad prostori, ki so jih za njih postavili na nadomestni lokaciji.

V hongkonškem živalskem vrtu v dveh dneh umrlo devet opic

15. 10. 2024 13.15

V hongkoškem živalskem vrtu so v nedeljo našli osem mrtvih opic, še ena, ki se je sprva čudno vedla, pa je poginila v ponedeljek. Park so zaprli in razkužili, iz vrta pa so sporočili, da je vseh ostalih 80 vrst živali zdravih.

Potrjena primera ptičje gripe pri labodih na Ptuju

15. 10. 2024 13.10

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin rejce perutnine in ptic v ujetništvu obvešča, da je bila pri dveh poginjenih labodih, ki so ju našli na Ptujskem jezeru v občini Ptuj, potrjena visoko patogena aviarna influenca oziroma ptičja gripa. Rejce poziva, naj upoštevajo veljavna priporočila in ustrezno ukrepajo.

Zanimanje za cepljenje proti gripi vedno večje

14. 10. 2024 19.22

Po tem, ko je takoj po s covidom zaznamovanih letih zanimanje za cepljenje proti gripi nekoliko upadlo, se letos spet povečuje. Proti tej bolezni, ki je najbolj nevarna za starejše, otroke in bolnike s pridruženimi boleznimi, se sicer lahko cepimo že od prejšnjega tedna in tako preprečimo hujši potek, zaradi katerega je vsako leto hospitaliziranih med 500 in 600 bolnikov. Hkrati pa se lahko cepite tudi proti bakterijski pljučnici in covidu.

Glasbeniki združili moči za otroke z redkimi boleznimi

13. 10. 2024 20.03

V Cankarjevem domu pa so tekle solze ob težkih zgodbah otrok z redkimi boleznimi in veliki solidarnosti, ki so jo ponovno izkazali obiskovalci in organizatorji dobrodelnega koncerta Viljem Julijan.

Z dobrodelnim koncertom za male borce zbrali 65.000 evrov

13. 10. 2024 14.02

Na 6. dobrodelnem koncertu za otroke z redkimi boleznimi, ki ga je v soboto pripravilo Društvo Viljem Julijan, so zbrali dobrih 65.000 evrov. Začeli so tudi licitacijo dresa kolesarskega asa Tadeja Pogačarja z dirke po Franciji, ki bo trajala do konca meseca. Otroci, ki pogumno premagujejo vsakodnevne izzive redkih bolezni, pa so bili tudi letos nagrajeni s častnimi medaljami za svojo borbenost in pogum.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo

13. 10. 2024 12.26

Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Devet let iluzije: 'Sprašujejo me, kako sem lahko bila tako neumna'

13. 10. 2024 10.54

Med letoma 2009 in 2018 je bila Kirat Assi, asistentka pri organizaciji dogodkov in radijska voditeljica, prepričana, da je v razmerju z zdravnikom kardiologom, dr. Bobbyjem Jandujem. A v resnici je šlo za popolno prevaro, katere avtorica je bila njena daljna sorodnica. Njena zgodba še zdaleč ni osamljen primer. Ljubezenske prevare naj bi na leto zlomile srca na tisoče žrtev, v 2022 pa je v tovrstnih primerih samo v ZDA poniknila tudi okoli milijarda dolarjev.

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo

13. 10. 2024 10.43

V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

Katera filmska nadaljevanja so najbolj razočarala?

13. 10. 2024 08.00

Luč sveta je ugledal težko pričakovani film Joker: Norost v dvoje, nadaljevanje uspešnice Joker iz leta 2019. Mešanica visokih pričakovanj in dejstva, da je zgodba o priljubljenem zlobnežu postala muzikal, je poskrbela za mlačne odzive. V luči neizpolnjenih pričakovanj, ki jih je pri mnogih pustil Joker: Norost v dvoje, se je porajalo vprašanje, katera filmska nadaljevanja so v zgodovini najbolj razočarala?

Poplavljene, zasute, premaknjene hiše, konji in tudi nekaj ljubezni

12. 10. 2024 20.10

Najprej Bosna, nato še Florida. Le nemo smo lahko spremljali uničujočo moč narave. Med tem so se prav tako pred našimi očmi naprej odvijale drugačne katastrofe: v Ukrajini, Libanonu, Gazi. Pestro je bilo dogajanje na slovenskem političnem parketu, med drugim (ne)pričakovan odhod. Športni navdušenci so tokrat zaman stiskali pesti za naše nogometaše, jih je pa razveselil Anže Kopitar. Nekatere srečneže pa tudi severni sij.

Pogačar več kot tri minute pred vsemi za četrto zaporedno zmago v Lombardiriji

12. 10. 2024 14.35

Tadej Pogačar je na svoji zadnji dirki sezone lovi četrto zaporedno zmago na spomeniku po Lombardiji ter sedmo na največjih petih enodnevnih preizkušnjah. Zaradi bolezni je nastop na dirki odpovedal izkušeni Jan Tratnik, ki se po tej sezoni seli k nemški ekipi Red Bull-BORA-hansgrohe. Najboljše v cilju v Comu po 255 km zelo razgibane trase pričakujejo okoli 17. ure. Oseminštirideset kilometrov pred ciljem je napadel Pogačar in se odpeljal. Remco Evenepoel se je prav tako odlepil od konkurence in je končal na drugem mestu z zaostankom dobrih 3 minut.

Okvara rumene pege: 'Nisem dobro videla, črke so mi kar izginjale'

11. 10. 2024 20.21

Vsak četrti, ki je starejši od 65 let, se sooča s starostno okvaro rumene pege. Gre za okvaro, ki povzroča izgubo centralnega vida. Za eno od oblik te bolezni, neovaskularno starostno degeneracijo rumene pege, obstajajo učinkovita biološka zdravila, ki lahko bolezen zelo upočasnijo ali pa izgubo vida celo preprečijo.

Izvedba posvetovalnega referenduma o JEK2: katere datume morate poznati?

11. 10. 2024 13.06

Državna volilna komisija je na seji sprejela akte za izvedbo posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, ki bo 24. novembra 2024. Kot določa odlok o razpisu posvetovalnega referenduma, ki ga je državni zbor sprejel v četrtek, se bodo referendumska opravila začela v ponedeljek.

Kljub norveški lekciji slovenska reprezentanca optimistično v Kazahstan

11. 10. 2024 11.17

Slovenska nogometna reprezentanca dan po porazu v Oslu proti Norveški z 0:3 potuje neposredno na četrto tekmo Lige narodov v Almaty. Tam se bo v nedeljo ob 15. uri po slovenskem času pomerila s Kazahstanom.

'Zaslužena zmaga Norveške, Slovenija že dolgo ni bila tako nebogljena'

11. 10. 2024 07.00

Selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek je po porazu z 0:3 na Norveškem poudaril, da si česa drugega kot poraza in kritike niso zaslužili ter da je prišlo opozorilo ob pravem času.

Princesa nazaj na dolžnosti, obiskala družine žrtev napada z nožem

10. 10. 2024 18.55

Princesa Catherine se je vrnila k opravljanju dolžnosti. Po daljši odsotnosti zaradi bolezni se je valižanska princesa skupaj s soprogom, princem Williamom, udeležila srečanja z žalujočimi družinami treh otrok, ki so bili julija letos v mestu Southport ubiti v napadu z nožem. To je bil prvi javni nastop princese po končani kemoterapiji.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?

10. 10. 2024 12.30

Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Začela hraniti družino rakunov, naposled je morala zbežati iz obkoljene hiše

10. 10. 2024 11.47

Pred desetletji je začela hraniti družino rakunov, kar se ji je takrat zdelo popolnoma neškodljivo. Vse dokler število živali, ki so se začele zbirati okoli njene hiše, ni s peščice naraslo na več deset. Po tem, ko je njeno hišo obkolilo med 50 in 100 rakunov in od nje zahtevalo hrano, je bila ženska iz zvezne države Washington prisiljena zapustiti svoj dom.

Covid za tri leta poveča tveganje za infarkt ali kap

10. 10. 2024 08.09

Nova študija je pokazala, da je covid nevarnejša bolezen, kot so mnogi med nami prepričani. Izkazalo se je namreč, da predvsem težji potek covida močno zviša tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in posledično smrt. Raziskovalci še iščejo dokončni odgovor, zakaj povišano tveganje vztraja toliko časa, saj za druge okužbe to ni značilno. Ugotovili pa so tudi, kaj storiti, da ostanete "na varni strani".