bolezni

Biatlonci z visokimi cilji vstopajo v novo sezono
25. 11. 2024 14.55
Konec tedna se v Kontiolahtiju začenja biatlonski svetovni pokal 2024/25. V slovenskem taboru poudarjajo, da so dobro pripravljeni, zato prve tekme komaj čakajo. Biatlonska karavana bo obiskala devet prizorišč. Vrhunec sezone za Slovence pa bo februarsko SP v Švici in domači svetovni pokal marca na Pokljuki.

Dekleta večkrat posežejo po cigaretah, fantje po drugih tobačnih izdelkih
25. 11. 2024 14.39
Uporaba novih tobačnih in nikotinskih izdelkov med dijaki hitro narašča, delež kadilcev med dijaki pa se ne znižuje več, kot se je v preteklosti, je opozorila Helena Koprivnikar z NIJZ. Ugotovili so, da se dekleta bolj poslužujejo cigaret in elektronskih cigaret, fantje pa v večji meri tudi brezdimnih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'
24. 11. 2024 16.47
Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Kralji premagali Seattle, Kopitar z dvema podajama
24. 11. 2024 07.38
Hokejisti Los Angelesa so v tekmi severnoameriške lige NHL premagali Seattle z 2:1. Pri obeh zadetkih kalifornijske ekipe je kot podajalec sodeloval tudi slovenski zvezdnik Anže Kopitar.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00
Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Odstranjevanje dlak: kaj je najbolj varno, učinkovito, kaj se najbolj splača?
23. 11. 2024 13.03
Naše telo je z izjemno ustnic, dlani in podplatov v celoti poraščeno z dlakami. Ljudje imamo na telesu približno 5 milijonov foliklov, iz katerih rastejo dlake. Različne vrste dlak pa pokrivajo različne predele telesa. Dlake imajo svojo funkcijo. V pradavnih časih je bila ta predvsem termalna, dlake so torej ljudi grele, medtem, ko nas danes v sodobnem svetu predvsem varujejo pred denimo prašnimi delci in umazanijo. Kljub temu je fiziološki pomen dlak v ozadju, v ospredju pa vse bolj in predvsem estetika.

Trump za novega finančnega ministra izbral milijarderja Bessenta
23. 11. 2024 08.20
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je za položaj finančnega ministra v svoji vladi izbral finančnika z Wall Streeta, milijarderja Scotta Bessenta. Ta je znan po zavzemanju za znižanje davkov ter zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Trump je v petek predstavil še nekaj članov svoje ekipe.

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?
22. 11. 2024 17.14
Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve
22. 11. 2024 15.48
V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Zdravilo za Urbana: Poslanci sprejeli dopolnitev zakona
20. 11. 2024 16.29
DZ je brez glasu proti sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi. Dopolnitev predvideva neposredno financiranje zadnjih faz pri razvoju zdravila s sredstvi državnega proračuna.

Se je najstnik v Kanadi okužil z novo različico mutirane ptičje gripe?
20. 11. 2024 14.07
V Kanadi so hospitalizirali najstnika, ki se je okužil s ptičjo gripo, pri prvih analizah pa so ugotovili, da ima različica, s katero je okužen, lahko mutacijo, zaradi katere je virus lahko veliko bolj prenosljiv med ljudmi. V Kanadi se strokovnjaki bojijo večjih izbruhov, ki bi jih pojav te mutacije lahko povzročil, skrbi pa jih tudi nedoslednost sosednjih ZDA pri testiranju in sledenju morebitnim novim primerom.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'
20. 11. 2024 07.00
Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma
19. 11. 2024 16.10
Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

Gisele Pelicot še zadnjič stopila na prostor za priče: 'Zame so vsi krivi'
19. 11. 2024 10.05
"Čas je, da naša mačistična, patriarhalna družba, ki trivializira posilstvo, svoj odnos spremeni. Čas je, da se spremeni, kako gledamo na posilstvo," je pozvala pogumna Francozinja Gisele Pelicot, ki je na odmevnem sojenju še zadnjič stopila na prostor za priče. Možu, ki jo je skoraj deset let omamljal, jo posiljeval ter domov vabil druge moške, ki so počeli isto, ne bo oprostila. A njegova krivda drugih ne opere, je prepričana. "Lahko bi umrla. Zakaj ni nihče poklical policije?" se je ob tem vprašala.

Sodišče zavrnilo pritožbo Janše in potrdilo obsodbo zaradi obrekovanja
19. 11. 2024 12.48
Višje sodišče v Celju je zavrnilo pritožbo Janeza Janše in potrdilo obsodbo ter kazen v višini 8000 evrov zaradi kaznivega dejanja obrekovanja nekdanjega direktorja STA Bojana Veselinoviča. Janša bo moral plačati tudi sodno takso kot strošek pritožbenega postopka, izhaja iz sodbe.

John Stamos zaradi lažno pobrite glave tarča kritik: Plitva poteza
19. 11. 2024 09.07
Čeprav je John Stamos z lažno pobrito glavo želel opozoriti na boj z rakom in izkazati podporo prijatelju in nekdanjemu soigralcu Davu Coulierju, ki je nedavno razkril, da je zbolel za agresivno obliko te bolezni, pa je 61-letnik postal tarča kritik, saj so mnogi njegovi sledilci prepričani, da bi to lahko storil na drugačen način.

Med poslanskimi vprašanji tudi financiranje pripomočkov za sladkorne bolnike
18. 11. 2024 21.38
Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno
18. 11. 2024 16.27
Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Umrl je francoski skladatelj in pevec Charles Dumont
18. 11. 2024 14.22
V starosti 95 let je umrl skladatelj in pevec Charles Dumont, avtor pesmi Non, je ne regrette rien, ki jo je pela Edith Piaf. Sodeloval je tudi z ameriško pevko Barbro Streisand in francosko-italijansko zvezdnico iz 60. let prejšnjega stoletja Dalido. Umrl je po dolgi bolezni na svojem domu, poroča francoska tiskovna agencija dpa.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa
18. 11. 2024 09.49
Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Nov izbruh bakterije E. coli v ZDA, krivo ekološko korenje
18. 11. 2024 08.59
Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni preiskuje nov izbruh bakterije E. coli, in sicer v vsaj 18 zveznih državah. Z bakterijo naj bi bilo okuženo ekološko korenje, ki se je prodajalo pod različnimi blagovnimi znamkami. Zaradi okužbe je bilo hospitaliziranih 15 ljudi, ena oseba pa naj bi tudi umrla.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut
18. 11. 2024 05.57
Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Rešena pred zlorabami in trpljenjem, levinja po dolgi poti prispela v svoj dom
17. 11. 2024 12.53
Ko je mala levinja Sara prvič prišla v dom svojih rešiteljev, je bila bolna, suha, krhka in utrujena, po njenem telesu pa je bilo opaziti znake zlorabe. Poleg tega se je v majhnem bejrutskem stanovanju soočala z zvoki eksplozij in nevarnostjo, da tudi sama postane žrtev izraelskih zračnih napadov. A končalo se je dobro, po dveh mesecih je Sara prispela v zavetišče za divje živali v Južnoafriški republiki.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?
17. 11. 2024 07.09
Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Elton John razkril poslednji obrok: Nič drugega kot sladkarije
17. 11. 2024 07.00
Tudi zvezdniki so le ljudje. In tudi zvezdniki se težko odpovedo sladkim pregreham življenja. Legendarni Elton John je nedavno gostoval v podkastu, kjer je spregovoril o svoji strogi dieti v luči diagnoze sladkorne bolezni. V šali je razkril tudi, kako bi bil videti njegov poslednji obrok pred usmrtitvijo.

Aktivni kisik – pomoč za vnete dlesni in parodontalno bolezen
17. 11. 2024 00.15
Zdravje zob in dlesni je odraz našega splošnega zdravstvenega stanja. Zato je pomembno, da za ustno higieno poskrbimo pravočasno, redno in pravilno. Več kot 90 % odraslih ljudi ima eno od oblik vnetja obzobnih tkiv, pri kar četrtini je za obolenje kriva parodontalna bolezen.

Redka bolezen kožo in oči 24-letnega Jana obarvala v rumeno
16. 11. 2024 18.31
Včasih se pošalim na svoj račun in rečem, da sem kot Simpsonovi – junaki kultne risane nanizanke. Tako pravi 24-letni Jan Bizilj, ki so mu kmalu po rojstvu diagnosticirali hemolitično anemijo. Gre za redko, dedno krvno napako, ki med drugim povzroča močno povišane ravni bilirubina, zato so njegova koža in oči – enkrat manj, drugič bolj – rumene barve. Zaupal nam je, kako težko je živeti s to boleznijo, pa tudi, kako se zaradi svojega videza sooča z radovednimi, celo obsojajočimi pogledi ljudi.

Kennedy mlajši bo novi zdravstveni minister
15. 11. 2024 06.35
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek sporočil, da bo na položaj ministra za zdravje in socialo postavil Roberta F. Kennedyja mlajšega, ki je najbolj znan po širjenju teorij zarot o cepivih. Trump je predstavil še imeni ministrov za veterane in notranje zadeve.

Režiser David Lynch pri hoji potrebuje dodatni kisik
15. 11. 2024 17.28
Režiser David Lynch je z javnostjo delil novice o svojem zdravstvenem stanju. 78-letnik, ki je leta 2020 dobil diagnozo dolgotrajne pljučne bolezni, je razkril, da sedaj pri hoji potrebuje dodatni kisik. Od takrat se najraje zadržuje doma, saj je stanje močno vplivalo na njegov imunski sistem.

Ema delno odobrila zdravilo za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni
14. 11. 2024 19.45
Evropska agencija za zdravila (Ema) je delno odobrila zahtevo za trženje zdravila Leqembi, ki naj bi upočasnilo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, je sporočil evropski nadzorni organ za zdravila. Ema je sicer zdravilo prvotno zavrnila, zdaj pa je ocenila, da so njegovi pozitivni učinki večji od tveganj.