boljše življenje

Srb po petih letih v Klaksviku: Vse je počasneje in podrejeno družini

09. 11. 2023 06.00

Kako Beograjčan pristane na Ferskih otokih, v Klaksviku s 5000 prebivalci? In kako to, da je Deni Pavlović tam že pet let? Kako se balkanski temperament obnese na hladnem severu? Čigava hrana je boljša? O tem in marsičem drugem je po izjemno dolgi poti v Ljubljano spregovoril nogometaš Deni Pavlović, ki se bo s svojim Klaksvikom v Stožicah pomeril z Olimpijo. Prenos na Kanalu A in VOYO se začne ob 20.30.

Selma Blair po diagnozi multiple skleroze pripravljena na novo zvezo

06. 11. 2023 06.00

Igralka Selma Blair se je znova pripravljena prepustiti ljubezni. 51-letnica, ki so ji leta 2018 diagnosticirali multiplo sklerozo, je nedavno za revijo Glamour dejala, da je optimistično naravnana glede zmenkarij. Kot je še dodala, je ljubezensko življenje zadnjih pet let postavila na stranski tir, saj se je morala spoprijeti z diagnozo.

Bilbi po glasbenem premoru: V ospredje prihajata ranljivost in ideja, kaj nas dela močnejše

30. 10. 2023 16.09

Po daljšem glasbenem premoru se Bilbi vrača z novo skladbo, ki govori o poti in odločitvah v življenju, o strahovih, ki nas ob tem lahko spremljajo ter o želji po novih začetkih. Pesem Dolge luči je nastala že pred nekaj časa, nam je zaupala pevka, navdih zanjo pa je bila srna, ki stoji pred žarometi avtomobilskih luči. "Metafora dolgih luči v očeh nosi v sebi neko dvojnost, jin-jang princip, prepletanje svetlobe in teme, ki se čuti skozi besedilo in glasbo," je še povedala Maja Pihler Stermecki, ki je nam je priznala, da je tudi sama v življenju večkrat neodločna.

Thomas March: Niso še vse najlepše pesmi napisane

29. 10. 2023 07.00

Tomaž Marič ali Thomas March je človek, ki stoji za številnimi uspešnicami, čeprav jih sam ne bi nikoli opisal tako. Je producent, glasbenik in predvsem velik ljubitelj glasbe. Uživa v procesu ustvarjanja, končni produkt pa izda šele, ko je z njim popolnoma zadovoljen, a se z dejstvom, kako bo sprejet, ne obremenjuje preveč. Pri svojih projektih običajno sodeluje z drugimi glasbeniki, bodisi z inštrumentalisti, pevci ali skupinami, sam pa na koncu poskrbi še za videospot, saj, kot pravi, brez tega stvar ni zaključena.

Brat Kate Middleton prvič postal oče

27. 10. 2023 11.04

James Middleton ni več le ponosen stric, odslej je tudi predan oče. Brat Kate in Pippe Middleton se je skupaj z ženo Alizee Thevenet razveselil njunega prvega otroka. Zakonca so opazili med sprehodom z otroškim vozičkom, a novice o rojstvu otroka še nista potrdila, prav tako nista razkrila dojenčkovega spola, imena in datuma rojstva.

Lupito Nyong'o prevaral partner: Ne morem mu več zaupati

21. 10. 2023 07.00

Oskarjeva nagrajenka Lupito Nyong'o je na družbenem omrežju sporočila, da sta se s športnim komentatorjem Selemo Masekelo razšla. Zapisala je, da ima strto srce, ker se je njuna zveza nenadoma končala zaradi prevare.

Poklukar kljub nadzoru ljudem ob meji zagotavlja normalno življenje

19. 10. 2023 16.11

Notranji minister Boštjan Poklukar je zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. To pričakuje tudi od italijanskih oblasti, ki bodo od sobote izvajale nadzor na meji s Slovenijo. Medtem ko prebivalci ob južni meji uvedbo mejnih kontrol podpirajo, saj da se bodo počutili bolj varne, pa je popolnoma drugače ob zahodni meji.

Po Italiji tudi Slovenija uvaja nadzor na meji

18. 10. 2023 11.12

Vlada bo v četrtek odločala o uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko, so potrdili na ministrstvu za notranje zadeve. Minister Boštjan Poklukar je okoli poldneva o tem že obvestil hrvaškega in madžarskega kolega, so dodali. Pred tem pa je italijanski notranji minister slovenskemu kolegu najavil diplomatsko noto, da bo Italija v soboto za vsaj dva meseca uvedla notranji nadzor na meji s Slovenijo.

Panterica, ki se je izmuznila celo iz grškega zapora

14. 10. 2023 16.40

"Ime mi je Olja. Sem zapornica, ki kazen preživlja v grškem zaporu Eleonas Thiva. Obsojena sem na dvanajst, dvanajst in osem let zapora za organizirani kriminal, velike tatvine in oborožene rope." Tako svojo neverjetno pripoved začenja Olivera Ćirković, Srbkinja iz Beograda, ki je v svojih 54 letih doživela toliko, kot bi povprečen Zemljan morda v osmih življenjih. Morda.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Denar samo, če zlomiš pravo kost

10. 10. 2023 06.00

Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

Delovna mesta na dlani

03. 10. 2023 09.59

Več kot 100 uglednih podjetij bo v živo iskalo nove zaposlene

'Pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večine'

02. 10. 2023 12.59

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je obiskal občine Škocjan, Sevnica in Radeče, kjer se je srečal z župani in odprl Varuhov kotiček. V Škocjanu so ga seznanili s težavami, ki jih imajo s posameznimi Romi. Ob tem je Svetina poudaril, da pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večinskega prebivalstva.

Andraž Hribar: Življenje je lepo živeti s polno žlico

01. 10. 2023 14.58

Andraž Hribar je zagotovo glasbenik, ki navdih za pisanje pesmi najde v ljubezni in življenju. Nedavno je izdal svoj osmi album, ki ga je poimenoval Neskončnost, rdeča nit pa je nostalgija na minule in še trajajoče ljubezni. Nobena izjema ni niti pesem 'Vračaš mi več, kot ti dajem', ki govori o ljubezni za eno noč, ne glede na strta srca in občasna razočaranja, pa Andraž pravi, da je treba živeti življenje s polno žlico.

Zagorelo na trajektu z Lampeduse, na njem tudi več migrantov

30. 09. 2023 14.47

V italijanskih vodah je zagorel trajekt, ki vozi z Lampeduse na Sicilijo. Na njem je bilo 150 potnikov in 27-članska posadka, obalna straža je rešila vse. Med potniki je bilo več 10 migrantov.

Do urejenega doma v 3 korakih

29. 09. 2023 14.07

Dom bi moral biti prostor, kjer se človek dobro počuti in je obdan s stvarmi, ki ga pomirjajo, sproščajo, mu dajejo občutek varnosti. A če pri vsakem odpiranju do zadnjega kotička natlačene omare tvegamo, da kaj pade na nas, in se vsakodnevno borimo s prepolnimi predali, se je težko počutiti udobno. Ne gre za to, da mora biti vse 'tipi-topi', dovolj je že, če znamo pravilno urediti nered in narediti prostor življenju.

Jamarka, ki so jo reševali 33 ur, dobro okreva: Hvaležna sem vsem, ki so mi pomagali

27. 09. 2023 06.30

Govorili smo s 33-letno jamarko Jamarskega društva Rakek, ki se je aprila letos ponesrečila v novi, še neraziskani jami v bližini Dolenje vasi pri Cerknici. V reševalni akciji je sodelovalo 150 reševalcev, od tega 65 jamarskih reševalcev, ki so potrebovali več kot 33 ur in pol kilograma eksploziva, da so jo spravili na površje. Bila je v smrtni nevarnosti, danes pa je njeno zdravstveno stanje veliko boljše. Zahvaljuje se vsem, ki so ji pomagali. Medtem pa jamarji že nadaljujejo z raziskovanjem jame, v kateri se je nesreča zgodila.

Nova zdravila upanje za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo

26. 09. 2023 14.09

Po dolgih letih čakanja imajo evropski bolniki z Alzheimerjevo boleznijo upanje, saj se obetajo nova zdravila proti tej bolezni. Trenutno pri Emi teče postopek presoje za registracijo zdravila lecanemab, je poudarila specialistka nevrologije Milica Kramberger z nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'

23. 09. 2023 08.00

Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

Prevlada Ducatija v Indiji: Bezzecchi, Martin in Bagnaia v prvi vrsti

23. 09. 2023 10.56

Motociklistična karavana je turnejo po Aziji začela v Dankaurju, kjer bo potekala premierna VN Indije. Dirkaški vikend na dirkališču Buddh International Circuit je že postregel s kvalifikacijami elitnega razreda, ki jih je dobil Marco Bezzecchi pred Jorgejem Martinom in Francescom Bagnaio. Jaume Masia je bil najboljši v kvalifikacijah moto3, v drugem razredu pa si je "pole" privozil Jake Dixon.

Gisele Bündchen o opustitvi pitja alkohola: Opažam stvari, ki jih prej nisem

21. 09. 2023 07.00

Gisele Bündchen je v nedavnem intervjuju za ameriški medij dejala, da prestaja težko obdobje. Poleg ločitve – lani se je po 13 letih zakona ločila od Toma Bradyja – se namreč sooča tudi z boleznijo svojih dveh staršev. Skozi temačne dni se prebija s pomočjo redne telovadbe in zdrave prehrane, prav tako pa je za boljše počutje pred dvema letoma opustila pitje alkohola.

Emil Frey vozila s poslanstvom

19. 09. 2023 09.21

Avgustovska vodna ujma in njeno opustošenje Slovenije nas je pustila brez besed. Vendar ne brez dejanj. V Skupini Emil Frey pomagamo kot posamezniki, podjetja in kot skupina.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Poletja je konec! Sedaj gre zares!

15. 09. 2023 00.15

Patricia Pangeršič: "Fit akademija 11 je vmesna postojanka' po poletju in pred novim letom. Po mojem mnenju tudi najpomembnejša.Točno to obdobje je pri vračanju nazaj na prava pota, ključnega pomena!"

Od ljudi za ljudi z Verigo dobrih ljudi: ne glede na to, kdo si

10. 09. 2023 07.15

5. septembra smo beležili mednarodni dan dobrodelnosti. Dan, ki je pomembna priložnost za opozarjanje na pereča vprašanja in ovire, s katerimi se sooča naša družba na lokalni in svetovni ravni. Njegov temeljni cilj je spodbujati socialno kohezijo in vezi, ki utrjujejo naše skupnosti, ter nas združiti v skupni zavezanosti k reševanju izzivov, ki vplivajo na posameznike in družbe po vsem svetu.

Logar ostal zvest SDS-u in zavrnil NSi: Namen platforme Sodelovanja je drugačen

08. 09. 2023 18.53

Je projekt oblikovanja skupne liste za evropske volitve Nove Slovenije, Platforme Sodelovanja in Slovenske ljudske stranke končan še preden začel? Kaj so se dogovorili na upravnem odboru Platforme sodelovanja, bo odigrala svojo vlogo na prihajajočih evropskih volitvah? Bo platforma prerasla v politično stranko in ali se Anže Logar sploh želi preizkusiti na evropskem terenu?

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'

06. 09. 2023 18.54

Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

Predstavitev Centra za tehnologije genske in celične terapije

06. 09. 2023 18.44

Eden na dva tisoč Slovencev ima redko bolezen in med njimi je polovica otrok. Samo spomnite se svetlolasega Urbana, za katerega je vsa Slovenija zbirala sredstva za razvoj genske terapije. Prav tako poznamo tudi več sto vrst rakavih obolenj, med katerimi za številna ni na voljo učinkovitih zdravil. Novi Center za tehnologije genske in celične terapije bo takim bolnikom omogočal boljše in daljše življenje ter celo trajno ozdravitev, saj bo povezoval raziskovalce na področju biomedicine z zdravniki, pacienti in družbo za razvoj in prenos tehnologij v klinične raziskave. Kaj projekt pomeni za Slovenijo?

'Stopniščni hudournik' v Luciji, zalilo tudi vrtec

30. 08. 2023 19.43

Močni nalivi so znova povzročali težave na Obali, meteorna voda je zalila številne objekte v Portorožu in Piranu, tudi vrtec v Luciji. Tja so poleg gasilcev prihiteli tudi zaposleni, da bi pomagali čistiti in razkuževati, so poročali v oddaji 24UR ZVEČER. Zemeljski plaz je zaprl glavni cesti Izola–Sečovlje med Valeto in Lucijo. Del kampa v Luciji se je spremenil v veliko lužo. Dodobra je namočilo tudi vzhodno obalo hrvaške Istre, na območju Labina je poplavilo ulice, ceste in kleti. Pri Splitu pa se je okoli poldneva pojavila vodna tromba, ki je bila po radarskih meritvah visoka kar 12 kilometrov.

Novinar v osrčju moči in vpliva: iz samostana in dekliške šole do vladarjev Evrope

26. 08. 2023 12.44

Zgradba je bila nekoč samostan avguštink in dekliška šola. Potem so jo zasedli uradniki, jo vmes prenovili, ker je bilo v njej ogromno smrtno nevarnega azbesta. Nova je zaživela leta 2004 in bila, seveda, takoj premajhna. Pa čeprav meri več kot 240.000 kvadratnih metrov. Gre za palačo Berlaymont, srce Evropske unije.