bolnik.

Potrdili 1084 okužb, v murskosoboški bolnišnici ne zmorejo več

10. 11. 2020 07.13

V ponedeljek je bilo od 4457 testov pozitivnih 1084, je sporočila vlada. Delež pozitivnih je tako znašal 24,32 odstotka, kar je več kot dan prej. "A še vedno več kot 10 odstotnih točk manj, kot je znašal dva tedna nazaj," je pri tem poudaril vladni govorec Jelko Kacin. "Čeprav se približujemo že 1200 pacientom, je vse pod nadzorom," je zatrdil koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta. Medtem iz murskosoboške bolnišnice poročajo, da so dosegli maksimalno zasedenost bolniških postelj, zato so jim na pomoč priskočile druge bolnišnice.

Petrovec: Hitri antigenski testi pri asimptomatskih osebah ne delujejo

07. 11. 2020 14.19

Minister Tomaž Gantar je še pred nekaj dnevi napovedal, da bo Slovenija skušala s hitrimi testi tedensko testirati zaposlene v kritičnih okoljih, kot so denimo bolnišnice, policijske enote in socialno-varstveni zavodi, predvsem zato, da bi pravočasno ugotovili okužbo pri asimptomatskih bolnikih ali tistih okuženih, ki imajo le blage simptome. A predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec opozarja: "Preveč upov v takšne teste ni pametno polagati." Ti so zaradi slabše občutljivosti manj zanesljivi, predvsem pa ne pokažejo okužbe pri asimptomatskih bolnikih ali tistih, ki prebolevajo lažjo obliko covida-19.

Delo reševalcev med koronavirusom: plašč, rokavice, zaščitna maska, očala...

03. 11. 2020 19.07

Ko gre za polnjenje kapacitet v bolnišnicah zaradi covida-19 na račun ostalih bolnikov, ne smemo pozabiti na sekunde, ki lahko odločajo o življenju in smrti. A se lahko zdaj, zaradi koronavirusa, podaljšajo v minute. Reševalci se morajo namreč, preden odhitijo na intervencijo, tudi sami obleči v polno zaščitno opremo. Če bolnik kaže znake okužbe, si morajo nadeti plašč, rokavice, zaščitno masko, očala in kapo. Ne le, da je zelo vroče, v tej opremi je tudi reševanje precej bolj naporno. Kako je torej videti delo reševalcev v koronačasu?

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'

02. 11. 2020 10.40

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov

02. 11. 2020 11.28

Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'

02. 11. 2020 06.22

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

Največji garač v našem organizmu

02. 11. 2020 00.15

Srce bo zdravo in srečno le, če bomo na življenje začeli gledati kot na vrednoto, kar med drugim pomeni tudi to, da ne bomo ignorirali zvišanega holesterola LDL. Višji, kot je, bolj strma in hitrejša je pot do bolezni srca in žilja, ki se lahko končajo usodno.

V UKC Ljubljana več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj

01. 11. 2020 09.20

V soboto so potrdili 1324 novih okužb s koronavirusom. 821 bolnikov s covidom-19 potrebuje bolnišnično zdravljenje, 131 v intenzivni enoti. Umrlo je 25 ljudi. Število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnicah, torej narašča. V UKC Ljubljana se zdravi več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Najbližja razpoložljiva postelja za covid bolnika je lahko tudi na drugem koncu države

31. 10. 2020 20.06

Posteljo, navadno ali intenzivno, za zdaj dobi vsak bolnik, ki jo potrebuje, a zaradi velikega priliva bolnikov številni pred sprejemom več ur čakajo na urgenci, nekatere pa vozijo tudi v bolnišnice na drugem koncu države. Splošni zdravniki ob tem opozarjajo, da prihaja do šumov v komunikaciji z dispečerskim centrom. Kdo torej razvršča bolnike po bolnišnicah in kako sistem sploh deluje?

Testi na koronavirus

31. 10. 2020 07.00

Kako poteka testiranje na novi koronavirus? Katere različne vrste testov obstajajo in kako se razlikujejo med seboj? Kakšna je pot brisa? Kaj se dogaja v laboratoriju? In kako se spreminja dosedanji način testiranja - na kaj bo to vplivalo?

Virus se bliskovito širi, svet pa 'zapira': epicenter drugega vala Evropa

29. 10. 2020 07.46

Medtem ko se Evropa, ki je epicenter drugega vala novega koronavirusa, znova zapira, so na Kitajskem potrdili 47 novih primerov okužbe. Vnovičen porast okužb je tudi v ZDA. Virus je dosegel še Marshallove otoke, kjer so se vdoru koronavirusa do zdaj uspešno izogibali. Španski parlament pa je medtem potrdil šestmesečno podaljšanje izrednih razmer.

Vrata onkologije ostajajo odprta: ključna je pravočasna diagnostika

29. 10. 2020 10.44

Ker je v prvem valu epidemije število diagnosticiranih rakov upadlo tudi do 30 odstotkov, kar je skrb vzbujajoč podatek, je še toliko bolj pomembno, da v obdobju epidemije dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni slabši. Prav zato z Onkološkega inštituta sporočajo, da še naprej neprekinjeno izvajajo obravnavo onkoloških bolnikov iz vse Slovenije.

Objavljeno priporočilo zdravnikom, naj zmanjšajo število testiranj

27. 10. 2020 10.03

Trenutno število testiranj presega kapacitete laboratorijev. Dnevno testiramo več kot 6000 oseb, številni pa na rezultate testa čakajo tudi več dni. Svetovalna skupina je zato zdravnikom poslala priporočila, naj nekoliko zmanjšajo število testiranj. Za vse, ki čakate na izvid testa, pa je uporabna informacija, da lahko rezultate poiščete tudi na portalu zVEM in s tem ne obremenjujete že tako obremenjenega zdravstvenega osebja.

UKC Ljubljana za 14 dni zaustavlja nenujne dejavnosti

23. 10. 2020 14.46

Strokovni svet UKC Ljubljana je soglasno sprejel sklep, da se začasno zaustavi elektivna dejavnost za 14 dni, potem bo strokovni svet ponovno presojal o izvajanju elektivnega progama. Še naprej se bodo izvajale urgentne, nujne in zelo hitre obravnave. Medtem se v UKC Maribor soočajo z vse bolj omejenimi zmogljivostmi, saj se pričakuje hitro naraščanje števila pacientov.

Norveški smučarski tekači: Zdravila za astmo niso doping

22. 10. 2020 09.43

Norveški smučarski tekači so se odzvali na obtožbe predsednice ruske zveze za smučarski tek Jelene Vjalbe, da si Norvežani uspešnost večajo z zlorabo zdravil za astmo, ter njeno trditev, da so 70 odstotkov norveških kolajn na olimpijski igrah osvojili astmatiki. Norveški športniki to zanikajo in zdravil proti astmi ne štejejo za legalizirani doping.

Težava neupoštevanje navodil: 'Vsak bi se moral ravnati, kot da je okužen'

21. 10. 2020 13.42

Minister za zdravje Tomaž Gantar zagotavlja, da bo vsak bolnik deležen zdravljenja, ki ga bo potreboval, ne glede na to, ali je zbolel za koronavirusno boleznijo ali ne. Po njegovih besedah smo še daleč od zloma zdravstvenega sistema. Je pa opozoril na nedosledno upoštevanje ukrepov in navodil. "Vsak bi se moral ravnati, kot da je okužen," pravi Gantar. Njegovo osebno mnenje je tudi, da bi morali v Sloveniji popolnoma zaustaviti javno življenje.

Nove študije kažejo, da se lahko virus v zaprtih prostorih prenaša tudi prek aerosola

20. 10. 2020 19.44

Potrjenih okužb je kar dvakrat več kot pred enim tednom. Pri 4326 testih so potrdili 794 novih okužb, delež pozitivnih pa je 18,4-odstoten. V bolnišnicah se zdravi že 313 okuženih, 56 jih je na intenzivni negi, še dva bolnika sta umrla. Nove študije, med katerimi je ena tudi slovenska, pa kažejo, da se v zaprtih prostorih virus lahko prenaša tudi prek aerosola.

44-letnik na intenzivni negi: Zaradi bolečin se nisem mogel niti premakniti

17. 10. 2020 11.01

Zaradi zapletov po okužbi z novim koronavirusom je bil pred tednom dni na intenzivni oddelek infekcijske klinike sprejet 44-letnik, ki se je za las izognil umetnemu predihavanju. Kot pravi sam, je bil sicer vedno "zdrav kot riba".

Smo tik pred razglasitvijo epidemije?

17. 10. 2020 06.00

Kaj preostane vsem, ki so se s polnočjo zaprli? Denarja, kot ga je bilo spomladi, ni več, tako predsednik vlade Janša, na drugi strani pa gostinci, frizerji, kozmetiki z novimi zahtevami. In najbrž ne bodo edini – glede na to, kaj pravijo številke.

Zdravnik z intenzivne nege: 'Tako hudih obremenitev ne pomnimo'

16. 10. 2020 08.51

V četrtek smo v Sloveniji ob 5.196 opravljenih testih zabeležili najvišje dnevno število novih okužb s koronavirusom, potrdili smo 834 novih primerov. To predstavlja 16,05-odstotni delež pozitivnih testov. V bolnišnicah se trenutno zdravi 242 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 45 na intenzivni negi. Štiri osebe s covidom-19 so včeraj umrle, kar pomeni, da se je skupno število smrtnih žrtev pri tej bolezni povzpelo na 180. Dr. Tomaž Vovko je na novinarski konferenci pojasnil, kako se razmere na oddelku za intenzivno terapijo vse bolj zaostrujejo.

Vsak zemljan lahko reši življenje

16. 10. 2020 09.51

Ali ste vedeli, da ritem pesmi 'jaz ne morem več v temi živet, jaz bi hodu na soncu, jaz bi hotu tebe ‘met' ali 'ona sanja o Ljubljani, ko vsako jutro ob petih vstane' lahko reši življenje? Na pomen oživljanja opozarjajo strokovnjaki z vsega sveta, saj bi s pravočasnim in pravilnim ukrepanjem ob srčnem zastoju do štirikrat povečali možnost preživetja sočloveka.

'Noben zdravstveni sistem takšnega bremena bolnikov ne vzdrži, kaj šele slovenski'

14. 10. 2020 19.45

Pritisk na bolnišnice se zaskrbljujoče veča. Hospitaliziranih je že 210 bolnikov, 35 jih je na intenzivni negi. Povprečen čas zdravljenja v intenzivnih oddelkih je 14 dni in več, zato že zmanjkuje postelj, predvsem pa usposobljenega kadra. In ker približno vsak deseti, ki je okužen, potrebuje bolnišnično zdravljenje, petina od teh pa intenzivno nego, bo kapacitet zelo kmalu zmanjkalo. Zato so v bolnišnicah že začeli ukinjati nekatere nenujne preglede in posege.

707 novih okužb, 14,4-odstoten delež pozitivnih testov

14. 10. 2020 19.33

V Sloveniji smo v torek zabeležili 707 novih okužb. Opravljena sta bila 4902 testa, tako je delež pozitivnih testov 14,42-odstoten. V bolnišnicah je 210 ljudi, 35 na intenzivni negi. Dve osebi sta umrli. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je 202,75. Po besedah vodje intenzivnega oddelka infekcijske klinike Matjaža Jereba je najmlajši bolnik na intenzivnem oddelku star 42 let in nima drugih bolezni.

'Zmanjkovalo mi je sape. Vsak kašelj mi je pobral več kisika, kot mi ga je uspelo vdihniti'

14. 10. 2020 12.58

"V pljučih sem čutil nekakšen balon, meglico, ki kar noče stran. Vsak kašelj mi je pobral več kisika, kot mi ga je uspelo vdihniti, na neki točki se mi je zavrtelo, sklepam, da zaradi pomanjkanja kisika," pripoveduje 51-letnik, ki se je zaradi okužbe z novim koronavirusom znašel na Infekcijski kliniki v Ljubljani. Zdaj poziva vse, ki dvomijo o resnosti razmer: "Lažje sprejemljiva je maska za enkratno uporabo kot tista, ki ti jo v bolnišnici namestijo za dotok kisika."

Neuradno potrdili več kot 500 okužb s koronavirusom

13. 10. 2020 10.28

Vlada je končala krizni sestanek, na sredini seji pa bodo razpravljali o novih ukrepih. Neuradno pa smo v torek dosegli novi neslavni mejnik in doslej zabeležili že več kot 500 okužb. Ali bodo sprejeti vsi ukrepi, predvideni za tretji sveženj oranžne faze, bo jasno po seji vlade.

V nedeljo 169 novih okužb: v celjski bolnišnici pozitivnih več zaposlenih

12. 10. 2020 10.13

V nedeljo smo v Sloveniji ob 1404 opravljenih testih potrdili 169 novih primerov okužbe, kar predstavlja 12 odstotkov pozitivnih testov. Dva bolnika s covidom-19 sta umrla. Najmlajši bolnik na intenzivni negi je star 44 let, brez pridruženih bolezni, je na novinarski konferenci povedala Mateja Logar z ljubljanske infekcijske klinike. Če, kdaj in kako se bodo ob zaostrovanju ukrepov zapirale posamezne dejavnosti, vladni govorec Jelko Kacin konkretno ni odgovoril. Okužbo so medtem potrdili tudi v poslanski skupini SD, okuženih je tudi več zaposlenih v celjski bolnišnici.

'Dolgi covid-19': Hrvaški pacient se s posledicami okužbe bori že pol leta

10. 10. 2020 16.13

Če je bilo do zdaj v ospredju boja s pandemijo predvsem reševanje življenj, strokovnjaki vse bolj glasno opozarjajo na dolgotrajnejše posledice covid-19. Večina posameznikov virus preboli brez težav, spet drugi se z njegovimi posledicami borijo še dolgo. Eden od njih je tudi 55-letnik iz Hrvaške, ki pol leta po pojavu prvih simptomov še vedno ni povsem okreval.

Ujet v lastnem telesu z bolečino

10. 10. 2020 08.00

Vsak peti med nami trpi zaradi kronične bolečine. Kako je, če te vsak dan nekaj zelo boli, tako zelo, da človek razmišlja le o bolečini in da bolečina prevzame nadzor nad njegovim življenjem? To je kronična bolečina. Mnogi lahko v rubriki 24ur Fokus prepoznate svojo zgodbo ali zgodbo koga od vaših bližnjih.

Merklova se želi izogniti 'zapiranju' države, v Madridu 'vre' zaradi karantene

09. 10. 2020 13.09

Število okuženih z novim koronavirusom iz dneva v dan narašča in v številnih državah dosega nove vrhove. Nemška kanclerka Merklova je večja mesta pozvala k dodatnim ukrepom, ob tem pa poudarila, da si ne želi znova zapirati države. Španska prestolnica je medtem postala središče političnega spora med konservativno lokalno oblastjo in vlado pod vodstvom socialistov. Ker je višje sodišče v Madridu odločilo, da je uvedba delne karantene nezakonit in pretiran ukrep, je vlada zdaj razglasila 15-dnevno izredno stanje.