bolnik.

Smrtonosni rak na trebušni slinavki se priplazi brez jasnih znakov 

09. 02. 2018 18.20

Lanskega julija je bil še na počitnicah z družino, avgusta pa je ležal na kirurški mizi zaradi raka na trebušni slinavki. To nam pripoveduje bolnik, ki je pri 58-letih izvedel, da ima enega najbolj smrtonosnih in prikritih rakov. 400 na leto jih zboli za tem rakom, 380 jih umre. Kot da ne bi bila bolezen dovolj, se morajo bolniki soočiti še z zelo slabimi razmerami na gastroenterološki kliniki v Ljubljani. 

Vid Valič otrokom bral pravljice in jih navdušil

08. 02. 2018 19.17

Vid Valič je kulturni dan v celoti posvetil bolnim otrokom. Obiskal jih je na pediatričnih klinikah in jim bral pravljice ter ponudil tudi kakšen nasvet, kaj je vredno prebrati. Najmlajši so bili nad komikom navdušeni.

Bolniki z enim najhujših rakov bivajo v nečloveških razmerah - stisnjeni na premajhnih posteljah

08. 02. 2018 15.49

Rak trebušne slinavke je eden najbolj agresivnih, pet let po diagnozi živi le še pet odstotkov bolnikov. V Sloveniji na leto zboli 400 oseb, kar 300 jih umre. Nedopustno je, da morajo bolniki s tem rakom po posegih bivati v neživljenjskih razmerah - stisnjeni v premajhne prostore, da zdravniki komaj pridejo do pacientov.

Maksim Osipov - eden najboljših zdravilcev na svetu

08. 02. 2018 07.22

Hude bolezni, kot so multipla skleroza, demenca, Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, zelo otežujejo življenje posameznika, a kot pravi nemalo tistih, ki so že bili na terapiji pri enem najboljših zdravilcev na svetu, Rusu Maksimu Osipovu, jim je ta zelo pomagal in omilil bolezen. Masaža brez kontakta – rezultati neverjetni!

UKC Ljubljana opozarja: Čudežnih kapljic za povrnitev sluha ni, ne nasedajte zavajajočim oglasom

06. 02. 2018 12.35

Na zdravniški pregled je prišla gospa s slabim sluhom in zdravnico vprašala, ali bi lahko operacijo prestavila, saj bi rada preizkusila nekakšne kapljice. Prepričal jo je namreč oglas v časopisu, ki obljublja povrnitev sluha v manj kot mesecu dni. Zdravnica je zgroženo ugotovila, da je oglas zavajajoč in ne temelji na dognanjih medicinske stroke.

Ministrica za zdravje obljublja: Zdravstveno doplačilo bo bolj solidarno

01. 02. 2018 16.06

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc ne verjame, da bo zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet še v tem mandatu, je pa napovedala, da bodo najverjetneje prihodnji teden koaliciji poslali novo različico zakona o zdravstvenem varstvu. V okviru tega bodo upoštevali pripombe glede večje solidarnosti zdravstvenega doplačila.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?

28. 01. 2018 07.00

Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

VIDEO: Na UKC Ljubljana so si oddahnili: nihče v kontaktu z osebo, okuženo z ošpicami, ni zbolel

26. 01. 2018 10.31

Nobena oseba, ki je bila v stiku z moškim, ki je v začetku januarja z ošpicami prišel na pediatrično kliniko UKC Ljubljana, ni zbolela za ošpicami, je povedala strokovna direktorica pediatrične klinike Anamarija Meglič. Na Hrvaškem pa je situacija kritična. Vrtci svarijo, da bo samo en okužen otrok povzročil pravo epidemijo.

Stavka javnega sektorja: kdo, zakaj in kako bo vplivala na vas?

23. 01. 2018 06.30

V sredo bo stavkala večina sindikatov javnega sektorja, ki so del pogajalske skupine pod vodstvom Jakoba Počivalška. Stavkali bodo v bolnišnicah, zaprti bodo nekateri vrtci, odpadle bodo gledališke predstave, na mejah bo strožji nadzor, stavkali bodo v državnem zboru in na ministrstvih ter drugih državnih organih. Le nujna dela bodo opravljali veterinarji in lekarniški farmacevti.

Novosti pri naročanju pacientov: na čakalni seznam morate biti uvrščeni v petih dneh po predložitvi napotnice

21. 01. 2018 06.30

Čas za ’aktivacijo’ napotnic z datumom pred 7. januarjem je potekel, neizkoriščene so propadle. Na napotnicah je odslej tudi stopnja nujnosti ’zelo hitro’, kar pomeni, da bo dopustni čas čakanja 14 dni. Katere novosti še prinaša pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov?

Ekstremne temperature v Avstraliji: več ljudi umrlo, iz pregretega avtomobila rešili dojenčka

19. 01. 2018 16.15

V Avstraliji ponovno beležijo ekstremne temperature, ki so po večini države presegle 40 stopinj Celzija. V zvezni državi Viktorija je vročina terjala že več življenj, policisti pa so iz pregretih avtomobilov rešili štiri otroke, tudi 15-mesečnega dojenčka. V zvezni državi Južna Avstralija pa so temperature presegle celo 46 stopinj Celzija.

Pozor, neizkoriščene napotnice vam lahko tudi propadejo

16. 01. 2018 14.36

Pozor! Če imate izdano napotnico ali katerikoli delovni nalog s stopnjo nujnosti hitro ali redno z datumom izdaje pred 7. januarjem 2018, morate do 21. januarja 2018 to napotno listino predložiti izvajalcu, sicer napotnica ne bo več veljavna. Preverite, katere druge novosti prinaša pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov.

Po 20 letih pri nas črna mrzlica 

15. 01. 2018 17.56

Kala azar ali črna mrzlica, po slovensko visceralna lišmanioza, je po več kot 20 letih spet pri nas. Bolezen, ki je bila prvič opisana v Indiji, in ki, če ni zdravljena, v večini primerov vodi v smrt. Za nas je govoril bolnik, ki je za las ušel smrti. Bolezni pa, kot bi pričakovali, ni staknil v neki oddaljeni tropski državi.

Izredna skupščina Gorenja o menjavah nadzornikov: Voljč in Slavinec ostajata v nadzornem svetu

09. 01. 2018 07.26

Poskus menjave dveh članov nadzornega sveta Gorenja ni uspel: delničarji so namreč sklenili, da predsednik nadzornega sveta Marko Voljč in Uroš Slavinec, ki je eden od dveh njegovih namestnikov, ostaneta v nadzornem svetu. Proti menjavi je namreč glasovalo 55,2 odstotka od navzočih slabih 70 odstotkov delničarjev.

Devetošolec zbolel za oslovskim kašljem. Lani prijavljenih 206 primerov okužb

08. 01. 2018 13.51

Čeprav se v Sloveniji proti oslovskemu kašlju cepimo že od leta 1959, pa se še vedno dogaja, da imamo posamezne primere vsako leto. Tudi epidemije niso redkost. Imunost po cepljenju oziroma preboleli bolezni namreč ni dolgotrajna. Po podatkih NIJZ je bilo lani prijavljenih 206 primerov oslovskega kašlja.

Z akcijo Daj se na seznam privabili več kot 3000 novih darovalcev krvotvornih matičnih celic

05. 01. 2018 18.09

Kot zadnjo junakinjo leta 2017 smo izbrali Kristino Modic iz Slovenskega združenja za bolnike z limfomom in levkemijo. Z akcijo Daj se na seznam so privabili več kot 3000 novih potencialnih darovalcev krvotvornih matičnih celic, ki bodo lahko nekomu že jutri rešili življenje.

VIDEO: Od nasprotnice do zagovornice cepiv: Verjela sem, da vlada laže, farmacevti pa so pripravljeni ubijati za denar

05. 01. 2018 08.26

Danes nekoč smrtonosne (otroške) bolezni večinoma predstavljajo abstraktni pojem, o katerem se debatira le z vidika varnosti cepiv. V praksi namreč teh bolezni že dolgo nismo videli, "kar ustvarja lažni vtis, da več ne obstajajo", pravi Mark Doherty iz družbe GSK, ki nam je odprla vrata svojega obrata v belgijskem Wavru, kjer izdelujejo več vrst cepiv.

Gripa je na pohodu, a vrhunec šele prihaja

04. 01. 2018 10.06

Sezona gripe je v polnem razmahu. Potem ko so na nefrološkem oddelku v UKC Ljubljana prepovedali obiske zaradi preprečevanja okužbe, so zdaj obiske omejili tudi v šempetrski, slovenjgraški in novogoriški bolnišnici. Ker je gripa zelo nalezljiva, velja zlato pravilo: če zbolite, ostanite doma.

Pred odhodom v države z ošpicami priporočljivo preveriti zaščito pred boleznijo

27. 12. 2017 16.24

Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so cepljeni pred ošpicami. Ošpice se prenašajo kapljično. Kužne kapljice so lahko v zraku, kjer se je zadrževal bolnik, obstojne še dve uri. Gre za eno najbolj nalezljivih virusnih okužb, saj zboli kar devet od desetih ljudi, ki pridejo v stik z virusom.

FOTO: Asad, ki oblega predmestje Damaska, je privolil v evakuacijo bolnih. Najnujnejši primeri že v bolnišnici

27. 12. 2017 08.14

Iz vzhodnega predmestja Damaska, ki je v primežu Asadovih sil, so vendarle lahko začeli evakuirati hudo bolne ljudi. Med 400.000 ljudmi, ki so ujeti na območju upornikov, jih najmanj 500 nujno potrebuje zdravstveno oskrbo, med temi so tudi otroci, zboleli za rakom.

VIDEO: 32-letnik, ki je zapeljal v pešce, duševni bolnik. Zaenkrat ni povezav s terorizmom

21. 12. 2017 09.27

Voznik terenskega vozila je v središču Melbourna prevozil rdečo luč in pokosil množico pešcev. 18 je ranjenih, od tega več huje. Policija je potrdila, da so aretirali 32-letnega voznika, ki je duševni bolnik. Moškega je aretiral policist, ki je bil takrat v bližini, a ni bil v službi. Policist se je med aretacijo lažje poškodoval.

FOTO: Vstavitev spodbujevalnika, ki je velik kot vitaminska kapsula, odslej brez kirurškega reza

20. 12. 2017 15.01

V UKC Ljubljana so vstavili prve srčne spodbujevalnike, pri katerih kirurški rez ni potreben. Micra spodbujevalnik v srce vstavijo s pomočjo punkcije preko vene v dimljah. Sedmim bolnikom so ga že vstavili in vsi se počutijo dobro.

Prestižno priznanje očesnemu kirurgu Pfeiferju za posege, ki ljudem dajejo novo priložnost za življenje

18. 12. 2017 09.15

Slovenskemu očesnemu kirurgu Vladimirju Pfeiferju, ki je eden najboljših kirurgov v Evropi, so podelili prestižno Barraquerovo nagrado. Je mojster inovativne tehnike vstavitve umetne šarenice, Pfeifer pa je znan tudi po uspešni implantaciji umetne roženice bolniku, ki po 20 letih slepote znova vidi.

V bolnišnicah administrativno prečiščujejo sezname čakajočih na zdravstvene storitve

13. 12. 2017 13.06

Izvajalci zdravstvenih storitev bodo morali imeti z 21. januarjem prečiščene čakalne sezname, ki bodo odražali realno čakajoče na zdravstvene storitve in ne bodo vključevali tistih, ki niso sposobni za operacijo. Te bodo prednostno uvrščali na operacije, ko bodo za njih sposobni.

Čakanje na ustreznega darovalca: 'Kot da sem obsojena na smrt in čakam, ali me bodo oprostili'

06. 12. 2017 06.30

To je izjava Milene, prejemnice krvotvornih matičnih celic od darovalca, ki se je vpisal v mednarodni register in s tem njej podaril novo življenje. Milena je bila hudo bolna, a je s pomočjo darovalca ozdravela. Bolnikov, ki potrebujejo presaditev teh celic, je veliko, zato ne čakaj in se daj na seznam!

Severnokorejski prebežnik počasi okreva. Še vedno je močno prestrašen in ima hude nočne more

05. 12. 2017 08.32

Severnokorejski vojak, ki je prebegnil v Južno Korejo in bil med begom huje ranjen, počasi okreva. Vojska bi ga rada čim prej zaslišala, a ji zdravniki tega za zdaj še ne dovolijo, saj je njegovo zdravstveno stanje še vedno zelo resno. 24-letnik namreč okreva še po tuberkulozi in hepatitisu B, prav tako ima pogoste nočne more.

Vlaganje v duševno zdravje se izplača: nove pridobitve na področju hospitalizacije bolnikov

04. 12. 2017 16.08

Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo poslalo resolucijo nacionalnega programa duševnega zdravja za prihodnjih deset let, po kateri bi organizirali mreže centrov za duševno zdravje otrok in odraslih. V skladu s to strategijo bi več vlagali v preventivne programe in izboljšanje dostopnosti do specialistov na primarni ravni. Cilj pa je tudi skrajšati hospitalizacijo duševnih bolnikov.

FOTO: Ženskar, nadutež, provokator – v prvi vrsti pa kirurg, ki je 50 let nazaj prvi presadil srce

03. 12. 2017 06.30

Pred natanko 50 leti je svet dobil pionirja presaditve srca. Christiaan Barnard je bil tisti kirurg, ki si je drznil brez vnaprejšnjih dovoljenj izvesti presaditev. Sprožil je razvoj transplantacij, hkrati pa postal zvezda, se rokoval s papežem, princeso Diano, se zapletal s slavnimi igralkami, na koncu pa mrzlično iskal "eliksir življenja".

Neuradno: ministrica potrebovala zdravniško pomoč zaradi bolečin v prsih

02. 12. 2017 07.30

V UKC Ljubljana so potrdili, da so ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc v petek pozno popoldne z napotnico osebnega zdravnika zaradi resnejšega zdravstvenega stanja sprejeli na Internistični prvi pomoči Interne klinike UKC Ljubljana. "Obravnavana je bila po protokolih za tako ogrožajoče zdravstveno stanje," so zapisali in dodali, da so jo zjutraj že odpustili v domačo oskrbo. Ministrica naj bi imela hude bolečine v prsih.

Življenje z virusom HIV: 'Zobozdravnica prosila, naj pacient odide iz ordinacije, da je ne bo nalezel'

01. 12. 2017 06.56

1. december je svetovni dan boja proti aidsu. V Sloveniji živi od 600 do 700 HIV pozitivnih oseb, ki se še vedno soočajo s precejšnjo stigmo - obisk pri zobozdravniku se je za nekega pacienta na primer končal z vpitjem v čakalnici: "Ne bomo vas pregledali, ker se bojimo okužbe." Znanstveno je dokazano, da prenos virusa ni mogoč, če se oseba zdravi, a stigma - ostaja.