bolnik.

Nov primer neuravnovešenega potnika
11. 10. 2001 00.00
Potem ko je duševno moteni potnik na letalu American Airlines v ponedeljek skušal vdreti v pilotsko kabino, je podobna usoda v sredo doletela tudi Deltin let od Atlante do Los Angelesa.

Homeopatija
15. 09. 2001 00.00
Homeopatija je metoda zdravljenja, stara več kot 200 let. Homeopatski princip pomeni zdravljenja istega z istim, to je s sredstvom, ki izzove ista bolezenska znamenja. Za razliko od ortodoksne medicine, ki zdravi z različnim, torej s sredstvom, ki bolezenska znamenja odstranjuje.

Kritičnost do zdravniškega dela narašča
05. 09. 2001 00.00
Koliko napak naredijo zdravniki pri svojem delu smo vprašali predsednika odbora za strokovno medicinska vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije, prof. dr. Vladislava Pegana.

Odmevi na zakon o evtanaziji
11. 04. 2001 00.00
V Sloveniji zahtev po uzakonitvi evtanazije doslej še ni bilo, usmrtitev iz usmiljenja pa odklanja tudi društvo Hospic, edino organizirano mednarodno društvo, ki spremlja umirajoče, saj smrt dojema kot naravno dogajanje. "Evtanazija je končanje življenja. Bistveno je razlikovati med ubiti, kar dejansko pomeni evtanazija in pustiti umreti. Pri evtanaziji bolnik tega ne stori sam, ampak to prelaga na zdravnika, tako na koncu zdravnik nosi vso odgovornost za smrt, kar za zdravnika ni lahko," je povedala Metka Klevišar iz društva Hospic.

Na Nizozemskem dovolili evtanazijo
11. 04. 2001 00.00
Nizozemska je prva in edina država na svetu, ki odslej dovoljuje evtanazijo - zakon, ki zdravnikom dovoljuje, da neozdravljivo bolnim pomagajo umreti. Zgornji dom nizozemskega parlamenta je v torek zvečer s 46 glasovi za, 28 proti in enim vzdržanim sprejel zakon, ki pod določenimi pogoji omogoča evtanazijo. Spodnji dom parlamenta je zakon potrdil že novembra lani.

V KC prvič urgentno presadili jetra
27. 03. 2001 00.00
V ljubljanskem kliničnem centru so objavili, da so pred desetimi dnevi izvedli prvo urgentno transplantacijo jeter pri 19-letni bolnici, ki je že odpuščena iz bolnišnice, je na novinarski konferenci povedala predstojnica oddelka za gastroenterologijo Saša Markovič. Po njenih besedah je za tovrstno presaditev še posebej pomemben dober strokovni in organizacijski donorski program, ki poteka pod okriljem Slovenijatransplanta in Eurotransplanta v donorskih bolnišnicah.

Odobreno preizkušanje umetnega srca
04. 02. 2001 00.00
Ameriški urad za prehrano in zdravila je odobril preizkušanja novega umetnega srca na ljudeh. Gre za prvo umetno srce, ki se popolnoma prilega notranjosti prsnega koša.

Rešilec izgubil bolnika
15. 12. 2000 00.00
Reševalci v Neaplju so na poti v bolnišnico izgubili 81-letnega bolnika Carmina Ardita. Ko je voznik reševalnega vozila zavrl, so se namreč odprla vrata vozila in bolnik je skupaj z nosili pristal na cestišču. Uro po nesreči je Ardito umrl. Hčerka pokojnika je zahtevala pojasnilo za nesrečo, po besedah očividcev pa je bilo reševalno vozilo, sicer last neke zasebne družbe, "navadna stara kripa". Voznika naj bi nosila in bolnika "pospravila" nazaj v reševalno vozilo in nadaljevala vožnjo. Po njunih trditvah Ardito ni umrl zaradi "nepomembnega padca", ampak zato, ker je bil hudo bolan. Starca so v bolnišnico odpeljali zaradi težav s črevesjem in ledvicami.

Uspešna operacija v Kliničnem centru
01. 12. 2000 00.00
V ljubljanskem Kliničnem centru so danes prvič vstavili srčni spodbujevalnik, ki je namenjen preprečevanju naglega utripanja srca kot posledice motenj ritma na preddvorih ali tako imenovane atrijske fibrilacije. Gre za najnovejši model razvoja na tem področju, ljubljanski kirurgi pa se z današnjim posegom uvrščajo med prve centre v Evropi, ki so opravili tak poseg.

Slaba prehrana v francoskih bolnišnicah
05. 10. 2000 00.00
Približno 40 odstotkov bolnikov v francoskih bolnišnicah trpi zaradi slabe prehrane, v kateri primanjkuje predvsem hranljivih snovi, so ugotovitve neke raziskave. Bernard Guy-Grand, ki je vodil raziskavo v 68 bolnišnicah v petih francoskih departmajih, je opozoril, da slaba prehrana povečuje možnost zapletov in smrtnih primerov med zdravljenjem ter upočasnjuje zdravljenje bolnikov. Le v približno petini bolnišnic, ki so bile vključene v raziskavo, je ocena prehrane bolnikov sistematična in le v četrtini ustanov preverjajo, če je bolnik zaužil celoten obrok ali ne. Velika črna točka francoskih bolnišnic je tudi urnik prehrane. V četrtini bolnišnic imajo pacienti kosilo ob 17. uri, zaradi česar je časovni razmik med zajtrkom in kosilom prevelik. Zajtrk v bolnišnicah postrežejo ob približno 9. uri., čeprav so bolniki zaradi merjenja temperature in opravljanja toalete pokonci že dve ali tri ure prej.

Tiskovna konferenca Kliničnega centra
26. 07. 2000 20.18
V Kliničnem centru so danes poleg poletnega programa dela predstavili še dve zanimivi temi - odškodninsko odgovornost zavoda in zaposlenih do bolnikov ter pravila v zvezi z medicinsko dokumentacijo. Pravico do vpogleda v medicinsko dokumentacijo ima namreč vsak pacient, razen v primeru, ko zdravnik presodi, da bi to škodovalo njegovemu zdravljenju.

Ministrstvo za zdravstvo predstavilo naloge
27. 06. 2000 08.04
Na Ministrstvu za zdravstvo so včeraj predstavili prednostne naloge novega kabineta ministra za zdravstvo Andreja Bračuna.

Operirali češkega predsednika Havla
05. 06. 2000 13.41
Češki predsednik Vaclav Havel je danes imel operacijo trebušne stene, pri kateri naj bi mu odstranili tkivo, ki je nastalo zaradi predhodnih operacij. Poseg, ki ga vodi avstrijski kirurg Ernst Bodner, je za Havla nevaren predvsem zaradi narkoze, saj je češki predsednik kronični pljučni bolnik.

Testiranje kapsule s kamero
26. 05. 2000 15.40
Britanski znanstveniki so pričeli s testiranjem miniaturne kapsule, v kateri se skriva drobna kamera. Pacient bo omenjeno tableto pojedel, ta pa bo posnela 6 ur dolgo pot skozi prebavni trakt bolnika. Glavna prednost tabletke - kamere je, da bolniku ni potrebno skozi mučne in neprijetne običajne procese, ko je potrebno prebavila slikati skozi kamero na cevki, ki v trakt vstopi skozi žrelo. Bolnik enostavno poje tableto in se odpravi po običajnih opravkih.

Eksplozija na Trgu nebeškega miru
15. 02. 2000 21.24
Danes ob štirih popoldne po krajevnem času je na Trgu nebeškega miru v Pekingu eksplodirala bomba, ki jo je sprožil nek duševni bolnik. Kitajska policija je sporočila, da je bil storilec pri tem ubit, nek mimoidoči turist iz Republike Koreje pa lažje ranjen. Policija je medtem tudi že potrdila, da je šlo za samomorilski napad.

Maradona končal v bolnišnici
05. 01. 2000 11.50
Nekdanji argentinski nogometni velemojster Diego Armando Maradona je zaradi previsokega krvnega pritiska in srčne aritmije moral v bolnišnico Cantegril v Urugvaju.

Nov primer Creutzfeldt-Jakobove bolezni v Franciji
16. 12. 1999 15.37
V Franciji so zabeležili nov primer Creutzfeldt-Jakobove bolezni, ki bi utegnila biti povezana z boleznijo norih krav, so sporočili francoski zdravstveni viri.

Pomotoma odstranili zdravo ledvico
25. 11. 1999 08.12
V neki nizozemski bolnišnici so starejšemu bolniku namesto bolne odstranili zdravo ledvico. Napako so zdravniki ugotovili že med operacijo, a je žal ni bilo več možno popraviti, je pred dnevi potrdil predstavnik bolnišnice Sint Joseph v mestu Veldhoven. V operacijskem posegu bi morali bolniku odstraniti ledvico, v kateri so odkrili tumor. Bolnik je trenutno v kritičnem stanju, saj je po operaciji dobil še infekcijo. Preiskovalna skupina je potrdila, da je za operacijsko napako kriva ''človeška napaka''.

Odkrita skrivnost nasmeha Mona Lize
02. 09. 1999 11.34
Skrivnost nasmeha znamenite Mone Lize je v njenem obsesivnem šklepetanju z zobmi, trdi nek italijanski zdravnik. Filippo Surano je namreč prepričan, da je plemkinja z znamenitega potrteta Leonarda da Vincija trpela za bruksizmom, podzavestne navade, da bolnik med spanjem in pod napetostjo šklepeta z zobmi. Napor pri poziranju za portret bi vsekakor lahko povzročil podzavestno šklepetanje z zobmi, trdi Surano, ki je izsledke svoje analize poslal da Vincijevemu muzeju v Firencah.

170 kg je preveč za en sedež
15. 08. 1999 11.34
170 kilogramov težki Francoz, ki je želel iz Francije poleteti v Peking, toži francosko letalsko družbo Air France zaradi diskriminacije. Ta mu namreč ni dovolila vstopiti na letalo, če prej ne plača dveh kart. Jean-Paul Touz, ki bi moral na Kitajskem soditi na svetovnem šahovskem prvenstvu za ženske, letalsko družbo obtožuje rasizma. Air France se obtožb brani in se sklicuje na mednarodno zakonodajo, ki pravi, da mora potnik plačati za vse sedeže, ki jih zasede. Air France še dodaja, da je potniku ponudila popust, saj mu je bila pripravljena zaračunati le en sedež in pol. Do podobnega incidenta je prišlo že prejšnji mesec, ko pilot Air Francea ni dovolil, da bi se na letalo povzpel neki duševni bolnik. Pravilnik letalske družbe namreč zahteva, da duševni bolniki družbi izstavijo posebno zdravniško potrdilo.

Prva primera ebole v Evropi
05. 08. 1999 12.15
Po pisanju današnjega londonskega Timesa v Nemčiji vlada preplah zaradi smrtonosnega virusa ebola. Nemške oblasti so v pripravljenosti, potem ko so pri nekem 40-letnem Nemcu, ki se je minuli konec tedna vrnil s službenega potovanja iz zahodne Afrike, ugotovili simptome, značilne za ebolo.

Dr. Smrt obsojen naklepnega umora druge stopnje
27. 03. 1999 04.50
V mestu Michigan se je končalo sojenje ameriškemu zdravniku Jacku Kevorkianu, ki si je pridobil vseameriško ''slavo'' z javno podporo pomoči pri samomoru ali evtanaziji na smrt bolnih ljudi. Jacka Kevorkiana, znanega tudi pod nazivom dr.Smrt, je sodišče obsodilo naklepnega umora druge stopnje, ker je lani pred televizijskimi kamerami vbrizgal smrtonosno tekočino Thomasu Youku, ki je bolehal za neozdravljivo Lou Gerighovo boleznijo, in mu tako pomagal na drugi svet.

Kevorkianova usoda v rokah porotnikov
26. 03. 1999 08.35
V mestu Pontiac v zvezni državi Michigan se je končal prvi del sojenja ameriškemu zdravniku, ki si je pridobil vseameriško ''slavo'' z javno podporo pomoči pri samomoru ali evtanaziji na smrt bolnih ljudi. Obtožnica Jacka Kevorkiana bremeni naklepnega umora, ker je lani pred televizijskimi kamerami vbrizgal smrtonosno tekočino Thomasu Youku, ki je bolehal za neozdravljivo Lou Gerighovo boleznijo, in mu tako pomagal na drugi svet.

Jack Kevorkian se bo zagovarjal sam
23. 03. 1999 10.17
Ameriški patolog Jack Kevorkian se je odločil, da se bo sam zagovarjal na sodišču v zvezni državi Michigan, kjer mu bodo sodili zaradi naklepnega umora na smrt bolnega Thomasa Youka. 70-letni Kevorkian, ki je zadnja leta svojega življenja posvetil pomoči pri samomorih neozdravljivo bolnim ljudem, je po lastnih besedah od leta 1990 do danes pomagal na drugi svet že 130 bolnikom.

Zdravniki uspešno odstranili tumor na srcu
04. 05. 1998 09.19
Ameriški zdravniki so nekemu bolniku odstranili redek tumor na srcu na neobičajen način. Zdravniki so vzeli srce iz telesa, odstranili kancerogeni tumor v velikosti limone in nato srce vrnili nazaj v telo. To je prvič, da so tumor na srcu uspešno odstranili z metodo avtotransplantata, je povedal hustonski kirurg Michael Reardon. Dvajsetletni bolnik se je po šesturni operaciji dobro počutil. "Ne morem verjeti, da sem še živ," je povedal novinarjem.

Madžarski zdravniki odstranili 38-kilogramski tumor
06. 03. 1998 09.00
Zdravniki na vzhodu Madžarske so nekemu moškemu iz želodca odstranili 38-kilogramski tumor, je danes sporočila madžarska tiskovna agencija MTI.

Bolnišnica ne odgovarja za ukradeno zobno protezo
05. 02. 1998 08.36
Bolnišnica ne jamči za zobno protezo, za katero se morebiti izkaže, da so jo ukradli med operacijo. Omenjeno odločitev je v ponedeljek objavilo deželno sodišče v mestu Itzehoe. Načeloma mora vsak bolnik pred operacijo poskrbeti za to, da svoje predmete shrani na varno, je sodišče utemeljilo svojo odločitev. Kraje zobovja, ki "ga načeloma ne more uporabljati kakšna tretja oseba" in je pred kratkim doletela neko pacientko, bolnišnica očitno ni pričakovala.

Združeni narodi o razširjenosti AIDSa
26. 11. 1997 00.00
Združeni narodi so danes objavili poročilo, ki kaže, da je aids v svetu bolj razširjen, kot so prvotno ocenjevali. Poročilo je pokazalo, da je z virusom HIV v svetu trenutno okuženih več kot 30 milijonov ljudi, vsak dan pa se z njim okuži dodatnih 16.000 ljudi. Te številke so kar za tretjino višje od dosedanjih, predvsem zato, ker je bilo število okuženih v podsaharski Afriki doslej podcenjeno.