boni

Zajc: Na gospodarskem ministrstvu pričakujemo uveljavitev predkupne pravice za Yorkov delež v Savi
09. 02. 2022 16.46
Na gospodarskem ministrstvu po besedah državnega sekretarja Simona Zajca ob morebitni prodaji 43-odstotnega lastniškega deleža sklada York v družbi Sava pričakujejo, da bosta Slovenski državni holding (SDH) in ministrstvo za finance v svojem delu nalog po proučitvi vseh relevantnih okoliščin uveljavila predkupno pravico državnih lastnikov družbe.

V Vrbi in Kranju za praznik kljub epidemiološkim omejitvam pestro
08. 02. 2022 08.22
Slovenski kulturni dan tudi letos vabi v rojstni kraj Franceta Prešerna in v mesto, v katerem je preživel svoja zadnja leta. V Vrbi, iz katere tokrat prihaja poziv "Edinost, sreča, sprava k nam naj nazaj se vrnejo", proslave letos ni, so pa možni individualni pohodi po poti kulturne dediščine. V Kranju v okrnjeni obliki poteka Prešernov smenj. Predsednik DZ Igor Zorčič je v spremstvu župana, podžupana in direktorja Zavoda za turizem položil venec k Prešernovemu spomeniku pred kranjskim gledališčem.

Turistični bon unovčilo že 90 odstotkov upravičencev
26. 01. 2022 11.43
Ob koncu lanskega in v začetku letošnjega leta se kljub krepitvi epidemije covida-19 nadaljuje unovčevanje turističnih bonov in bonov 21. Vsaj delno je turistični bon že izkoristilo 90 odstotkov upravičencev, medtem ko je pri bonih 21 ta delež še pod dvema tretjinama.

Se prejemnikom socialne pomoči obetajo energetski boni in znižana omrežnina?
22. 01. 2022 19.44
Ne samo energetski boni, tudi znižana omrežnina in nižji prispevek za obnovljive vire energije. Tako naj bi se vlada po neuradnih informacijah lotila naslavljanja stisk ljudi zaradi visokih cen ogrevanja. Parlamentarna opozicija je prepričana, da vlada dela prepočasi, zato je v postopek vložila svoj predlog reševanja krize, ki pa je bil zavrnjen. Kdaj bo torej vlada ukrepala, kakšna so pričakovanja?

Avstrijska vlada bi k cepljenju nagovarjala z loterijo in 500 evri
20. 01. 2022 15.11
Avstrijska vlada se je med čakanjem na odločitev parlamenta glede (ne)podpore uvedbi obveznega cepljenja proti covidu za vse odrasle odločila, da bo narod poskušala motivirati na drugačen način – s covidnimi loterijskimi srečkami. Prebivalci bodo za vsak prejet odmerek cepiva dobili eno srečko. Vreča z nagradami bo globoka kar milijardo evrov, dobitna bo vsaka deseta izdana srečka. Dobitniku bo prinesla bon za 500 evrov, ki ga bo lahko porabil v avstrijskih trgovinah, turizmu ali pri storitvenih, kulturnih in športnih dejavnostih.

Pripravljeni na poletno sezono v Sredozemlju
20. 01. 2022 00.15
V agenciji Sonček se najbolj splača rezervirati poletne počitnice do 31. januarja – pripravili so tudi odlične pogoje v primeru odpovedi.

Jadran je še vedno »naše morje«
17. 01. 2022 00.15
Z rezervacijo do 31. januarja si zagotovite najnižje cene in počitnice povsem po vašem okusu

Porabljenih več kot 83 odstotkov bonov iz leta 2020, polne hotele preprečil omikron
02. 01. 2022 18.36
Med prazniki so bile naše turistične kapacitete, kljub številnim omejitvam zaradi korone, še kar dobro zasedene, ocenjujejo turistični delavci. Čeprav je še pred mesecem kazalo, da bodo hoteli skoraj polni, pa jim je načrte prekrižal omikron. Pri Slovencih je še ostalo nekaj bonov, nekateri so jih izkoristili tudi med temi prazniki. Večina, več kot 80 odstotkov bonov iz leta 2020 je že vnovčenih, ocenjujejo na gospodarskem ministrstvu. Tisti, ki jih še niso, jih lahko porabijo do konca junija.

Več kot 80 odstotkov lanskih turističnih bonov že unovčenih
31. 12. 2021 13.20
Vlada je v okviru PKP 10 podaljšala veljavnost turističnih bonov, zdaj pa je izdala še uredbo glede unovčitve bonov. Vsi, ki še niso porabili lanskega bona, lahko to storijo do vključno 30. junija 2022. Enako velja za bone, ki jih je vlada izdala letos. Na gospodarskem ministrstvu ocenjujejo, da je bilo do zdaj porabljenih več kot 83 odstotkov bonov iz leta 2020.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov
30. 12. 2021 06.37
Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

PKP10 korak bližje k uveljavitvi, državni svet ni izglasoval veta
29. 12. 2021 06.36
Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na novi interventni zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic covida-19, vrednih 280 milijonov evrov. Med svetniki je prevladalo mnenje, da je potrebna čimprejšnja uveljavitev zakona.

Bomo po turističnih dobili še digitalne bone v vrednosti 150 evrov?
28. 12. 2021 18.36
Služba vlade za digitalno preobrazbo pripravlja tako imenovane digitalne bone, ki bi jih Slovenci lahko unovčili za nakup računalniške opreme. Ti za razliko od turističnih ne bodo namenjeni vsem, do njih bodo najverjetneje upravičeni dijaki, študenti in starejši. In še ena novost. Slovenci se poslavljamo od papirnatih računov. Tega vam bo po novem prodajalec izdal le, če boste to izrecno zahtevali.

Kapacitete ponekod polno zasedene do sredine januarja
27. 12. 2021 19.41
Kljub upadu turizma zaradi epidemije je bil letošnji november po nočitvah rekorden. Več kot 700 tisoč nočitev so zabeležili turistični ponudniki, kar je celo več kot novembra 2019, ki je bilo turistično rekordno leto. In tudi za novoletne praznike sobe ne bodo ostale prazne, kapacitete so ponekod polno zasedene do sredine januarja. Prevladujejo seveda slovenski gostje s turističnimi boni, počasi pa se vračajo tudi tujci.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen
27. 12. 2021 16.19
Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Vlada soglaša z dopolnili k predlogu PKP 10: obeta se podaljšanje turističnih bonov
26. 12. 2021 15.20
Vlada je na dopisni seji soglašala s predlaganimi dopolnili k predlogu zakona o dodatnih ukrepih zaradi posledic covida-19 ter sprejela odzivno poročilo na revizijsko poročilo računskega sodišča, so sporočili z vlade. Za proizvodnjo elektronskih sklopov FTA 2 bo vlada prispevala 1,37 milijona evrov, so še sklenili na današnji seji. Predlog zakona PKP 10, ki med drugim podaljšuje lanske turistične bone ter predvideva enkraten solidarnostni dodatek za določene upokojence, kmete, invalide in vojne veterane, bo državni zbor na izredni seji obravnaval v ponedeljek.

Bo vlada vendarle podaljšala veljavnost turističnih bonov? To lahko naredi tudi na dopisni seji
21. 12. 2021 14.26
Čas za podaljšanje turističnih bonov, ki jih je vlada namenila v letu 2020, se neustavljivo izteka. Ministrstvo za gospodarstvo pa medtem zagotavlja, da bo vlada turističnim bonom veljavnost podaljšala tako, kot je to s sklepom že storila za bone 21. Najprej mora biti sicer sprejeta zakonska osnova, ki je trenutno v parlamentarnem postopku in bo obravnavan še v tem letu. Do zdaj je bilo sicer unovčenih 1.550.172 bonov v vrednosti več kot 108 milijonov evrov.

Izberite gorivo MOL EVO in sodelujte v veliki nagradni igri za Audi Q3!
19. 12. 2021 00.15
Bencinski servisi MOL po vsej Sloveniji svojim strankam poleg celovite ponudbe za postanek na poti nudijo tudi visoko kakovostna goriva MOL EVO. Pozimi še posebej priporočajo premium goriva MOL EVO Plus. Prednosti slednjih so namreč odličen učinek in ohranjanje čistosti motorja, daljša življenjska doba, večja moč motorja in več prevoženih kilometrov. Ob tem pa za gorivo MOL EVO Diesel Plus velja tudi, da omogoča zanesljiv zagon v ekstremnih vremenskih razmerah, do – 40 ˚C.

Nekatere države za turiste pripirajo vrata, a Slovencev to ne ustavi
16. 12. 2021 19.10
Posvetovalna skupina pri ministrstvu za zdravje vladi za zdaj ni predlagala zaostrovanja ukrepov. Jih pa – predvsem zaradi širjenja nove različice omikron – zaostrujejo nekatere evropske države, ki zlasti turistom, ki bi jih želeli obiskati za praznike, pripirajo meje. In kam si Slovenci najbolj želimo odpotovati v času božično-novoletnih praznikov? V turističnih agencijah pravijo, da se je povečalo povpraševanje po evropskih prestolnicah in tudi po bolj tropskih destinacijah, kot so Maldivi, Zanzibar in Dubaj. Večina pa jih namerava praznike preživeti doma.

Z energetskimi vavčerji želi opozicija še to zimo pomagati najbolj ogroženim
13. 12. 2021 18.57
150 evrov za 75 tisoč socialno najbolj ogroženih posameznikov in 40 evrov na otroka za prejemnike otroškega dodatka. Tako so si pomoč najbolj ranljivim skupinam v obliki energetskih vavčerjev zamislili v stranki Socialnih demokratov. Podrobnosti so zapisali v predlog Zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine in ga skupaj z opozicijskimi partnerji vložili v nadaljnjo proceduro. In kaj na to porečejo v koaliciji?

Za najboljša slovenska kampa izbrali kamp Kolpa Vinica in River Camping Bled
13. 12. 2021 13.50
Obiskovalci portala Avtokampi so v izboru najboljših kampov v Sloveniji in na Hrvaškem med domačimi večjimi kampi za najboljšega izbrali River Camping Bled, med manjšimi pa kamp Kolpa Vinica. Za najboljše glamping naselje so izbrali Ribno Bled, za najboljše postajališče za avtodome pa Kostanjevico na Krki.

Odbor DZ zavrnil tudi predlog o dodatnem podaljšanju lanskih bonov
10. 12. 2021 15.14
Člani odbora DZ za gospodarstvo so zavrnili predlog nepovezanih poslancev, da bi veljavnost lanskih turističnih bonov podaljšali vsaj do 31. julija prihodnje leto. Že v sredo je odbor za delo zavrnil enak predlog za letošnje bone. Kot je pojasnil državni sekretar Simon Zajc, je vlada že sama naslovila temo podaljšanja bonov.

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov
09. 12. 2021 08.15
Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

Slovenci smo na Googlu največ iskali Sanjskega moškega
08. 12. 2021 16.15
Največji spletni iskalnik, Google, je v svojem letnem poročilu razkril, katere osebe so bile letos najbolj iskane. Med drugim boste izvedeli, katera so najbolj priljubljena aktualnopolitična iskanja in katere vsebine s področja TV-zabave so najbolj pritegnile pozornost ljudi.

Vlada podaljšala letošnje turistične bone
02. 12. 2021 06.18
Vlada je na seji podaljšala rok za unovčitev letošnjih bonov (Bonov21) do 30. junija 2022. S tem želijo preprečiti množično obiskovanje priljubljenih turističnih destinacij v času slabe epidemiološke situacije in spodbuditi turistično povpraševanje tudi drugo leto.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?
02. 12. 2021 06.00
Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

V Ljubljani 20-odstotna podražitev ogrevanja, Petrol zvišal cene elektrike in plina
01. 12. 2021 07.38
V Ljubljani je od danes dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo z današnjim dnem zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

Nad naravnim snegom brnijo še topovi, smučarska sezona se začenja
01. 12. 2021 07.19
Zelene doline in bele strmine, bi lahko dejali. Medtem ko se je večjega dela države zima le bežno dotaknila, so se v višjih legah razveselili kar krepke novembrske pošiljke snega, ki je ponudila odlično podlago za začetek smučarske sezone. Nižje ležeča smučišča hitijo z dodatnim zasneževanjem, odprtje večinoma načrtujejo že ta konec tedna. Lansko zapiranje sredi sezone, ko so se morale žičniške naprave vmes kar trikrat ugasniti, pa je pustilo posledice na nezaupljivosti ljudi – kljub možnosti unovčitve bonov je bila predprodaja vozovnic precej katastrofalna.

S turističnimi boni v praznični ambient butičnega hotela
30. 11. 2021 00.15

Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov
26. 11. 2021 12.20
Vlada namerava podaljšati tudi veljavnost letošnjih bonov, ki jih lahko državljani unovčijo v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi, je razvidno iz gradiva v vladni obravnavi. Enako kot lanski turistični boni naj bi tudi letošnji veljali do 30. junija 2022. Letošnji boni, imenovani bon21, so zaživeli sredi julija, do 22. novembra pa so jih državljani unovčili polovico. Porabljena vrednost je po navedbah vlade znašala 96,2 milijona evrov, neporabljenih jih je še za 95,9 milijona evrov.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.