britanske nagrade

Husein hvali napade Iračanov

23. 07. 2003 00.00

Arabska televizija Al Arabija je objavila zvočni posnetek, v katerem domnevno glas Sadama Huseina hvali gverilske napade na koalicijske sile. Ameriške in britanske oblasti pa so pozdravile smrt Huseinovih sinov, saj naj bi bila brata odgovorna za umore in mučenje na tisoče ljudi. Mnogi so tudi prepričani, da je njuna smrt odločilen udarec privržencem nekdanjega voditelja.

Günter Grass kritizira Busha

06. 04. 2003 00.00

Nemški pisatelj Günter Grass je v pogovoru za britanski radio BBC ameriškega predsednika Georga W. Busha primerjal s teroristom Osamo bin Ladnom. <em>"Govori v jeziku fundamentalizma,"</em> je dejal 75-letni dobitnik Nobelove nagrade za literaturo.

Intenzivni napadi na Irak

21. 03. 2003 00.00

V obsežni letalski ofenzivi je bila močno bombardirana iraška prestolnica Bagdad, letala pa so napadla tudi mesti Mosul in Kirkuk na severu Iraka. Pentagon je obenem potrdil, da so britanske in ameriške kopenske enote, ki osvajajo jug države, prodrle že 160 kilometrov v notranjost Iraka.

Po zlatih globusih in pred oskarji ... bafte

28. 01. 2003 00.00

Britanska akademija za filmsko in televizijsko umetnost (Bafta) je sporočila letošnje nominacije za najbolj prestižne britanske filmske in televizijske nagrade. Med filmi sta največ nominacij dobila <em>Chicago</em> in <em>Tolpe New Yorka</em> - po 12.

Nominacije za britanske filmske nagrade

28. 01. 2003 00.00

V mrzličnem pričakovanju nominacij za oskarja je Britanska filmska akademija v ponedeljek predlagala musical <em>Chicago</em> in nasilne Scorsesejeve <em>Newyorške tolpe</em> za dvanajst nagrad te akademije, znanih pod imenom BAFTA.

9000 dolarjev nagrade poštenemu uslužbencu

01. 11. 2002 00.00

Iraški predsednik Sadam Husein je nekemu uslužbencu ministrstva za informiranje ponudil 9000 ameriških dolarjev zaradi poštenosti, saj je ta nekemu britanskemu novinarju vrnil izgubljeni kovček z 9000 dolarji.

Jezni Russell Crow

28. 02. 2002 00.00

Igralec Russell Crow je fizično in verbalno napadel producenta britanske televizijske postaje BBC Malcolma Gerrieja, ker je v posnetku slovesne podelitve nagrad skrajšal njegov zahvalni govor.

Gospodar Prstanov prejel pet nagrad

25. 02. 2002 00.00

Film Gospodar Prstanov: bratovščina prstana je sinoči prejel kar pet glavnih nagrad britanske filmske akademije, med njimi nagrado za najboljši film, in tako pogumno pričakuje noč oskarjev.

Podelili britanske glasbene nagrade

21. 02. 2002 00.00

Britanska pevka Dido, ki je bila še pred približno letom dni dokaj neznana na glasbeni sceni, je bila na podelitvi britanskih glasbenih nagrad v Londonu nagrajena v kategorijah najboljša ženska izvajalka in najboljši album za <em>No Angel</em>.

Nominacija za Nikogaršnjo zemljo

12. 02. 2002 00.00

Ameriška filmska akademija je razglasila nominacije za letošnje oscarje. Nominacijo za tuji film je dobil tudi film Danisa Tanovića Nikogaršnja zemlja.

Pa so rekli, da se ne bo zgodilo!

25. 10. 2001 00.00

Severnoirska paravojaška organizacija IRA je prvič v tridesetih letih svojega obstoja sporočila, da je začela z razoroževanjem. Odločitev so pozdravili tudi na Downing streetu, poroča naš londonski dopisnik <strong>Brane Kastelic</strong>.

Priprave na povračilne ukrepe

24. 09. 2001 00.00

Ameriške enote in letala v okviru priprav na morebitni povračilni napad počasi obkrožajo Afganistan, kjer naj bi se skrival glavni osumljenec za teroristične napade na ZDA Osama bin Laden.

Vozovnici za polet v vesolje

05. 03. 2001 00.00

Zakonski par z Gibraltarja, ki je želel ostati neimenovan, je za 367.000 dolarjev (približno 84,5 milijona SIT) kupil dve vozovnici za polet z britansko zasebno raketo Thunderbird v vesolje, je poročal britanski radio BBC.

Turnerjeva nagrada Wolfgangu Tillmansu

30. 11. 2000 00.00

Nemški fotograf Wolfgang Tillmans je letošnji dobitnik britanske nagrade za sodobno umetnost Turner. Nagrada znaša 21.000 funtov (35.000 evrov), žirija pa jo je nemškemu fotografu podelila za njegove osupljive podobe in različne vidike vsakdanjega življenja.

Umrl britanski romanopisec Malcolm Bradbury

29. 11. 2000 00.00

V 68. letu starosti je umrl britanski romanopisec sir Malcolm Bradbury, ki je med drugim napisal romana Eating People is Wrong in The History Man. Bradbury je utemeljil šolo kreativnega pisanja na univerzi East Anglia, iz katere so prišli številni znani romanopisci, med njimi tudi Kazu Išigura in Ian McEwan, dobitnika ugledne britanske literarne nagrade Booker. Britanski dnevnik Times je tečaj kreativnega pisanja, ki na univerzi v Norwichu na jugovzhodu države deluje od leta 1970, opisal kot ustanovo, ki je vzgojila številna velika imena sodobnega britanskega pisanja. Bradbury je bil profesor ameriških študij na univerzi, delal pa je tudi kot televizijski scenarist in literarni kritik. Njegov šesti, zadnji roman To The Hermitage je bil objavljen pred sedmimi meseci.

Spielberg bo prejel nagrado akademije BAFTA

02. 05. 2000 16.00

Regionalna sekcija Britanske filmske akademije v Los Angelesu (BAFTA LA) je sporočila, da bo ameriškemu režiserju Stevenu Spielbergu podelila nagrado za izreden prispevek k filmski umetnosti.

Britanska literarna nagrada staroangleški junaški pesnitvi

26. 01. 2000 14.02

Irski pesnik in Nobelov nagrajenec Seamus Heaney je že drugič postal dobitnik britanske literarne nagrade Whitbread. Heaney je nagrado prejel za svoj prevod staroangleške junaške pesnitve Beowulf, najstarejše še ohranjene germanske sage, napisane v šestem stoletju. Heaneyev prevod Beowulfa je žirija Whitbreada razglasila za knjigo leta, njen predsednik Eric Andersen pa je v obrazložitvi povedal, da je Heaney s svojim delom k življenju obudil delo, ki je bilo doslej znano le redkim literatom in jezikoslovcem. Na pomembnost njegovega dosežka ne more vplivati niti dejstvo, da je Heaney delo le prevedel.

Podelitev International Emmy Awards

23. 11. 1999 21.09

Na sinočnji 27. podelitvi nagrad International Emmy Awards v New Yorku so najbolj slavili predstavniki britanske televizije.

47. filmski festival v San Sebastianu

29. 08. 1999 15.56

Na 47. filmskem festivalu v San Sebastianu na severu Španije se bodo sredi prihodnjega meseca za nagrade med drugim potegovali ameriški filmski ustvarjalec Lawrence Kasdan, Francoza Michel Deville in Francois Depeyron, Brazilec Carlos Diegues in Iranec Ebrahim Hatamikia. Festival se bo začel s Kasdanovim filmom Mumford z zgodbo o psihiatru, ki na nenavaden način zdravi svoji paciente, zaključil pa ga bo prvenec britanske režiserke Marthe Fiennes s priredbo Puškinovega dela Onjegin. Letošnji festival bo posvečen retrospektivi francoskega režiserja Bertranda Taverniera, nagrado za dosedanje dosežke pa bosta prejeli tudi dve veliki dami ameriškega in britanskega velikega platna, Anjelica Huston in Vanessa Redgrave.

Mednarodni festival animiranega in kratkega filma v Dresdnu

15. 04. 1999 17.06

V Dresdnu se je sinoči začel 11. mednarodni festival animiranega in kratkega filma. V 13 tekmovalnih sekcijah bodo predstavili skoraj sto filmov iz 30 držav. Gre za ožji izbor izmed 913 poslanih filmov, ki segajo od risank do dokumentarnih in eksperimentalnih filmov. Do nedelje, 18. aprila, si bo mogoče ogledati tako socialnokritična dela kot tudi črne komedije in ljubezenske zgodbe. Najboljši bodo ob koncu festivala prejeli priznanja iz porcelana in denarne nagrade v skupni višini 42.500 mark, podelili pa bodo tudi nagrado občinstva.

Zaljubljeni Shakespeare tudi najboljši britanski film

12. 04. 1999 07.35

Zaljubljeni Shakespeare, letošnji dobitnik oskarja za najboljši film, je najboljši tudi po izboru Britanske akademije za film in televizijo BAFTA. Na sinočnji 51. podelitvi nagrad je skupaj dobil štiri, največ, pet, pa zgodovinska drama Elizabeth.

Afriška pisatelja dobila nagrado skupnosti Commonwealth

27. 02. 1999 12.14

Ganski pisatelj Benjamin Kwakye in njegov južnoafriški kolega Marion Molteno sta dobitnika letošnje literarne nagrade, ki jo podeljujejo pisatelji britanske skupnosti narodov (Commonwealth). Nagrajenca bosta prejela tudi po 1000 funtov. Ganec Kwakye je bil nagrajen za delo z naslovom Oblačila golote, Molteno pa je nagrado prejel za knjigo z naslovom Če lahko hodiš, lahko tudi plešeš. Literarno nagrado držav Commonwealtha je ustanovila neka britanska fondacija z namenom nagrajevati in spodbujati delo pisateljev v 53 državah skupnosti ter predstavljati svetu njihove dosežke.

Britanci prejeli tri od šestih mednarodnih nagrad emmy

25. 11. 1998 11.00

Britanske televizijske postaje so v torek v New Yorku prejele tri od skupaj šestih mednarodnih nagrad emmy, televizijskih inačic oskarjev. Ostale nagrade so romale v roke Švedov, Avstralcev in Nizozemcev. Tako je v kategoriji ''scenske umetnosti'' nagrado prejel film ''Judino drevo'' producentske hiše Landseer Production, ki govori o temnih straneh moške spolnosti. Nagrado emmy v kategoriji ''popularnih umetnosti'' je prejela humoristična nanizanka ''Vikarka iz Dibleya: ljubezen in zakon'', producentske hiše Tiger Aspect Production. Med otroškimi programi je bil najboljši izdelek postaje Channel Four, ki pripoveduje zgodbo neme deklice. Švedska televizija je prejela nagrado za film ''Tetovirana vdova''. V ospredju filma je življenje neke babice, emmyja za najboljšo dokumentarno oddajo pa je prejela avstralska producentska hiša za dokumentarec ''Zatočišče v Sarajevu'', ki govori o življenju prebivalcev mesta med srbsko zasedbo. Nizozemci so bili najboljši v kategoriji umetniških dokumentarcev. Nagrado jim je prinesla ''Vojna simfonij: Šostakovič proti Stalinu''.

Podelili so mednarodne nagrade Emmy

25. 11. 1997 13.37

V New Yorku so v ponedeljek podelili mednarodne nagrade Emmy za televizijske dosežke izven ZDA. Letos so to nagrado prejele štiri britanske produkcije: umetniški dokumentarni film o slavnem bolšojskem baletu, drama o politiku, ki zamenja stranko, predstava o osmih moških v gostilni in program, ki so ga oblikovali otroci.