budiša

Budiša bo Račanov namestnik

12. 03. 2002 00.00

Voditelji petih strank hrvaške vladajoče koalicije so po celodnevnem sestanku dosegli dogovor o tem, da Dražen Budiša postane namestnik premiera.

HSLS postavlja pogoje Račanu

07. 03. 2002 00.00

Predsednik Hrvaške socialno liberalne stranke Dražen Budiša je po sestanku vodstva svoje stranke sporočil, da bo stranka ostala v vladi, če bo sam kot novi namestnik premiera pristojen tudi za koordinacijo hrvaške zunanje in notranje politike.

HSLS odhaja iz koalicije?

07. 03. 2002 00.00

Predsednik Hrvaške socialno liberalne stranke Budiša je zaradi izjave premira Račana, da vladna koalicija nima več smisla, sinoči protestno zapustil sestanek o rešitvi vladne krize.

Nov spor med Račanom in Budišo

06. 03. 2002 00.00

Potem ko so se voditelji hrvaške vladajoče koalicije včeraj dogovorili o rešitvi krize, ki je nastala z odstopom šestih članov vlade iz vrst HSLS, bi lahko bil ta dogovor ogrožen, saj je prišlo do novega spora med predsednikom vlade Ivico Račanom in predsednikom HSLS Draženom Budišo.

Hrvaška rešila vladno krizo

05. 03. 2002 00.00

Največja kriza hrvaške vladajoče koalicije se je končala z velikim kompromisom. Predsednik stranke HSLS Budiša bo prevzel mesto namestnika premiera, v ožji kabinet vlade pa bodo vključili tudi predstavnika kmečke stranke.

Odstopi iz hrvaške vlade

04. 03. 2002 00.00

Predsednik HSLS Dražen Budiša je sinoči dejal, da bodo ministri iz vrst HSLS spoštovali odločitev stranke, da izstopijo iz vlade. Budiša se ni izjasnil ali bodo izstipili le trije člani vlade, ki jih HSLS želi zamenjati, ali bodo odstopili tudi trije ministri, ki so sami ponudili odstop.

Hrvaška: HSLS ruši Račanovo vlado?

01. 03. 2002 00.00

Hrvaška vlada je v resni krizi. Druga največja vladna stranka, HSLS, se je odločila zamenjati tri svoje ministre, vključno z Goranom Granićem, namestnikom premiera Ivice Račana. Na to mesto se želi povzpeti vnovični voditelj HSLS-a Dražen Budiša. Po pogajanjih med koalicijskimi partnerji bo jasno ali se bo peterica obdržala. Možna scenarija: manjšinska vlada ali predčasne volitve.

Na Hrvaškem brez dogovora

02. 03. 2002 00.00

Potem ko hrvaške koalicijske stranke sinoči niso našle izhoda iz vladne krize, je premier Ivica Račan dejal, da vse možnosti ostajajo odprte.

Zapleti v hrvaški vladi

28. 02. 2002 00.00

Hrvaškemu premieru Ivici Račanu so ponudili odstop vsi ministri stranke HSLS. O odstopih ministrov se bo Račan izrekel po zaključenih pogovorih z vodstvom ostalih strank koalicije.

Hrvaški tisk o krizi vlade

28. 02. 2002 00.00

Naslovne strani današnjih izdaj vseh hrvaških dnevnih časopisov se posvečajo predvsem odstopu predstavnikov Hrvaško socialnoliberalne stranke (HSLS) iz vlade in posledično krizi hrvaške koalicije.

Razprava o usodi hrvaške koalicije

22. 02. 2002 00.00

Predsedniki petih strank hrvaške vlade so razpravljali o prihodnosti koalicije in spremembi koalicijske pogodbe. Predsednik HSLS Dražen Budiša naj bi zahteval, da lahko vsaka stranka samostojno zamenja svojega ministra.

Spremembe v hrvaški vladi?

03. 02. 2002 00.00

Predstavniki druge največje hrvaške vladne stranke HSLS so sinoči za novega predsednika izvolili Dražena Budišo. Na Hrvaškem pričakujejo korenite spremembe v samem vrhu države.

Gotovina že ima odvetnike

12. 07. 2001 00.00

Organizacija hrvaških vojnih veteranov je napovedala, da bo domnevnega haaškega obtoženca, upokojenega generala Anteja Gotovino, fizično branila pred izročitvijo v Haag. Obenem pa je eden vodilnih predstavnikov organizacij hrvaških veteranov Marinko Liović na včerajšnji novinarski konferenci sporočil, da hrvaški veterani ne bodo blokirali cest v turistični sezoni, saj "ne želijo škoditi interesom hrvaškega naroda".

Budiša odstopil

12. 07. 2001 00.00

V sredo popoldne je z mesta predsednika stranke nepreklicno odstopil predsednik hrvaške socialno liberalne stranke Dražen Budiša. V kratki izjavi je HSLS sporočila, da je Budiša o odstopu s položaja obvestil člane velikega sveta HSLS, vendar pri tem ni navedla razlogov za njegov odstop. Neimenovani predstavnik HSLS pa je za hrvaške elektronske medije izjavil, da Budiša s svojimi stališči ni želel ovirati prihodnosti stranke, ni pa navedel, kakšna so ta stališča.

Tuji tisk o zaslišanju Miloševića

04. 07. 2001 00.00

Zaslišanje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu danes ocenjuje vrsta evropskih časnikov.

Mesić najpopularnejši

31. 07. 2000 11.45

V redni mesečni raziskavi zagrebškega Večernjega lista o priljubljenosti domačih politikov in strank v minulem mesecu je na vrhu najbolj pozitivnih politikov še naprej predsednik države Stjepan Mesić. Za najbolj negativno politično osebnost so povprašani izbrali Iviča Pašalića. Še naprej raste število neopredeljenih volilcev. V aprilski anketi Večernjega lista je bilo takih le 22 odstotkov. Stjepanu Mesiću je popularnost v primerjavi z mesecem poprej zrasla za tri odstotke, tako da je tokrat zbral 21,8 odstotka glasov. Drugouvrščenemu, premieru Ivici Račanu, je za približno toliko padla in ima 13,2 odstotka. Sledijo jima Vesna Pusič, Željka Antunovič, Dražen Budiša, Tonino Picula, Vesna Škare Ožbolt, Djurdja Adlešič, Mate Granič in Ivica Pančič. Premier Račan je na drugem mestu tudi na negativni lestvici, na kateri so, tako kot na pozitivni, še Budiša, Mesič in Antunovičeva.

Budiša v Ljubljani

08. 06. 2000 18.51

Na delovni obisk v Ljubljano je na povabilo Liberalne demokracije Slovenija danes prispel predsednik Hrvaške socialno liberalne stranke Dražen Budiša, ki se je srečal s predsednikom LDS Janezom Drnovškom. Ta je povedal, da je šlo za prijateljski pogovor, s katerim so želeli poglobiti stike s partnersko liberalno stranko na Hrvaškem. Budiša je izrazil veliko zadovoljstvo, da je prišlo do srečanja med vodstvi obeh strank, ki že zelo dolgo sodelujeta, tudi v mednarodnih organizacijah, kot je na primer Liberalna internacionala.

Budiša za sodelovanje z Mesićem

08. 02. 2000 21.29

Poraženi predsedniški kandidat HSLS-SDP Dražen Budiša je po objavi prvih izidov čestital zmagovalcu Stipetu Mesiću in izrazil upanje, da bo Mesić tesno sodeloval z vlado in parlamentom.

Predvolilni molk na Hrvaškem

23. 01. 2000 10.07

Na Hrvaškem velja od polnoči volilni molk pred jutrišnjimi predsedniškimi volitvami, na katerih bo 4,2 milijona volilcev doma in v tujini izbiralo naslednika prvega hrvaškega predsednika Franja Tudjmana. Volilni molk traja danes in jutri do polnoči, ko bodo objavljeni prvi neuradni rezultati. V tem času se v hrvaških medijih ne sme objavljati napovedi o izidu volitev, izjav, fotografij ali pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Stipe Mesić uživa največjo podporo volilcev

20. 01. 2000 12.35

V tekmi za predsednika Hrvaške še vedno vodi kandidat četverice HNS-IDS-HSS-DS Stipe Mesić s 27,01 odstotka glasov, sledi mu Dražen Budiša, kandidat koalicije HSLS-SDP, s 24,97 odstotka glasov, na tretjem mestu pa je kandidat HDZ Mate Granić, katerega bi volilo 22 odstotkov anketiranih. Tako kažejo rezultati raziskave javnega mnenja, ki jo je izvedel Zagrebški center za raziskavo trga na vzorcu 1000 ljudi, objavlja pa jih Večernji list.

Zaenkrat vodi Budiša

11. 01. 2000 21.39

Kandidat koalicije strank HSLS in SDP Dražen Budiša na predsedniških volitvah 24. januarja vodi v zadnjih javnomnenjskih raziskavah, ki jih je objavilo hrvaško neodvisno časopisje. V skladu z rezultati ankete med 1506 vprašanimi, opravljene 9. januarja, bi za Budišo glasovalo 30 odstotkov vprašanih, za kandidata HDZ, zunanjega ministra Mateja Granića pa 22,4 odstotka vprašanih. Na tretjem mestu je kandidat koalicije štirih opozicijskih strank Stipe Mesić z 18,3 odstotka glasov. Hrvaški vladni časniki pa ocenjujejo, da je HDZ, ki doživlja notranje pretrese po hudem neuspehu na parlamentarnih volitvah 3. januarja, pred razkolom.

Devet kandidatov za predsedniške volitve

08. 01. 2000 09.00

Hrvaška volilna komisija je uradno potrdila devet kandidatov za predsedniške volitve, ki bodo 24. januarja. Glavna tekmeca bosta kandidat zmagovalne opozicijske koalicije HSLS-SDP Dražen Budiša ter dolgoletni hrvaški zunanji minister in kandidat HDZ Mate Granić. Ostali kandidati so še podpredsednik HNS Stipe Mesić, ki ima podporo opozicijske četverice (HNS-LS-IDS-HSS) in ASH, ter predsednik desničarske HSP Ante Đapić, ki ga podpira tudi HKDU, Ante Prkačin iz NH in predsednik HPS Tomislav Merčep. Kot neodvisni kandidati nastopajo sociolog in publicist Slaven Letica, podjetnik Ante Ledić in dosedanji pravosodni minister Zvonimir Šeparović, sicer član HDZ. Dražen Budiša je že izrazil prepričanje v zmago v prvem krogu volitev. Stipe Mesić pa upa, da se bo uvrstil v drugi krog volitev.

Kdo bo Tuđmanov naslednik?

14. 12. 1999 19.32

Hrvaška volilna komisija je že objavila seznam kandidatov, med katerimi bodo izbirali volilci na januarskih parlamentarnih volitvah, pojavljajo pa se že tudi vprašanja, kdo bo nasledil pokojnega predsednika Franja Tuđmana. V skladu z ustavo mora namreč Hrvaška v 60 dneh razpisati predsedniške volitve, ki pa bi lahko spremenile politično podobo države. Zahodni diplomatski viri tako poudarjajo, da je sedaj možnost za pozitivne spremembe veliko večja, kot je bila še pred nekaj meseci.

Skupen nastop SDP in HSLS na hrvaških volitvah

06. 08. 1999 19.25

Hrvaški Socialdemokratska stranka (SDP) in socialnoliberalna stranka HSLS sta danes podpisali pogodbo o koalicijskem sporazumu ter o skupnem opozicijskem nastopu na bližajočih se hrvaških parlamentarnih volitvah. Skupno bi ti stranki lahko resno ogrozili vladajoči položaj Hrvaške demokratske unije (HDZ). Voditelja strank Ivica Račan (SDP) in Dražen Budiša (HSLS) sta izključila vsako možnost povezovanja in sodelovanja z vladajočo HDZ, tako pred in po volitvah, ki so napovedane za januar leta 2000.

Pokopali posmrtne ostanke žrtev povojnih pobojev

30. 07. 1999 16.41

Na pokopališču Dobrava pri Mariboru so danes pokopali posmrtne ostanke 1179 žrtev povojnih pobojev na Teznu, ki so jih aprila in maja izkopali na trasi bodoče avtoceste med Slivnico in Pesnico. Žalne slovesnosti so se poleg svojcev žrtev povojnih pobojev na Teznu iz Hrvaške udeležili tudi številni predstavniki države, cerkve in civilnih organizacij Iz Slovenije in Hrvaške, med njimi podpredsednik vlade Marjan Podobnik, namestnica predsednika urada predsednika Hrvaške Vesna Škare Ožbolt, podpredsednik zastopniškega doma hrvaškega Sabora Dražen Budiša, predsednik odbora za zakonodajo zastopniškega doma hrvaškega sabora Vice Vukojevič, mariborski župan Boris Sovič in mnogi drugi.