cantarutti

GZS: Gospodarstvo potrebuje dodaten paket protikoronskih ukrepov

21. 04. 2021 18.43

Gospodarstvo še vedno čuti posledice epidemije, zato potrebuje nov paket interventnih ukrepov, menijo v GZS. Med drugim predlagajo podaljšanje in izboljšanje uspešnih obstoječih ukrepov ter nekatere nove – na primer za pomoč gostinstvu, turizmu in industriji srečanj ter za krepitev razvoja v podjetjih. Izpostavljajo denimo podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, moratorij na kredite in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov, ki bi jih razširili še na več sektorjev.

Postopki z Arsa se bodo prenesli na ministrstvo, možnost pritožbe ukinjena

19. 04. 2021 17.25

Ministrstvo za okolje in prostor bo v okviru reorganizacije in debirokratizacije postopkov istovrstne postopke dovoljevanja posegov v okolje in prostor združilo na enem mestu. Tako se bodo postopki z Arsa prenesli na ministrstvo. Hkrati bo ukinjena možnost pritožbe na ministrstvo.

Vodenje GZS z aprilom prevzema Aleš Cantarutti

25. 02. 2021 15.37

Nekdanji državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti bo od aprila novi generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Kot ključno usmeritev štiriletnega mandata je izpostavil program Slovenija 5.0. Meni, da lahko z razvojnim partnerstvom dosežemo strateške cilje, kot je 60.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega.

Čakajoč poročilo, ki lahko zatrese politično prizorišče

23. 12. 2020 07.01

Zakaj še ni znano poročilo računskega sodišča? Javnost, poslanci državnega zbora in pristojni organi čakajo odgovore in razjasnitve, kaj se je dogajalo v ozadju nabave zaščitne in medicinske opreme v času koronakrize. Objava čaka (ne)soglasje Jorga Kristijana Petroviča, enega od namestnikov na računskem sodišču. Ta pravi, da se bo do poročila opredelil v razumnem času.

Aleš Cantarutti zapušča Zdravka Počivalška

04. 06. 2020 09.45

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo se poslavlja s položaja. Z delom na ministrstvu bo zaključil v sredini tega meseca. Njegova odločitev ni politična, niti ni posledica kakršnihkoli konfliktov, ampak bo nove izzive iskal v gospodarstvu, je zatrdil minister Zdravko Počivalšek.

Hrvati so preko posrednikov nabavili zgolj za 1,7 milijona evrov zaščitne opreme

15. 05. 2020 08.29

Hrvaška je za zaščitno opremo, ki jo je kupovala neposredno od Kitajske, odštela 52 milijonov evrov. Slovenija, ki je zaščitno opremo nabavljala prek posrednikov, pa je doslej sklenila že za več kot 112 milijonov evrov pogodb. Na Hrvaškem so na takšen način naročili le za 1,7 milijona evrov opreme.

Država bi pri poslu z Acronom prihranila 16,6 milijona, če bi maske kupila neposredno pri proizvajalcu

13. 05. 2020 06.00

Acron je ena maska FFP2 stala skupaj s prevozom in carino največ 1,6 evra, državi pa jih prodaja za 100 oziroma 143 odstotkov več. Če bi država maske kupovala neposredno pri proizvajalcu, bi prihranila 16,6 milijona evrov od 30-milijonskega posla z Acronom, ki mu je naročila maske za devet mesecev epidemije. Drugače povedano, država bi tako lahko kupila še dodatnih 10,3 milijona mask FFP2 po isti ceni kot Acron – 1,6 evra.

Vladni predlog sklepa, ki bi ga potrjeval odbor, v nasprotju s poslovnikom, zakonodajo in ustavo?

08. 05. 2020 06.38

Predsednik odbora za gospodarstvo Branislav Rajić je na pobudo opozicijskih članov odbora prekinil sejo, na kateri naj bi obravnavali vladno poročilo o nabavah zaščitne opreme za boj proti novemu koronavirusu. V LMŠ, SD in Levici so opozarjali, da je vladni predlog sklepa, ki bi ga potrjeval odbor, v nasprotju s poslovnikom, zakonodajo in ustavo. V koaliciji so bili nasprotnega mnenja.

Neustrezna ponudba: kaj je res?

08. 05. 2020 21.03

Poročali smo že, da je nekaj posameznikov iz Slovenske akademije znanosti in umetnosti 17. marca vladi sporočilo, da lahko s svojimi zvezami na Kitajskem v Slovenijo zanesljivo spravijo milijon mask tipa FFP 2 in FFP 3, pol milijona kirurških mask in drugo. Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti je pojasnil, da so pobudo SAZU-ja zavrnili, ker ni bilo jasno, kako bi to opremo spravili v Slovenijo in ker je bila predvidena dobava sukcesivna, in je zahtevala plačilo avansa. Toda na SAZU-ju zdaj pravijo, da to ne drži.

Zakaj posel, ki ga je ponudil Češko, ni bil izpeljan: ’Šlo je za navadne higienske maske’

07. 05. 2020 07.50

Poslovnež Sandi Češko je prek prvaka SD Dejana Židana ponudil posel za dobavo zaščitne opreme sekretarju na gospodarskem ministrstvu Alešu Cantaruttiju. Posel ni bil izpeljan, saj je bila ponudba po besedah Cantaruttija neustrezna, kar je Češko zanikal in dokazoval s sporočilom, v katerem je Cantarutti sam zapisal, da je "navedena zaščitna oprema ok". A iz elektronskega sporočila, ki nam ga je zdaj posredoval Cantarutti – med prejemniki pa je tudi Sandi Češko – je razvidno, da so bile v ponudbi na voljo le maske, ki so "za osebno uporabo in niso primerne za zdravstvene delavce".

Pri poslih z zaščitnimi maskami posredoval tudi Dejan Židan

06. 05. 2020 08.20

Seznam politikov, ki so bili vpleteni v posredovanje pri poslih z zaščitnimi maskami, se širi tudi v opozicijo. Tako je poslovnežu Sandiju Češku, ki je blizu stranki SD, pomagal sam njen predsednik Dejan Židan. Židan je Češku posredoval telefonsko številko Aleša Cantaruttija, državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu. Posla sicer nikoli niso sklenili. Cantarutti je namreč zatrdil, da se je bilo "s to ponudbo škoda ukvarjati", ker da je bila nepopolna - naj ne bi bilo ustreznih certifikatov. Elektronsko sporočilo, ki smo ga pridobili, pravi drugače: Češku je sam sporočili, da je - kolikor so preverili - "navedena zaščitna oprema ok, in ne bi smelo biti problemov". Cantarutti pa vztraja, da Češko zavaja

Šarec o parlamentarni preiskavi koalicije: Lisica bi preiskovala, koliko kokoši je izginilo

05. 05. 2020 12.17

Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme za obdobje od 1. februarja do 30. aprila. Takoj za to napovedjo so uvedbo parlamentarne preiskave napovedali tudi v opoziciji, ob tem pa obtožili koalicijo, da želijo preiskovati sami sebe. Odgovore od vlade glede nabave zaščitne opreme pa opozicija zahteva tudi na komisiji za nadzor javnih financ, na kateri sta bila tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel in nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek.

Pomoč pri nabavi zaščitne opreme ponudil tudi SAZU, a so jih na gospodarskem ministrstvu zavrnili

01. 05. 2020 19.30

Kaj vse se je dogajalo na samem začetku, natančneje sredi marca, govori tudi naslednja zgodba. Sloveniji je pri nabavi zaščitne opreme in respiratorjev pomoč ponudila tudi Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Njeni člani so ugledni profesorji in akademiki, ki imajo povezave z akademsko stroko in univerzami po vsem svetu, tudi na Kitajskem. Za ponudbo s Kitajske je stala celo kitajska vlada, a so jo na ministrstvu za gospodarstvo zavrnili.

Država je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask od ocen, je razlog v nerealnih ocenah ali praznih skladiščih?

27. 04. 2020 06.00

Uprava za zaščito in reševanje je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask v dobrem mesecu dni od ocenjenih potreb, ki so jih zbrali za vso Slovenijo. Takšni so izsledki naše analize podatkov ocene potreb in dejansko razdeljene opreme iz Državnega logističnega centra Roje. Kje je razlog? So bile ocene prenapihnjene, je k temu botrovalo prazno skladišče ali so se v krizi znašli domovi, bolnišnice, občine sami? Računsko sodišče poudarja, da se lahko naročnik zgolj z ustrezno izvedbo pripravljalnih faz izogne tveganju vsebinsko, količinsko, cenovno neustreznih nabav.

Travner: S klicem na blagovne rezerve sem preverjal sum storitve kaznivega dejanja

24. 04. 2020 16.27

V. d. generalnega direktorja policije Anton Travner je potrdil klic na zavod za blagovne rezerve. Po njegovih besedah je preverjal sum storitve kaznivega dejanja in ali je potrebno takojšnje ukrepanje policije. Marjan Podobnik in Lojze Peterle medtem zanikata lobiranje za posle nekaterih manjših podjetij pri nabavi zaščitnih mask, prav tako pa tudi pritiske, ki naj bi jih izvrševala.

Pritiski in vmešavanje politike v posle za dobavo zaščitne opreme

23. 04. 2020 22.34

V oddaji Tarča so razkrili pričevanja in dokumente o vmešavanju predstavnikov ministrstva za gospodarstvo v posel za dobavo mask in respiratorjev s strani družbe Geneplanet. Razkrili so tudi pritiske politikov, kot sta Marjan Podobnik in Lojze Peterle, za posle nekaterih manjših podjetij. Vse pritiske vpleteni zanikajo.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?

23. 04. 2020 06.00

Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

V Slovenijo pretekli teden prispelo 66 ventilatorjev, Krka donirala 15 ton razkužila

06. 04. 2020 14.46

Zavod RS za blagovne rezerve je bolnišnicam prejšnji teden dobavil 66 ventilatorjev za umetno predihavanje pljuč, ki jih potrebujejo pri zdravljenju najhujših oblik koronavirusne bolezni. Poleg tega je različnim institucijam dobavil tudi 1,83 milijona troslojnih mask in 401.280 mask tipa FFP2. Novomeška Krka pa je donirala 15 ton razkužila v vrednosti 220.000 evrov.

Dobava zaščitne opreme: je težava v organizaciji odgovornih?

26. 03. 2020 23.28

Vojni dobičkarji, ne kličite nas več – zalog zaščitne opreme imamo za en teden. To sporoča Slovencem vlada Janeza Janše, ki je danes dejal, da bo v pogodbe verjel šele, ko bo respiratorje videl na lastne oči. Z gospodarskega ministrstva pa je prišla zaskrbljena anonimka, v kateri zatrjujejo, da se mnoge prošnje in donacije spregledajo.

Šest smrtnih žrtev virusa, vračanje Slovencev iz tujine se nadaljuje

26. 03. 2020 10.56

Število potrjenih primerov okužbe s covidom-19 je naraslo za 36, in sicer na 562. Kot so pojasnili na vladi, so poenotili metodologijo zbiranja podatkov, tako da dnevno objavljeni podatki odražajo stanje preteklega dne. Trenutno je hospitaliziranih 98 ljudi, 17 jih je na intenzivni negi. Ponoči je na Infekcijski kliniki umrl oskrbovanec doma za starejše iz Metlike, ki je bil kronični bolnik.

Koliko zaščitne opreme še pričakuje država?

26. 03. 2020 20.33

Na gospodarskem ministrstvu zavračajo vse očitke, da ne sprejemajo donacij zaščitne opreme, ki je primanjkuje, in očitke, da niso odzivni, ob tem pa zagotavljajo, da bo od prihodnjega tedna naprej zaščitne opreme dovolj za vse. Skupna vrednost celotne naročene opreme naj bi znašala med 60 in 65 milijonov evrov, s prihodnjim tednom pa naj bi bila njena dobava bolj redna.

'Če skupaj nosimo maske, ščitimo eden drugega'

26. 03. 2020 12.15

Zaščitne maske si lahko izdelamo tudi sami, na domu, vendar moramo pri tem upoštevati navodila za uporabo, sta poudarili dr. Tina Bergant in dr. Polona Gams. Material mora biti pralen na visoki temperaturi, hkrati pa mora prenesti likanje. Pomembno je tudi zavedanje, da nam takšne maske zagotavljajo le delno varnost, pa še to od 30 minut do maksimalno dve uri.

Širjenje koronavirusa vpliva tudi na prodajo piva Corona

27. 02. 2020 15.51

Širjenje okužb z novim koronavirusom ima izrazito negativen vpliv tudi na globalno gospodarstvo. Nemški avtomobilski proizvajalci tako poročajo o kar 92-odstotnem padcu prodaje v prvih dveh februarskih tednih. Največji svetovni proizvajalec piva AB Inbev, pod njegovo okrilje spada tudi znamka Corona, pa kljub koronavirusu letos pričakuje višji dobiček.

Slovenija želi uvoziti več tisoč filipinskih delavcev

23. 10. 2019 14.28

Filipinske delavce čaka več tisoč delovnih mest v Sloveniji, so pred dnevi poročali avstralski mediji. Informacijo je potrdilo tudi filipinsko ministrstvo za delo in zaposlovanje. Tamkajšnji sekretar je povedal, da Slovenija išče med 2.000 in 5.000 polkvalificiranih delavcev, ki bi zapolnili vrzel, ki pri nas nastaja zaradi pomanjkanja delovne sile.

OKS podpisal pogodbe s kandidati za nastop na olimpijskih igrah

21. 10. 2019 17.48

Olimpijski komite Slovenije je v Portorožu podpisal pogodbe s kandidati za olimpijske igre prihodnje leto v Tokiu, sopodpisniki pa so bile tudi nacionalne panožne zveze športnikov. Ta čas je na seznamu 97 slovenskih športnic in športnikov.

Gospodarsko ministrstvo razume Lekovo poslovno odločitev 

03. 09. 2019 14.09

Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo razumejo, da se morajo podjetja prilagajati tržnim razmeram, zato razumejo odločitev Leka oziroma krovnega Novartisa, ki bo ustavil naložbo v širitev proizvodnih zmogljivosti na Prevaljah. Ministrstvo odstopa od pogodbe o državni spodbudi, ki jo bo Lek po napovedih tudi vrnil.

'Tako se je 94-letna zgodba o Muri zaključila'

30. 07. 2019 15.29

Nekaj manj kot 200 zaposlenih v družbi Arum, ki je nastala na pogorišču nekoč tekstilnega velikana Mure in je ta mesec pristala v stečaju, je po opravljenih zadnjih delih opoldne še zadnjič zapustilo svoja delovna mesta. Stečajni upravitelj in sindikalistka menita, da je s tem konec tekstilne industrije na tej lokaciji.

Delavci Aruma prejeli odpovedi: 'Žal se moramo posloviti od te firme'

15. 07. 2019 15.43

Stečajni upravitelj Igor Bončina je danes 243 delavcem družbe Arum izročil odpovedi iz poslovnega razloga. Do konca odpovednega roka, ki se izteče konec meseca, bodo delavci, ki so bili na čakanju, opravili preostale naloge.

Še tretji stečaj: konec za podjetje, ki je zraslo na ostankih ostankov Mure

01. 07. 2019 15.58

Dušan Gomboc, lastnik Aruma, ostanka nekdanje Mure, je na jutranjem sestanku zaposlene obvestil, da bo na okrožno sodišče v Murski Soboti podal predlog za stečaj, ker druge rešitve za podjetje ni. Kot so potrdili na sodišču, je to tudi že storil. Brez dela bo ostalo 240 ljudi. Arum je nastal na pogorišču Aha Mure, ta pa na ostankih nekoč velike Mure.

'Če želimo inovacije na trgu, potrebujemo tudi inovacije na ravni vlad'

05. 06. 2019 17.37

V okviru poslovnega foruma pobude Tri morja je v Ljubljani danes potekal panel o inovacijah. Na njem so predstavniki petih inovativnih podjetij iz regije - Microblink iz Hrvaške, Vpplant iz Poljske, Elcom iz Slovaške in Efos ter Cosylab iz Slovenije - predstavili svoje inovativne dosežke.