cel

Valentinov dan nesrečen za cvetličarko

15. 02. 1999 08.56

Cvetličarka Ann Fair iz Severne Karoline se je dobro pripravila za valentinovo, saj se je za praznik zaljubljencev založila s 1500 vrtnicami. Ko pa je v četrtek zjutraj prišla pred trgovino, je bil hladilni tovornjak, ki ga je Ann najela za hrambo cvetlic, izropan, na tleh pa je ležalo le nekaj pentelj. ''Kar zajokala sem,'' je potarnala Ann, ki je za vrtnice plačala 10.000 dolarjev, z uslužbenci pa je cel minuli konec tedna čistila in urejala cvetlice. Annin soprog Jim meni, da neznanci vrtnice najverjetneje prodajajo ob kakšni cesti po polovični ceni.

Vratar banke iz dolgočasja sprožil lažni alarm

02. 02. 1999 08.24

20-letni Nicholas Epperson, vratar banke v predmestju Omahe v ameriški Nebrasci, se je nedavno policiji zlagal o podtaknjeni bombi, da bi nekoliko popestril svojo dolgočasno službo. Po lažnem obvestilu je policija evakuirala cel okoliš, domnevno bombo pa so policisti iskali več kot eno uro.

Obeti

15. 01. 1999 08.27

V nedeljo in ponedeljek bo večinoma jasno. Po nižinah bo megla ali nizka oblačnost, ki se bo ponekod zadržala cel dan. Megla se bo pojavljala tudi ob morju.

Napoved za sosednje pokrajine

15. 01. 1999 08.26

V sosednjih pokrajinah bo pretežno jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost, ki lahko ponekod ostane tudi cel dan. Megla se bo pojavljala tudi v Padski nižini in ob severnem Jadranu.

Napoved za Slovenijo

15. 01. 1999 08.25

Danes in jutri bo pretežno jasno, po nižinah bo megla ali nizka oblačnost, ki se lahko ponekod zadrži tudi cel dan. Megla se lahko pojavi tudi ob morju. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do -7, v alpskih dolinah do -9, najvišje dnevne v krajih z meglo okoli 0, drugod od 1 do 5, na Primorskem do 10 stopinj C.

DF 1 sponzor Williamsa

28. 12. 1998 15.31

Nemška digitalna televizijska postaja DF 1 bo v prihodnji sezoni sponzorirala britansko moštvo formule 1 Williams. S sedeža DF 1 so sporočili, da bosta voznika Ralf Schumacher in Alex Zanardi na tekmovalnih kombinezonih nosila logotip televizije. O stroških sponzoriranja niso rekli nobene.

Bill Clinton zagovarjal svojo nedolžnost

22. 09. 1998 18.26

Ameriški predsednik Bill Clinton je zavzeto zagovarjal svojo iskrenost v ''primeru Lewinsky'', kjer je razpravljal o spolnih razmerjih. Internet in televizija sta neposredno predvajala štiriurni video posnetek, v katerem se je spopadel s sodelavci Kennetha Starra.

Odzivi na ameriški napad v Sudanu in Afganistanu

21. 08. 1998 11.07

V prvih odzivih na nocojšnji ameriški letalski napad na teroristična oporišča v Sudanu in Afganistanu večina držav izraža podporo ZDA; Moskva, ki sicer razmere še preučuje, pa je po poročanju ruske agencije Interfax poudarila, da ostro nasprotuje vsakršnemu vmešavanju v afganistanski konflikt.

Ben Johnson: organizatorji mitingov prikrivali doping

04. 08. 1998 13.57

''Nisem bil edini, ki je v tem času jemal nedovoljena poživila, a so bili drugi pravočasno obveščeni o doping kontrolah. Atleti so imeli pogosto dogovore z organizatorji mitingov in se skupaj izmikali doping kontroli,'' je za britanske časnike izjavil Kanadčan Ben Johnson, ki je bil v središču doping afere na olimpijskih igrah leta 1988 v Seulu.

Drzni tat izpraznil avto notranjega ministra

03. 05. 1998 10.19

Ropar tega najbrž niti ni vedel, a uspelo mu je vdreti v službeni avtomobil češkega notranjega ministra Cyrila Svobode. Rezultat njegovega "podviga" so bili manjkajoči radio, naprava za predvajanje kompaktnih plošč, rezervna guma in rahlo zmedeni minister. "Doživljam samo to, kar doživljajo mnogi drugi," je dejal šef policistov Svoboda po nočnem ropu. Njegov avtomobil, parkiran v središču Prage, je bil zaklenjen, radio pa pokrit. Zagata Svobode pa vseeno ni bila tolikšna, kot je bila tista, v kateri se je leta 1993 znašel njegov predhodnik Jan Ruml, ki so mu tatovi pred nosom odpeljali kar cel avto.

Švicarska družina bo v izložbi veleblagovnice preživela mesec dni

01. 04. 1998 09.22

Neka švicarska družina bo cel mesec preživela v izložbah neke velike blagovnice v Zuerichu. Družina - oče, po poklicu gradbeni delavec, mati ter enajst in tri leta stara otroka - bo prebivala v štirih izložbah, kjer bo mimoidočim na očem živela povsem normalno družinsko življenje. Tako bodo gledali televizijo, jedli, spali ter praznovali rojstni dan hčerke, podnevi pa bodo hodili na delo, v šolo in na sprehode. Lastnik blagovnice je povedal, da so družino izbrali med skupno 60 prijavljenimi zaradi njene povprečnosti. Družinici bodo za ta "ekshibicionističen" podvig plačali 10.000 švicarskih frankov (6500 dolarjev).

New York teden dni brez umora

23. 03. 1998 09.22

Newyorška četrt Brooklyn, ki je bila dolga leta tarča nasilnežev, kriminalnih tolp in trgovcev z mamili, je prvič, odkar policija vodi statistiko, cel teden zdržala brez umora. New York je v 70. in 80. letih veljal za mesto z največjim številom umorov v ZDA. Dnevno so zabeležili na tisoče prestopkov v siromašnih četrtih v vzhodnem delu mesta, zdaj pa v tednu dni v celem New Yorku niso zabeležili niti enega umora. Stopnja kriminala je v zadnjem desetletju v New Yorku pričela upadati, trend pa se nadaljuje tudi letos.

Škof brezdomec - revnim je dovoljeno krasti hruh

02. 03. 1998 08.34

Katoliški škof Muskens iz Brede je preživel en dan v Amsterdamu kot brezdomec, prespal je v raztrganih oblačilih pod mostom, jedel pa v ljudski kuhinji. "Nisem se počutil ravno prijetno", je po enodnevni avanturi povedal za rotterdamski časopis Algemeen Dagblad. Spoznal je, je dodal, da življenje brezdomcev mineva v iskanju novega zatočišča in da se nimajo s čim ukvarjati. Škof v svoji novi vlogi ni zdržal ravno dolgo, saj "cel dan gledaš hiše okrog sebe, v nobeno pa ne smeš vstopiti", je povedal Muskens, ki je pred letom dni vznemiril javnost z izjavo, da je revnim dovoljeno krasti kruh, večkrat pa je kritiziral nizozemsko vlado zaradi varčnosti na področju socialnega varstva.

Lek: Kitajsko tržišče je velika priložnost

28. 02. 1998 12.20

Po prepričanju Igorja Kovača, direktorja področja Države v razvoju (DVR) v farmacevtski družbi Lek, kitajski trg nudi neslutene možnosti, ki bi jih moral Lek čimbolje izkoristiti. Že od lani potekajo pogovori s kitajskim farmacevtskim podjetjem Haimen o ustanovitvi skupnega mešanega podjetja za proizvodnjo farmacevtskih surovin in izdelkov, ki naj bi ga zgradili na Kitajskem. Kot je v pogovoru za Lekov časopis Kolektiv povedal Kovač, naj bi končno dovoljenje za skupni projekt, ki je trenutno v fazi priprave možnostne študije, predvidoma dobili do konca leta. Če bo projekt ostal v zdajšnjem obsegu, naj bi tovarno zgradili v dveh letih, leta 2001 pa naj bi stekla poskusna proizvodnja. "Med vsemi državami v razvoju je Kitajska gotovo tista država, katere potencial smo najmanj izkoristili. Glede na to, da podjetje potrebuje rast, smo ugotovili, da je Kitajska država, za katero si ne moremo privoščiti, da nas tam ne bi bilo," je med drugim pojasnil Kovač. Dodal je, da pa bo s projektom potrebno povezati še cel kup ostalih komercialnih dejavnosti, da bi lahko v celoti izkoristili potencial te azijske države.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Hermann Maier bo štartal na olimpijskem superveleslalomu

13. 02. 1998 14.34

Avstrijec Hermann Maier bo dan po hudem padcu na olimpijskem smuku jutri ob 0.45 po srednjeevropskem času lahko štartal v superveleslalomu. "Glava me ne boli več," je na novinarski konferenci v Hakubi pojasnil 25-letni smučar, ki vodi v svetovnem pokalu. Maierja je v smuku po 22 sekundah vožnje zaneslo v ovinku in z veliko hitrostjo ga je vrglo v zaščitno ograjo. Pri tem se je udaril v koleno in ramo. Kljub padcu je bil Maier precej sproščen: "To je bila moj prva hujša poškodba," je pojasnil avstrijski smučar. "S ptičje perspektive je prav dobro izgledalo. Na srečo so z menoj leteli tudi angeli varuhi." Po pristanku si je nekoliko odpočil in nato preveril, ali je še cel.

Sneg preprečuje izvedbo tekmovanj

09. 02. 1998 08.31

Prireditelji ZOI v Naganu so zaradi težav z vremenom odpovedali današnji kombinacijski slalom za moške. Vreme na progi se je sicer izboljšalo, a prireditelji niso uspeli pravočasno očistiti proge, saj je novega snega zapadlo cel meter. Slalom naj bi bil na sporedu jutri, dokončna odločitev pa bo znana okrog poldneva.

Schuessel in Frlec se strinjata s tem, da so odnosi med državama odlični

16. 01. 1998 16.30

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec se je danes na Dunaju srečal z avstrijskim kolegom Wolfgangom Schuesslom. Kot je Slovenska tiskovna agencija izvedela iz krogov slovenske delegacije na Dunaju, je Schuessel odnose med državama označil kot odlične, ministra pa sta se strinjala, da med Ljubljano in Dunajem obstajajo zaupanje, toleranca in želja, da se dobrososedski odnosi nadaljujejo.

Napoved za sosednje pokrajine

08. 01. 1998 08.48

Ob severnem Jadranu in v Padski nižini se bo cel dan zadrževala megal. Drugod v sosednjih pokrajinah bo precej jasno, le v krajih severno in vzhodno od nas bo občasno zmerno do pretežno oblačno. Zjutraj in dopoldne bo ponekod po nižinah megla.

Finančni škandal na Češkem

29. 11. 1997 00.00

Podpredsednik češke vlade Josef Lux in ministri iz njegove Krščanskodemokratske stranke so sinoči odstopili v znak protesta proti finančnemu škandalu, v katerega naj bi bil vpleten premier Vaclav Klaus. Klausova Demokratska državljanska stranka naj bi pred dvema letoma dobivala anonimne prispevke v višini 7,5 milijona kron. Če ne bo odstopil cel kabinet, bo Lux zahetavl glasovanje o nezaupnici vladi.