celico

Štrukelj: Po dozdajšnjih podatkih bo zdravilo molnupiravir učinkovito tudi pri različici omikron

30. 11. 2021 15.01

Zdravilo za zdravljenje covida-19 molnupiravir bo po podatkih, ki jih imajo do zdaj, učinkovito tudi pri novi različici novega koronavirusa omikron, je povedal Borut Štrukelj z ljubljanske farmacevtske fakultete. Smiselno se mu zdi tudi cepljenje proti covidu-19 s poživitvenim odmerkom.

Sojetnik R. Kellyja napisal strip o njunem preživljanju časa v zaporu

11. 11. 2021 19.16

Nekdaj zelo znan in uspešen R&B glasbenik R. Kelly je bil septembra prvič obsojen zaradi izsiljevanja in trgovanja s spolnimi uslugami. Pred zvezdnikom sta še sojenji v državah Illinois in Minnesota, 54-letnik pa čas trenutno preživlja za rešetkami s 'sostanovalcem' Brendanom Huntom, ki je njuno druženje opisal v obliki stripa.

Talibani po napadu na mošejo uničili celico IS

04. 10. 2021 08.55

Talibani so sporočili, da so v afganistanski prestolnici Kabul le nekaj ur po napadu na mošejo, v katerem je umrlo pet ljudi, uničili celico skrajne skupine Islamska država. Po navedbah tiskovnega predstavnika talibanov Zabihulaha Mudžahida je operacija na severu Kabula potekala v nedeljo zvečer.

WHO za ogrožene covidne bolnike priporoča zdravljenje s protitelesi

24. 09. 2021 11.29

Svetovna zdravstvena organizacija je priporočila zdravljenje covida-19 s koktajlom protiteles švicarskega farmacevtskega giganta Roche in ameriškega biotehnološkega podjetja Regeneron, a le pri bolnikih z večjim tveganjem za hospitalizacijo in hudo bolnih brez lastnih protiteles na covid-19. Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi je odobril poživitveni odmerek cepiva Pfizer tudi za zaposlene v izpostavljenih poklicih.

Janez Janša ponovno na Madžarskem, tokrat o družinski politiki

23. 09. 2021 13.25

Premier Janez Janša se je udeležil demografskega vrha v Budimpešti in ga označil za enega najpomembnejših dogodkov v razpravi o prihodnosti Evrope, saj je demografija eno najpomembnejših vprašanj EU. Med drugim je poudaril pomen družine in izpostavil, da potrebujemo pogumnejšo družinsko politiko.

Goran Vojnović: Biti čefur danes, je drugače, kot je bilo pred 15 leti

22. 08. 2021 08.00

Knjigo Čefurji raus! sem prvič vzela v roke leta 2008, pri svojih 18 letih. Takrat se, priznam, nisem mogla prebiti skozi sleng, ki ga ponuja eden najbolj priljubljenih romanov v Sloveniji. A ob izdaji nadaljevanja, ki nosi naslov Đorđić se vrača, sem se odločila, da dam prvi knjigi novo priložnost in branje združim z novo knjigo. In zgodila se je ljubezen. Branje o čefurjih, obujanje spominov na najstniške šale, sočustvovanje ob vsakdanjih težavah družin iz blokovskih naselij in branje o odnosih znotraj družine s koreninami iz nekdanje skupne države je le še okrepilo mojo ljubezen do čefurstva, s katerim se (delno) poistovetim tudi sama. Temu je sledilo še branje knjige romana Figa in nato pogovor z avtorjem Goranom Vojnovićem.

Indija odobrila prvo DNK-cepivo proti koronavirusu na svetu

21. 08. 2021 12.01

Indijski regulator za zdravila je za nujno uporabo odobril prvo DNK-cepivo proti covidu-19 na svetu. Cepivo ZyCoV-D, katerega uporabniki sicer potrebujejo tri odmerke, je simptomatsko bolezen preprečilo pri 66-odstotkih cepljenih. Gre za drugo cepivo, ki ga Indija proizvaja sama, podjetje pa namerava letno pripraviti do 120 milijonov odmerkov.

Cameron Diaz prenehala z igranjem, ker so njeno življenje upravljali drugi

14. 08. 2021 13.48

Cameron Diaz smo nazadnje na velikem platnu gledali pred sedmimi leti, nato pa je svojo igralsko kariero postavila na stran. Svojo odločitev je pojasnila kot pravilno, saj ima sedaj čas za stvari, ki jih prej ni mogla početi. Motilo jo je predvsem to, da ni sama upravljala svojega življenja, ampak je imela pri tem ekipo, ki ji je pomagala. Sedaj lahko vse stvari počne sama, ustvarila pa si je tudi družino, ki jo izpopolnjuje.

Luka je Slovenija, Luka je košarka, Luka je vodja

05. 07. 2021 20.06

V preteklih mesecih sem od svojih novinarskih kolegov pogostokrat poslušal, da Luka Dončić – kljub nenehnemu zatrjevanju, da bi rad oblekel slovenski dres – še dolgo ne bo igral za reprezentanco. Govoril sem jim, da bo, če bo Dallas izpadel v prvem krogu, Luka z veseljem in ponosom prišel igrati za slovensko reprezentanco.

Je Slovenija Meka za mafijske združbe in krvoločne klane?

05. 06. 2021 11.46

Racija za racijo, zaseženih na stotine kilogramov drog, pa denarja in orožja. Črnogorski Kavački klan, ki je svoje nasprotnike predeloval v čevapčiče, je imel pri nas veliko celico, tako številčno, da je celo imela svojo podcelico. Ali je bilo s to povezano tudi 17 pridržanih v zadnji akciji, ki so tihotapili droge iz Dominikanske republike, policija še preiskuje. So organi pregona razkrili le vrh ledene gore? O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril vodja Oddelka za prepovedane droge v Upravi kriminalistične policije na Generali policijski upravi Mišo Radovančevič.

48 osumljenih s tihotapljenjem drog in orožja zaslužilo najmanj dva milijona evrov

28. 05. 2021 12.03

Slovenski kriminalisti so na območju Ljubljane, Kopra, Kranja in Maribora opravili 23 hišnih preiskav. 48 oseb, od tega 25 slovenskih državljanov, je osumljenih 81 kaznivih dejanj, povezanih s tihotapljenjem droge in orožja, s katerimi so osumljenci zaslužili približno dva milijona evrov. Preiskava je potrdila, da so osumljeni leta 2018 pričeli ustanavljati t. i. slovensko celico Kavaćkega klana, ki trenutno velja za eno najmočnejših hudodelskih združb na območju Balkana.

Drugi odmerek AstraZenece že veliko prej kot po 12 tednih?

28. 05. 2021 06.00

Iz cepilnih centrov prihajajo vabila na cepljenje z drugim odmerkom AstraZenece. Toda zakaj cepljeni s prvim odmerkom vabila za drugi odmerek prejemajo že po petih, šestih tednih, ko pa je stroka večkrat opozorila, da je zaščita občutno višja, če med obema odmerkoma mine 12 tednov? Je moč takšno vabilo prestaviti? O tem smo vprašali pristojne v dveh največjih zdravstvenih domovih v državi in tudi vodjo strokovne skupine za cepljenje Bojano Beović.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Julija Navalni o svojem možu: Težko govori, močno je shujšal

14. 04. 2021 09.59

Julija Navalni je svojega soproga Alekseja obiskala v kazenski koloniji Pokrov in na družbenih omrežjih sporočila, kakšno je njegovo zdravstveno stanje. Kot je zapisala, je močno shujšal, težave ima tudi pri govoru, hitro se utrudi. Kljub temu mu še vedno ne dovolijo, da bi ga obiskal osebni zdravnik.

Vodstvo zapora Navalnemu grozi s prisilnim hranjenjem

12. 04. 2021 17.39

Aleksej Navalni, ki je zaprt v kazenski koloniji Pokrov, v znak zahteve po ustrezni zdravstveni oskrbi še naprej odreka hrano. Vmes je trpel zaradi visoke vročine in kašlja, izgublja tudi občutek v rokah in nogah. Shujšal je že za osem kilogramov, zato so uradniki v zaporu zagrozili, da ga bodo začeli prisilno hraniti.

V sredo 1335 novih okužb, delež angleškega seva se še naprej povečuje

01. 04. 2021 09.55

Ob opravljenih 5622 PCR-testih so pristojni v sredo potrdili 1335 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 23,7 odstotka. Hospitaliziranih je 518 bolnikov, od tega 108 v enotah intenzivne terapije, umrlo je sedem oseb s covidom-19. Na slabšo epidemiološko sliko v državi pomembno vpliva tudi hitro širjenje angleške različice virusa, katere delež se v analiziranih vzorcih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano vztrajno povečuje. Skupaj so jo doslej sicer potrdili v 745 primerih.

Cameron Diaz se pred filmske kamere ne namerava vrniti

01. 04. 2021 13.34

Hollywoodska igralka, ki se je na velikih platnih zadnjič pojavila leta 2014, povratka pred kamere ne načrtuje. Trenutno je povsem predana materinstvu. Leta 2019 se je razveselila hčere Raddix, zato si ne predstavlja, da bi na filmskih setih preživljala 16 ur dnevno.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni

16. 03. 2021 06.00

V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

BLOG: Laboratorijsko pridelano meso

14. 03. 2021 11.59

Vegetarijanci že dolgo poznajo razne nadomestke za meso, ki se proizvajajo iz rastlinskih virov beljakovin. Če ste mesojed, pa verjamem, da se boste zelo težko odrekli pravemu zrezku. Kaj pa, če obstaja možnost, da še vedno uživate v svojem zrezku, ki pa ni pridobljen iz živalskega mesa, diši in okus pa ima po pravem mesu?

Morski polži, ki se obglavijo in preživijo

11. 03. 2021 12.38

V naravi smo že velikokrat slišali za primere, ko živali odvržejo del svojega telesa, ta pa znova zraste. Med njimi so martinčki in drugi manjši kuščarji, nekatere morske zvezde. Tudi človeška jetra imajo to lastnost, a zdaj so znanstveniki odkrili res nenavadno bitje, ki se obglavi, nato pa zraste novo telo.

Nevede prebolel covid-19 in ugotovil, da ima 'super' protitelesa

08. 03. 2021 18.53

54-letni Američan John Hollis je bil po tem, ko se je s koronavirusom okužil njegov sostanovalec, prepričan, da bo zbolel tudi sam. Bil je celo tako zaskrbljen, da je svojemu sinu napisal poslovilno pismo. A kot se je izkazalo, je Hollis covid-19, ne da bi sploh vedel, že prebolel. Kasneje so znanstveniki ugotovili, da je razvil "super" protitelesa. Gre za medicinski fenomen, ki je prisoten pri manj kot petih odstotkih ljudi.

'Najprej te sesuje, potem pa te na novo oblikuje. V veliko boljšo osebo'

08. 03. 2021 07.08

Mednarodni dan žensk, osmi marec, nas vsako leto opomni na številne izzive, s katerimi so se skozi zgodovino srečevale ženske, na dosežke bork za pravice žensk in aktualne izzive žensk, kar nekaj jih je s seboj prinesla tudi pandemija koronavirusne bolezni. Številne ženske pa bodo osmi marec tudi letos obeležile tako, da bodo bile svojo osebno bitko, bitko z boleznijo.

Italijanska policija razbila mrežo tihotapcev ljudi

05. 03. 2021 12.56

Italijanska policija je zaradi suma pomoči pri nezakonitem priseljevanju oz. tihotapljenju ljudi priprla sedem iraških državljanov kurdske narodnosti. V okviru akcije so opravili več hišnih preiskav v Trstu in številnih drugih mestih na severu Italije.

Navalni iz zapora sporočil: Vse je dobro

03. 03. 2021 18.14

Vodja ruske opozicije Aleksej Navalni se je prvič po tem, ko so ga odpeljali iz zapora v Moskvi in ga premestili na doslej nerazkrito lokacijo, oglasil na svojem profilu na Instagramu. V daljšem zapisu, ki so ga objavili njegovi odvetniki, je sledilcem sporočil, da je dobro, in se celo šalil na račun zaporniškega življenja.

Kot čudež: od diagnoze neozdravljiv rak do popolne ozdravitve

24. 02. 2021 07.31

Bolniki z limfomom in levkemijo so skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja donacij za nakup aparature, ki omogoča zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Nujno ga potrebujejo. Ostale metode zdravljenja raka so že izčrpali, ta nova in revolucionarna metoda pa zanje ne prinaša le daljšega življenja, ampak tisto, kar si želi slišali vsak z diagnozo: rak - popolno ozdravitev.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Robert Korošec: O najinih projektih se z Nino pogovarjava in si svetujeva

04. 02. 2021 08.50

Ekskluzivno na VOYO si že lahko ogledate nove epizode zaključne sezone Najinih mostov. Ob tej priložnosti smo se pogovarjali z glavnim igralcem serije Robertom Korošcem, ki nam je zaupal, kaj prinaša nadaljevanje serije, kakšen tip gledalca je in kako na njegovo delo gleda izbranka, tudi igralka, Nina Rakovec.

Britansko-iranski akademik peš čez gore pobegnil iz Irana

04. 02. 2021 06.30

Britansko-iranskega akademika Kameela Ahmadyja je iransko sodišče pred dvema mesecema spoznalo za krivega sodelovanja s sovražno vlado. Na obsodbo se je pritožil, plačal varščino in se na prostosti odločil za pobeg. O svojem begu čez gore je spregovoril za britanske medije. Pot je opisal kot "zelo dolgo, zelo temno in zelo strašno".

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'

29. 01. 2021 06.00

Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?