cena goriv

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov

09. 12. 2021 08.15

Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Vlada naj zaradi rasti cen energentov hitro ukrepa'

16. 11. 2021 11.02

V DZ se je nadaljevala razprava o ukrepih za pomoč najranljivejšim zaradi povišanja cen energentov. Medtem ko koalicija izpostavlja delujoč ukrep regulacije cen kurilnega olja in poudarja, da ima pripravljene nekatere druge ukrepe, opozicija meni, da to ni dovolj in je treba ukrepati takoj.

Cena kurilnega olja znova začasno regulirana

09. 11. 2021 06.24

Država z današnjim dnem po petih letih in pol znova začasno regulira cene ekstra lahkega kurilnega olja. Podlago za to ji daje uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov, po kateri je marža trgovcev za kurilno olje omejena na največ šest centov na liter. Za ponovno regulacijo se je odločila zaradi rasti cen energentov in začetka kurilne sezone.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov

29. 10. 2021 08.00

Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

'Vlada bi morala jasno povedati, kakšna bo njena politika do konca zime'

28. 10. 2021 06.00

Energetski boni za državljane, nižji davki za podjetja. Tako naj bi se Slovenija kratkoročno spopadla z vse višjimi cenami energije in posledicami, ki jih prinašajo dražja elektrika, plin in goriva. Enotnosti na ravni držav članic Evropske unije kot kaže ne bo, saj so interesi držav različni, zato so različni tudi ukrepi. Španija ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina, deveterica držav, med njimi Avstrija, Nemčija in Danska, takšni reformi nasprotujejo. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je po izrednem sestanku energetskih ministrov napovedal predvsem zaščito najranljivejših.

Prevozniki opozarjajo na kaotično stanje: Čez noč lahko pride do motenj v oskrbi

27. 10. 2021 14.49

Slovenski cestni prevozniki, združeni v Sekciji za promet pri OZS in Združenju za promet pri GZS, so opozorili na kaotično stanje v panogi. Izpostavili so nekontrolirano višanje cen pogonskih goriv, pomanjkanje delovne sile v panogi, podražitve in dolge dobavne roke osnovnih sredstev. Državo pozivajo k ukrepanju, da zajezi cene pogonskih goriv za čas krize in da podpiše sporazum o zaposlovanju delovne sile iz tretjih držav. Po grobih ocenah namreč v Sloveniji ta trenutek zagotovo manjka vsaj 2.000 voznikov.

Vlada razmišlja o energetskih vavčerjih za najranljivejše

21. 10. 2021 16.20

Vlada bo, če bo to potrebno, uvedla energetske vavčerje, s katerimi bo pomagala najbolj ranljivim pri soočanju z energetsko revščino, je ob robu odprtja naložbe v Sij Metalu Ravne dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Končne odločitve še ni, se pa bodo z vavčerji odzvali na morebitno dejansko rast cen. Ministrstvo za okolje in prostor bo v obdobju od leta 2021 do leta 2023 za zmanjševanje energetske revščine namenilo 266.000 evrov.

Vrtovec ob rasti cen energentov: Izziv podjetja in daljinsko ogrevanje

21. 10. 2021 12.00

Po tem, ko je vlada v sredo znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja, je sedaj v ospredju pomoč podjetjem. "Izziv, ki ga bo vlada skušala urediti, je pomoč podjetjem," je dejal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, ki pa ga skrbijo tudi cene daljinskega ogrevanja. Dobro novico pa so dočakali gospodinjski odjemalci Gen-I. Podjetje je sporočilo, da bodo zanje cene električne energije in zemeljskega plina najmanj do poletja ostale enake.

Vlada ob višjih cenah energentov z razpravo o možnih ukrepih

20. 10. 2021 10.25

Vlada se je seznanila s poročilom delovne skupine za zajezitev visokih cen energentov in potrdila predlog novele Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije. Ob tem so razpravljali tudi o možnih ukrepih za zajezitev dvigovanja cen. Po mnenju poslanca Matjaža Hana bi morala vlada sicer sprejeti akcijski načrt z ukrepi za ublažitev posledic rasti cen energentov in drugih življenjskih potrebščin. S tem bi državo zaščitila pred špekulativnim zviševanjem in ter sledila dobrim praksam članic EU, je zapisal v javnem pozivu vladi.

Kako pred napovedano podražitvijo učinkovito zmanjšati porabo elektrike?

18. 10. 2021 19.27

Kako naj se pred začetkom zime na višje položnice pripravimo potrošniki? "Najcenejša energija je tista, ki se je ne porabi," pravijo energetski svetovalci. Že pred napovedano podražitvijo lahko s premišljeno porabo elektrike stroške namreč zmanjšamo celo za petino. Lahko pa se lotite tudi pravilne subvencionirane energetske sanacije in boste privarčevali celo za dve tretjini.

Cena dizla v Sloveniji ob avtocestah na rekordno visoki ravni

15. 10. 2021 09.52

Naraščajoče cene surove nafte na borzah se odražajo tudi na maloprodajnem trgu. V Sloveniji, kjer se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu, je cena dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah z ali več kot 1,490 evra za liter dosegla najvišjo raven doslej.

Hrvaška vlada v omejitev cen goriva za 30 dni

14. 10. 2021 13.32

Hrvaška vlada je sprejela uredbo, s katero je za 30 dni omejila najvišjo maloprodajno ceno goriv, ki so v torek dosegle rekordne ravni. Cene bencina bodo omejili na največ 11,10 kune (1,48 evra), cene dizla pa na 11 kun (1,466 evra), je na vladni seji uvodoma povedal Plenković.

Po napovedih prvih podražitev Počivalšek obljublja rešitve

12. 10. 2021 10.35

Največja slovenska energetska družba Petrol bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina. Cene električne energije bodo višje za okoli 30 odstotkov, zemeljskega plina pa za 12 odstotkov. Višanje cen je po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška velik problem za gospodarstvo celotne EU, ne le za slovensko. Napovedal je rešitve. Preverili smo, kateri slovenski dobavitelji še nameravajo zvišati cene. "Trenutno cene za naše obstoječe odjemalce ostajajo nespremenjene," pravijo v podjetju GEN-I.

Smo na pragu energetske revščine?

08. 10. 2021 06.00

Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.

Rekordne cene goriv na Hrvaškem. Kaj pa v Sloveniji?

05. 10. 2021 10.56

Cena dizelskega goriva na Hrvaškem je prvič presegla mejo 11 kun (1,47 evra) za liter. Cena dizla se je tako praktično poravnala s ceno bencina. Tudi v Sloveniji se goriva dražijo: odkar je vlada pred enim letom uvedla liberalizacijo cen, so te poskočile za več kot 30 odstotkov (95-oktanski bencin) oziroma skoraj 40 odstotkov (dizel). Rekordnih vrednosti sicer (še) ne dosegamo: najdražje gorivo smo točili pred devetimi leti, ko smo za liter 95-oktanskega bencina plačali 1,576 evra, za liter dizelskega pa 1,444 evra.

Avstrija zaskrbljena: Potresno ogroženost lokacije za JEK 2 naj preverijo mednarodni strokovnjaki

21. 07. 2021 10.39

Po tem, ko je Slovenija z izdajo energetskega dovoljenja storila prvi korak k postavitvi drugega bloka nuklearke v Krškem, je avstrijska ministrica za okolje Leonore Gewessler vnovič izrazila "velike pomisleke Avstrije" glede teh načrtov. V torek se je o tem pogovarjala s slovenskim kolegom Andrejem Vizjakom.

Cene nafte dosegajo rekordne vrednosti, investitorji pa stavijo na zeleno energijo

22. 06. 2021 15.12

Cene nafte se približujejo rekordnim vrednostim v zadnjih letih. Za 159-litrski sod severnomorske nafte brent je bilo treba prvič po več kot dveh letih odšteti več kot 75 dolarjev (63,01 evra). Zahodnoteksaška lahka nafta z julijskim dobavnim rokom se je medtem pocenila na 73,56 dolarja (61,80 evra). Pred tem je dosegla najvišjo raven od oktobra 2018. Cene nafte podpirajo dobri obeti okrevanja globalnega gospodarstva in tudi investitorji, ki vse več stavijo na zeleno energijo.

Kitajska zaostruje omejevanje kriptovalut, vrednosti pa še naprej padajo

22. 06. 2021 10.02

Kitajska, kjer narudarijo približno 65 odstotkov vseh kriptovalut na svetu, vse ostreje zatira možnosti rudarjenja, posledično pa tudi vlagatelji postajajo vse bolj negotovi glede prihodnosti bitcoina, vodilne kriptovalute. Njegova vrednost je namreč padla pod psihološko mejo 30.000 dolarjev (trenutno je – preračunano – vreden 24.878 evrov). Njegova cena je tako najnižja v zadnjih petih mesecih, kar pa je za sabo povleklo tudi vrednosti drugih kriptovalut.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto

19. 06. 2021 09.08

Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši

25. 05. 2021 06.00

Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Podjetje, ki so ga napadli hekerji, plačalo več kot štiri milijone odkupnine

14. 05. 2021 14.17

Po kibernetskem napadu naj bi eno največjih ameriških podjetij, ki s cevovodi skrbi za dobavo goriv, kibernetski kriminalni združbi DarkSide plačalo skoraj pet milijonov dolarjev (4,13 milijona evrov) odkupnine.

Biden: 'Obstajajo dokazi, da hekerji, ki so napadli cevovod, delujejo iz Rusije'

11. 05. 2021 08.34

Ameriški predsednik Joe Biden je dejal, da nima dokazov, da bi bila v nedavni kibernetski napad na največji cevovod za gorivo v ZDA vpletena Moskva. Obstajajo pa dokazi, da so tisti, ki so napad izvedli, v Rusiji in ta je dolžna ukrepati, je dodal.

ATVP ustavil postopek proti ministru Vizjaku glede nakupa delnic Petrola

01. 04. 2021 09.36

ATVP je ustavila postopek, ki ga je vodila proti ministru za okolje in prostor Andreju Vizjaku zaradi suma zlorabe notranjih informacij pri lanskem nakupu delnic Petrola. Agencija za trg vrednostnih papirjev je postopek zaključila, ker iz dokazov, ki smo jih v postopku nadzora pridobili, ni izhajalo, da je šlo za zlorabo notranjih informacij, so potrdili.

Bencin in dizel pol leta po sprostitvi cen dražja za okrog 20 odstotkov

19. 03. 2021 10.58

Cene 95-oktanskega bencina in dizla zunaj hitrih cest in avtocest so se po liberalizaciji v pol leta dvignile za okrog 20 odstotkov, rast pa je opaznejša predvsem v zadnjih tednih, ko se opazneje na svetovnih trgih draži nafta. Na ministrstvu za gospodarstvo so ocenili, da se cene goriv v Sloveniji gibljejo podobno kot v sosednjih državah EU.