cena ogrevanja

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama

06. 07. 2022 18.31

V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Podražitve ogrevanja opazne tudi poleti

04. 07. 2022 17.29

Če vsak pri sebi na položnici vidi, kaj vse se draži, pa so te podražitve enormne, praktično nepredstavljive, ko gre za skupne prostore v stanovanjskih soseskah, poslovnih objektih in domovih za starejše. Tudi podražitve v vrtcih so ogromne, a naj občani tega še ne bi občutili, vsaj ne do konca leta, torej v času pred volitvami. Za te podražitve bo poskrbela Mestna občina Ljubljana. A tudi tisti, ki skrbite, da bodo radiatorji čez zimo dobro greli, ste opazili, da se je cena dvignila za četrtino. Če je še lani srednje velik radiator stal okoli 150 evrov, je njegova cena danes čez 200 evrov.

Janković: Plin za Ljubljančane bo, cena je neznanka

28. 06. 2022 15.34

V jesensko-zimski sezoni bo po besedah ljubljanskega župana plin za prebivalce mesta zagotovljen. Vseeno cena plina zaenkrat ostaja neznana. Projekt gradnje plinsko-parne enote v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana bo zaključen, prestolnica pa v prihodnje načrtuje zmanjšanje tako uporabe premoga kot plina, tudi s sežigalnico.

DZ obravnaval več predlogov zakonov s področja gospodarstva

27. 06. 2022 20.28

Poslanci so na izredni seji opravili prvo obravnavo več zakonov s področja gospodarstva, ki jih je v DZ vložila opozicija. Koalicija večini predlogov nasprotuje, tudi predlogu zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut. Nekaterim je medtem predvsem zaradi prenosa evropskih direktiv napovedala podporo.

V Šaleški dolini do 3,5 odstotka višji stroški ogrevanja

27. 06. 2022 18.10

V Šaleški dolini se bo s 1. julijem letos zvišal variabilni del cene toplote za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, stroški ogrevanja za odjemalce pa bodo po izračunih višji za tri do 3,5 odstotka, so sporočili iz Komunalnega podjetja Velenje. Razlog za podražitev je po njihovih navedbah v vedno dražjih emisijskih kuponih za izpuste.

Z novim šolskim letom se bosta podražila malica in kosilo

23. 06. 2022 18.56

Za koliko bodo dvignili ceno malice, ki zdaj stane 90 centov na dan, na ministrstvu za šolstvo še ne razkrivajo. Cene kosil pa določajo šole, nekatere so jih že dvignile za 10 odstotkov, tudi druge napovedujejo, da se podražitvam prehrane ne bodo mogle izogniti.

Upravnike skrbi kurilna sezona: od dobaviteljev ne dobijo ponudb

14. 06. 2022 20.53

Brez vladnih ukrepov bi se že zgolj položnice elektrike lahko podvojile, opozarjajo strokovnjaki. In dodajajo, da ima škarje in platno v rokah vlada. Tudi pri hrani, ki se je že in se bo še dražila. Kaj napovedujejo ekonomisti? Če se je kurilna sezona šele dobro zaključila, upravnike že skrbi prihodnja – ponudb od dobaviteljev namreč ni.

Energetska podjetja kujejo ogromne dobičke

14. 06. 2022 17.23

Energetska podjetja, ki vsa poslujejo bolje, kot so pred dvema letoma, odgovarjajo, da zagotovo niso tista, ki bi zaradi visokih cen energentov kovala dobičke. Države se različno odločajo, kako pomagati najranljivejšim gospodinjskim odjemalcem. Nekatere znižujejo davek na dodano vrednost ali celo razmišljajo o uvedbi davka na tako imenovan neupravičen dobiček podjetjem, ki elektriko proizvajajo. Kdo torej kuje kakšne dobičke in na čigav račun?

Težave mladih stanovalcev na Gerbičevi: 'Če se ne bi uprli, bi nas kar povozili'

23. 04. 2022 10.35

Skupnost za mlade – Gerbičeva v Ljubljani je pilotni projekt pod okriljem SSRS, ki je zaživel septembra 2021, njegov namen pa je vsaj nekoliko omiliti stiske mladih, ki ob neusmiljenem nepremičninskem trgu v Sloveniji prvič rešujejo stanovanjski problem. Takšne poskuse države je vsekakor treba pozdraviti, a na plano prihajajo tudi prve težave, s katerimi se soočajo mladi stanovalci. Tik pred velikonočnimi prazniki jih je šokiralo obvestilo, da se stroški bivanja dvigujejo s 40 na kar 110 evrov. Najemniki so se nerazumni podražitvi uprli in SSRS je po njihovih pritožbah naposled popustil. "Če se ne bi uprli, bi nas kar povozili," pravi član upravnega odbora Nejc Hanuna, ki opozarja še na nekatere druge nepravilnosti, ki se dogajajo na Gerbičevi.

Ker tople vode ni nikoli preveč

12. 04. 2022 00.15

Predstavljajte si, da namiljeni stojite pod tušem, na kar ugotovite, da so družinski člani pred vami porabili vso toplo vodo. Situacija, ki vam je nihče ne zavida.

Položnica za elektriko: namesto 95 ta mesec le 38 evrov

17. 03. 2022 13.00

Z vladnimi ukrepi zaradi podražitev elektrike so se zneski na položnicah ta mesec močno zmanjšali: ni več stroškov za omrežnino in nekaterih dajatev. Koliko se je v povprečju znižal račun za elektriko, kako in kdaj so ukrepe sprejemale vlade drugod po Evropi in koliko manj bo pri nas zato denarja za naložbe?

Nas čaka prehranska draginja?

10. 03. 2022 10.30

Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

V DZ polemično o rešitvah za pomoč ob visokih cenah energentov

21. 02. 2022 06.38

DZ je obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, o katerem bo glasoval v torek. Opozicija vladi očita, da rešitve prihajajo prepozno, da bodo pomoč dobili tudi tisti, ki je ne potrebujejo, ter da se datum izplačila pomoči izkorišča za predvolilno kampanjo.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Petrolovim gospodinjskim odjemalcem zemeljskega plina se z aprilom obeta podražitev

31. 01. 2022 17.59

Petrol v tem tednu ne bo spreminjal cen naftnih derivatov, kupci bodo deležni polnega učinka znižanja trošarin države. Bo pa Petrol po zakonski izenačitvi vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina zaradi zakupa dodatnih količin učinek višjih cen prerazporedil med vse svoje gospodinjske odjemalce. Podražitev zanje se obeta z aprilom.

Avstrijska vlada napovedala sveženj pomoči ob naraščajočih cenah energije

28. 01. 2022 14.04

Avstrijska vlada je napovedala sveženj ukrepov za pomoč državljanom zaradi visokih stroškov energije. Skoraj vsa gospodinjstva bodo prejela enkratno plačilo v višini 150 evrov, je dejal avstrijski kancler Karl Nehammer. Poleg tega se je vlada odločila, da bo za letošnje leto ukinila enotno tarifo za zeleno električno energijo.

ZPS s primeri dobrih praks iz tujine poziva k takojšnjim ukrepom

26. 01. 2022 16.15

Zveza potrošnikov Slovenije je Agencijo za energijo in Ministrstvo za infrastrukturo pozvala k takojšnjemu reševanju problematike previsokih cen energentov za gospodinjske odjemalce. Na ZPS so namreč zakrbljeni glede razmer na energetskem maloprodajnem trgu, saj se število gospodinjstev, ki prejemajo zelo visoke položnice za ogrevanje, povečuje.

Se prejemnikom socialne pomoči obetajo energetski boni in znižana omrežnina?

22. 01. 2022 19.44

Ne samo energetski boni, tudi znižana omrežnina in nižji prispevek za obnovljive vire energije. Tako naj bi se vlada po neuradnih informacijah lotila naslavljanja stisk ljudi zaradi visokih cen ogrevanja. Parlamentarna opozicija je prepričana, da vlada dela prepočasi, zato je v postopek vložila svoj predlog reševanja krize, ki pa je bil zavrnjen. Kdaj bo torej vlada ukrepala, kakšna so pričakovanja?

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

Položnice tudi na Ptuju v nebo: cena plina kar petkrat višja

17. 01. 2022 13.25

Za Ptujčane, ki so priključeni na sistem daljinskega ogrevanja, so se cene toplotne energije z novim letom povišale, za nekatere celo podvojile. Gre le še za en primer vrtoglavo visokih položnic, ki jih te ni prejemajo številna gospodinjstva. Na infrastrukturnem ministrstvu naj bi v kratkem predstavili zakonske rešitve.

'Za zmedo s poslovnimi in gospodinjskimi odjemi krivi upravniki'

14. 01. 2022 11.04

Upravnik je tisti, ki zakupi energente in dober upravnik išče najugodnejšo varianto že spomladi, pravi Bojan Bučinel. Kot še pojasnjuje, so upravniki tisti, ki so etažne lastnike porinili v obup, saj so prav oni gospodinjstva dali na poslovni odjem, ker se je to takrat izplačalo.

Podražitev ogrevanja še ni konec, umiritve cen pred koncem leta verjetno ne bo

03. 01. 2022 21.28

Čeprav so se cene toplotne energije, torej različnih vrst ogrevanja, po podatkih državnih statistikov že lani dvignile za skoraj 71 odstotkov in k letni inflaciji prispevale kar pol odstotne točke, podražitev še ni konec. Ne samo dobavitelji, za višji znesek na naslednjem računu za elektriko je z novim letom poskrbela še državna Agencija za energijo. Kaj natančno se draži?

Domžalska soseska po novem poslovni odjemalec, za ogrevanje bodo plačevali štirikrat več

30. 12. 2021 20.06

Dva dneva pred božičem so stanovalci stanovanjske soseske v Domžalah doživeli šok – cene položnice za ogrevanje bodo z novim letom občutno višje. Petrol jih je namreč začel obravnavati kot poslovnega, ne več kot gospodinjskega odjemalca. Ker nove pogodbe z občutno višjo ceno plina niso želeli podpisati, bodo z novim letom prešli na sistem zasilne oskrbe. Za ogrevanje bomo plačevali kar štirikrat več kot do sedaj, pravijo jezni stanovalci. Kaj pravi upravnik? Kaj Petrol?

Vrtoglave cene na položnicah: najbolj ogroženim na pomoč z energetskimi vavčerji?

28. 12. 2021 19.58

Smo v tretjem mesecu kurilne sezone, ki je Slovenijo letos zaznamovala z vrtoglavimi cenami na položnicah. Še več. Naročnike električne energije pri Telekomu je letos presenetila tudi novica, da bodo morali spremeniti dobavitelja. Za še približno 3100 odjemalcev elektrike pri Telekomu se iztekajo dnevi. Še štiri dni imajo časa, da poiščejo novega dobavitelja, sicer bodo prešli na sistem zasilne oskrbe, ki je veliko dražji. Kako torej prebroditi čas energetske revščine? Kdaj in ali sploh bo država najbolj ogroženim pomagala z obljubljenimi energetskimi vavčerji? V eni od občin so se podvizali kar sami. Kako?

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov

09. 12. 2021 08.15

Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

Mestni svet podprl 30-odstotno subvencijo dveh položnic Energetike Maribor

07. 12. 2021 21.39

Mariborski mestni svetniki so na izredni seji večinsko soglašali s 30-odstotno subvencijo variabilnega dela cene ogrevanja za november in december za gospodinjstva, ki jih ogreva Energetika Maribor. So pa poudarili, da je treba najti rešitve tudi za pomoč ostalim meščanom.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?

02. 12. 2021 06.00

Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

V Ljubljani 20-odstotna podražitev ogrevanja, Petrol zvišal cene elektrike in plina

01. 12. 2021 07.38

V Ljubljani je od danes dražje ogrevanje iz sistema daljinskega ogrevanja. Energetika Ljubljana je namreč za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote, kar se bo na računih uporabnikov odrazilo kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Petrol pa bo z današnjim dnem zvišal cene električne energije in zemeljskega plina.

Energetika Ljubljana s podražitvami, zaradi visokih cen razrešen direktor Energetike Maribor

30. 11. 2021 18.03

Mariborski župan Saša Arsenovič je v torek popoldne sklical sestanek vodij svetniških skupin, s katerimi so govorili o možnih ukrepih zaradi visokih cen ogrevanja v mestni občini, ki so trenutno celo najvišje v Sloveniji. Zaradi nastalih razmer je nadzorni svet Energetike Maribor razrešil dolgoletnega direktorja Energetike Maribor Alana Perca. Z decembrom bo sicer tudi Energetika Ljubljana za 25,98 odstotka zvišala variabilni del cene toplote v daljinskem ogrevanju Ljubljane, dvig pa se bo na račun uporabnikov izrazil kot 20-odstotna podražitev ogrevanja. Ceni zemeljskega plina in elektrike pri Energetiki Ljubljana za zdaj ostajata nespremenjeni.

Toplotna energija najdražja v Mariboru, najcenejša v Celju

29. 11. 2021 14.18

Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.