cenejše

Novodobni boyband .travnik sporoča, da tudi fantje jočejo
24. 10. 2021 08.00
Skupina .travnik so štirje mariborski fantje, ki so avgusta izdali svoj prvi album Pubeci ne jočejo. V njem dokazujejo nasprotno od tega, kar sporoča njihov naslov – tudi fantje jočejo. V njihovih besedilih prevladujejo jokavi motivi o puncah, s katerimi zavračajo toksično moškost in družbene norme, ki fantom preprečujejo izkazovanje čustev. Njihovo glasbo bi lahko umestili v popularni trap, a sami pravijo, da se ne želijo opredeljevati, saj so zgolj "štirje pubeci, ki radi skupaj delajo glasbo", ne glede na žanr, v katerega ta spada.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Daikin klime tudi za ogrevanje
04. 10. 2021 12.56

KOMENTAR: Vožnja med protestniki in pravno državo
02. 10. 2021 07.00
"Če vlada lahko odloča sama, brez razdelitve oblasti, če izničimo vlogo Državnega zbora, če ne dajo podlag izvršilni veji oblasti. Če pride do tega, da se negira sodno vejo oblasti, to vodi v brezmejnost, ki je nevarna, ki je ne smemo dovoliti, danes bo veljala za to, jutri za nekaj drugega." "Kako to vpliva zdaj na vas, ko so zunaj protesti?"

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja
30. 09. 2021 06.00
Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Neenakost v Googlu: delavci, ki delajo od doma, naj bi bili plačani manj
21. 09. 2021 17.33
Tehnološki velikan Google je razvil kalkulator plač, ki zaposlenim omogoča vpogled v učinke dela na daljavo in dela v podjetju. Nekaterim delavcem, ki delajo na daljavo, naj bi znižali plače – še posebej naj bi se znižale tistim, ki živijo daleč od sedeža podjetja in na območjih, na katerih je življenje cenejše. Google novega načina plačevanja delavcev za zdaj ne bo izvajal v izpostavi v Združenem kraljestvu.

Za ugodnejši nakup upoštevajte teh 5 nasvetov
14. 09. 2021 00.15
Iščete nasvete, kako pri nakupovanju dodatno privarčevati? Ste na pravem mestu, saj smo za vas izbrskali nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali opraviti ugodnejši nakup.

Hrana, gradnja, elektronika ... Astronomske podražitve: preden bo bolje, bo še slabše
29. 08. 2021 07.16
Da je življenje vse dražje, da so podražitve na vsakem koraku, ni več prav nobena skrivnost. Večje vprašanje pa je, kdaj bo trend dosegel vrhunec ali se obrnil, saj si analitiki glede tega nikakor niso enotni. Medtem ko nekateri menijo, da bo trend rasti cen trajal nekaj mesecev, so drugi mnenja, da bo tako še vsaj kakšno leto ali dve. Še najbolj so si enotni glede tega, da se bo za potrošnika, ki ima vse bolj občutek, da ima povsem prazne žepe, situacija še poslabšala – preden se bo izboljšala.

Učenci in dijaki že s ponedeljkom v lekarne po komplete za samotestiranje
27. 08. 2021 09.20
V četrtek so ob 2953 PCR-testih potrdili 542 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je bil 18,4-odstoten. Narašča tudi število hospitaliziranih, pred vrati pa je začetek novega šolskega leta, zato bo pomembno tudi samotestiranje šolarjev. Iz Lekarniške zbornice Slovenije so sporočili, da bodo brezplačni testi na voljo že v ponedeljek.

Pfizer in Moderna podražila cepiva proti covidu-19
01. 08. 2021 19.37
Ameriški podjetji Pfizer in Moderna sta v zadnjih pogajanjih z državami članicami EU krepko zvišali cene svojih cepiv proti covidu-19, razkriva britanski Financial Times.

Spoznajte trik, ki trajno zgladi kožo
20. 07. 2021 00.15

Ameriški mostovi v času nenehne jeze
17. 07. 2021 07.00
Obilna poletna ploha je bila dovolj, da so se Newyorčani spomnili, kakšno mesto se skriva pod bleščavo neonskih panojev in velikih oglasnih zaslonov. Poplavljene ulice in podzemne postaje so jih znova opomnile, da največje gospodarstvo na svetu ne skrbi najbolje ne za svoje ljudi ne za objekte, v katerih bivajo in s pomočjo katerih potujejo.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?
21. 06. 2021 14.49
Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Mogočni Bucksi so v četrto pometli z nemočnimi Heati
29. 05. 2021 19.34
Sezona Miamija je končana, Milwaukee jih je tudi v četrti tekmi odpravil prepričljivo, s 17 točkami prednosti (120:103). Heati so začeli bolje kot prejšnji srečanji, toda Bucksi so v tretji četrtini naredili odločen preobrat in niso puščali dvoma, kdo je dominantno moštvo. Po štirih zmagah čakajo novega tekmeca, Miami pa čaka poletje z veliko spremembami.

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono
26. 05. 2021 08.38
Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Slovenski atletinji, ki sta se udomačili v Keniji, deželi tekačev
15. 05. 2021 09.00
Kenija že od nekdaj slovi kot dežela najboljših tekačev na svetu. Idealni pogoji za trening na višini zadnja leta v Iten privabljajo tudi številne tekače z drugih koncev sveta. Nekateri so se v "Dom prvakov", kot opozori napis nad cesto ob vhodu v mesto, celo preselili in na nadmorski višini 2400 metrov živijo in trenirajo.

V porciji kakavovih kosmičev za kar pet kock sladkorja
05. 05. 2021 10.16
Primerjalni test kakavovih kosmičev, ki ga je Zveza potrošnikov Slovenije izvedla v okviru mednarodnega projekta Food PRO, je pokazal razmeroma velike razlike med izdelki ter eno skupno lastnost – previsoko vsebnost sladkorja. Otroci in najstniki tako že za zajtrk s kosmiči zaužijejo celo več kot polovico dnevne varne količine sladkorja. Večina kosmičev je tako prej sladica kot pa živilo za zajtrk.

Zelena luč za Uber: Odbor DZ sprejel dopolnila koalicije
05. 05. 2021 06.49
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je na seji prižgal zeleno luč predlogu novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki prinaša podlago za delovanje platform za prevoze, kot je Uber. V politiki in družbi sicer že nekaj časa poteka razgreta razprava o prednostih in slabostih vstopa prevozniških velikanov na slovenski trg. Zakaj tako razgreta razprava za na videz ne tako pomembno spremembo glede voženj v cestnem prometu, smo povprašali ministra Jerneja Vrtovca in poslanca stranke SD Soniboja Knežaka.

Kaj čas epidemije pomeni za pravice delavcev?
01. 05. 2021 07.00
Tako kot lanski je tudi letošnji praznik dela drugačen. Namesto velikih tradicionalnih kresovanj so sinoči po državi zagoreli le manjši kresovi. Tudi na Trgu republike v Ljubljani, kjer so ga prižgali protestniki. A tako na predvečer delavskega praznika kot 1. maj kljub epidemiji ne smemo pozabiti na delavske pravice, poudarjajo sindikalisti, ki opozarjajo, da je trenutno najbolj pomembna varnost in trajnost zaposlitve, ob ustreznem plačilu in dostojnem delu.

Kaj vse prinaša predlog novega gradbenega zakona?
28. 04. 2021 16.38
V vladni obravnavi je novi gradbeni zakon, ki prinaša kar nekaj novosti. Inšpektor bo denimo pred odstranitvijo nelegalnega objekta, ki je nekomu dom, na podlagi odločitve sodišča odstranitev odložil za pet let. Predvidena je uvedba pojma manjša rekonstrukcija, za ta dela pa ne bo potrebno gradbeno dovoljenje. Pogoj za izdajo slednjega sicer ne bo več plačilo komunalnega prispevka. Gradbeno dovoljenje pa bo znova treba pridobiti v primeru rušenja objektov, ki se dotikajo sosednjih. Pridobivanje uporabnega dovoljenja za enostanovanjske hiše naj bi bilo medtem lažje in cenejše. Možna pa naj bi bila tudi legalizacija samo posameznih delov objekta, izhaja iz predloga.

Cene hrane vse višje, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v kleteh
22. 04. 2021 17.11
Verjetno ste že opazili, da morate v trgovini za hrano odšteti več kot pred letom dni, a tako je po vsem svetu. Cene hrane so marca zrasle že deseti zaporedni mesec in dosegle najvišjo raven v skoraj sedmih letih, ugotavlja Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Na dvig cen so vplivale predvsem podražitve rastlinskih olj, mesa in mlečnih proizvodov, slednje predvsem zaradi povečanega kitajskega uvoza. A višje cene v trgovinah se ne poznajo slovenskim kmetom. Trgovci se namreč odločajo za cenejše proizvode, ki jih uvozijo iz tujine, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v skladiščih.

'S srcem se je težko odločiti, kje potegniti črto in katere bolezni presejati'
14. 04. 2021 12.18
V Sloveniji smo lahko glede presejanja novorojenčkov optimistični, saj imamo tehnološke možnosti, in če bomo dorekli pogoje uporabe, lahko to kmalu naredimo, meni Borut Peterlin z inštituta za medicinsko genetiko. Anka Bolko iz ZZZS pa pravi, da so vse novosti zelo drage ter da ne zna povedati, kako bodo zagotovili sredstva za presejanje dodatnih 20 redkih bolezni.

Iskanje rešitev za pozebe: bodo med njimi tudi protipozebne sveče?
08. 04. 2021 21.28
Potem ko je pozeba znova povzročila veliko škode predvsem v sadovnjakih, nizke temperature pa grozijo še naprej, pridelovalci iščejo rešitve, saj vsakoletni izpad dohodka pomeni neizprosno bitko za preživetje. Tudi na kmetijskem ministrstvu pravijo, da bo treba iskati dolgoročne rešitve.

Slovenski 'leteči kombiji' v zraku že leta 2024?
07. 04. 2021 19.38
Po svetu se ta hip bije bitka, kdo bo prvi na trgu, tudi pri električnih plovilih, ki vzletajo in pristajajo navpično in bodo v naslednjih letih postala običajna prevozna sredstva. Vse kaže na to, da bo prvi takšen taksi imel tudi slovenski podpis. Pri ajdovskem Pipistrelu namreč edini ponujajo mednarodno odobreno tehnologijo. V trenutno najbolj obetavnem, a skrivnostnem ameriškem podjetju Joby, pa eno najpomembnejših vlog igra Slovenec Gregor Veble Mikič.

Naročilo Pfizerjevega cepiva bi nam do poletja prineslo dodatnih 240 tisoč odmerkov
01. 04. 2021 20.17
Države, ki so stavile na cenejše cepivo AstraZenece, so potegnile krajšo, je razvidno iz dokumentov Evropske komisije. Med njimi je tudi Slovenija. Ker so se dobave AstraZenece izkazale za nezanesljive in ker smo decembra naročili le 80 odstotkov pripadajočega cepiva Pfizer, po precepljenosti že zaostajamo za evropskim povprečjem, do julija pa bi lahko precepili le dobro polovico prebivalstva. Kakšni pa so zadnji podatki glede dobave cepiv?

Razdelitev dodatnih odmerkov Pfizerjevega cepiva: Slovenija naj bi jih prejela 32.769
31. 03. 2021 22.10
Odbor stalnih predstavnikov članic EU v Bruslju je razpravljal o predlogu za razdelitev dodatnih desetih milijonov odmerkov cepiva BioNTecha in Pfizerja, ki so jih preusmerili iz druge polovice leta v drugo četrtletje. Slovenija naj bi iz tega naslova prejela 32.769 odmerkov, precepljenost pa naj bi bila ob koncu polletja 52-odstotna.

Predlog ustavne obtožbe naj bi vložili konec prihodnjega tedna, a z dopolnitvami
23. 03. 2021 17.51
Predlog ustavne obtožbe proti premierju Janezu Janši, ki jo je prejšnji teden napovedal prvak LMŠ Marjan Šarec, bodo po naših informacijah vložili konec prihodnjega tedna. Opozicijske stranke so že začele z usklajevanjem besedila ustavne obtožbe, ki pa jo čakajo še dopolnitve. Te so nujne, pravijo v SD, medtem ko SAB napoveduje, da bo v besedilo vključen tudi očitek kršitve ustavne pravice do čiste pitne vode. Levica pa predlaga dopolnitve glede "protiustavnega omejevanja pravice do referenduma glede orožarskih apetitov vlade".

Kako bomo gradili in legalizirali po novem?
16. 03. 2021 06.00
Janševa vlada načrtuje lažje in cenejše pridobivanje uporabnih dovoljenj, uvedba manjše rekonstrukcije, ki premošča vrzel med vzdrževalnimi deli in rekonstrukcijo, manj odvozov gradbenega materiala, ker naj bi po novem lahko ponovno uporabili materiale in proizvode, ki so že bili v uporabi, podjetniki pa bi lahko začasno postavljali skladišča na svojih dvoriščih, dovoljenja pa pridobivali vzporedno. Manj naj bi plačevali odvoz smeti, predvsem na račun odpadne embalaže, več državnega denarja bo za poplavno varnost in sanacijo zemeljskih plazov, Slovenija pa naj bi do leta 2050 postala ogljično nevtralna družba.

Preverite, s katerim trikom lahko trajno zgladite kožo
26. 02. 2021 00.15
Procesu staranja se ne moremo izogniti, lahko pa ga upočasnimo in se nanj dobro pripravimo. S primerno nego kože lahko svoj videz pomladite kar za 10 let. Veliko žensk se odloča za uporabo botoksa, ki je lahko zelo boleča, draga in neprijetna. V poplavi kozmetičnih izdelkov lahko najdete cenejše in preprostejše rešitve, ki vašo kožno napnejo, zgladijo in nudijo botoks učinek. Spoznajte trik, ki bo postal obvezen del nege vaše kože.