centralna

Narobe svet? Gospodarstvo na kolenih, delnice v višavah
04. 09. 2020 07.00
Medtem ko svetovno gospodarstvo tone v recesijo, indeks tehnoloških podjetij dnevno na borzah dosega vrhove. Evforija lahko traja še nekaj časa, saj so obrestne mere ničelne, obveznice na razvitih trgih po večini prinašajo negativne donose in denar se tako še naprej seli na delniške trge, pravijo strokovnjaki.

Govorci BSF proti moderatorju. Janša: Javnost, ki šteje, so volivci, ne pa nevladniki ali še kdo
31. 08. 2020 09.13
Na Bledu je potekal 15. strateški forum BSF, ki se ga je letos udeležilo osem voditeljev držav v regiji, šest zunanjih ministrov, visoki zunanjepolitični predstavnik EU in številni drugi. Pod naslovom Izzivi in priložnosti v svetu po covidu-19 naj bi bila v središču razprava o prihodnosti EU po brexitu in pandemiji, ki pa se je precej usmerila na stanje demokracije v določenih državah in se sprevrgla v precejšnje besedno preigravanje med moderatorjem in politiki.

Ovadba zoper nekdanje vodilne v Banki Slovenije je že skoraj dve leti na tožilstvu
24. 08. 2020 14.10
Nacionalni preiskovalni urad je konec leta 2018 zaključil preiskavo zaradi domnevnih nepravilnosti pri sanaciji slovenskih bank in zaradi zlorabe uradnega položaja kazensko ovadil nekdanje vodilne na Banki Slovenije, tudi guvernerja Boštjana Jazbeca. Po štirih letih pa zadeve še vedno ni na sodišču.

Apple prvi na svetu dosegel vrednost 2000 milijard dolarjev*
19. 08. 2020 17.40
Ameriški tehnološki velikan Apple je postal prvo podjetje na svetu s tržno kapitalizacijo 2000 milijard dolarjev (*1681 milijard evrov). Gre za zadnjega v vrsti dokazov, da je pandemija covida-19 tehnološkim velikanom le prilila vode na mlin.

Lukašenko govoril s Putinom: Problemi Belorusije bodo hitro rešeni
15. 08. 2020 08.47
Potem ko so petkovi protesti v beloruski prestolnici minili mirno, je vodja beloruske opozicije Svetlana Tihanovska župane pozvala, naj ta vikend organizirajo nova miroljubna množična zborovanja. Na shodu v Minsku se je zbralo več tisoč ljudi. Z minuto molka so se poklonili spominu na protestnika, ki je umrl na protestu prejšnji teden.

Slovenija potrebuje ZDA, še bolj EU, globalizacije pa je konec, četudi Trump izgubi
13. 08. 2020 12.32
"Za Slovenijo je absolutno pomembno, da z ZDA oblikuje dobre odnose," pravi sogovornik, profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, so bili ti odnosi preveč zapostavljeni. Vseeno pa kot najpomembnejši zunanjepolitični cilj Slovenije vidi dobre odnose z EU. Obisk ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea pri nas ocenjuje kot pomemben dogodek, ki pa ima ob vprašanju Huaweija tudi širši pomen. Čeprav trenutno zunanjepolitično delovanje ZDA vidi tudi v volilnem duhu, poudarja, da ne glede nato, ali bo zmagal Donald Trump ali Joe Biden, osnovna pot prihodnje ameriške zunanje politike ostaja jasna: globalizacije, kot jo poznamo, je konec.

Libanonci protestirajo proti politični eliti in zahtevajo pravico za žrtve
08. 08. 2020 17.09
Ulice libanonske prestolnice je preplavilo na tisoče protestnikov, ki žalujejo za 158 žrtvami silovite eksplozije in protestirajo proti politični eliti. Z velikim naporom so umikali betonske barikade pred parlamentom, varnostne sile pa so proti njim uporabile solzivec. Nekateri protestniki so nato vdrli in zavzeli zunanje ministrstvo.

Opustošenje v Bejrutu: zmanjkuje jim hrane, zdravstveni sistem razpada
08. 08. 2020 09.06
Zdi se, da je torkova eksplozija v libanonski prestolnici to že prej gospodarsko oslabljeno državo na Bližnjem vzhodu pahnila čez rob. Prekinjena je oskrba s hrano, močno se je zamajal tudi tamkajšnji zdravstveni sistem, saj so bile v eksploziji močno poškodovane tri večje bolnišnice. Libanon je v humanitarni krizi, opozarjajo organizacije Združenih narodov. Medtem se libanonski predsednik Michel Auon trudi preprečiti mednarodno preiskavo eksplozije.

Predsednik: Eksplozija v Bejrutu posledica malomarnosti ali raketnega napada
07. 08. 2020 07.07
V libanonski prestolnici so v četrtek zvečer izbruhnili protivladni protesti. Policija je v bližini parlamenta proti protestnikom, ki so zažigali gume in metali kamenje, uporabila solzivec. Število smrtnih žrtev torkove eksplozije se je medtem povzpelo na 154, a več deset ljudi je še vedno pogrešanih. Vojaški tožilec je medtem sporočil, da je v hišnem priporu 16 zaposlenih v pristanišču in carinskem uradu. Libanonski predsednik pa je sporočil, da je eksplozija posledica malomarnosti ali raketnega napada.

Banke ob polletju z dve tretjini manjšim dobičkom
05. 08. 2020 13.21
Gospodarske razmere, ki so se poslabšale zaradi epidemije covida-19, se postopno vse bolj odražajo v poslovanju bank. Obrestni in neobrestni prihodki padajo, stroški oslabitev in rezervacij rastejo, ugotavlja Banka Slovenije. V šestih mesecih so banke ustvarile 132 milijonov evrov dobička pred obdavčitvijo, kar dve tretjini manj kot pred letom dni.

Brez slovenskih gostov bi nekateri hoteli beležili le 20-odstotno zasedenost
02. 08. 2020 19.37
Oblačno vreme je poskrbelo, da slovenska Obala na prvo avgustovsko nedeljo ni pokala po šivih. Na osrednji portoroški plaži ob toplem morju sicer kopalcev ni manjkalo, ob odsotnosti sonca pa so bolj ali manj samevali ležalniki. A hotelirji so veseli, saj je poletna sezona, zahvaljujoč turističnim bonom, rešena. Brez slovenskih gostov bi sicer v nekaterih hotelih beležili zgolj 20-odstotno zasedenost.

DZ odredil parlamentarno preiskavo glede zaščitne opreme
14. 07. 2020 07.05
DZ je odredil parlamentarno preiskavo glede nabave in zalog zaščitne in medicinske opreme za zoperstavljanje epidemiji covida-19, v kateri bodo ugotavljali morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij v tej zadevi. Zaključek dela komisije je po mnenju Marka Bandellija iz SAB že mogoče predvideti: glasil se bo, da nihče ni bil nič kriv, da so vse naredili, ker so reševali življenja, in da je bilo vse zakonito.

Hrvaška in Bolgarija pomemben korak bližje prevzemu evra
10. 07. 2020 19.41
Hrvaška in Bolgarija sta dočakali odločitev o vstopu v mehanizem deviznih tečajev ERM II, ki je pomemben korak k prevzemu evra. Da lahko država postane članica območja skupne evropske valute, mora biti v ERM II vsaj dve leti. Obe državi obenem vstopata tudi v bančno unijo.

Štirje mlinski kamni dušijo največje gospodarstvo sveta
25. 06. 2020 08.06
Združene države se prebujajo iz pandemične ohromelosti, napovedi o hitrosti okrevanja pa so izjemno raznolike. Bela hiša optimistično trdi, da prihaja V-okrevanje, kar naj bi pomenilo hiter vzpon. Nekoliko bolj previdni omenjajo U-okrevanje s počasnejšo rastjo gospodarske dejavnosti in zaposlovanja. Centralna banka Fed napoveduje počasno krevsljanje na nekdanjo raven, z njo se strinja veliko ekonomistov.

Za Slovenijo obravnava tožbe zaradi arhivov ECB zelo pozitivna
22. 06. 2020 07.58
Sodišče EU je v Luksemburgu obravnavalo tožbo Evropske komisije proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank konec leta 2013. Slovenska zastopnica Katja Rejec Longar je obravnavo ocenila kot zelo pozitivno.

'Portoroška centralna plaža kljub covidu-19 maksimalno varna'
22. 06. 2020 15.48
V Portorožu so uradno odprli centralno plažo, na kateri so prenovili dva pomola. Obiskovalcem bodo na voljo številne aktivnosti in možnost uporabe rekvizitov ter prek 300 senčnikov. Po besedah direktorja Okolja Piran Gašpar Gašpar Mišiča, so upoštevali navodila NIJZ, tako da bo plaža obiskovalcem nudila varno in udobno preživljanje časa ob morju.

Pozabljena pandemija opozarja, da še ni končana
12. 06. 2020 07.33
Ameriški epidemiologi so dolgo opozarjali, da nekatere zvezne države preveč hitijo z opuščanjem ukrepov proti širjenju koronavirusa. Zdaj se te države spoprijemajo s skokovitim naraščanjem novih primerov okužb. Hladen piš realnosti je nemudoma usahnil napihovanje borznega trga.

V Italiji rahel porast okužb, brazilska vlada mora objavljati vse podatke o pandemiji
09. 06. 2020 14.30
Seznamu držav, kamor Slovenci lahko potujemo brez omejitev, se bo jutri pridružila Slovaška. Na Cipru, ki Slovenijo prav tako uvršča med varne države, so medtem izrekli dobrodošlico prvim turistom, Grčija pa bo z julijem odpravila vse omejitve za potnike iz Italije. V Španiji bodo tudi po koncu izrednih razmer obvezne zaščitne maske, v Litvi so svet pripeljali k sebi domov, Moskovčani pa uživajo v vrnjeni svobodi. V Italiji medtem beležijo rahel porast smrti in okužb s koronavirusom.

Banka Slovenije za letos napoveduje 6,5-odstoten padec BDP
08. 06. 2020 12.15
Banka Slovenije ocenjuje, da se bo gospodarska aktivnost letos izrazito skrčila, v prihodnjih dveh letih pa naj bi se razmere stabilizirale. Po osnovnem scenariju za letos pričakuje 6,5-odstoten padec BDP, v naslednjih dveh letih pa ponovno vrnitev rasti, in sicer za 4,9 oz. 3,6 odstotka. Brez protikoronskih ukrepov bi bil padec še za okoli tri odstotne točke večji.

Domnevni morilec: Vem vse o tem, kaj se je zgodilo z Madeleine McCann
07. 06. 2020 20.15
Že 13 let je minilo, od kar je ves svet pretresla novica, da je med družinskimi počitnicami na Portugalskem neznano kam izginila triletna britanska deklica Madeleine McCann. Policisti so prejeli nešteto obvestil o tem, kje vse naj bi jo opazili, obravnavali so več kot 600 oseb, ki bi lahko bile povezane s primerom, na podlagi skromnih in velikokrat tudi netočnih informacij so skušali priti na sled pravemu storilcu. A o usodi male Maddie se je v javnosti bolj ali manj le ugibalo – vse do zdaj, ko se zdi, da se je klobčič tragičnega izginotja vendarle začel razpletati ...

Vasle: Podvojitev pandemičnega programa za okrevanje po epidemiji
05. 06. 2020 07.16
Izbruh epidemije covid-19 se sicer oddaljuje, a na finančnih trgih še vedno vlada precejšnja negotovost. Svet ECB se je tako odločil skoraj podvojiti svoj pandemični program odkupov obveznic. Če ne bo novih zdravstvenih zapletov, je guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle prepričan, da se bodo razmere izboljševale, tudi zaradi ukrepov ECB.

ECB pandemični program odkupov obveznic povečala za 600 milijard evrov
04. 06. 2020 15.30
Svet Evropske centralne banke (ECB) je na seji povečal izredni pandemični program odkupov obveznic (PEPP) za 600 milijard evrov na 1350 milijard evrov. Hkrati je njegovo trajanje podaljšal najmanj do junija 2021. Obrestne mere medtem ostajajo nespremenjene, prav tako redni program odkupov obveznic.

Nad kobilice z droni, traktorji in gasilskimi vozili
02. 06. 2020 12.16
Medtem ko se Indija bori s pandemijo koronavirusa, pa ji grozi nova vrsta invazije, najhujši roj kobilic, ki so ga v državi videli v skoraj 30 letih. Valovi puščavskih kobilic, dolgi do sedem kilometrov, so v začetku maja iz Pakistana vstopili v indijsko zahodno državo Radžastan in zdaj hrano iščejo v petih različnih indijskih državah.

V Vuhanu testiranje vseh prebivalcev, Norveška bo izplačala 38 milijard evrov iz 'naftnega' sklada
12. 05. 2020 13.05
V Rusiji so znova zabeležili več kot 10.000 okužb z novim koronavirusom. Kljub nadaljnjemu širjenju okužb so po državi začeli previdno rahljati ukrepe. Končalo se je tudi obdobje dela prostih dni, ki je v okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa veljalo od 30. marca. V kitajskem Vuhanu, ki je epicenter svetovnega izbruha novega koronavirusa, medtem načrtujejo množično testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Norveška pa bo gospodarstvu pomagala s kar 38 milijardami evrov iz naložbenega sklada. V ZDA je število mrtvih preseglo 81.000.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo
22. 04. 2020 07.04
Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

Vlada sprejela nove protikoronske ukrepe
21. 04. 2020 17.05
Vlada je obravnavala in sprejela predlog popravkov prvega protikoronskega zakona in predlog drugega protikoronskega zakona, ki se osredotoča na zagotavljanje likvidnosti podjetij. "Vlada je zaokrožila in dopolnila finančno blazino za čas epidemije in zagotovila likvidnost slovenskega gospodarstva," je po sprejetju obeh zakonov dejal predsednik vlade Janez Janša. Hkrati je naslednje sproščanje omejitev napovedal za po prvomajskih praznikih, "seveda pod pogojem, da bodo rezultati testiranj na covid točkah in rezultati raziskave na splošnem vzorcu ugodni".

V Vuhanu pišejo tožbe, oblast počne vse, da utiša ljudi, ki so izgubili svojce: Hočemo resnico
20. 04. 2020 08.54
Ne samo svet, tudi številni prebivalci Vuhana že dolgo ne verjamejo več uradnim kitajskim razlagam, ki se nanašajo na epidemijo novega koronavirusa. Lagali so nam – in to večkrat, pravijo. Prepričani so, da je zato umrlo več ljudi, kot bi jih, če režim ne bi spletkaril proti lastnemu ljudstvu, nato pa v veliki meri pripomogel k družbeni in gospodarski katastrofi, ki je sledila po vsem svetu.

Kje bo Slovenija dobila denar za ukrepe in kakšna bo usoda EU?
05. 04. 2020 09.08
Kje bomo dobili denar za izredne ukrepe? Prvi paket je vreden tri milijarde evrov, kar je skoraj tretjina proračuna naše države, vsaj toliko naj bi bil težek tudi drugi paket, premier Janez Janša pa že napoveduje tudi tretji paket po koncu epidemije. Kako in koliko nam bo pri tem pomagala Evropa? "Tokratna kriza je simetrična," meni Mojmir Mrak, "zato je solidarnost v EU še toliko bolj pomembna."

DZ s 53 glasovi za in enim proti sprejel prvi 'protikorona' paket
02. 04. 2020 06.50
Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in enim proti sprejeli predlog zakona za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa, s katerim namerava vlada priskočiti na pomoč tako državljanom kot gospodarstvu. Ukrepi so vredni tri milijarde evrov, veljali pa naj bi od razglasitve epidemije do konca maja, morda mesec dni dlje. Janša je ob začetku seje dejal, da bo prvi protikorona paket ukrepov financiran drugače, kot smo vajeni. Številni opozicijski poslanci so se glasovanja vzdržali.

601 smrt v Italiji, na Hrvaškem prepoved zapuščanja domov
23. 03. 2020 07.54
Italijanska civilna zaščita je objavila nove podatke o posledicah epidemije novega koronavirusa. V zadnjih 24 urah je število smrti doseglo 601, kar je manj kot v zadnjih dveh dneh, zabeležili pa so 3780 novih okužb. Na Hrvaškem so medtem sprejeli nove ukrepe. Prebivalci ne smejo več zapuščati svojih stalnih oz. začasnih prebivališč.