centralno

Ameriški lovci leteli nad BiH: v opozorilo Dodikovim težnjam po odcepitvi
09. 01. 2024 09.26
Tri ameriška bojna letala so v ponedeljek preletavala nekaj mest Bosne in Hercegovine. Posebno vojaško vajo je ameriška vojska, v sodelovanju z oboroženimi silami BiH, izvedla na predvečer neustavnega praznika, ki ga v manjši entiteti obeležujejo kot dan Republike Srbske. S tem so poslali opozorilo predsedniku RS Dodiku, ki v zadnjem času grozi z odcepitvijo. A Dodik je prelet označil za "brezsramno kroženje, ki vznemirja državljane", v svojem govoru na slovesnosti pa je znova negiral genocid in poveličeval vojne zločince.

Jemenski Hutiji znova napadli trgovske ladje
03. 01. 2024 08.07
Jemenski uporniki Hutiji so sinoči na trgovske ladje v bližini ožine Bab el Mandeb, ki Rdeče morje povezuje z Adenskim zalivom, izstrelili dve raketi, je sporočila ameriška vojska. Škode in ranjenih ni bilo. Pred tem je o eksplozijah v bližini ene od tovornih ladij v ožini poročala britanska agencija za pomorsko varnost (UKMTO).

Hutiji napadli tovrno ladjo, posredovali ameriški helikopterji
31. 12. 2023 13.36
Ameriški rušilec je v Rdečem morju sestrelil dve iz Jemna izstreljeni protiladijski balistični raketi, ko se je odzval na klic na pomoč napadene tovorne ladje, je sporočil Washington. Raketi sta prileteli z območja pod nadzorom Hutijev, ki so se poskušali tudi vkrcati na ladjo, a so ameriški helikopterji tri njihova plovila potopili.

Izrael napadel tudi Rafo na meji z Egiptom, ki je trenutno najbolj poseljeno območje
29. 12. 2023 09.02
V izraelskih napadih na Gazo je bilo v zadnjih 24 urah ubitih več kot 200 ljudi. Število palestinskih žrtev v Gazi se je tako povečalo na najmanj 21.320, kar predstavlja skoraj odstotek tamkajšnje populacije. Združeni narodi opozarjajo, da je v Rafo na jugu palestinske enklave v zadnjih dneh prišlo 100.000 ljudi, medtem ko Izrael krepi kopensko operacijo v osrednjem delu in na jugu. Tarča napadov je bila v zadnjih 24 urah tudi Rafa. Egipt je predstavil svoj predlog načrta za končanje vojne. Netanjahu pa napoveduje, da bo Izrael tudi po končanih operacijah ohranil neko obliko varnostnega nadzora nad celotno Gazo za nedoločen čas.

Kontroverzni argentinski predsednik napovedal gospodarsko šok terapijo
11. 12. 2023 08.19
Novo izvoljeni argentinski predsednik je v svojem prvem govoru po prevzemu položaja napovedal gospodarsko šok terapijo. Argentince je med zaprisego znova posvaril, da ni denarja, in napovedal ostre varčevalne ukrepe.

Zakaj ameriška vojska ne vrne udarca jemenskim Hutijem?
07. 12. 2023 10.05
Ko so uporniki Hutiji, ki jih podpira Iran, v Jemnu izstrelili rakete in zadeli tri komercialne ladje na jugu Rdečega morja, se je takoj pojavilo najbolj pomembno vprašanje. Bo ameriška vojska vrnila udarec?

Janković prepričan, da bo projekt C0 končan prihodnje leto
05. 12. 2023 13.10
Občine Ljubljana, Vodice in Medvode so prepričane, da bodo uspešno zaključile projekt Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljanskega polja. "Prepričan sem, da bomo projekt končali prihodnje leto," je dejal ljubljanski župan Zoran Janković.

Ameriški rušilec v Rdečem morju sestrelil več brezpilotnih letal
04. 12. 2023 07.05
Ob napadu na več komercialnih ladij v Rdečem morju, za katerega so odgovornost prevzeli jemenski Hutiji, je ameriški rušilec Carney v Rdečem morju v nedeljo sestrelil več brezpilotnih letal, ki so ogrožala njega in tovorne ladje, je sporočilo ameriško centralno poveljstvo Centcom.

Po nasvet o politiki k svojim kloniranim psom. Kdo je novi argentinski predsednik?
21. 11. 2023 11.51
Poznan je pod imeni norec, lasulja, volk. Spolna vzgoja je marksistična zarota za uničenje družin, doma ima klonirane mastife, ki so njegovi "otroci s štirimi tačkami", ljudem pa bi po njegovem mnenju moralo biti dovoljeno prodajati organe. O kom govorimo? O novem argentinskem predsedniku, kakopak, Javierju Mileiu.

Hutijski uporniki v bližini Jemna sestrelili ameriškega 'razparača'
09. 11. 2023 09.19
Ameriški obrambni uradnik je povedal, da so sile Hutijev ob obali Jemna sestrelile ameriški vojaški brezpilotni letalnik. Dron MQ-9 Reaper je po besedah uradnika v času sestrelitve deloval v mednarodnem zračnem prostoru in nad mednarodnimi vodami. Incident pa preiskuje tudi centralno poveljstvo ZDA.

Pentagon o okrepljenih napadih na ameriške vojake na Bližnjem vzhodu
07. 11. 2023 07.05
Varnostni svet Združenih narodov je v ponedeljek za zaprtimi vrati govoril o vojni med Izraelom in Hamasom, a po poročanju diplomatskih virov ni nič bližje soglasju o ukrepih, kot je bil vse od napadov Hamasa na Izrael 7. oktobra. Predlog resolucije nestalnih članic Varnostnega sveta v nastajanju še ni našel rdeče niti med ZDA in Rusijo. Napadi na ameriške vojake na Bližnjem vzhodu so se medtem po besedah tiskovnega predstavnika Pentagona Pata Ryderja konec prejšnjega tedna močno okrepili. Vojake v Iraku in Siriji naj bi od 17. oktobra z raketami in brezpilotnimi letali napadli 38-krat, pri tem jih je bilo 46 lažje poškodovanih.

Število ubitih v Gazi preseglo 10.000, izraelski napadi se nadaljujejo
06. 11. 2023 06.39
V izraelskih napadih je bilo doslej ubitih več kot 10.000 ljudi, večinoma otrok in žensk. Le v zadnjih urah je bilo v Gazi ubitih več kot 250 ljudi. "Gaza postaja pokopališče za otroke," je opozoril generalni sekretar ZN in znova pozval k humanitarni prekinitvi ognja v Gazi. Izraelska vojska je pred tem območje Gaze presekala na dva dela. Civiliste s severa Gaze pa so znova pozvali k evakuaciji na jug, v ta namen so za štiri ure odprli eno od cest. Prav tako so znova začasno odprli mejhni prehod Rafa za prehod tujih državljanov in hudo ranjenih. Ameriška vojska je sporočila, da je v bližino Izraela prispela jedrska podmornica razreda Ohio.

Po premiku urinih kazalcev smo znova v zimskem času
29. 10. 2023 07.09
Urine kazalce smo ob 3. uri premaknili za eno uro nazaj. S tem smo kljub razpravi o ukinitvi premikanja ure, ki se je začela že leta 2018, znova prešli na zimski čas. Na poletni čas se bomo vrnili zadnjo nedeljo v marcu, urine kazalce pa bomo po podatkih Evropske komisije prestavljali še vsaj do leta 2026.

Filmska operacija: bolnika podhladijo in mu odstranijo kri
24. 10. 2023 18.11
Kljub vsem težavam v slovenskem zdravstvu naši strokovnjaki dosegajo nove mejnike in pišejo zelo uspešne zgodbe. Ekipa ljubljanskega kliničnega centra se je s pomočjo kolegov iz Cambridga izurila v operaciji kot iz znanstvenofantastičnih filmov. Da bi iz najglobljih kotičkov pljučnega žilja odstranili strdke, ki se pri zdravljenju pljučne embolije niso raztopili, bolniku iz telesa odstranijo kri in ga globoko podhladijo, da bi ohranili možganske in ostale telesne funkcije. To je velika pridobitev za Slovenijo in širšo regijo, pravijo v UKC Ljubljana, saj so morali takšne bolnike doslej pošiljati na Dunaj.

Z letalom po srce
14. 10. 2023 07.00
Delovni dan se je že končal, večer se je počasi prevešal v noč, ko je zazvonil telefon. Dobili smo zeleno luč za snemanje celotnega procesa darovanja organov. Vznemirjenje, adrenalin, pomešana s tesnobo. Klic novega upanja je bil hkrati tudi klic, da je pred tem nekdo izgubil življenje. Ko smo se sredi noči s kirurgom, ki bo v tujini odvzel srce, odpravljali z ljubljanske urgence, so pacientu, ki se je nekaj nadstropij višje – na intenzivnem oddelku v ljubljanskem UKC, boril za življenje – sporočili: Za vas imamo novo srce.

Policija kupuje sistem za samodejno prepoznavo obrazov
05. 10. 2023 09.58
Policija bo v drugi polovici leta 2024 nabavila sistem ABIS, ki bo omogočal samodejno forenzično primerjavo obrazov storilcev kaznivih dejanj s fotografijami iz evidence fotografiranih oseb. Namenjen bo identifikaciji osumljencev na podlagi posnetkov, zajetih z varnostnih kamer, so pojasnili. Tovrstno primerjavo bo Policija izvajala centralno v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju, medtem ko se bo material z neznanimi podobami obrazov zbiral na policijskih upravah, ki tudi izvajajo preiskovanje kaznivih dejanj. Šli bodo še v posodobitev komunikacijskega sistema Tetra.

Voda odnesla domačijo: preživela le pujsa, ki so ju rešili s helikopterjem
10. 08. 2023 06.00
Obilno deževje in poplave, ki so zajele območje Ljubnega ob Savinji, niso prizanesli niti družini Pečnik in njihovi domačiji. V petek, ko so zapustili dom, si verjetno niso predstavljali, da jim bo deroča voda vdrla v hišo, odnesla del hleva z živalmi in kmetijsko mehanizacijo. V nedeljo so se peš prek gozdne vlake prebili do opustošene domačije in ugotovili, da sta ujmo preživela le dva pujsa in konj. Dva dni so jih hodili hranit in oskrbovat, v sredo pa je pujsa na varno prepeljal helikopter slovenske Policije. Družina Pečnik se na uničeno domačijo najverjetneje ne bo več vrnila.

Slovenska Orca – sinonim kakovosti tudi na Irskem
03. 06. 2023 00.15
V svetu trajnostnega ogrevanja, kjer iskanje energetsko učinkovitih rešitev postaja vse bolj pomembno, se podjetja vedno bolj osredotočajo na razvoj in proizvodnjo toplotnih črpalk.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00
Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase
17. 04. 2023 06.00
"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

Soteska Vintgar prva naravna vrednota z omejenim obiskom
13. 04. 2023 15.48
Soteska Vintgar je po zimskem premoru znova odprla svoja vrata. Obisk soteske je tudi letos omejen, hkrati je soteska postala tudi prva naravna vrednota v državi z uradno določeno nosilno zmogljivostjo. Novosti je na novinarski konferenci predstavil predsednik Turističnega društva Gorje Janez Poklukar.

Pediatri nasprotujejo rastlinskim menijem v šolah in vrtcih
06. 04. 2023 15.35
Strateški svet za prehrano je predlagal nove smernice za prehrano v osnovni šoli, pri čemer še posebej izstopa uvedba dveh vrst menijev. Tako bi lahko šolarji izbirali med jedilnikom z mešano prehrano in jedilnikom na osnovi rastlinskih živil. Pediatri pa so do predloga kritični in temu ostro nasprotujejo, kot poudarjajo, smernice za prehrano otrok jasno odsvetujejo vegansko prehrano, zadržani pa so tudi glede vegetarijanske prehrane. Prav tako so kritični do ideje centralnih regijskih kuhinj.

Plenković in Golob zadovoljna, govorila o energetiki, migracijah in gospodarstvu
28. 03. 2023 12.00
Na delovni obisk v Slovenijo je prišel hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Kot sta pojasnila, je bil poudarek predvsem na energetiki, migracijah in gospodarstvu. "Sestanek je bil dokaz prijateljskega in sproščenega vzdušja med obema državama. Prihajajoče srečanje v Zagrebu pa bo to nadgradilo še s konkretnimi koraki," je povedal Golob. Tudi Plenković je dejal, da je s srečanjem zadovoljen in poudaril, da je to plod konstantnega političnega dialoga.

Kmečki upor: 'Stran s kanalom C0'
17. 03. 2023 14.17
Na gradbišču kanalizacijskega kanala C0 je bilo tako kot prejšnji petek znova vroče. Protesta se je udeležilo več lastnikov zemljišč, ki še vedno vztrajajo, da gradnja poteka brez gradbenega dovoljenja. Neomajni lastniki zemljišč sporočajo: "Stran s kanalom C0 nad našo pitno vodo!" Po protestu so se nekateri s traktorji odpravili še v center prestolnice.

Delničarji vložili tožbo zoper matično družbo in direktorja propadle banke
13. 03. 2023 06.00
Delničarji so zaradi goljufije vložili tožbo zoper SVB Financial Group (SIVB.O) in dva najvišja direktorja banke. Obtožili so jih, da so prikrili, da bo njena enota Silicon Valley Bank zaradi naraščajočih obrestnih mer še posebej dovzetna za propad. Ameriška zvezna vlada se je sicer v nedeljo zvečer odločila, da bo pogasila požar, ki je nastal po propadu Silicon Valley Bank in potem še Signature Bank. Britanska vlada je kupila podružnico SVB na Otoku, za to pa odštela en funt (1,13 evra), nemška podružnica se je zaprla. Težavo je v ponedeljek naslovil ameriški predsednik Joe Biden in zagotovil, da je ameriški bančni sistem varen.

Kanal C0: kako bo poskrbljeno za to, da ne bo prišlo do katastrofe?
28. 02. 2023 13.54
Kanalizacijski kanal C0: V zadnjih mesecih se je gradnja na najbolj občutljivem območju, dolgem 2,1 kilometra med čistilno napravo Brod in Ježico, zaradi napetosti na terenu, večkrat ustavila. Posredovala je Policija, občina Ljubljana je najela tudi varnostnike. V današnji oddaji Preverjeno smo iskali odgovore na vprašanje, kako bodo odgovorni poskrbeli, da se bodo morebitne okvare in puščanje fekalnih voda čim hitreje odkrili in sanirali.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17
Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Na SiDG podražili cene lesa za fizične osebe za okoli 30 odstotkov
21. 02. 2023 11.06
Še januarja je bil kubični meter okroglega lesa bukve za proizvodnjo z dostavo 68,34 evra, že februarja pa je kubični meter enakega lesa z dostavo znašal 91,32 evra brez DDV, kupci pa se sprašujejo, ali so podražitve upravičene. Na Slovenskih državnih gozdovih pojasnjujejo, da so še lani vodili zelo konzervativno prodajno politiko, februarja pa so naredili korekcijo cen, da se približajo tržnim razmeram.

Bešič Loredan: S transparentnostjo lahko rešimo veliko težav v zdravstvu
15. 02. 2023 20.26
Minister Danijel Bešič Loredan je stanje zdravstvenega sistema in korake predvidene reforme predstavil državnim svetnikom. Ti so zanj imeli več vprašanj, med drugim glede zagotovitve boljših delovnih pogojev in poenotenja informacijskih sistemov.

7,6 milijona na leto skozi okno: je država znižala nepotrebne stroške za uporabo nepremičnin?
01. 04. 2022 06.00
Pet let je minilo od izračunov Računskega sodišča: da država na leto po nepotrebnem plačuje 7.621.271 evrov za prostore, ki jih po lastnih določilih ne potrebuje. Prostorov je preveč, so pri pregledu gospodarjenja za leto 2014 in prvih devet mesecev leta 2015 ugotovili revizorji – so preveliki in/ali ostajajo prazni. Kaj so na ministrstvu za javno upravo, ki je s sklepom vlade iz leta 2015 postalo upravljalec večine državnih nepremičnin, do danes naredili za zmanjšanje nepotrebnih stroškov?