certifikat

Hrvaška policija odgovorila na najbolj pogosta vprašanja ljudi, ki želijo čez mejo
22. 05. 2020 10.44
Hrvaško notranje ministrstvo je na svoji spletni strani objavilo odgovore na nekaj najpogostejših odgovorov turistov o pogojih za vstop v državo. Uradno še vedno vztrajajo, da državljani Evropske unije, ki so na Hrvaškem rezervirali namestitev, na meji pokažejo potrditev rezervacije. Slovenski notranji minister Aleš Hojs je medtem dejal, da je meja praktično odprta in da je treba le imeti razlog, kar je že obisk Ikee.

V ZD Ljubljana kratili pravice delavcev ali le 'nerodno formulirali odredbo'?
14. 05. 2020 05.56
Zaposleni v Zdravstvenem domu Ljubljana, ki so želeli koristiti pravico, da v času epidemije ostanejo doma zaradi varstva otrok, so v roke dobili odredbo, po kateri se morajo, če jih nadrejeni vpokliče nazaj na delo, tja nemudoma tudi vrniti, sicer je to lahko razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Kot nam je povedala ena od zaposlenih, so se številni iz strahu pred izgubo službe samoiniciativno vračali na delo, otroke pa puščali pri znancih ali sorodnikih. Na MDDSZ pojasnjujejo, da takšna odredba ni v skladu z zakonom, na ZD Ljubljana pa se branijo, da so si zaposleni vse skupaj le napačno interpretirali.

Blagovne rezerve podpisale sporazum z Geneplanetom, Acron pa pozvale k spremembi cen
12. 05. 2020 19.25
Zavod za blagovne rezerve je s podjetjem Geneplanet podpisal sporazum glede vračila nekaterih že dobavljenih ventilatorjev in prekinitve pogodbe za še nedobavljene. Vračilo denarja pričakujejo v osmih dneh. Podjetje Acron pa so pozvali k modulaciji cen in dobavnih rokov za zaščitne maske, so pojasnili.

Izbrskali smo dokaze: Bureau Veritas je dvakrat potrdil lažno verodostojnost Acronovih certifikatov
12. 05. 2020 06.00
“Certifikat je verodostojen” in “iskalnik potrjuje verodostojnost”, tako je zunanja kontrolna hiša Bureau Veritas, ki jo je najel Zavod za blagovne rezerve, označila dva Acronova certifikata, ki ju mi nismo našli v isti bazi kot Bureau Veritas, bodisi je lažnost potrdil kitajski laboratorij oziroma laboratorij sploh ni pristojen za certificiranje FFP2 mask. V Bureau Veritas prst usmerja tudi Zavod za blagovne rezerve, ki napoveduje pogajanja z Acronom za nižjo ceno in skrajšanje čakalnih rokov. Mi pa smo medtem iz Kitajske dobili že drugo potrditev o lažnem dokumentu.

Državni dobavitelj Acron skriva certifikate za maske, na Kitajskem opozorili, da je dokumentacija ponarejena
11. 05. 2020 06.00
Preverili smo dokumente. Za enega že vemo. "Ni bil izdan pri nas. Navedenega proizvajalca mask ne poznamo. Bodite previdni pri nakupu," so v enajstih urah odgovorili iz kitajskega laboratorija Huaxun, kjer smo preverjali, ali državi prodane maske res zagotavljajo varnost za uporabnike, kot trdi dobavitelj Acron. Acron certifikate skriva, odgovore na sume, ali so tudi drugi dokumenti lažni, še čakamo iz Kitajske. Tržni inšpektorat je v Acronu že uvedel inšpekcijski postopek.

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
05. 05. 2020 00.15
Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar Primus-R 150 iEDITION. »To je daleč več kot zgolj hiša, saj so v okviru koncepta LUMAR ZERO EMISSION LIVING® vključene tehnološke rešitve, ki na celovit način obravnavajo ključne trajnostne vidike gradnje; bivalno ugodje, energijo in vpliv na okolje.«

Naredili smo test! Katera je zares prava zaščitna maska?
04. 05. 2020 00.15
Zaradi svetovne pandemije koronavirusa se je prej normalen potek življenja v večini držav po svetu popolnoma spremenil. Časnike in spletne portale so preplavile novice o nenehnem povečevanju števila okuženih in sprejemanju nujno potrebnih ukrepov. Jutranje hitenje v službo je zamenjala karantena, postali smo učitelji šoloobveznih otrok, prevzeli nove obveznosti in vloge ter se znašli v situaciji, ko je poslušati in slišati človeka še kako pomembno za dobre medsebojne odnose.

Mojca Korenjak: Zaradi tolmačenja se gluhi končno počutijo enakovredne
03. 05. 2020 16.25
Zadnja dva meseca ste med izjavami vlade glede epidemije koronavirusa v Sloveniji lahko opazili tri tolmačke slovenskega znakovnega jezika, ki so se dnevno izmenjavale. Ena od njih je Mojca Korenjak, ki se s tolmačenjem profesionalno ukvarja že od leta 2004. V kratkem pogovoru je razkrila, kako zahtevno je tolmačenje debelo uro dolgih konferenc, kje so poiskali kretnjo za novo besedo koronavirus, pa tudi, zakaj gluhim pravijo nevidni invalidi.

Zaščitne maske in razkužila za roke – kje jih je možno kupiti?
27. 04. 2020 00.15
Zaščitne maske in razkužila za roke oz. dezinfekcijska sredstva so trenutno verjetno najbolj iskan produkt po celem svetu. Kot smo sami ugotovili v preteklih tednih so njihove zaloge zelo omejene, dobava je neredna, pogosto pa so razprodani, še preden jih uspemo naročiti.

Kurjenju kresov in pokanju z možnarji se bo treba letos odpovedati
26. 04. 2020 07.32
Kurjenju kresov se bo treba letos odpovedati, prav tako se raje odpovejte pokanju z možnarji in karbidom. Vsa nenujna potovanja v državo ali iz nje so še vedno odsvetovana, previdno tudi v prometu. Takšna so navodila policije pred prihajajočimi prazniki. Policisti bodo na določenih javnih krajih izvajali tudi poostrene nadzore.

Država za rokavice iz Kitajske plačala 14-krat več, kot stanejo doma
25. 04. 2020 21.01
Skoraj milijon in pol evrov je država vrgla skozi okno z nitrilnimi rokavicami, ki jih je dobavil Joc Pečečnik. Pošiljka iz Kitajske je namreč vsebovala skoraj 14-krat dražje rokavice, kot jih je moč kupiti v Sloveniji. Običajna cena za kos nitrilnih rokavic je namreč sedem centov, preko Pečečnika pa smo od Kitajcev kupili 1.600.000 praktično enakih rokavic po ceni 97 centov na kos. Pečečnik se brani, da je samo posrednik: "Dostavil sem, kar mi je bilo naročeno."

Zakrajšek: Jaz in zavod za blagovne rezerve ne bova žrtveno jagnje
22. 04. 2020 13.13
"Bili smo pod velikim pritiskom javnosti po čim prejšnjih dobavah zaščitne opreme, priznava razrešeni direktor zavoda za blagovne rezerve Anton Zakrajšek, a grešni kozel za vse, kar je šlo narobe, ne bom, dodaja. "Tisti, ki so delovali v ozadju in na zavod pošiljali podatke, s kom naj se izvede naročilo, želijo vso krivdo zvaliti na zavod in name. Ne bo jim uspelo, zmagala bo resnica," sporoča. Puščice usmerja nazaj v ministra Počivalška.

Podjetje Seti: Smo le dobavitelj materiala za maske, s poslom z blagovnimi rezervami nimamo nič
19. 04. 2020 18.24
V zadnjem tednu so veliko prahu dvignile zaščitne maske, za katere se je sprva trdilo, da so iz papirja in naj bi bile preplačane. Direktor podjetja Seti Aleš Šarec, ki je dobavilo material za te maske, je opozoril, da se zaradi trenutnih dogodkov podjetju dela velika poslovna škoda, čeprav nimajo nič s tem poslom z blagovnimi rezervami.

Država je za maske iz serviet plačala 860 tisočakov ali od 76 do 80 centov za masko
16. 04. 2020 06.47
Kdo je prižgal zeleno luč za 860 tisočakov vredna posla mask iz serviet, ki niso primerne za zdravstvo, kjer jih najbolj primanjkuje? Zavod za blagovne rezerve ali Uprava za zaščito in reševanje? Medtem ko odgovornost valita drug na drugega, so župani nad kakovostjo mask ogorčeni in jih že vračajo Upravi za zaščito in reševanje. Podjetji Korez-Sorting group in Zaščita Lukač o kakovosti ne dvomita in zanikata, da bi na račun epidemije kovali dobičke, ki naj bi bili celo 30-odstotni. In zanimivo, Tržni inšpektorat, ki sodi pod okrilje Ministrstva za gospodarstvo, kjer je tudi Zavod za blagovne rezerve, pa je za enako masko, a v drugi spletni trgovini, že uvedel inšpekcijski nadzor.

Kdo služi na račun epidemije in prodaja zaščitne maske, ki to sploh niso?
10. 04. 2020 10.52
“Edina originalna visoko zaščitna maska za obraz, ki zadrži do 98 odstotkov bakterij.” Takšen je zapis na eni izmed embalaž zaščitnih mask, ki jih prodajajo na trgu in z zaščitnimi maskami nimajo nič skupnega, saj nimajo niti nosne zaponke. Edina stična točka je izkoriščanje epidemije in visoka cena, 25 evrov za 50 mask oziroma 50 centov za kos. "Voda je kalna in v akciji so najslabše možne roparice," pa je eden izmed komentarjev dolgoletnega dobavitelja medicinske opreme.

31 podjetij je dobilo razpise za 129 milijonov evrov zaščitne opreme, predvsem mask
04. 04. 2020 07.00
Zaščitne maske so najbolj iskano blago zadnjega meseca. Na trgu jih ni dovolj, dražijo se tedensko, Kitajska zaostruje pogoje za izvoz, za dobavo veljajo vojne razmere - plačilo v gotovini. Analizirali smo naročila in ugotovili, da so milijonske posle dobila tudi podjetja, ki z medicinsko opremo nimajo nobenih izkušenj. Posle je po naši raziskavi dobilo 31 podjetij v višini 129 milijonov evrov. Medtem pa je Joc Pečečnik kljub velikim težavam optimističen in verjame, da bo 400 ton opreme z 12 cargo letali prihodnji teden v Sloveniji.

Maske: kirurške, iz blaga, pralne, doma narejene. Koliko zaščite sploh nudijo?
24. 03. 2020 10.20
Ustrezne zaščitne opreme - predvsem mask - po večini še vedno primanjkuje. Pred dnevi so jih tako že začele same izdelovati šivilje naše največje bolnišnice, celjski Prevent Deloza in nedavno Boxmark iz Kidričevega. Pa tudi številni posamezniki. A strokovnjaki opozarjajo: doma zašite maske niso učinkovite. Tudi Mladi zdravniki Slovenije se s tem strinjajo, a dodajajo: maska iz blaga je še vedno boljša kot odsotnost vsake zaščite.

Borilni šport zavit v črno: umrl legendarni Branko Cikatić
23. 03. 2020 14.12
Črn dan za borilni šport. V 66. letu je bitko z dolgotrajno boleznijo izgubil nekdanji legendarni hrvaški borec Branko Cikatić. V 80. letih prejšnjega stoletja je oral ledino borcem z območja nekdanje skupne države, leta 1993 pa je osvojil tudi prestižni K-1 World Grand Prix.

Ali napis 'bio' na kozmetiki res pomeni, da gre za naravno kozmetiko?
15. 02. 2020 07.00
Številni proizvajalci kozmetike želijo potrošnike z različnimi 'kreativnimi' rešitvami prepričati, da so njihovi izdelki naravni. A besede 'bio', 'natur', 'herbal' ali 'brez' še ne pomenijo, da je to res.

Jugoslavija nad črne koze: Popolna izolacija, cepljenje in delovni dan od 'zore do mraka'
29. 01. 2020 14.22
Črne koze, osepnice, variola. Grozljiva bolezen, katere zadnji izbruh na evropskih tleh je bil leta 1972 v Jugoslaviji. Skoraj vse skladiščene zaloge črnih koz so uničili konec sedemdesetih let, preostanek pa je Svetovna zdravstvena organizacija 'pospravila' v ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni ter ruski državni raziskovalni center za virologijo in biotehnologijo Vector.

Policijski helikopter popravljajo tudi po 10 ur na dan
14. 01. 2020 17.28
Kot smo poročali konec leta 2019, so na novi pridobitvi Slovenske policije, helikopterju AW169, odkrili hudo napako, ki ga je tudi prizemljila. Policija zdaj pravi, da bi testni polet lahko opravili konec tedna.

Že veste, kje boste preživeli najdaljšo noč v letu?
29. 12. 2019 07.00
V Ljubljani bo silvestrovanje na prostem potekalo na štirih prizoriščih, opolnoči pa bo petminutni ekološki ognjemet z gradu razsvetlil nebo in oznanil pričetek novega leta. Kako pa bodo v leto 2020 vstopile druge občine? Kdo bo skrbel za zabavo in kje vse so se letos odrekli okolju škodljivemu ognjemetu?

Nov policijski helikopter že pokvarjen
25. 12. 2019 10.24
Slovenska policija je v sredini oktobra dobila nov helikopter AgustaWestland 169 in s tem najzmogljivejšo pridobitev v policijski letalski enoti. A v nekaj tednih so zaznali hujšo tehnično napako na helikopterju in bo potrebna celo menjava menjalnika rotorja. Helikopter do zdaj ni opravil niti ene ure za redne naloge, pa že mora na popravilo.

Okolju škodljive agregate nadomeščajo vetrnice, fotovoltaika, hidroelektrarne ...
19. 11. 2019 06.41
Če želimo zmanjšati škodljive emisije v občutljivem gorskem okolju, je treba poskrbeti za energetsko sanacijo koč. Zelene tehnologije so letos poleti vpeljali v Pogačnikov dom na Kriških podih in rezultati so pozitivni. Zdaj je na vrsti prenova Doma Valentina Staniča pod Triglavom. So pa v okviru projekta SustainHuts energetsko sanirali tudi Kocbekov dom na Korošici, a je žal teden dni zatem pogorel.

Načrte za novo Adrio so pripravljali ljudje, ki so dolga leta delali v propadli letalski družbi
17. 11. 2019 12.09
Država še ne ve, ali se bo odločila za projekt Air Slovenia, letalsko družbo, ki bi lahko nadomestila propadlo Adrio Airways. Kot smo izvedeli, so načrte za to novo družbo delali tisti, ki so bili zaposleni v propadli družbi, medtem pa certifikat letalskega prevoznika Adrie Airways še vedno obstaja, interesenti za nakup pa še vedno preverjajo, ali se ta izplača.

'Kokos niso samo tropske sanje, kokos je življenje'
02. 11. 2019 09.41
Kokos je lahko rešitev, sta se domislili Slovenka in njena prijateljica iz Poljske, ki živita na indonezijskem otoku Lombok, kako bi lahko pomagali domačinom, ki jih je lani močno prizadel potres. Nastal je projekt Coconesia, ki vsem na svetu omogoča, da posvojijo kokosovo palmo. Podporniki prejmejo izdelke iz palme, domačini pa na ta način dobijo delo.

Prek osem tisoč otrok in mladine teklo na ljubljanskih ulicah pred 24. maratonom
26. 10. 2019 09.15
Pred nedeljskim osrednjim delom 24. ljubljanskega maratona je bilo na tekih osnovnih in srednjih šol 6422 prijav, lumpi tekov najmlajših pa so se udeležili 1703 otroci. V tekih na 42, 21 in 10 km pa so zbrali 13.805 prijav. Organizatorji zaradi napovedanih visokih temperatur pozivajo udeležence, da naj med nastopom pijejo dovolj vode.

Ljubljanski maraton: preverite trase in zapore
25. 10. 2019 08.32
Konec tedna bo Ljubljana spet v znamenju največje tekaške prireditve v Sloveniji, 24. ljubljanskega maratona. Prireditelji si želijo, da bi po lanskem moškem rekordu na 42 km, ki je Ljubljano vpisal med najhitrejše maratonske proge na svetu, izboljšali še čas med ženskami. Na izide bi sicer lahko vplivalo nadpovprečno toplo vreme za to obdobje.

Počitniško delo: poceni delovna sila v času dopustov
29. 07. 2019 07.23
Pri različnih podjetjih smo preverili, ali ponujajo počitniško delo in pod kakšnimi pogoji. Večina svoja vrata dijakom in študentom v času poletnih počitnic odpira, so pa tudi takšna, ki nimajo potrebe po tem. Marsikje imajo prednost otroci zaposlenih, plačila so minimalna, nekje pa je zaradi velikega interesa celo potreben žreb.

'Ustvarijo 2,5 odstotka BDP, zaposlujejo 30.000 ljudi, porabijo pa 16,7 odstotka vse energije'
29. 07. 2019 07.05
V Sloveniji vedno govorimo samo o širitvah, pa naj gre za širjenje obvoznic in mestnih vpadnic ali nove elektrarne, pravi naš sogovornik Andrej Gnezda z Umanotere. Premalo pa se ukvarjamo s tem, kako obstoječe vire porabljati bolj učinkovito, opozarja.