cestnem

Novi zakon zmanjšal krvni davek na naših cestah
03. 06. 1998 14.07
Novi zakon o varnosti cestnega prometa, ki je v veljavi dober mesec dni, je po oceni ministra za notranje zadeve Mirka Bandlja zmanjšal krvni davek na slovenskih cestah in v marsičem spremenil vedenje prometnih udeležencev.

Grški zunanji minister Pangalos na obisku v Sloveniji
27. 05. 1998 11.53
Na povabilo slovenskega zunanjega minstra Borisa Frleca je na enodnevni uradni obisk v Slovenijo dopotoval vodja grške diplomacije Teodor Pangalos. Na zunanjem ministrstvu so se dopoldne začeli slovensko-grški pogovori. Pričakovati je, da bodo poleg dvostranskih odnosov v ospredju pogovorov vključevanje Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO ter vprašanja varnosti in sodelovanja v jugovzhodni Evropi.

Slovenijo obišče grški zunanji minister Pangalos
26. 05. 1998 13.18
Na povabilo slovenskega zunanjega minstra Borisa Frleca bo na enodnevni uradni obisk v Slovenijo jutri pripotoval vodja grške diplomacije Teodor Pangalos. Zunanja ministra bosta ob tej priložnosti podpisala dvostranski sporazum o prevozu potnikov in blaga v mednarodnem cestnem prometu ter protokol o sodelovanju med zunanjima minstrstvoma.

Sindikat cestnega prometa Slovenije zahteva takojšnje reševanje problematike, povezane s prometnim zakonom
18. 05. 1998 15.28
Predstavniki Sindikata cestnega prometa Slovenije, ki deluje v okviru KSS Pergam, so na današnji novinarski konferenci opozorili na neustrezne določbe zakona o varnosti cestnega prometa in neusklajenost z določili zakona o prekrških, ter na razloge za blokado pri sklepanju kolektivne pogodbe prevoza blaga v cestnem prometu. "Zahtevamo takojšnji pogovor s premirom Janezom Drnovškom in notranjim ministrom Mirkom Bandljem. V primeru, če zadeve ne bodo pozitivno rešene, pomeni ta novinarska konferenca napoved stavke, ki bo zajela vso državo", je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik KSS Pergam Dušan Rebolj.

MNZ in Mobitel začenjata akcijo Kliči me varno
05. 05. 1998 09.30
Slovenski operater mobilne telefonije družba Mobitel je v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve včeraj začel akcijo Kliči me varno, s katero bosta omenjeni organizaciji opozarjali voznike in uporabnike mobilnih telefonov, naj slušalke mobilnega telefona med vožnjo ne držijo v rokah. Prvega maja je namreč začel veljati novi zakon o varnosti v cestnem prometu, katerega novost je tudi določilo, da je telefoniranje med vožnjo s slušalko v rokah prepovedano, so sporočili iz Mobitela. Med uporabniki mobilnega telefona jih sistem za prostoročno telefoniranje zdaj uporablja le slaba četrtina, čeprav Mobitel svojim naročnikom že ves čas svetuje vgradnjo ustrezne avtoinštalacije. Ker predstavlja vgradnja avtoinštalacije za prostoročno telefoniranje strošek, sta se Mobitel in MNZ odločila, da bosta vsak po svojih močeh pripomogla k temu, da bo uveljavljanje novega zakona prijazno do voznikov in uporabnikov mobilne telefonije. Prometni policisti zato voznikov, ki bodo med vožnjo slušalko mobilnega telefona držali v rokah, do konca maja letos ne bodo kaznovali, pač pa jih bodo obveščali o novosti in svetovali vgradnjo sistema za prostoročno telefoniranje.

Začetek veljave novega zakona o varnosti cestnega prometa
01. 05. 1998 09.55
Danes je začel veljati zakon o varnosti cestnega prometa, s katerim bo bistveno poostren režim kaznovanja, pripomogel pa naj bi tudi k drugačnemu vedenju udeležencev v prometu ter večji uspešnosti policije pri preprečevanju neodgovornih ravnanj v cestnem prometu. Od 4. maja bo na vsa vprašanja o novem zakonu moč dobiti odgovore na telefonski številki 061/313-516, ki bo na voljo 24 ur na dan, pojasnila pa je mogoče dobiti tudi na telefonski številki policijskih postaj in operativno komunikacijskih centrov (113). Namen omenjenega zakona je izboljšati prometno varnost, umiriti promet, ustaviti najhujše kršitelje cestnoprometnih predpisov ter izboljšati prometno kulturo voznikov. Ob izteku meseca aprila so slovenske ceste namreč terjale 114 življenj, v enakem lanskem obdobju pa 99. Preventivni učinek naj bi ob siceršnjih zaostritvah doslej veljavnega kaznovalnega sistema v cestnem prometu nova zakonska ureditev s prek 240 členi dosegla predvsem z uvedbo sistema t.i. kazenskih točk, ki so predpisane le za hujše prekrške, zaradi katerih naj bi v večini primerov tudi prihajalo do prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. Po novi ureditvi bo moral namreč voznik, ki bo v dveh letih zbral 18 kazenskih točk ali storil izrazito težak prometni prekršek, ponovno opravljati vozniški izpit. Zakon podrobno predpisuje novo varnostno ureditev na področju cestnega prometa v poglavjih: o veljavnih pravilih v cestnem prometu, o posebnih obveznostih voznikov, o napravah za urejanje prometa, o psihofizičnem stanju udeležencev v prometu in prometnih nesrečah, o voznikih, o vozilih, o športnih in drugih prireditvah na cesti ter o posebnih varnostnih ukrepih in pooblastilih pristojnih organov na tem področju.

Ministra Bergauerja obiskal italijanski veleposlanik
08. 04. 1998 17.17
Minister za promet in zveze Anton Bergauer je sprejel italijanskega veleposlanika v Sloveniji Massima Spinettija. Kot so sporočili z ministrstva za promet in zveze, sta sogovornika izrazila zadovoljstvo nad dobrimi odnosi med državama na področju prometa in zvez, dotaknila pa sta se tudi problematike stalnega pomanjkanja dovolilnic za mednarodni cestni prevoz. Pogovarjala sta se o predčasni izročitvi kvote dovolilnic za drugo polovico leta 1998, do katere naj bi prišlo najkasneje do srede maja. Minister Bergauer je izpostavil dobro sodelovanje italijanskih in slovenskih predstavnikov v delovni skupini CEATS, pa tudi v okviru trilaterale med Slovenijo, Italijo in Madžarske. Sogovornika sta med drugim izrazila željo po okrepitvi dejavnosti in srečanju ministrov, saj so dela na petem cestnem koridorju zelo intenzivna.

Turški veleposlanik Akinci pri ministru Bergauerju
18. 03. 1998 16.50
Minister za promet in zveze Anton Bergauer je danes na predstavitveni obisk sprejel turškega veleposlanika v Sloveniji Ahila Akincija. Slovenija in Turčija sta že podpisali sporazum o zračnem prometu, sporazuma o mednarodnem cestnem prevozu stvari in o pomorskem prometu pa sta še v fazi usklajevanja, so sporočili z omenjenega ministrstva.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo
13. 11. 1997 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Hrvaška delegacija na obisku v Beogradu
08. 09. 1997 00.00
Hrvaška delegacija na čelu s pomočnikom zunanjega ministra Hidom Biščevićem je danes prispela v Beograd, kjer se bo z delegacijo ZR Jugoslavije pogovarjala o obmejnem, maloobmejnem in cestnem prometu.