christopher s

Milošević zahteva izpustitev

23. 08. 2001 00.00

Odvetniki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića so na nizozemskem sodišču vložili pritožbo, v kateri spodbijajo legalnost njegove aretacije in pripora.

Milošević zahteva izpustitev

12. 07. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki je zaprt v zaporu Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije blizu Haaga, naj bi v naslednjih dveh do treh tednih pred nizozemskim sodiščem zahteval izpustitev iz zapora, ker naj bi bila njegova aretacija in pripor nezakonita, je napovedal Miloševićev odvetnik, Kanadčan Christopher Black. Po njegovih besedah je Milošević že pooblastil svojega nizozemskega odvetnika, da pripravi tožbo. Glavna tožilka haaškega sodišča Carla Del Ponte je sicer zavrnila kakršnokoli možnost, da bi Milošević uspel dobiti tožbo proti sodišču. Zakonitost sodišča je bila že potrjena in to ni več sporno, je dejala Del Pontejeva. Po poročanju agencij AFP in AP pa je haaško sodišče v četrtek dovolilo nekdanjemu ameriškemu pravosodnemu ministru Ramseyju Clarkeu, da obišče Miloševića. Kot je sporočil tiskovni predstavnik sodišča Jim Landale, še ni znano, kdaj bo Clarke obiskal Miloševića, dodal pa, da ga ne bo obiskal kot odvetnik, temveč kot član interesne skupine.

Pravna pomoč Miloševiću

06. 07. 2001 00.00

Dva kanadska odvetnika, člana Mednarodnega odbora za obrambo, Christophe Black in Andre Tremblax, sta včeraj odpotovala iz Kanade v Haag, kjer naj bi nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću na njegovo prošnjo nudila pravne nasvete, je pred odhodom v Evropo dejal Black.

Beograd hoče soditi Miloševiću

06. 07. 2001 00.00

Beograjsko okrožno sodišče je zaprosilo haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, naj omogoči njegovim sodnikom nadaljevanje zaslišanja nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodan Miloševića v zvezi s preiskavo, ki je bila proti njemu uvedena v Srbiji, piše beograjska Politika, ki se sklicuje na zanesljive sodne vire. Okrožni javni tožilec je namreč zahteval razširitev preiskave proti Miloševiću, nekdanjima podpredsednikoma jugoslovanske vlade Nikoli Šainoviću in Jovanu Zebiću ter nekdanjemu direktorju zvezne carinske uprave Mihalju Kertesu, ki jih ovadba bremeni zlorabe uradnega položaja, zaradi česar naj bi bil v državnem proračunu primanjkljaj v višini 250 milijonov nemških mark.

Umrl je Anthony Quinn

04. 06. 2001 00.00

V 86. letu starosti je sinoči v bostonski bolnišnici za posledicami pljučnice umrl velikan ameriškega filma Anthony Quinn, dobitnik dveh oskarjev za najboljšo stransko vlogo, v filmih Viva Zapata in Sla po življenju. Quinn je v več kot pol stoletja dolgi karieri zaigral v več kot sto celovečernih filmih, najbolj pa je ostal v spominu kot Grk Zorba.

Diplomatski poraz ZDA

04. 05. 2001 00.00

ZDA so presenetljivo izgubile sedež v Komisiji ZN za človekove pravice, ki so ga imele nepretrgoma od ustanovitve komisije leta 1947. Na tri mesta, ki jih v komisiji zasedajo zahodne države, je 53-članski ekonomski in socialni svet izvolil Francijo, Avstrijo in Švedsko. Predstavnik ZDA pri komisiji s sedežem v Ženevi James Cunningham je po glasovanju izrazil razočaranje in zatrdil, da ta neuspeh ne bo imel posledic na ameriško politiko do človekovih pravic. Na odločitev se je že odzval tudi State Departement, ki je opozoril, da komisija brez ZDA ne bo več tako močna.

Medvedka Puja prodali Disneyju

05. 03. 2001 00.00

Ljubek in izredno priljubljen lik iz risank in otroške literature medvedek Pu (Winnie The Pooh) je bil predmet največje literarne kupoprodajne pogodbe v Britaniji doslej. Po poročilu časnika The Sunday Times, so ga prodali korporaciji Walta Disneyja za celih 350 milijonov dolarjev.

Košir sedmi v paralelnem veleslalomu

17. 01. 2001 00.00

Slovenski deskar na snegu Dejan Košir je na tretjem paralelnem veleslalomu za svetovni pokal v italijanskem Olangu na Kronplatzu osvojil sedmo mesto. V izredno močni konkurenci 112 deskarjev je slavil Američan Christopher Klug, drugi je bil Švicar Gilles Jaquet, tretji pa prav tako Švicar Uell Kestenholz. Nastopila sta še dva slovenska tekmovalca: Rok Flander je osvojil 33. mesto, Tomaž Knafelj pa je odstopil.

Začel se je zagrebški vrh

24. 11. 2000 00.00

V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Vrh EU-Balkan v Zagrebu

23. 11. 2000 00.00

V Zagreb so že prispeli udeleženci jutrišnjega vrha držav EU in zahodnega Balkana, ki bo potekalo v hrvaški prestolnici. Med prvimi sta v Zagreb prispela posebni koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach, makedonski predsednik Boris Trajkovski, pozno popoldne pa tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle. Vrha se udeležujejo tudi francoski predsednik Jacques Chirac, evropski komisar za zunanje zadeve Christopher Patten, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch, civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner ter britanski premier Tony Blair. Nekateri udeleženci naj bi po navedbah pripravljalnega odbora v hrvaško prestolnico prispeli jutri zjutraj neposredno pred začetkom vrha. Hrvaško zunanje ministrstvo je potrdilo, da se bosta vrha EU in držav zahodnega Balkana, ki se bo začel v petek v hrvaški prestolnici, med drugim udeležila tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović se bo po prihodu v Zagreb za zaprtimi vrati sestal s hrvaškim kolegom Toninom Piculo. Kot je po odprtju novinarskega centra zagrebškega vrha povedal Picula, je v odnosih med ZRJ in Hrvaško preveč problemov, da bi srečanja med predstavniki obeh držav lahko bila vljudnostne narave, in ob tem izrazil pričakovanje, da bo srečanje s Svilanovićem resno.

Ustavili ročno štetje glasovnic

14. 11. 2000 00.00

Predstavniki kandidatov za ameriškega predsednika, demokrata Ala Gora in republikanca Georga W. Busha, so zašli v odkrit spor zaradi postavljenega skrajnega roka, torka ob 17. uri, do katerega morajo biti znani izidi preštevanja glasov na Floridi. Medtem sta se volilni komisiji floridskih okrožij Palm Beach in Broward davi odločili za preložitev oziroma ustavitev ročnega preštevanja glasovnic.

Zapletom še ni videti konca

13. 11. 2000 00.00

Uradni podatki ameriških predsedniških volitev v zvezni državi Florida bodo - če ne bo pravnih zapletov - znani najkasneje v soboto popoldne po krajevnem času, saj naj bi bilo preštevanje glasov iz tujine končano v soboto zjutraj, je danes v Tallahasseeju povedala državna sekretarka Floride Katherine Harris. Obenem je napovedala, da imajo floridska okrožja zadnji rok za oddajo volilnih izidov v torek ob 17. uri po krajevnem času. Demokrati so na to odločitev že napovedali tožbo, saj bi takšen rok onemogočil ročno preštevanje glasov, ki ga sicer predvideva floridski zakon v primerih tesnih volilnih izidov.

Komisija zahteva ponovno štetje

12. 11. 2000 00.00

V okrožju Palm Beach na Floridi so na štirih voliščih, kjer naj bi volilci zaradi nepreglednosti glasovnic namesto za predsedniškega kandidata demokratov Ala Gora pomotoma glasovali za kandidata Reformne stranke Pata Buchanana, ponoči končali ročno preštevanje glasovnic. Volilna komisija je po enem odstotku preštetih glasovnic sporočila, da je Gore pridobil 36 glasov, republikanski predsedniški kandidat George Bush ml. pa izgubil tri. Komisija je zahtevala ponovno štetje skupno prek 425.000 glasovnic na vseh voliščih v tem okrožju. Policija v Miamiju pa je v enem od hotelov v središču mesta odkrila zaprto volilno skrinjico, ki jo je policija takoj zapečatila. Ni znano, kako se je skrinjica znašla v hotelu. Volilni štab Ala Gora je sinoči zahteval, da pravni svetovalci republikanskega kandidata Georga Busha mlajšega umaknejo pritožbo, s katero želijo preprečiti ponovno preštevanje glasov v nekaterih okrožjih na Floridi. "Pozivamo Bushev tabor, naj umakne tožbo, ter omogoči vnovično in natančno preštevanje vseh glasov na Floridi. Če je Bush resnično prepričan v svojo zmago na Floridi, ni razloga za strah pred ročnim preštevanjem glasov," je dejal posebni odposlanec Ala Gora na Floridi, nekdanji ameriški državni sekretar Warren Christopher. Kandidat, ki bo zmagal na Floridi, bo dobil glasove tamkajšnjih 25 elektorjev in bo zmagovalec ameriških predsedniških volitev.

Patten na obisku v Sarajevu

22. 09. 2000 00.00

Bosna in Hercegovina je ena izmed držav jugovzhodne Evrope, s katero želi EU vzpostaviti partnerske odnose, v zameno pa pričakuje izpolnitev nekaterih pogojev, nujnih za celovito sodelovanje med BiH in EU, je danes v okviru svojega krajšega obiska v Sarajevu izjavil evropski komisar za zunanjo politiko Christopher Patten. Patten se je sestal z vodilnimi predstavniki v BiH, med drugim tudi z visokim civilnim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Wolfgangom Petritschem.

Tudi moškim tiktaka biološka ura

02. 08. 2000 11.54

Najnovejša študija dokazuje, da imajo, tako kot ženske, tudi moški biološko uro. Revija European Journal od Human Reproduction je v zadnji izdaji namreč objavila izide prve raziskave, ki dokazuje, da se tudi sposobnost moških za oploditev z leti zmanjšuje. Doslej je namreč bilo dokazano le, da se sposobnost zanositve zmanjšuje pri ženskah.

Levi motor concorda v okvari že pred vzletom

26. 07. 2000 20.11

Francoska letalska družba Air France, katere nadzvočno letalo concorde se je včeraj nekaj sekund po vzletu z letališča Roissy v Parizu zrušilo na hotel v Gonessu, pri čemer je umrlo 113 ljudi, je danes sporočila, da so morali pol ure pred vzletom zaradi okvare popraviti drugi levi motor. To je potrdila tudi glavna tožilka višjega sodišča v Pantoisu blizu Pariza Elisabeth Senot, ki je pristojna za preiskavo nesreče. Po njenih besedah je omenjeni motor nekaj sekund po vzletu zajel ogenj, zaradi česar je letalo strmoglavilo. Senotova je še dejala, da je letalska posadka po ugotovitvi napake na levem motorju kontrolnemu stolpu sporočila, da se ne more več ustaviti, zato je poskusila obrniti letalo k bližnjemu letališču Le Bourget, pri čemer pa se je letalo nenadoma zrušilo. Glavna tožilka je še pojasnila, da je bil na ponesrečenem letalu v okvari del drugega levega motorja, ki omogoča zaviranje letala pri pristajanju in pri vzletu, če je potrebno, vendar tega dela niso mogli takoj nadomestiti, ker niso imeli na voljo nadomestnih delov. Konstruktor letala je menil, da letalo lahko vzleti tudi brez tega dela motorja, vendar je pilot letala vseeno zahteval popravilo. Del so nato nadomestili z delom iz rezervnega concorda. Kmalu po vzletu letala je kontrolni stolp sporočil pilotu, da je levi motor zajel požar. To so ugotovili po poslušanju posnetka pogovora s pilotom letala. Letalska posadka je nato kontrolnemu stolpu odgovorila, da je letalo nemogoče ustaviti in da bodo pristali na bližnjem letališču Le Bourget, zato so začeli obračati letalo. Concorde se je pri tem manevru zrušil na hotel v Gonessu.

Jeza Afričanov ob neizpolnjenih obljubah

17. 07. 2000 14.31

Medtem, ko se najbogatejše dežele pripravljajo za svoje letne pogovore, jeza me najrevnejšimi deželami narašča. Voditelji skupine Osmih (G8) se bodo srečali v soboto na Japonskem in bodo predvidoma podprli reprogramiranje ruskega dolga - Afrika pa se sprašuje, zakaj so njihove potrebe manj nujne. Pred letom dni so države G8 oznanile, da bodo najrevnejšim odpisale 100 milijonov dolarjev dolga do konca leta 2000. Leto kasneje še niso odpisale skoraj nič. V Afriki, kjer države porabijo dve petini prihodkov za vračilo 350 milijonov dolarjev tujih dolgov, postajajo ljudje nezadovoljni.

Protesti ob prireditvi World Gay Pride 2000

02. 07. 2000 20.52

Homoseksualci, zbrani v Rimu na World Gay Pride 2000, so na današnji okrogli mizi, ki jo je organizirala Amnesty International, pozvali k spoštovanju njihovih pravic. Svetovno srečanje homoseksualcev v italijanski prestolnici, ki se je začelo včeraj, so spremljale demonstracije desničarskih skupin, na katerih se je sinoči zbralo kakih 300 nasprotnikov istospolno usmerjenih. Kljub bojazni zaradi za nekatere spornega srečanja pa do spopadov ni prišlo, je danes poročala italijanska televizija.

Množični shod homoseksualcev

24. 06. 2000 16.41

Kakšnih 400.000 lezbijk in gejev se je danes zbralo na berlinskih ulicah v spomin na dogodke iz ulice Christopher v New Yorku leta 1969, ko so se tamkajšnji homoseksualci spopadli s policijo.

Umrl umetnik gibanja Pop Art George Segal

11. 06. 2000 09.36

V 75. letu starosti je v New Jerseyju umrl eden najbolj znanih umetnikov gibanja Pop Art kipar George Segal. Segal je bil eden najvplivnejših umetnikov svojega časa, poznan po kipih robatega videza. Začel je kot slikar, s kiparjenjem pa se je ukvarjal od leta 1979. Za model je večkrat uporabil kar svojo ženo Helen, s katero je bil poročen od leta 1946.

Carigrajska policija našla pretepače

07. 04. 2000 20.11

Po tragičnih dogodkih v Carigradu, v katerem sta pred prvo polfinalno tekmo pokala UEFA v uličnih spopadih s privrženci turškega Galatasaraya dva nogometna privrženca angleškega moštva Leeds izgubila življenje, se je klobčič že začel odvijati.

Prvi morilec priznal krivdo

07. 04. 2000 14.27

Policija v Carigradu je sporočila, da so odkrili prvega navijača Galatasaraya, ki je v torek v carigrajskem zabaviščnem predelu Taksim do smrti zabodel enega od navijačev Leedsa. Umora je osumljen Ali Umit Demir, ki je dejanje priznal, policiji pa je tudi pojasnil pot do noža, s katerim je storil zločin.

Rubin zapušča svoje delovno mesto

09. 02. 2000 08.30

James Rubin, postavni tiskovni predstavnik State Departmenta in zaupni sodelavec ameriške državne sekretarke Madeleine Albright, 1. aprila zapušča položaj, na katerem ga bo nasledil Richard Boucher.

Jake in Emily najbolj priljubljeni imeni v ZDA

22. 12. 1999 11.11

Michaela, ki je bil zadnje desetletje najbolj pogosto moško ime v ZDA, je letos s prvega mesta izpodrinil Jacob. Letošnje novorojenčke v ZDA so največkrat poimenovali Jacob ali Emily. Michael je bil ob prvo mesto zaradi različnih načinov zapisa imena Jacob, je pojasnil predstavnik ameriškega zavoda za socialno varnost. Poleg Emily so zelo priljubljena ženska imena še Sarah, Brianna, Samantha, Hailey in Ashley. Na lestvici moških imen Jacobu in Michaelu sledijo Matthew, Nicholas, Christopher in Joshua.

Zasuk na desno tudi v Švici

25. 10. 1999 10.26

Na včerajšnjih parlamentarnih volitvah je nekoliko presenetljivo zmagala skrajno desničarska populistična Švicarska ljudska stranka (SVP), ki je zbrala približno 23% glasov. Socialdemokrati so z izgubo 0,3% glasov zdrsnili na drugo mesto.

Podobnik prihodnji teden v ZDA ter Kanadi

22. 10. 1999 08.43

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo v sredo, 27. oktobra, odpotoval na obisk v ZDA, kjer bo ostal do nedelje, 31. oktobra. Pot ga bo vodila še v Kanado - v Toronto, Hamilton in Ottawo -, kjer bo s parlamentarno delegacijo od 1. do 4. novembra na uradnem obisku na povabilo predsednika kanadskega parlamenta.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih

26. 09. 1999 09.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Koskei zanika obtožbe

20. 08. 1999 17.27

Kenijski atlet Christopher Koskei je zanikal, da bi na mitingu Zlate lige v Zuerichu v teku na 3000 m s preprekami prepustil zmago svetovnem rekorderju na tej razdalji, rojaku Bernardu Barmasaju. Ta je po zmagi v Švici izjavil, da je med tekom prosil Koskeija, naj mu prepusti zmago, in mu obljubil lep delež denarne nagrade.

Parada homoseksualcev v Parizu in Berlinu

26. 06. 1999 19.10

Na ulicah Pariza in Berlina se je danes popoldne zbralo več deset tisoč homoseksualcev obeh spolov, da bi pozvali k enakosti istousmerjenih parov s heteroseksualnimi.

Angleški pesnik Christopher Reid v Sloveniji

03. 05. 1999 18.39

Študentska založba Beletrina bo ob izdaji pesniške zbirke Teda Hughesa Vran v sredo, 5. maja, opoldne v Jazz klubu Gajo pripravila novinarsko konferenco, na kateri bo sodeloval priznani angleški pesnik Christopher Reid, ki je bil pri založbi Faber and Faber dolga leta tudi Hughesov urednik.