cnn

Odzivi na začetek misije
22. 08. 2001 00.00
Začela se je Natova operacija Nujna žetev, med katero bo 3500 vojakov zavezništva nadzorovalo razoroževanje albanskih skrajnežev v Makedoniji.

Condit priznal afero
08. 07. 2001 00.00
Demokratski predstavnik ameriškega predstavniškega doma Gary Condit je po več kot dveh mesecih od skrivnostnega izginotja pripravnice Bele hiše le priznal, da je imel razmerje z njo, sta sinoči poročali ameriški televiziji CNN in NBC. Policija je 53-letnega poslanca ameriškega kongresa, ki je že dlje časa v središču medijske pozornosti, zaslišala že tretjič. Condit je razmerje s 24-letno privlačno pripravnico Chandro Levy le stežka priznal, policija pa je ob tem zagotovila, da sicer poročeni poslanec ni na seznamu osumljencev, ki naj bi bili povezani z izginotjem mladega dekleta.

Policija že prijela domnevna storilca
20. 06. 2001 00.00
Po včerajšnjih treh hkratnih bombnih napadih v Čečeniji je ruska policija prijela dva domnevna storilca. Bombe so eksplodirale pred sodiščem, policijo in pisarno tožilstva. Osumljena napadalca iz čečenske prestolnice Grozni sta imela pri sebi oddajnik in daljnogled, so sporočile oblasti. Napad naj bi bil usmerjen predvsem proti proruski čečenski policiji.

Ameriško-ruski vrh v medijih
16. 06. 2001 00.00
Za podporo in čim lažje delo novinarjem ob spremljanju tega pomembnega dogodka je v Cankarjevem domu odprto osrednje tiskovno središče, ki je doslej največje v Sloveniji. V njem je na voljo 150 osebnih računalnikov, s tehnično podporo za komuniciranje po spletu, novinarjem pa je na razpolago tudi notranja mreža (intranet) z vsemi koristnimi informacijami. Prav tako je na voljo tudi 100 telefonskih linij za priključitev prenosnih računalnikov.

Energetski načrt buri duhove
18. 05. 2001 00.00
Energetski načrt, ki ga je v četrtek razgrnil ameriški predsednik George Bush, je po vsem svetu naletel na ostre kritike. V Združenih narodih so ga označili kot katastrofalnega, enako menijo tudi v vseh večjih mednarodnih okoljevarstvenih organizacijah. Nad Bushevim načrtom, ki predvideva gradnjo na stotine jedrskih elektrarn in črpanje nafte na doslej zaščiteni Aljaski, ne predvideva pa ekološkega varčevanja, so razočarani tudi v Evropski uniji.

Ubitih pet palestinskih policistov
14. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je s tanki vdrla na palestinska ozemlja na Zahodnem bregu in v napadu na poslopja palestinskih avtonomnih oblasti ubila pet palestinskih policistov. Po tem napadu so izraelski vojaki v bližini judovskega naselja na območju Gaze ustrelili tudi nekega Palestinca. 26-letnik je bil ubit, ko so vojaki streljali proti skupini Palestincev na cesti v bližini judovske naselbine Guš Katif na jugu Gaze. V incidentu je bilo ranjenih šest Palestincev. Od začetka palestinske vstaje 28. septembra lani se je število smrtnih žrtev nasilja med Palestinci in izraelsko vojsko zvišalo na 530.

Tito že v postaji
30. 04. 2001 00.00
Ruska transportna vesoljska ladja Sojuz TM-32 se je ob 9.57 in 49 sekund po srednjeevropskem času združila z Mednarodno vesoljsko postajo. Združitev je potekala samodejno, so sporočili v Centru za upravljanje poletov (COP) v Koroljovu pri Moskvi. Dogodek sta v živo prenašali televizijski družbi CNN in Sky. Videti je bilo, kako se je ladja približala in nato združila z v Rusiji izdelanim ameriškim modulom Zarja. Po odprtju lopute ob 11.31 po srednjeevropskem času je v postajo najprej vstopil poveljnik Sojuza TM-32 Talgat Musabajev, za njim pa je hitro zaplaval še prvi vesoljski turist Dennis Tito. Sledil mu je ladijski inženir Jurij Baturin.

Obtožnica tudi zoper Tuđmana
28. 04. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte je v petkovem pogovoru za ameriško televizijo CNN potrdila, da je imela pripravljeno obtožnico proti pokojnemu hrvaškemu predsedniku Franju Tuđmanu. Na vprašanje, ali je pripravljala obtožnico proti Tuđmanu, je Del Pontejeva sprva odgovorila, da "naj pokojnik počiva v miru", nato pa potrdila obstoj obtožnice. Ta ga je, kot je še dejala glavna tožilka haaškega sodišča, bremenila vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Gazprom potrdil srečanje s predstavniki CNN
06. 04. 2001 00.00
Tiskovna predstavnica ruskega energetskega giganta Gazprom, ki je nedavno prevzel večinski delež v televizijski hiši NTV, je danes potrdil, da so v četrtek v Londonu potekali pogovori o nakupu deleža v NTV s strani ameriškega magnata Teda Turnerja. Srečanja so se udeležili Turnerjevi predstavniki in zastopniki Deutsche Bank, ki je svetovalka Gazproma. S pogovori sta bili obe strani zadovoljni in jih nameravata v prihodnjih dneh nadaljevati, je še povedala tiskovna predstavnica Gazproma.

Nova ohladitev med ZDA in Kitajsko?
02. 04. 2001 00.00
Na Kitajskem še vedno zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo trčilo s kitajskim lovcem in prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. V Pekingu dogodka sploh še niso komentirali, medtem pa Pentagon trdi, da je letalo letelo v mednarodnih vodah, kakih 100 kilometrov od otoka Hainan.

Se pripravlja aretacija na Miloševića?
30. 03. 2001 00.00
Vodja poslanske skupine Socialistične stranke Srbije (SPS) v srbskem parlamentu Branislav Ivković je danes na zasedanju srbskega parlamenta sporočil, da so pred hišo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića v beograjski mestni četrti Dedinje enote srbske policije. Po besedah poslanca nekega SPS naj bi policisti nameravali aretirati Miloševića. Poslanci SPS so zapustili srbski parlament in se napotili k Miloševićevi hiši. Pred njo naj bi bila poleg policijskih avtomobilov tudi vozila prve pomoči. Po poročanju ameriške televizijske mreže CNN pa je policija zaprla celotno območje.

Rusija že izgnala štiri ameriške diplomate
23. 03. 2001 00.00
V povračilnem ukrepu proti ameriškemu izgonu približno 50 ruskih diplomatov je tudi Moskva danes štiri ameriške diplomate že razglasila za nezaželene osebe. Rusko zunanje ministrstvo je seznam nezaželenih že sporočilo odpravniku poslov na ameriškem veleposlaništvu v Moskvi Johnu Ordwayu, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Nesreča potniškega vlaka v ZDA
18. 03. 2001 00.00
V davišnjem iztirjenju potniškega vlaka v mestu Corning 120 kilometrov jugozahodno od mesta Des Moines v ameriški zvezni državi Iowa je življenje izgubila najmanj ena oseba, 90 pa jih je bilo ranjenih.

Talibani uresničili grožnje
12. 03. 2001 00.00
Afganistanski Talibani so tudi v resnici uničili dva velikanska kipa Bude, izklesana v skalo. Predstavniki ZN so te informacije potrdili. Kipi naj bi bili za islam žaljivi. Doslej ni bilo na voljo fotografiranih dokazov, za CNN pa je lokalni fotograf posnel pričujoči posnetek. Muzeji in vlade po vsem svetu so upali, da bodo lahko rešili 53-metrske kipe Bude iz Bamiyana, ki so jih izklesali v tretjem stoletju po našem štetju. Uničenje so ob velikem trudu dokončali šele včeraj, je dejal talibanski minister za informiranje. Po njegovih besedah tako delo ni enostavno, saj dinamit in obstreljevanje z granatami nimata velikega učinka. Delegacija iz 55-članske Organizacije islamske konference je v afganistanskem mestu Kandahar v nedeljo neuspešno prepričevala Talibane, naj prenehajo z uničevanjem spomenikov. Annan se je včeraj v okviru svoje turneje po južni Aziji v Pakistanu srečal z afganistanskim zunanjim ministrom Vakilom Ahmedom Mutavakilom, ki je zavrnil Annanovo zahtevo, naj talibanski režim v Afganistanu ustavi uničenje dveh največjih kipov stoječih Bud na svetu v Bamijanu. Mutavakil je poudaril, da je uničenje predislamskih kipov in spomenikov notranja verska zadeva Afganistana in da od omenjenih kipov tako ali tako ni več ostalo veliko. Kljub uničevanju predislamskih kipov in spomenikov, ki ga v Afganistanu izvaja talibanski režim, je generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan zahteval, da mednarodna skupnost ljudem v Afganistanu ponudi človekoljubno pomoč. V Afganistanu trenutno vlada najhujša suša v zadnjih tridesetih letih. Po mnenju predstavnikov ZN je na robu lakote skoraj 4 milijone ljudi. Annan je sicer dejal, da doslej še nobena država ni zavrnila pripravljenosti pomagati afganistanskemu prebivalstvu, vendar bo zaradi uničenja kipov še težje prepričati mednarodno skupnost za donacije. Annan je obiskal begunska taborišča blizu Peshawarja, v severnem Pakistanu, kjer je okoli 60.000 afganistanskih beguncev. V zadnjih šestih mesecih je v Pakistan prišlo okoli 170.000 novih beguncev. Skupaj jih je že okoli 2 milijona. Pakistan je medtem že zaprl meje med državama.

Cheney o politiki do Iraka
05. 03. 2001 00.00
Ameriški podpredsednik Dick Cheney je v pogovoru za televizijo CNN dejal, da bo predsednik George Bush kmalu pojasnil politiko ZDA do Iraka. "V ne preveč oddaljeni prihodnosti bomo sposobni razjasniti kaj je to, kar upamo, da lahko dosežemo v zvezi z Irakom," je dejal Cheney in s tem posredno potrdil, da ZDA nimajo jasne politike do Iraka. Cheney je potožil, da je nova administracija od nekdanje ameriške vlade glede Iraka nasledila zmešnjavo.

Zgodba o Matjažu Roglju potegavščina
27. 02. 2001 00.00
Zgodba o Matjažu Roglju, neuradnem svetovnem prvaku v računalništvu, je dobro pripravljena medijska potegavščina, njen avtor pa je bojda največji medijski šaljivec Joey Skaggs. Američan, ki je potegnil za nos že vsa najpomembnejša svetovna sredstva obveščanja, med njimi tudi CNN, Washington Post, New York Times, BBC. Slovenski mediji so bili njegova žrtev že pred leti, in sicer pri poročanju o Mišu Alkalaju, ki naj bi z računalnikom Inštituta Jožef Štefan sodeloval pri neetičnih genetskih poskusih, je poročal Radio Slovenija.

Napad v bližini Bagdada
16. 02. 2001 00.00
Ameriška letala so prvič po koncu Zalivske vojne napadla cilje v neposredni bližini iraške prestolnice Bagdad. To naj bi se zgodilo zaradi iraškega kršenja prepovedi poletov nad varnostnim območjem na jugu Iraka. Televizijska mreža CNN je poročala, da so ameriška letala rakete izstrelila iz območja prepovedi poletov. Šest detonacij je bilo slišati v južnem delu prestolnice Bagdad. Sirene za zračni napad so se v Iraku oglasile ob 18.45 po srednjeevropskem času. Poročil o žrtvah še ni.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona
12. 02. 2001 00.00
Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Odpuščanje pri AOL Time Warnerju
24. 01. 2001 00.00
Manj kot teden dni po veliki reorganizaciji na CNN, v okviru katere je delo izgubilo približno 400 ljudi, novonastali medijski gigant AOL Time Warner pregleduje še ostale oddelke, v katerih naj bi odpustili še več kot 1000 delavcev. Odpuščanje naj bi zadelo delovna mesta v zvezi s spletnimi stranmi, glasbeni oddelek in filmski studio New Line Cinema. Program krčenja delovnih mest je potreben zaradi zniževanja stroškov, saj naj bi medijski gigant tako izpolnili obljubo investitorjem ob združevanju, da jim bo združitev obeh družb prinesla dober zaslužek.

NBC in CNN z manj delovnih mest
13. 01. 2001 00.00
Ameriški mediji poročajo, da se pri televizijskih družbah NBC in CNN pripravljajo na krepko krčenje delovnih mest v naslednjih tednih.

Proti orožju za množično uničevanje
09. 01. 2001 00.00
Ted Turner, ustanovitelj družbe CNN in podpredsednik družbe Time Warner, je v Washingtonu napovedal ustanovitev sklada za boj proti orožju za množično uničevanje, ki ga bo vodil skupaj z nekdanjim demokratskim senatorjem iz Georgije Samom Nunnom. Na leto bo Turner skladu z imenom "Pobuda proti jedrski grožnji" financiral vsaj 50 milijonov dolarjev, za različne projekte po vsem svetu, s poudarkom na osveščanju svetovne javnosti o nevarnosti jedrskega, kemičnega in biološkega orožja.

Pustolovki uspešno na Južni tečaj
05. 01. 2001 00.00
Pustolovki Ann Bancroft iz ZDA in Norvežanka Liv Arnesen sta minule praznike preživeli v večnem ledu, saj nameravata v naslednjih 14 dneh s sanmi doseči Južni tečaj.

Brez dogovora o mirovnem načrtu
03. 01. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je v noči na sredo dvakrat sestal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, da bi se posvetovala o najnovejšem ameriškem mirovnem načrtu za rešitev izraelsko-palestinskega spora. Kot je poročala ameriška televizijska postaja CNN, voditelja tudi na drugem srečanju v Beli hiši nista dosegla večjega napredka. Arafat je na srečanju, ki je trajalo kako uro, obljubil, da bo storil vse za zmanjšanje nasilja in aretacijo odgovornih zanj, in da bi obnovili boj proti terorizmu, so sporočili iz Bele hiše. Clinton in Arafat sta se že pred tem popoldne po krajevnem času sestala na več kot dveurnih pogovorih v Beli hiši. Pogovori so odločilnega pomena, saj veljajo za še zadnji poskus predsednika Clintona, da posreduje med Izraelci in Palestinci, preden se mu 20. januarja izteče predsedniški mandat.

Umrl igralec Jason Robards
27. 12. 2000 00.00
Ameriški igralec Jason Robards, ki je prejel dva oskarja, je včeraj umrl v 78 letu starosti, je poročal CNN.

Bo Al Gore priznal poraz?
13. 12. 2000 00.00
Kandidat demokratov za ameriškega predsednika Al Gore je po razsodbi ameriškega zveznega vrhovnega sodišča o neustavnosti ročnega štetja glasovnic očitno opustil upanje, da bo postal novi ameriški predsednik. Kot je poročala televizijska hiša CNN, je svoje privržence v zvezni državi Florida danes pozval, naj opustijo prizadevanja za ročno štetje spornih glasovnic, danes zvečer po lokalnem času (predvidoma med 2. in 3. uro zjutraj po srednjeevropskem času) pa naj bi glede sodbe vrhovnega sodišča dal izjavo za javnost, v kateri bo po pričakovanjih priznal poraz, tako da bo novi, 43. ameriški predsednik postal guverner Teksasa George Bush.

Vrhovno sodišče Floride še odloča
21. 11. 2000 00.00
Odvetniki strani vpletenih v povolilni spor na Floridi so sedmim članom Vrhovnega sodišča Floride predstavili vsak svoje argumente, sodišče pa naj bi se morda že danes ali pa jutri odločilo, ali bo v končne rezultate predsedniških volitev na Floridi potrebno upoštevati tudi ročno preštete glasovnice iz treh volilnih okrožij - Broward, Palm Beach in Miami Dade. Vrhovni sodniki so poslušali argumente odvetnikov predsedniških kampanj demokrata Ala Gora in republikanca Georga Busha mlajšega, odvetnikov volilnih okrožij Broward in Palm Beach ter odvetnikov državne sekretarke Floride Katherine Harris, ki je privržena republikancem, ter pravosodnega ministra Floride, demokrata Boba Butterwortha.

Po odločitev na sodišče?
16. 11. 2000 00.00
Kandidata za ameriškega predsednika, republikanec George W. Bush in demokrat Al Gore, ostajata nepopustljiva v bitki za Belo hišo, katere izid pa bo, kot se zdi, nazadnje odvisen od odločitve sodišč. Napetost med obema taboroma se približuje vrelišču, medtem pa je Gore danes pri pravosodnih oblasteh vložil novo pritožbo proti republikancem. Gore je sicer včeraj Bushu predlagal srečanje na štiri oči, ki pa ga je slednji gladko zavrnil. Oba kandidata imata namreč različna stališča tako glede načina kot tudi nadaljevanja vnovičnega preštevanja glasov v ameriški zvezni državi Florida, ki je s svojimi 25 elekorskimi glasovi ključna pri odločitvi o tem, katerega kandidata so Američani 7. novembra izvolili za svojega 43. predsednika.

Na Floridi nadaljujejo štetje glasov
09. 11. 2000 00.00
Na Floridi, kjer od včeraj znova preštevajo glasove na torkovih predsedniških volitvah, ki bodo odločilnega pomena za zmago enega od kandidatov, republikanca Georga W. Busha ali demokrata Ala Gora, je danes volilna komisija sporočila, da so še pred začetkom prvega štetja 19.120 glasovnic iz okrožja Palm Beach zavrnili kot neveljavne, ker so volilci izbrali več kot enega kandidata. Enako napako je na senatnih volitvah storilo le 3783 volilcev.

Ameriški mediji tarča kritik
09. 11. 2000 00.00
Potem ko so ameriški mediji v volilni noči predčasno napovedali zmago republikanca Georgea W. Busha, je bil ta poldrugo uro že 43. predsednik ZDA. Zmago so mu pripisale vse večje ameriške televizije, prvi časniki so izšli z naslovi "Bush zmagal", iz tujine so že prihajale prve čestitke. Resnica pa iz sanj ni zbudila le teksaškega guvernerja, temveč tudi medije.